Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 311,393
Merhaba

Ticaret bir değerleme ve pazarlama olayıdır aslında, her kurum sunduğu ürüne bir değer biçer ve o ürünü çeşitli stratejiler ile pazarlar, tüketiciler ise kendi standatlarında bir değelendirme yaparlar ve sunulan ürünü tüketmek ya da tüketmemek yönünde bir karar verirler, bu kadar basit aslında.

€ şu kadar artmış $ böyle olmuş Enflasyon şuymuş vs bunlar tüketicinin kriterleri olabilir mutlaka ve kendi pencrelerinde de haklıdırlar fakat üreticiler böyle düşünmek zorunda değiller, işine gelirse alırsın gelmezse işine geleni arar bulur ve alırsın bu kadar basit aslında. Fiyat konusu çok görece, bana yüksek gelen bir başkasına yüksek gelmeyebilir. Üretici arttıkça fiyatlar düşer mi bilemem ama kalite mecburen artacaktır.

@lautreamont

Eski dünya düzeninde yani kapitalizme tam entegrasyonda, evet fiyatlar istenildiği gibi belirlenir ve tüketici isterse alır, isterse almaz.

Ama bu anlayış yeni dünya düzeninde çökmüş durumda. Örneğin şuanki konularımız maske/dezenfektan vb fiyatları... YP yükseliyor, talep fazla ben fiyatı istediğim gibi belirlerim dedi bazı fırsatçılar. Ve ne oldu? Belirlediyse, isteyen aldı, isteyen almadı. Ama Devlet gizli elini gösterdi. Müdahale etti, ceza kesti ve afişe ediyor. Ne oldu kapitalizm?

Karavan konusuna dönelim. Bu piyasada verdiğim örnekteki gibi tam rekabet piyasası da yok. Belki oligopol piyasadan söz edebiliriz. (Az sayıda satıcı, çok sayıda alıcı) Ve bu değerli karavan üreticilerimiz, kendi aralarında sanki ağız birliği etmişcesine Euro yükseldi, fiyatları arttırıyoruz diyorlar. Baktığınız zaman neredeyse aynı oranlarda artış yaptıklarını görüyorsunuz. İşte bu noktada, rekabet piyasası bozuluyor. Neyseki bu ürünler yaşam için gerekli ürünler değil. İnsanlar karavanı olmadan da yaşıyor. Ama benim gibi, pahalı otellerden, pahalı ev kiralarından sıkılmış çekirdek aileleri gittikçe bunalıma sürükletiyor.

Bu yüzden biz alıcılar, böyle düzen olmaz, rekabet yok, bu fahiş fiyat artışları piyasaya uygun değil diyoruz. Ve mücadele ediyoruz.

Ben şimdi mesela kanıt topluyorum. Eğer bu markaların bu fiyat artışlarında bir anlaştıklarını tespit edersem direk Rekabet Kurumuna şikayet edip, incelemelerini isteyeceğim. O zaman göreceğim bakalım değerli satıcılarımız istedikleri gibi hareket edebilirlermişmiş... Biz ticaret bilmiyomuşuz...

@filmania06

İyi düşüncelerinize şapka çıkardım. Keşke dediğiniz gibi olsa.

Takip ettiğim diğer karavan olan saly smart s 4.06 isimli karavan KDV dahil 60.750 TL iken bugün 63.500 TL + KDV'ye yükselmiş. Toplamda 74.340 TL olmuş. Hayırlı olsun ne diyelim.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu güne kadar zam yapmamış olan ve zam yapmak konusunda direnen Güney Karavan da bu gün itibari ile %10 zam yaptı.

6 Şubatta bu platforma üye olmuşum ve o günden beri sürekli alma niyeti olan arkadaşların bir an önce almalarını, yazdım durdum, bu virüs olayının dışında, ekonominin gidişatı çok net gösteriyordu bu tabloyu. Tabi bu virüs konusu daha da hızlandırdı ve ağırlaştırdı konuyu. Yine aynı şeyi söyleyeceğim, alabilecek olan alsın, düşmeyecek, artacak. Daha da artacak. Yada delil toplamak vs. Fantazilerine devam edin

bence yerli karavan artık bu fiyatlardan alınmaz, alınmaması gerekiyor.
Merhaba saygı duyarım bu görüşe, nihayetinde tercihtir bu, fakat yabancıda da durum farklı değilki, 1 ay önce 98 000 tl olan yabancı karavan oldu 130 000 civarı bir şey. Bir süre sonra hiç bir şey alamayacağız diye korkarım, bırakın karavanı.

May hakkında bir güncelleme geçeyim. Orhan usta geçtiğimiz günlerde alttaki şekilde 2 farklı post paylaştı. Yerli üretim adına sevindirici haberler bunlar. Görüldüğü üzere 3800,3600 ve 2500 modelleri için O1 tip onay belgesini almış ve seri üretime başlamış.

Ancak eleştirime gelince;

Bu tip onay belgesi eski yaptığı kaynaklı şasi ile alınan bir tip onay belgesi. Alko'dan esinlenerek ürettiği yeni şasisi için ayrı bir revize yapıp yapmadığını merak ediyorum. Eğer böyle bir revize yapmadıysa emniyet herşeyden önemli. Ne demişti May'daki bu süreci inceleyen mühendislerden birisi olan @Zeki Uysal

Bu konuda da gerekli adımların atıldığını yol güvenliği adına görmek ve paylaşımını buradan paylaşmak istiyoruz. Şasi deyip geçmemek lazım, karavandaki en önemli donanımdır.

T07Z1a

4ltcPC

öncelikle böyle güzel bir ortama geçiş yaptığımız için çok memnun oldum, bayadır girmiyordum be yalan söyleyim, burayı görünce hepsini bir çırpıda okudum

Orhan Bey’in belgesi geldi, belge 3800 3600 ve 2500 lük modeller için alınmış, adres ve şasi değişikliği sadece başvuru esasıdır ama görüştüğümüzde buranın şube olduğunu iletti yani ilk adresi duruyor. Şasi ile ilgilide kapsam genişletme başvurusu yapacaktı tekrardan danışmanı. Danışmanı bilindik ve proje sektörünün ilk firmalarından, deneyimli biridir.

Emeksan ile ilgili bende birşey söyleyim; karavan alma sürecinde emeksan ile bende görüştüm, O1 belgesi olup olmadığını sorduğumda bana terslercesine takmışsınız O1 belgesine bu karavan 750 kg altında böyle bir zorunluluk yok kardeşim nerden çıkartıyorsunuz bu icatları dedi, bende kim olduğumu söylemeden teşekkür edip kapattım. Bu işin üreticisi olmak istiyorsanız en azından zorunlulukları bilmeli ve asgari şartları sağlamalısınız bana göre.

Benimde karavan gelecek fakat nisan sonuna doğru nasıl teslim alabilirim hiç bilmiyorum. Bu arada karavan kullanan arkadaşlara bir sorum olacak, güneş enerjisi sistemi yaptırmak istiyorum, sizce 220 volt sistem mi 12 volt sistem mi yaptırmak iyidir. Buzdolabım 220 ( 12 ye dönüştürebilirim fakat pek randumanlı değil sanırım)

--------------------------------------------------------------
...Ya ağabeyinin, 1500 Kg. lık güllelere 740 Kg dediği gibi,
900 Kg ağırlığı tutturup, 740 Kg diye etiket basmalı, ( Ki bu, gerçekte, hiç önermediğim bir yöntem)
ya da ...
NK Karavan (Manisa Ahmetli'deki firma, sahibi Nazmi Kılıç, NKŞ Karavan olarak da biliniyor) tam olarak bunu yapıyor ve 850-1000 kg çeken karavanları 750 kg altı olarak satıyor. Üstelik fren sistemini istemenize, sözleşmeye yazdırmanıza ve parasını da ayrıca ödemenize rağmen fren sistemini takmıyor (bu husus mahkemede bilirkişi raporu ile belgelenmiştir). Bu çok tehlikeli ve "kasten adam öldürmeye teşebbüs" sınıfına girecek bir suç. Ama her ne hikmetse devlet ve devletin savcıları bunu bir suç olarak görmüyor.

Bu güne kadar zam yapmamış olan ve zam yapmak konusunda direnen Güney Karavan da bu gün itibari ile %10 zam yaptı.

6 Şubatta bu platforma üye olmuşum ve o günden beri sürekli alma niyeti olan arkadaşların bir an önce almalarını, yazdım durdum, bu virüs olayının dışında, ekonominin gidişatı çok net gösteriyordu bu tabloyu. Tabi bu virüs konusu daha da hızlandırdı ve ağırlaştırdı konuyu. Yine aynı şeyi söyleyeceğim, alabilecek olan alsın, düşmeyecek, artacak. Daha da artacak. Yada delil toplamak vs. Fantazilerine devam edin
Ben de böyle bir durum olacağını öngördüm ve Erba 3.75 modelini zam gelmeden sipariş ettim. Erba hala zam yapmadı ancak şu anda sipariş verenlere Ekim ayına teslim günü veriyorlar. Bu yüzden yakın zamanda onların da zam yapacağını düşünüyorum. Ana akım medyanın haberlerinde bile bir kaç güne bir karavan haberleri yapılmaya başlandı. Talep çok arttı, virüs yüzünden herkes karavan alma yarışına girdi vs. diye. Talepteki artışa bir de kur dalgalanmaları eklenince zamlar kaçınılmaz oluyor sanırım.

Ben de böyle bir durum olacağını öngördüm ve Erba 3.75 modelini zam gelmeden sipariş ettim. Erba hala zam yapmadı ancak şu anda sipariş verenlere Ekim ayına teslim günü veriyorlar. Bu yüzden yakın zamanda onların da zam yapacağını düşünüyorum. Ana akım medyanın haberlerinde bile bir kaç güne bir karavan haberleri yapılmaya başlandı. Talep çok arttı, virüs yüzünden herkes karavan alma yarışına girdi vs. diye. Talepteki artışa bir de kur dalgalanmaları eklenince zamlar kaçınılmaz oluyor sanırım.
Hayırlı olsun şimdiden yeni karavanınız, teslim aldıktan sonra bu başlığa yorumlarınızı bekliyoruz.

Dilerim en güzel anılarınızı bu karavanınız ile biriktirirsiniz.

Hayırlı olsun şimdiden yeni karavanınız, teslim aldıktan sonra bu başlığa yorumlarınızı bekliyoruz.

Dilerim en güzel anılarınızı bu karavanınız ile biriktirirsiniz.
Çok teşekkür ederim güzel temennileriniz için. Bir ansiklopedi gibi okudum gezenbilir'i tüm karar verme ve bilgi edinme sürecimde. Değerli deneyimlerini paylaşan herkese teşekkür ederim. Ben de karavanımı teslim alıp kullanmaya başladıktan sonra deneyimlerimle bu faydalı foruma katkılarımı sunacağım.

Hayırlı olsun, güzel günlerde güle güle kullanın.

Hayırlı olsun Selin hanım. Erba'nın da üretimi durdurduğu yazılmıştı galiba burada. Siz bugünlerde mi verdiniz siparişi?
Erba siparişi verenlere şunu sormak istiyorum. Ekim ayı için teslim tarihi veriliyorsa, ödeme nasıl yapılıyor? Tamamı şimdi mi, teslim edilince mi; yarı yarıya mı, yoksa aralıklarla mı yapılıyor ödemeler?

Karavan firmaları anlaşıp veya birleşip ortak şirket kurup plastik cam, 3 sistem buzdolabı, hermetrik lpgli soba levabo ocak kombinasyonu kendileri üretip kullanmadığı sürece ucuz ve kaliteli karavan üretmeleri hayal hatta bir dernek kurup vergiyi düşürme ve trafikteki yerini devlet ile görüşmeliler

Hayırlı olsun Selin hanım. Erba'nın da üretimi durdurduğu yazılmıştı galiba burada. Siz bugünlerde mi verdiniz siparişi?
Erba siparişi verenlere şunu sormak istiyorum. Ekim ayı için teslim tarihi veriliyorsa, ödeme nasıl yapılıyor? Tamamı şimdi mi, teslim edilince mi; yarı yarıya mı, yoksa aralıklarla mı yapılıyor ödemeler?

Teşekkür ederim. Evet, üretimleri yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar önce durdurdular. 13 Nisan'da tekrar üretime başlıyorlar sanırım. Sipariş esnasında alacağınız karavanın bedelinin yüzde 10u kadar bir kapora alıyorlar. Teslim esnasında talebe göre geri kalanın yarısını peşin fiyatına kredi kartına taksit yapıyorlarmış, yarısını da peşin alıyorlarmış.

Ben 3.75 Offroad modelini siparis ettim. On odeme yaptim kalani teslimde yaparsiniz dediler.

pazarlik icin hepsini bugun nakit vereyim dedim firma sahibi hepsini teslimde istersen vadeli ode dedi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR