12 m³ Camper için Deneysel İç Tasarım Çalışmaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,651
Ynt: 12 m³ Camper için Deneysel İç Tasarım Çalışmaları

Ranza yatakta yaklaşık 8 yıldır yatıyoruz. Kendi dizaynım olan bu karavanda ranza aralıklarını belirlerken ;
* Alt yatağın altına (büyük tüp+detandör+2cm) gelecek şekilde en alt noktasını belirledim.
* Yataklar arasındaki net aralığın 55 cm. in altına düşmemesini sağladım (ki bu alkovenli yataklarda da uygun bir ölçüdür.)
Burada (yatak tahtası kalınlığı + 10 luk sünger +2 cm.şarşaf,döşeme vb.) +55 cm.aralık olarak hesapladım.
* Yatakların baş uçlarının hemen yanına görüntüyü kapayıcı gardrop, tuvalet vb. bir dik yüzey gelmemesine, dik yüzeyin sadece ayak tarafına gelmesine dikkat ettim. Böylelikle yatarken karavanın en sonuna kadar rahat rahat görülebilecek bir derinlik yarattım.
Yataklar aracın eğiminden dolayı yukarı doğru daraldığı için eşimi üstteki ranzanın boyuna göre seçtim. ;D
Karavanın arkadan görünümü;

[attachment=1]

Ranzayı tavana kemer ile bağladım. İndireceğim zaman tokadan çözüp indiriyorum.Ayrıca bir de sola, gardroba irtibatlı sürgü de var.
Ranzayı açma 10 saniye, kapama daha kısa sürüyor.

[attachment=2]

Yıllardır rahat ediyorum. Ranza, inince oturma gurubunun sırtı oluyor, açınca ranza.
Aracımın 10.2 m3 olduğunu da dikkate alınız.
Kolay gelsin.

Arka grnm

Yatma dzeni

Etiketler

Hüseyin abi sizin bu dizaynda problem yok ellerinize sağlık çok kullanışlı olmuş,sorun bizim projede :-\ banyo ve mutfak dolapları karşı karşıya olunca ve yatak tavanındada 2 adet dolap olunca oraya yatak yapmak mümkün olmuyor.

IMG 9380

Hüseyin bey yıllardır rahat ediyorum derken :smiley:, yengemizde bu tespite dahilmi, yukarı çıkıp inmesi onun için problem olmuyormu

Yusufa katılıyorum, Hüseyin abinin karavanındaki ranza, kendine has bir ranza ve karavan 3 kişilki, bu ranza genele örnek olamaz, yusufun karavanı tipinde ortada banyolu 4 kişilik karavanda ranza sorun olur..

yaybek' Alıntı:
Hüseyin abi sizin bu dizaynda problem yok ellerinize sağlık çok kullanışlı olmuş,sorun bizim projede :-\ banyo ve mutfak dolapları karşı karşıya olunca ve yatak tavanındada 2 adet dolap olunca oraya yatak yapmak mümkün olmuyor.

ranza yapacaksan dolapları zaten koyamazsın :smiley:

*** İveco 10.2 m3 olduğu için boyu sizinkilerden haliyle kısa. Bu nedenle ön tarafa oturma/yatak gurubu olamıyordu. Tüm olayı arka tarafta bitirmek gerekti, bu nedenle ranza hareketli oldu ve duş tuvalet şöför arkasına geldi. Böylelikle özel bir durum yaratıldı.
O masanın indirilip yatılabilen 3. yatak aslında ve çocuk yatağı olarak düşünüldü. (Karavanı satarsam bir çocuklu aile de müşteri yelpazesi içine girsin diye :D)

*** Böyle ranzalar da yatabilen eşlere ayrıca teşekkür etmek gerek. Bu özverileri ile olaya büyük kolaylıklar ve maliyet tasarrufları getiriyorlar.
*** Eşimin henüz bir şikayeti olmadı. O nun derdi ben yattıktan sonra saatlerce yazı yazabilmek. Ben yatarken karşımdaki tekli oturma da o işi de en iyi biçimde çözdük zaten.Yeni bir karavan yaptırsam (bu yaşına rağmen) yine de ranza da yatabileceğini söylüyor sağolası.

Kolay gelsin,

[attachment=1]

Bu tasarımda koridor genişliği 52,5 cm.

Koridorun ranza zeminiyle birleştiği çizgi eğim nedeniyle 65 cm.

Alt yatağın yerden yüksekliği kontrplak ve 10 cm. sünger dahil 45 cm.

Alt ranzanın minderinden üst ranzanın kontrplağına kadar 75 cm.

Üst ranzanın tavana kadar olan yüksekliği ise 60 cm. civarı

Dolayısıyla çok iri cüsseli olmayan bizim gibi ailelerin bu tasarımda fazla zorluk yaşamayacağını düşünüyorum. Ama tabi kişinin rahatlık beklentisine göre değişir bu durum. Biz çekirdekten yetişmenin faydalarını görüyoruz. Normalde kızım için düşündüğümüz alttaki fotoğraftaki yatağımızda benim bile uyuduğum düşünülürse, bu ranza bize fazlasıyla rahat :D

[attachment=2]

Puzzle

38

Evet ben puzzlecamper da ranzaları ikişer kişilik olarak algıladığım için sıkıntı olacağını ifade etmiştim. Ama tek kişiliklerde 63 cm lik yüksekliğin fazla sorun yaratmadığı ifade ediliyor. Bu durumda yapılacak mutfak tezgahının eninin makul ölçülerde daraltarak ranzaya çıkmada kolaylık sağlamak.

Sayın orsaalabanda,

4 kişinin yatabileceği şekilde çizmiş olduğunuz ranzalı camper (puzzlecamper) gördüğüm en yaratıcı çizim. Günlerdir bu konuyu araştırıyorum. En kısa zamanda bir camper sahibi olmayı umuyorum. Aklıma koydum. Hep emekliliğimi bekliyordum. Daha sonra bunun yanlış olduğuna karar verdim. Emekli olduğumda fiziksel olarak bu işi yapmakta zorlanabileceğimi düşündüm. Hem, hayallerimi gerçek yapmak hayatıma bir ivme kazandıracak. Eşim de beni her anlamda destekliyor. Biz aslında 3 kişilik bir aileyiz, ama kızımla yeğenim çok iyi anlaştıkları için tüm gezilere birlikte çıkıyoruz. Bu durumda 4 kişilik bir aile söz konusu oluyor. Sizin tasarımınız tam bize göre. Eğlenceli ve dinamik bir tarafı var. Çocuklar da çok sevdiler. Bu tasarımı gerçeğe dönüştürmek istiyorum. Ölçüleri ile birlikte paylaşabileceğinizi yazmışsınız. Rica etsem bunu benimle paylaşabilir misiniz? Bunu özelinize yazmak istedim, fakat ne yazık ki mail özelliğiniz aktif değil. Sanırım siteye de en son Mayıs ayında girmişsiniz. Belki de size yazdıklarımı hiç okuma şansınız olmayacak. Forumdakiler de bu özel durumu okumak zorunda kaldıkları için kusura bakmasınlar. Bu arada bu kadar paylaşımcı bir forum daha önce hiç görmedim. Emek veren herkese selamlarımı yolluyorum. Hoşçakalın.

ilgiyle takip ediyorum, bende aranıza katılacağım galiba.

mathman' Alıntı:
Sayın orsaalabanda,

4 kişinin yatabileceği şekilde çizmiş olduğunuz ranzalı camper (puzzlecamper) gördüğüm en yaratıcı çizim. Günlerdir bu konuyu araştırıyorum. En kısa zamanda bir camper sahibi olmayı umuyorum. Aklıma koydum. Hep emekliliğimi bekliyordum. Daha sonra bunun yanlış olduğuna karar verdim. Emekli olduğumda fiziksel olarak bu işi yapmakta zorlanabileceğimi düşündüm. Hem, hayallerimi gerçek yapmak hayatıma bir ivme kazandıracak. Eşim de beni her anlamda destekliyor. Biz aslında 3 kişilik bir aileyiz, ama kızımla yeğenim çok iyi anlaştıkları için tüm gezilere birlikte çıkıyoruz. Bu durumda 4 kişilik bir aile söz konusu oluyor. Sizin tasarımınız tam bize göre. Eğlenceli ve dinamik bir tarafı var. Çocuklar da çok sevdiler. Bu tasarımı gerçeğe dönüştürmek istiyorum. Ölçüleri ile birlikte paylaşabileceğinizi yazmışsınız. Rica etsem bunu benimle paylaşabilir misiniz? Bunu özelinize yazmak istedim, fakat ne yazık ki mail özelliğiniz aktif değil. Sanırım siteye de en son Mayıs ayında girmişsiniz. Belki de size yazdıklarımı hiç okuma şansınız olmayacak. Forumdakiler de bu özel durumu okumak zorunda kaldıkları için kusura bakmasınlar. Bu arada bu kadar paylaşımcı bir forum daha önce hiç görmedim. Emek veren herkese selamlarımı yolluyorum. Hoşçakalın.

Cem bey'e (orsaalabanda) mesajınızla ilgili bilgi verdim. Artık gezenbilir'de paylaşımda bulunmadığını ve e-posta adresini sizinle paylaşabileceğimi söyledi. Kendisine <info@karavanatolia.com> adresinden ulaşabilirsiniz.

Sayın Orsaalabanda müsade ederseniz pazıl modelini yeni projede uygulayabilirim böylelikle hayata geçmiş olur teşekkürler.
DOLLY KARAVAN
BÜLENT SOYDAŞ

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

SON KONULAR

Geri