Nissan Terrano II Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan strom Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,526
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 722,198
Ynt: Nissan Terrano Iı Hakkında Herşey

2.7 ler 3.0 di kadar az yakamaz...güç tork motor teknolojısı zd30 makınların daha üstün...yurtdısı forumlarındada takıp ettıgım kadarıyla zd30 makına olan terranoların daha ustun oldukları soylenıyor...hatta bu makına terranoda patrola gore daha basarılıymıs kg farkından dolayı....

Etiketler

biz terrano 3.0di aldığımızdan beri 2 kere depoyu fulledik. birinde şehiriçi otoban karışık 0,53-TL/km yaktı.. diğerinde biraz dağ tepe tarzı yerlere de girip çıktık 0,60-TL yaktı.. yakıt 12-14lt arası görünüyor yani.. uzun yol için fırsatımız olmadı henüz.. araç 130bin km'de ve bütün bakımlarını yaptırdık ama motora hiç carbon clean yapılmış mı bilmiyorum. yaptırsak faydası olur mu diye düşünüyorum mesela..

ArcagorN' Alıntı:
biz terrano 3.0di aldığımızdan beri 2 kere depoyu fulledik. birinde şehiriçi otoban karışık 0,53-TL/km yaktı.. diğerinde biraz dağ tepe tarzı yerlere de girip çıktık 0,60-TL yaktı.. yakıt 12-14lt arası görünüyor yani.. uzun yol için fırsatımız olmadı henüz.. araç 130bin km'de ve bütün bakımlarını yaptırdık ama motora hiç carbon clean yapılmış mı bilmiyorum. yaptırsak faydası olur mu diye düşünüyorum mesela..
------------------------------------------------------
carbon clean yapmak sadece yakıtı düşürmek amaçlı düşünülmemeli...

aracım terrano2 2.4 benzin+ gazlı bir araç

ÇEKİŞ sorunu yaşamıştım.. servise gittiğimde carbon clean yaptılar ve çekişte düzelme oldu..

bu tarz araç kullanan arkadaşlar, araçları en az 2 depo gaz kullanımından sonra benzine alıp bir çeyrek depo benzinle giderlerse kelebeklerdeki KURU KALMANIN önüne geçeceklerdir.

gaz kullanımında yağlanma sağlayan katkıyı da tavsiye ettiler ama kullanmadığım için birşey diyemeyeceğim...

NOT: carbon clean yapılırken mutlaka aracınızda yarım deponun üzerinde benzin olmalı. ve temizleme işlemi sırasında aracınızı benzin konumuna almayı unutmayın. bu temizlik yapıldıktan sonra da deponuzdaki benzin bitene dek aracınızı benzinde kullanın...sonra gaz konumuna alın..

ÇEKİŞ SORUNU YAŞAYIP BAŞKA TÜRLÜ BU SORUNU GİDEREN ARKADAŞLARIN DA YORUMLARINI BEKLERİZ.

ArcagorN' Alıntı:

bu araçların pompaları elektronık enjektorlerı mekanık bosch vp44 pompa var ustunde carbon clean tavsıye etmem...benım araç 220 bin km de senın araca gore motor kısmında yapılan ıslemler var 1. nads google arastır.zd30 motorlar ıcın yapılan bu ıslemde egr ıptal edılıyor dawess valf denılen basınç kontrol valfı takılıyor aracın kendı selenoıd controlu devre dısı bırakılıp manuel boost control gecılıyor hem yakıt hemde performansa cok etkısı var esas kullanılma amacı makınayı korumak....2. kat ıptal 3 ınc egzos sıstemı mevcut susuturucu olarakta borla kullanıyorum.3.k&n kutu ıcı fılıtre ve snorkel sıstemı mevcut.4. yazılım chıp tunıng mevcuttu yakıtı cok arttırdıgı ıcın orjınale dondum.... yazılım harıc bu ıslemlerle dynoda 171 bg güç çıkardı...ılk aldıgım zmanlarda herseyıyle orjınalken jant lastık vss hıc bır ek işlem yokken daha az yakıt tuketımı vardı...terrano da zd30 makınayla 14 ve ustu yakıt fazla...bence akısmetrenı temizle veya degıstır...ben suan agırlık olarak 2300 kg cıvarındayım o kadar yakıt tuketmıyor..kı yaktımı etkıleyecek cok fazla faktor var jant lastık yukseltme on lokka otomatık kılıd vinc vss agırlık ve surtunmeye etkısı olan faktorler....bırde belırtmek ısterım ön porya kılıdlerını manuel olan cevırmenızı tavsıye ederım...2.7 lerı bılemıycem ama 3.0 di larda sabıt otomatık degıl 2 çekerdede olsanız aks larınız donuyor...ben avm 529 hp kullanıyorum cok memnunum....

sorarsalar arazideyim' Alıntı:
------------------------------------------------------
carbon clean yapmak sadece yakıtı düşürmek amaçlı düşünülmemeli...

aracım terrano2 2.4 benzin+ gazlı bir araç

ÇEKİŞ sorunu yaşamıştım.. servise gittiğimde carbon clean yaptılar ve çekişte düzelme oldu..

bu tarz araç kullanan arkadaşlar, araçları en az 2 depo gaz kullanımından sonra benzine alıp bir çeyrek depo benzinle giderlerse kelebeklerdeki KURU KALMANIN önüne geçeceklerdir.

gaz kullanımında yağlanma sağlayan katkıyı da tavsiye ettiler ama kullanmadığım için birşey diyemeyeceğim...

NOT: carbon clean yapılırken mutlaka aracınızda yarım deponun üzerinde benzin olmalı. ve temizleme işlemi sırasında aracınızı benzin konumuna almayı unutmayın. bu temizlik yapıldıktan sonra da deponuzdaki benzin bitene dek aracınızı benzinde kullanın...sonra gaz konumuna alın..

ÇEKİŞ SORUNU YAŞAYIP BAŞKA TÜRLÜ BU SORUNU GİDEREN ARKADAŞLARIN DA YORUMLARINI BEKLERİZ.

ercan bey carbon clean ile çekişte düzelme olduğunu söylemişiniz peki yakıta etkisi oldumu ? geçenlerde bir arkadaşımla bu konu üzerine konuştuk araçlarımız aynı ( 2.4 benzin+lpg ) olduğu halde toplam 600 tl yakıt ile 1800 km şehirlerarası yol yaptığını söyledi benim aracımla bu max.1300 km , şehir içinde ise kilometrede yaklaşık 40-45 kuruş aralığında değişen yakıt tüketimim var sizin yakıt tüketim değerlerinizide paylaşırmısınız

çekiş sorununa gelirsek 4-5 ay kadar önce baskı balata vs. kilometresi gelmiş zaruri işlemleri yaptırdım servisten arabayı ilk aldığım anda çekiş çok iyiydi fakat dur-kalk yaptığım ilk rampada araba yığıldı servis ile görüştüm birde lpg ayarlarına baktırmamı söylediler birkaç defa ayar yapıldı olmadı daha sonra yeni bir versiyonla bir üst kademe ( kendileri öyle söyledi ) program yüklendi çekiş + performans %100 fark etti

brothers' Alıntı:
ercan bey carbon clean ile çekişte düzelme olduğunu söylemişiniz peki yakıta etkisi oldumu ? geçenlerde bir arkadaşımla bu konu üzerine konuştuk araçlarımız aynı ( 2.4 benzin+lpg ) olduğu halde toplam 600 tl yakıt ile 1800 km şehirlerarası yol yaptığını söyledi benim aracımla bu max.1300 km , şehir içinde ise kilometrede yaklaşık 40-45 kuruş aralığında değişen yakıt tüketimim var sizin yakıt tüketim değerlerinizide paylaşırmısınız

çekiş sorununa gelirsek 4-5 ay kadar önce baskı balata vs. kilometresi gelmiş zaruri işlemleri yaptırdım servisten arabayı ilk aldığım anda çekiş çok iyiydi fakat dur-kalk yaptığım ilk rampada araba yığıldı servis ile görüştüm birde lpg ayarlarına baktırmamı söylediler birkaç defa ayar yapıldı olmadı daha sonra yeni bir versiyonla bir üst kademe ( kendileri öyle söyledi ) program yüklendi çekiş + performans %100 fark etti

--------------
ERHAN arkadaş...

Aracım rolantide, stop etti edecek gibi oluyordu. Birkaç servise gittim, çoğu sizin de dediğiniz gibi gaz ayarlarından bu sorunun oluşabileceğini söylediler.

Söylenen bana ilk etapta mantıklı gelmişti ancak, aynı sorun benzinde çalışıyorken de yapıyordu. madem gaz ayarları ile bu iş düzelecek, benzindeyken bu sorun niye var dedim kendi kendime.

önce bir gaz servisine gittim, ayarların normal olduğunu söylediler.

sonra mahallemizdeki sanayiye uğradım. sorunu dile getirdim ve carbon clean ile bu sorunu çözebileceklerini ifade ettiler.

internette araştırdım bu carbon clean nedir , zararı varmıdır diye. olumsuz yazılar pek yoktu, ben de bu uygulamayı yaptırdım. rampada bayılan araba düzeldi, rolantisi normalleşti.
---------------------------------------------------

Yakıt mevzuatına gelince; aracımı aldığım günden itibaren bir kez olsun ne yakıyor diye hesap etmedim. Çok bütçeli biri olduğum için değil tabi... .....sebebini bilmiyorum ama bu yakıt sarfiyatı istatistiğini yapmadım.. o yüzden carbon clean den önceki ve sonraki verileri dile getiremiyorum.

ancak serviste bana söylenen kelebek boğazının kuru kalmasından ötürü yakıt sarfiyatının da arttığı şeklindeydi..
bu işlemden sonra gözle görünür ve hissedilir bir düzelme yaşadım diyebilirim..

--------------------------
yaklaşık iki senedir TERRANO kullanıcısıyım.. aracımdan da memnunum..

şunu anladım ki; bir 4*4 ü GAZ denen olay doyuramıyor. DÖRT ÇEKER ibaresindeki ÇEKER ibaresinin oluşabilmesi için YANMA ODASI, ZENGİN bir karışımdan oluşmalı...Zengin Karşımı gerektiren bütçe de beni yoracağından, bu performansla idare edeceğim gibi görünüyor...
----------------------------------------------
bahsettiğiniz ÜST KADEME PROGRAM VERSİYONU olayını ben de denemek isterim...

aracımda ATİKER sistem var.. bahsettiğiniz olay, sadece kullandığınız gaz sistemi markasına mı ait? yoksa her gazlı araca uygulanabiliyor mu?
--------------------------------------
saygılar
ercan...

madmarcus' Alıntı:
bu araçların pompaları elektronık enjektorlerı mekanık bosch vp44 pompa var ustunde carbon clean tavsıye etmem...benım araç 220 bin km de senın araca gore motor kısmında yapılan ıslemler var 1. nads google arastır.zd30 motorlar ıcın yapılan bu ıslemde egr ıptal edılıyor dawess valf denılen basınç kontrol valfı takılıyor aracın kendı selenoıd controlu devre dısı bırakılıp manuel boost control gecılıyor hem yakıt hemde performansa cok etkısı var esas kullanılma amacı makınayı korumak....2. kat ıptal 3 ınc egzos sıstemı mevcut susuturucu olarakta borla kullanıyorum.3.k&n kutu ıcı fılıtre ve snorkel sıstemı mevcut.4. yazılım chıp tunıng mevcuttu yakıtı cok arttırdıgı ıcın orjınale dondum.... yazılım harıc bu ıslemlerle dynoda 171 bg güç çıkardı...ılk aldıgım zmanlarda herseyıyle orjınalken jant lastık vss hıc bır ek işlem yokken daha az yakıt tuketımı vardı...terrano da zd30 makınayla 14 ve ustu yakıt fazla...bence akısmetrenı temizle veya degıstır...ben suan agırlık olarak 2300 kg cıvarındayım o kadar yakıt tuketmıyor..kı yaktımı etkıleyecek cok fazla faktor var jant lastık yukseltme on lokka otomatık kılıd vinc vss agırlık ve surtunmeye etkısı olan faktorler....bırde belırtmek ısterım ön porya kılıdlerını manuel olan cevırmenızı tavsıye ederım...2.7 lerı bılemıycem ama 3.0 di larda sabıt otomatık degıl 2 çekerdede olsanız aks larınız donuyor...ben avm 529 hp kullanıyorum cok memnunum....

bu bilgiler iyimiş, hiç aklıma gelmezdi..
valf maliyeti de ucuz görünüyor.. egsoza dokunmadan sadece valfle ilgili işlemleri yaptırsak olmaz mı acaba?
kilit için araştırdım almanyadaki ebayde avm461 modeli uygun görünüyor. fiyatıda 130€
yani 330-TL civarında.. bunu akrabalar aracılığıyla getirebilirim diye düşünüyorum.. yoksa burada ikinci el bile 500TLden aşağı değil gibi..
akışmetre ne durumda bilmiyorum.. bostancıdaki güney oto yaptıydı bütün bakımları.. olmazsa uğrayınca sorayım bir.. zaten arabada çözemediğimiz bir uğultu var..
2 çekerdeyken 100-110km arası sürekli uğultu geliyordu. usta lastiklerden dedi bende lastikleri biraz daha şişirdim ama fayda etmedi.. işin ilginç yanı 4 çekere alınca aynı uğultu 50-55km arasında da oluyor.. belirli hızlara gıcığı var galiba:smiley:
arada bir de pencere açık yavaş yavaş giderken sanki arabadan yere bir şey düşmüş gibi bir metal sesi geliyor.. herhalde bize sanayi yolu göründü yine..

ArcagorN' Alıntı:
valf maliyeti de ucuz görünüyor.. egsoza dokunmadan sadece valfle ilgili işlemleri yaptırsak olmaz mı acaba?
kilit için araştırdım almanyadaki ebayde avm461 modeli uygun görünüyor. fiyatıda 130€
yani 330-TL civarında.. bunu akrabalar aracılığıyla getirebilirim diye düşünüyorum.. yoksa burada ikinci el bile 500TLden aşağı değil gibi..
akışmetre ne durumda bilmiyorum.. bostancıdaki güney oto yaptıydı bütün bakımları.. olmazsa uğrayınca sorayım bir.. zaten arabada çözemediğimiz bir uğultu var..
2 çekerdeyken 100-110km arası sürekli uğultu geliyordu. usta lastiklerden dedi bende lastikleri biraz daha şişirdim ama fayda etmedi.. işin ilginç yanı 4 çekere alınca aynı uğultu 50-55km arasında da oluyor.. belirli hızlara gıcığı var galiba:smiley:
arada bir de pencere açık yavaş yavaş giderken sanki arabadan yere bir şey düşmüş gibi bir metal sesi geliyor.. herhalde bize sanayi yolu göründü yine..

avm yurtdısından getırtmek en mantıklsı...ebay da cok var...bostancı sanayı gün oto hakan otomatık sanzımanına baktır...bırde arka dıfransıyel lsd kılıdlıdır onun yag degısım zmanı gelmıs olabılır...bu ıkısınden baska ses gelme ıhtımalı yok...zd30 makına ve terrano r20c tas gıbıdır....

şu terrano 2.4 benzin +lpg kullananlar olarak bir gün bi yerlerde buluşup araçlarımız arasındaki çekiş vs gibi sorunları bizzati araçran araca test etsek eksik fazla kimde ne var görsek fena olmaz diyorum eğer zamansal sorun yok ise böyle bir organizasyona ben katılırım en azından aracımdaki olağan dışı şeyleri farklı bir aracı da test ederek anlamış oluruz diye düşünüyorum.

kabasakal34' Alıntı:
şu terrano 2.4 benzin +lpg kullananlar olarak bir gün bi yerlerde buluşup araçlarımız arasındaki çekiş vs gibi sorunları bizzati araçran araca test etsek eksik fazla kimde ne var görsek fena olmaz diyorum eğer zamansal sorun yok ise böyle bir organizasyona ben katılırım en azından aracımdaki olağan dışı şeyleri farklı bir aracı da test ederek anlamış oluruz diye düşünüyorum.

sayın kabasakal34 sanırım istanbul'da ikamet ediyorsunuz eğer ki bu teklifiniz istanbul'daki terrano kullanıcısı arkadaşlar için değil ise ağustos ayı içinde bolu'da kamplı bir organizasyon düzenlersek ankara'dan bizlerde katılırız ; hattâ bu teklifinizi 2.4 benzinli olarak kısıtlamadan tüm terrano kullanıcıları için terrano team adı altında yapsak daha iyi olmaz mı ?

brothers' Alıntı:
sayın kabasakal34 sanırım istanbul'da ikamet ediyorsunuz eğer ki bu teklifiniz istanbul'daki terrano kullanıcısı arkadaşlar için değil ise ağustos ayı içinde bolu'da kamplı bir organizasyon düzenlersek ankara'dan bizlerde katılırız ; hattâ bu teklifinizi 2.4 benzinli olarak kısıtlamadan tüm terrano kullanıcıları için terrano team adı altında yapsak daha iyi olmaz mı ?

maksat araçların çekişi ve bilgi alışverişi ise ÇOK KURU kalan bir organizasyon olur...

(şehiriçinde gösteriş meraklısı, büyük araç kullanınca kendini güçlü zanneden tayfa hariç) arazi aracı kullanan tayfanın lügatında

doğa,
deniz,
orman,
börtü böcek,
kar,
çadır,
ateş
hamak
ıssızlık
şehirden kaçış

gibi kavramların mana bulduğunu düşünenlerdenim.

ADINA ORTAK PAYDA denen bu unsurları taşıyan bünyelerin biraraya gelmesi, belki de sağlam arkadaşlıkların doğmasına gebedir.. hatta DOSTLUKLARIN...

BU FİKRİ ortaya koyan arkadaşa teşekkür ediyorum.. ve Ramazan bayramından sonra böyle bir organizasyona ALLAH tan bir mani gelmezse katılmayı istediğimi beyan ederim...

başlangıç için şöyle bir önerim var...

herkes cep numarasını buradan ya da msn adresinden beyan etsin..
bizler de bu numaraları TERRANO ANA BAŞLIĞINDA TELEFONLARIMIZA KAYDEDELİM..

BENİM CEP NUMARAM 543 849 29 29

KAYDETMEK İSTEYEN ARKADAŞLAR OLURSA

terrano ercan tuzla diye kaydedebilirler.
-------------------------------
rehberimizde ne kadar çok kayıt olursa o kadar iyi olur kannatiindeyim..
----------------
terrano ali

terrano mehmet

terrano burak

terrano cenk

terrano metin
vs vs..
-----------------

organizasyon için başka önerileri olan varsa da buradan paylaşması dileği ile..
saygılar

terrano- ercan- tuzla

sorarsalar arazideyim' Alıntı:
maksat araçların çekişi ve bilgi alışverişi ise ÇOK KURU kalan bir organizasyon olur...

(şehiriçinde gösteriş meraklısı, büyük araç kullanınca kendini güçlü zanneden tayfa hariç) arazi aracı kullanan tayfanın lügatında

doğa,
deniz,
orman,
börtü böcek,
kar,
çadır,
ateş
hamak
ıssızlık
şehirden kaçış

gibi kavramların mana bulduğunu düşünenlerdenim.

ADINA ORTAK PAYDA denen bu unsurları taşıyan bünyelerin biraraya gelmesi, belki de sağlam arkadaşlıkların doğmasına gebedir.. hatta DOSTLUKLARIN...

BU FİKRİ ortaya koyan arkadaşa teşekkür ediyorum.. ve Ramazan bayramından sonra böyle bir organizasyona ALLAH tan bir mani gelmezse katılmayı istediğimi beyan ederim...

başlangıç için şöyle bir önerim var...

herkes cep numarasını buradan ya da msn adresinden beyan etsin..
bizler de bu numaraları TERRANO ANA BAŞLIĞINDA TELEFONLARIMIZA KAYDEDELİM..

BENİM CEP NUMARAM 543 849 29 29

KAYDETMEK İSTEYEN ARKADAŞLAR OLURSA

terrano ercan tuzla diye kaydedebilirler.
-------------------------------
rehberimizde ne kadar çok kayıt olursa o kadar iyi olur kannatiindeyim..
----------------
terrano ali

terrano mehmet

terrano burak

terrano cenk

terrano metin
vs vs..
-----------------

organizasyon için başka önerileri olan varsa da buradan paylaşması dileği ile..
saygılar

terrano- ercan- tuzla

elbette doğa vs ile birleştirildiğinde dahada iyi olur hemfikirim tüm terrano kullanıcılarıda diyebiliriz ayrım gayrım yok, ilk mesajımda amacım sadece benzinli araçlar arasında eksik fazla olayını görmek manasında idi yanlış anlaşılmasın bu tarz bir organizasyona canı gönülden katılırım hatta Kemerburgaz çiftalan taraflarında hafif offroad yapılabilecek yerleri karış karış bilirim desem yeridir balıkçılık merakımdan dolayı ordaki gölleri vs hepsini biliyorum
benim telefon numaram
terrano tayfun 0543 292 17 28
saygılarımla hertürlü öneri ve görüşe açığımdır.

kaydettim tayfun arkadaş....

bu arada balık demişken, beni en zayıf tarafımdan yakaladın...

bendeki balık mevzuu bir meraktan da öte...bu konuda birkaç level atladığımı düşünüyorum..

profilimdeki fotoğraf da SPİN le LEVREK avı sabahı çekilmiştir.

saygılar...

Merhaba Arcan bey,

zaten arabada çözemediğimiz bir uğultu var..

Bahsettiğiniz sesler bence kesin olarak aks bilyalarından geliyor.

Bilginize

ArcagorN' Alıntı:

şaft mafsalını kontrol ettiniz mi arca bey ? eğer mafsal dönme işlemini sağlıklı yapamıyorsa 80 km sonrası uğultu yapar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,457
Kayıtlı Üye Sayımız
172,110
Kaydolan Son Üyemiz
Bukrek

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR