2005 Wj 2.7 Crd Yakıt Tuketımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan wayne74 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,991

wayne74

Ana Kamp
Herkese selamlar ,

jeep WJ 2.7 CRD ler için forumda nekadar yazı okuduysam neredeyse herkes şehir içi 100 km de yakıt tüketimi 10-11 lt lerden , şehir dışı 8 litrelerden bahsediyor ( daha azından bahseden de var !! ) Aracın teknik verileri zaten şehirler arası 8.5 lt ve şehir içi 12.5 lt . Kaldıki bu teknik veriler en iyi şartlara göre belilenmiş veriler . Bazılarını biraz sıkıştırsan araçlarının yakıtsız gittiğini söyleyecekler . Bende de 1 aydır 2005 wj 2.7 crd var . Şehir içi 14.5 lt şehir dışı 12 lt nin altına düşmedi .

Hadi benim aracım çok yakıyor diyelim .... Fabrika verilerinin altına nasıl iniyorsunuz bana biri anlatsın bunu lütfen . Kısacası fabrika verilerinin altında tüketimle kullandığını idda eden arkadaşlara inanmadığımı , sırf moral bozmak için alakasız tüketim miktarları yazdıklarını düşünüyorum .

2000 cc dizel 2 çekerler bile 10-11 lt yakarken ....

Lütfen dürüst olup birbirimizi yanıltmadan ve kimseyi paronoyak etmeden araçlarımızın tüketim miktarlarını yazmayı öneriyorum .

syg

Etiketler
Ynt: 2005 Wj 2.7 Crd Yakıt Tuketımı

Maalesef bu sorun her zaman mevcut oldu olacakta ama asıl sorun dizelin her zaman benzinliden çok daha az yakmalı algısı haliyle fazla tüketen dizel aracı kimse kabullenmek istemiyor. Değerleriniz normal, aynı motor Mercedes kullanan arkadaşlarda da mevcut onların verileri ile de uyumlu. 10 lt aşağı çok zor, kısa mesafe şehir içinde 20 lt ye çok rahat çıkıyor. Araçta sorun olursa eğer arkasında kara duman görmeniz lazım,eğer böyle bir sorun yoksa aracın tüketimi normaldir.

Eğer özel bir ilgi yoksa Jeep türü araçlarda benzin+lpgli her zaman daha avantajlıdır. Genelde dizelleri çok yakar. Tabi yeni nesil 2015 ve sonrası dizeller daha az yakıyor ben önceki versiyonlar için konuşuyorum.

Ben 2003 Discovery 2 Td5 için olan değerlerimi kopyalayayım aşağıya, referans olur belki:

Araç : 2003 Discovery 2 Td5 otomatik vites, 176.000 kmde.
Lastik Çapı: 245-70-16 BFG AT
Portbagaj: Yok.
Römork: Yok.
Ekstra Yük: Yok.
Araç Ağırlığı: 2300 Kg+ yakıt ve sıvılarla beraber
Motor : 2.5 lt 5 silindir turbo dizel
Yakıt : Eurodizel
Yakıt Sistemi: Common rail
Tüketim Değerleri:

1 depo ile 812 km yaptı. 400 kmsi İstanbul-Ankara, 120 kmyi çok geçmeden geldim. Kalanı Ankara içi. 95 lt aldı depo, 370 tl tuttu. Kmde 45 kuruş yakmış. Sanırım fabrika değerlerinden fazla, her arabada bu böyle gerçi ama bana makul geldi... Uzun yolda tahminen 10 lt civarı yakacaktır, altını beklemiyorum açıkçası. Referans noktamız 35-40 kuruş yakan benzinli Peugeot 207 olduğundan şu an ASLAN BESLEYEN YEMİNİ DÜŞÜNMEZ felsefesiyle ilerliyoruz ;D ;D ;D ;D ;D

(Bu arada EGR iptali ve katalizör iptali yapıldı. Çip yok)

bazen çocukça bir şekilde saçma sapan değerler yazıldığı doğru. ancak bence sizin aracınız olması gerekenden çok yakıyor, yukarıdaki değerler tekrarlanmış ölçümlerse. bu da ya aracın genel sağlığı ile ilgili yada sürüş sitilinizle.

Bende diyorum ki , adam anadolu illerinden birinde , bayır aşşağı salıyor kasabasında aracı , sonrada bu benim şehir içi tüketimim diyor . İstanbulda yaşıyorum ve aracımı istanbulda kullanıyorum . benim şehir içi kriterim bu . Hatta şehir dışı kriterimde çamlıca gişeleine kadar şehir içi + şehir dışı .

arabam 10 numara ...

14 lt şehir içi ve 10-11 lt şehir dışı yakıyorum diyen yalan söyluyor . Ki bu verler benim belki kabullenebileceğim veriler . artısı var eksisi yok !!!

Manyak ettiler beni ... okumadığım yerli yabancı forum kalmadı ... kimse kimseyi kandırmasın .

Bu araç 16 lt ye kadar çıkıyor şehir içi , ki sıkıştırmadan... . Şehirler arası kimse demesin 12 lt nin altını görüyorum !!

Bu aracı almak isteyen tonla insan var . Ben niye aldım ? 73 lüyüm ben . göre göre büyüdüm ve çok istedim sahip olmayı . oldumda . ama alacak olanlar bilsin . Bu araç şehir dışı 12 lt ve şehir içi en az 14 lt yakar !!!

Yanıltmayalım kimseyi

Bende diyorum ki , adam anadolu illerinden birinde , bayır aşşağı salıyor kasabasında aracı , sonrada bu benim şehir içi tüketimim diyor . İstanbulda yaşıyorum ve aracımı istanbulda kullanıyorum . benim şehir içi kriterim bu . Hatta şehir dışı kriterimde çamlıca gişeleine kadar şehir içi + şehir dışı .

arabam 10 numara ...

14 lt şehir içi ve 10-11 lt şehir dışı yakıyorum diyen yalan söyluyor . Ki bu verler benim belki kabullenebileceğim veriler . artısı var eksisi yok !!!

Manyak ettiler beni ... okumadığım yerli yabancı forum kalmadı ... kimse kimseyi kandırmasın .

Bu araç 16 lt ye kadar çıkıyor şehir içi , ki sıkıştırmadan... . Şehirler arası kimse demesin 12 lt nin altını görüyorum !!

Bu aracı almak isteyen tonla insan var . Ben niye aldım ? 73 lüyüm ben . göre göre büyüdüm ve çok istedim sahip olmayı . oldumda . ama alacak olanlar bilsin . Bu araç şehir dışı 12 lt ve şehir içi en az 14 lt yakar !!!

Yanıltmayalım kimseyi

7 yıldır 2.7 crd kullanıyorum.80-120 aralığında şehirlerarası 8.5 litre yakıyor.sürat artınca yakıt artıyor.şehir içi 11 litre ve üzeri yakar.trafiğe bağlı bir olay.

sehiici 14 litre cok yuksek rakam , sonradan atilma ford dizel motorlu international travelall aracimin bos agirligi 2480 kg ve sehir icinde 12-13 lt araliginda yakiti var ve sikisik trafik. gecen hafta aracin icine 800 kg yuk koydum ve arkasinada 5 metre ahsap tekneyi romorkla bagladim Zonguldak Antalya arasinda yol geldim , yola cikarken 130 litre motorin aldim ve bu yukle daha fazla yakacagini tahmin ettigimden 70 litresini bidonlara doldurmustum ( arkadasimin petrolunden indirimli yakit aldim ) yol boyunca agirliktan dolaya surekli dolu gazda ve rampalarda 2. vitese duserek 785 km yolu 12 saatte geldim , Antalyaya vardigimda 45 lt motorin bidonlarda vardi ve depomdada yakitim mevuttu. Ne yalan soyleyeyim hayretler icinde kaldim ama durum ortadaydi , aractaki motor duz dizel 2,9 tabir edilen motor ve araca asinda kucuk geliyor ancak 1 ve 2. vites cok agir devirli oldugundan en dik rampada bile 2.viteste zorlanmadan cikabiliyorum. 2,7 dizel yeni nesil motor cherokee normal kullanimda 8 lt civarinda yakmasi lazim sizin mesaji gorunce ayni araci kullanan bir arkadasima sordum ve kendisi aracini agresif kullandigi halde uzun yolda hic 9 lt yakiti gecmemis , kaldiki ayni motora sahip sprinter arac bile uzun yolda 10 lt civarinda yakiyor buyuk ebati ve agirligina ragmen sizin aracinizin iyi bir ustanin kontrolunden gecmasi gerekiyor ve sahsen aracinizi sprinter minibuslerin bakim ve onarimlarinin yapildigi bir servise goturmenizi tavsiye ediyorum bu motorlarla en fazla onlar karsilasiyorlar , hatta bircok parcasinin yerlisini onlar biliyor , size bir ornek vereyim aracinizin intercooler inin yerlisi var ve orijinalinden daha iyi ve dayanikli hemde yari fiyatina , krankini bile Konyada yerli olarak uretiyorlar ... Eger Antalya ya yolunuz duserse aracinizin motorunu cok iyi bir ustaya baktirabilirim ve mutlaka iyi sonuc alacaginizi garanti edebilirm.

Nacizane bir konuyuda burada belirteyim ukalalik yapmak istemem ama aracinizin intercooler ini bi kontrol edin kacak var mi diye , burada bir kacak yakiti cok ciddi arttiriyor.

bir bilgi.bu araçtan antalyada anlayan yok.5 yıl orda kaldım.yok.mecbur ankaraya gideceksiniz.boşa para harcamayın.

aracin motoru 2.7 mercedes ve bu motor vito , viano ve sprinter araclarda kullanilan ile ayni ve bu araclarin en cok oldugu il antalya cunku turizm de calisiyorlar , bu motorlarin en iyi ustalarida antalyada bunu iddia ediyorum aracin ustasindan bahsetmiyorum motorunun ustalari antalyada ve hergun motor yapiyorlar cunku turizmde calisan araclarin km leri cok cabuk yukseliyor

ayhana' Alıntı:
7 yıldır 2.7 crd kullanıyorum.80-120 aralığında şehirlerarası 8.5 litre yakıyor.sürat artınca yakıt artıyor.şehir içi 11 litre ve üzeri yakar.trafiğe bağlı bir olay.

senelerdir bu işe ilgi duyarım değişik araçlar kullandım fabrika verisinin altında yakan araç görmedim
keşke nasıl yaptığınızıda açıklasanız... tüm yokuşlarda boşa falanmı alıyorsunuz ;)

antalya trafiği istanbula benzemez :smiley:
hatta istanbulda sokağa çıkmadıysanız, yağmurlu bir günde
iş çıkışı köprü geçmediyseniz trafik nedir bilmiyorsunuz derim

AL1820' Alıntı:
senelerdir bu işe ilgi duyarım değişik araçlar kullandım fabrika verisinin altında yakan araç görmedim
keşke nasıl yaptığınızıda açıklasanız... tüm yokuşlarda boşa falanmı alıyorsunuz ;)
aracın fabrika değerleri 90 sabit uzun yolda 8 litre.şehir içi ise 12 litredir.verdiğim değerler bunun üzerindedir.

merkezci' Alıntı:
aracin motoru 2.7 mercedes ve bu motor vito , viano ve sprinter araclarda kullanilan ile ayni ve bu araclarin en cok oldugu il antalya cunku turizm de calisiyorlar , bu motorlarin en iyi ustalarida antalyada bunu iddia ediyorum aracin ustasindan bahsetmiyorum motorunun ustalari antalyada ve hergun motor yapiyorlar cunku turizmde calisan araclarin km leri cok cabuk yukseliyor
ben 3 yıl oldu antalyadan çıkalı.ordayken soğuk havalarda motor basmama sorunuma 5bin tl daha sonra aynı soruna nevşehirde 4 bin tl harcadım.sonuç yok.ankaraya özel bir servisine gönderdim.2.5bin tl ye enjektörün hepsi yenilendi.sorunsuz 2.5 yıldır kullanıyorumçantalya da her iki sanayide de bu aracın ustası denilen herkese gösterdim.pompa dahil bakılmadık yeri kalmamıştı.en sonunda :smiley: BU ARAÇLARIN MAZOT ALIMINDA KRONİK BİR SORUNU VAR DEMİŞLERDİ.ODA YALAN ÇIKTI.

ayhana' Alıntı:
ben 3 yıl oldu antalyadan çıkalı.ordayken soğuk havalarda motor basmama sorunuma 5bin tl daha sonra aynı soruna nevşehirde 4 bin tl harcadım.sonuç yok.ankaraya özel bir servisine gönderdim.2.5bin tl ye enjektörün hepsi yenilendi.sorunsuz 2.5 yıldır kullanıyorumçantalya da her iki sanayide de bu aracın ustası denilen herkese gösterdim.pompa dahil bakılmadık yeri kalmamıştı.en sonunda :smiley: BU ARAÇLARIN MAZOT ALIMINDA KRONİK BİR SORUNU VAR DEMİŞLERDİ.ODA YALAN ÇIKTI.

yanlis adrese bakmissiniz ben aracin motorunun ustalari var dedim ve sprinter araclarla ugrasan ustalari adres gosterdim.Halen antalyada 2.7 crdi motoru kullanan binlerce vito , sprinter var ve sorunsuz geziyorlar , bakimlarinida yapan ustalardan birinin ismini verebilirim bu motorla hergun ugrasiyor ve inanin binlerle ifade edilecek sayida bu motordan tamir etmistir. Size bir noktada hak veriyorum cherokee arac servisiyim diyen ustalar kac tane 2.7 dizel cherokee gormustur tartisilir belki bu yuzden sizin sorununuzu cozememislerdir , benim tavsiye ettigim ustalar ilk kontrolde 2.7 motordaki enjektor problemini anlarlar.

Herkese merhaba,

Burada sorun bence şu: "Şehir içi" kavramı asla standardize edilemez. "Otoyol" veya "şehirlerarası yol" deyince iş daha kolay, 90-100 km/h gibi seyrediyorsanız standart bir tüketim değeri yakalama olasılığınız her zaman vardır; ya da "120 km/h ile gidince şu kadar yaktı", derseniz ben de aynısını yapıp sizin elde ettiğiniz değerle kıyaslayabilirim ve bir anlamı olur. Sapma çoksa birimizin aracında bir sorun olması olasıdır. Ama "şehir içi" enteresan bir kavram. İstanbul trafiğinin kötü saatlerinde yollardaysanız elde edeceğiniz değer, rahat bir şehir trafiğinde oluşacak olandan çok ama çok farklı olacaktır. O nedenler ben şahsen şehir içi için verilen fabrika değerlerine de, kişilerin verdiği yüzeysel bilgilere de pek itibar etmiyorum. Hatta kendim de ölçüm yapmıyorum şehir içinde. Ama sabit hızlı uzun yol ölçümlerine inanırım, ölçer ve kıyaslarım. Bana kalırsa bu tartışmanın özü de bu.

Selam ve saygılarımla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR