1982 Defender Aldım, Arazide Ne Kadar İyi Acaba?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bobola_44 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,097
Ynt: 1982 Defender Aldım, Arazide Ne Kadar İyi Acaba?..

Benimde kanıma girdi ama ben geç kaldım 60'ına merdiven dayarken yakalım bu şansı. Ama olsun bundan sonrasına bakacağız artık. :D

Etiketler

acemi80' Alıntı:
Benimde kanıma girdi ama ben geç kaldım 60'ına merdiven dayarken yakalım bu şansı. Ama olsun bundan sonrasına bakacağız artık. :D

Geç kalmış değilsin Mete abi... eğlencenin tadına varmak için, yaş önemli değil...

Teşekkür ederim engin geçiş dönemini sayenizde kolay atlatıyorum

hakan bey anlaşılan siz bu aracın kitabını yazacak duruma gelmişsiniz.bildiklerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.benimde size bir sorum olacak.tabi bilgisi olan arkadaşlar varsa onlarında cevaplarını bekliyorum.yaklaşık 8 yıl 1977 model defender 110 kasa kullandım.arazide biraz zorlama durumunda akis kesmeye bayılan bir araba.bu aralar 94 model tdı defender ile ilgileniyorum.tam olarakta karar vermiş değilim marka konusunda.bazen modifiyeli vitara geliyor aklıma ama güvenemiyorum nedense defender ın dışında araçlara.defender ın girdiği yerlere girse haşatı çıkar gibime geliyor.94 defender larda aynı şekilde akis kesme durumu olurmu.77 ile 94 arasında ne kadar konfor farkı var.ondanda bahsedebilirmisiniz.saygılar...

hayırlı olsun arabayı sevdin içine sindimi herşey bitmiş demektir lr işi gönül işi
güle güle kullanın

eyupses' Alıntı:
hakan bey anlaşılan siz bu aracın kitabını yazacak duruma gelmişsiniz.bildiklerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.benimde size bir sorum olacak.tabi bilgisi olan arkadaşlar varsa onlarında cevaplarını bekliyorum.yaklaşık 8 yıl 1977 model defender 110 kasa kullandım.arazide biraz zorlama durumunda akis kesmeye bayılan bir araba.bu aralar 94 model tdı defender ile ilgileniyorum.tam olarakta karar vermiş değilim marka konusunda.bazen modifiyeli vitara geliyor aklıma ama güvenemiyorum nedense defender ın dışında araçlara.defender ın girdiği yerlere girse haşatı çıkar gibime geliyor.94 defender larda aynı şekilde akis kesme durumu olurmu.77 ile 94 arasında ne kadar konfor farkı var.ondanda bahsedebilirmisiniz.saygılar...
Daha önceki aracınız 77 model seri 3 109" makaslı , lastikler 6-50-16
Defender 110" helezon yaylı , sürekli 4x4 , lastik 7-50-16 , orta kilit , (serieslerde orta kilit 4x4 konumuna alındığında devreye girmiş olur) Defenderde isteğe bağlı ,
Serieste aks koparmanızın sebebi araç agır devir olabilir ve birazdaha defendere nazaran aksları incedir ve defender sürekli 4x4 olduğundan araç itiş gücünü eşit olarak akslara böldüğü için aks koparmak birazdaha önlenmiş olur
Seriese nazaran defenderin yol tutuşu çok çok daha iyidir şanziman ve diferansiyelleri daha büyük ve daha sağlamdır
2 teker arası 10 cm daha geniş ve direksiyon turu daha fazladır (hatta en çok turu alan 4 çekerlerden biridir )
defender daha yüksek oldugündan yanaşma ve uzaklaşma açiları daha fazladır
defenderde burkulma 64cm dir yani herhangibir tekeri 64 cm kaldırdığınızda diğer 3 teker hala yere basmaya devem eder ama viraj denge bili yoksa
Benden şimdilik bukadar
Hakanda teknik açıkalamar yapar

yunus bager' Alıntı:
Daha önceki aracınız 77 model seri 3 109" makaslı , lastikler 6-50-16
Defender 110" helezon yaylı , sürekli 4x4 , lastik 7-50-16 , orta kilit , (serieslerde orta kilit 4x4 konumuna alındığında devreye girmiş olur) Defenderde isteğe bağlı ,
Serieste aks koparmanızın sebebi araç agır devir olabilir ve birazdaha defendere nazaran aksları incedir ve defender sürekli 4x4 olduğundan araç itiş gücünü eşit olarak akslara böldüğü için aks koparmak birazdaha önlenmiş olur
Seriese nazaran defenderin yol tutuşu çok çok daha iyidir şanziman ve diferansiyelleri daha büyük ve daha sağlamdır
2 teker arası 10 cm daha geniş ve direksiyon turu daha fazladır (hatta en çok turu alan 4 çekerlerden biridir )
defender daha yüksek oldugündan yanaşma ve uzaklaşma açiları daha fazladır
defenderde burkulma 64cm dir yani herhangibir tekeri 64 cm kaldırdığınızda diğer 3 teker hala yere basmaya devem eder ama viraj denge bili yoksa
Benden şimdilik bukadar
Hakanda teknik açıkalamar yapar

Merhaba,

Düşünceleriniz için size ve Yunus kardeşime teşekkür ederim. Geç yanıt verdiğim için özür dilerim. Gerekli tüm açıklamayı Yunus kardeşim net bir şekilde yapmış, yazdığı her harf için ellerine sağlık.

Defender tdi, 109'la kıyas kabul etmeyecek kadar farklıdır. Helezonlu olması, camlarının kolla açılması ;D ;D 2500 tdi motor, Lt230 arazi- R380 manuel 5 vites ana şanzıman (109'da LT 76 4 vites) hemen göze çarpan artılardır.

Suzuki Vitara gayet şık ve komplike bir araç, hayır demem ama Defender'la bir tutmam. Şayet 2. araba olarak Defender olursa sizi hiç tutmam hemen alın derim :smiley: Şayet tek araba derseniz iyi düşünün ve Yunus Bey'e danışın derim. RRC kullanıyorum ama hayalim (Türkiye'de çok zor)Defender 90 300 TDİ Soft Top alıp arazide tepe tepe kullanmak...

Saygılarımla

arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için size teşekkür ederim.alacağım aracı sadece hafta sonları kullanmak için düşünüyorum.yani benim 2.aracım olacak.kullandığım günler araç benim köyümde duracak.yani araç asfalt yüzü kolay kolay görmeyecek.o yüzden bende defender dan yanayım.fakat aradığım özellikte istediğim modelde defender bulmak oldukça güç.sahibinden .com da bi kaç model var fiyatları 30 civarında araçlarda sonradan toplanma olduğu için ne kadar güvenilir bilemiyorum.sizin çevrenizde bana tavsiye edebileceğiniz 94 ve üzeri defender varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim.bir defa alıp problemsiz bir şekilde kullanmak istiyorum.tekrardan size verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.saygılar...

Aracı güle güle kullanın.

Ben de sizin aracınızın serisi olan 1975 model İzmir BMC montajı bir araç kullandım 4 yıl.

Hakan Bey'in çok etkili bilgilerine ek olarak bu aracın ayna mahruti oranı ve arazi şanzıman oranından sebep düz yolda kullanmanızla arazide kullanmanız arasında çekişte dağlar kadar fark olduğunu hissedeceksiniz.

Evet belki yolda çok atak bir araç olmayabilir ama arazide tam bir keçiye dönüşür.

Eskiden Fulda ve Goodyear'da OK 144 desenli 6.50 ebatlı lastikler vardı. Eğer bulabilirseniz o lastikler ya da OK 144 ile aracın yapabildiklerini görmek çok keyifli olacaktır.

bobola_44 arkadışım yeni aracın hayırlı olsun.dağ tepe düz gidesin inşallahhh..
darısı bizim başımıza

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

SON KONULAR

Geri