ZJ 5.2 Soğutma Sıvısına Yağ Karışıyorsa?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alperhoca Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,844

alperhoca

Kamp I
Yer
Muğla/Dalaman
Arkadaşlar; 93 model zj 5.2 aracımın soğutma suyuna yağ karıştığını farkettim. Çok zorlamadığım bir doğa gezisinden sonra, geri dönüş yoluna çıkmadan önce yağını suyunu kontrol ederken, taşırma kabında bulunan suyun köpürdüğünü gördüm. Elimi daldırıp kontrol ettiğimde suyun yağlı olduğunu farkettim. Fakat suyun rengi koyulaşmamıştı. Sanki şanzıman ya da direksiyon yağı karışmış gibi hissettim.
Ayrıca kontrol ederken hem motor yağının hem de şanzıman yağının bir miktar eksildiğini gördüm. Yanımda iki yağdan da mevcut olduğundan yağ seviyelerini tamamlayıp geri döndüm. Geri döndüğümde hemen bir motor ustasına gösterdim. Ben conta yakmış olmasından şüpheleniyordum. Usta şöyle bir baktı ve birşeyi yok, conta felan sağlam dedi (bu teşhisi motor sesine bakarak koydu :smiley: ). Yanlız arabada hararet problemide başgöstermeye başladı. Malum hem Erzurum da ki usta yokluğunda hemde tatile çıkacağımdan daha fazla birşey yaptıramadan arabayı evin önüne bırakıp tatile çıktım. Fakat sorun beynimi kemirip duruyor.
Şimdi aklımı kurcalayan konulardan:
Soğutma suyuna şanzıman veya direksiyon yağının karışma ihtimali olabilirmi? Şanzıman yağının soğutulması esnasında radyatörde hiç biraraya geliyorlar mı?
Eğer ki suya motor yağı karışıyorsa bu ne anlama gelir? Contadanolabilir mi ya da motor bloğu çatlak olabilir mi?
Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarımın acil desteğine ihtiyacım var. Tatil dönüşü aracı tekrar göstereceğim ama bizim ustalardan çok umutlu değilim :(
Teşekkür ederim, saygılar.

Etiketler
Ynt: ZJ 5.2 Soğutma Sıvısına Yağ Karışıyorsa?

Bildiğim kadarıyla zj nin otomatik sanzıman yağının soğutma radyatörü aracın su radyatörünün içinde. Eğer iç içe olan radyatörlerden birbirine geç yapmışsa sanzıman yağı motor soğutma suyuna karısmıs ve suda sanzıman sağına karısmıstır. Acılen sanzıman yağını ve aracın radyatörünü değistrin. Yok biraz bekleyin. xj ve zj uzmanlarının fikirlerini alıp oyle hareket edin. geçmis olsun.

Radyatörün içinde değil ama hemen önünde. Borular falan içiçe duruyor. Borular biryerlerde buluşuyorlarmı onu bilmiyorum, saolsun motor da zaten hiçbirşeyi görmeyelim diye yapılmış sanki. Sağdan baktım yok soldan baktım yok. Fazlada vaktim olmadığından ön tampon radyatör falan söktüremedim. Ama şöyle birşey var, bu olay radyatörü söktürüp şişlettikten sonra oldu, ilgisi olabilirmi acaba?

bence olabilir. zj uzmanlarının fikirleri almanız daha iyi olacak. benim uzak olduğum bir araç.
fakat bu arada aracı kullanmayın. eğer sanzıman yağına su karıstıysa sanzımanı çöpe atmak zorunda kalırsınız.

Benim bildiğim kadarıyla, şanzman yağı ile motor soğutma suyu biyerde felan birleşmiyor...
Soğutma suyunun yağlanmasının bildiğim kadarıyla sebebi conta yakmak v.s' dir. şanzman yağının karışması ise imkansız gibi bişey...

İnanın bilmiyorum, ama fırsat bulursam araştırırım. Merak ettim ve çok üzüldüm. lütfen gelişmelerden bizi bilgilendirin...

Sağlıcakla...

Otomatik şanzımanlı araçların çoğunda şanzıman yağı ayrı bir radyatör benzeri parçanın yanında, su radyatörü içinden de geçer. Hatta bazı araçlarda motor yağı su radyatörünün içinden de geçer ve radyatörde ki çatlama yağın ve suyun karışmasına neden olur. Eğer motor yağı karışıyorsa silindir kapaklarında ya da motor bloğunda da çatlak olabilir.

ZJ.leri pek bilmiyorum, bilen ustalar daha iyi yorum yapacaktır elbet...

MC' Alıntı:
Otomatik şanzımanlı araçların çoğunda şanzıman yağı ayrı bir radyatör benzeri parçanın yanında, su radyatörü içinden de geçer. Hatta bazı araçlarda motor yağı su radyatörünün içinden de geçer ve radyatörde ki çatlama yağın ve suyun karışmasına neden olur. Eğer motor yağı karışıyorsa silindir kapaklarında ya da motor bloğunda da çatlak olabilir.

ZJ.leri pek bilmiyorum, bilen ustalar daha iyi yorum yapacaktır elbet...
Bizim su radyötörlerinin önünde, biraz aşağıda, sağ tarafta, küçük bi radyötör var. Bu ana şanzmanın yağ radyötörü. Bundan yaklaşık bir ay önce bu yağ radyötörüne giren rekor eskimişti, terleme yapıyordu, rekoru değiştirrtim. Gördüğüm kadarıyla bu yağ radyötörü ve giren çıkan borular su radyötöründen bağımsız gidiyor. Ama göremediğim kısımlar olabilir. 100% emin değilim..

ZJ konusunda emin değilim ama çoğu otomatikte şanzıman yağ soğutucusuyla beraber su radyatöründe de dolaşır şanzıman yağı... Eğer ZJ.de böyle bir durum yoksa motor yağı karışıyor demektir ki bu da baya ciddi bir durum.

Öncelikle iyi günler dilerim.
Anladığım kadarı ile aracınızın radyatörünü şişletmişsiniz. Peki Hangi marka antifiriz koydunuz ve hangi oranlarla %50 su %50 antifiriz gibi.
Ve diğer bir neden ise biliyorsunuzki antifiriz normalde yağ gibi kayıcıdır.
Kırmızı ve mavi antifiriz vardır. Eğer kırmızı antifirize mavi antifiriz karıştırmış iseniz. Antifiriz kendince oksitleme yapıp dahada yoğun kıvama ulaşmış olabilir.
Şanzuman yağ çubuğuna bakarak uçunda biriken yağa bakınız. kırmızı renkmi yoksa kirli bir rengemi bürünmüş.eğer kırmızı renk ise şanzuman ayağında problem yok.
Peki motor yağı çubuğuna bakın ucundaki yağın vizkozitesinde bir değişiklik varmı simsiyahmı kirli ve koku varmı? eğer yağda gözle görülür bir kaliteli kıvam var ise korkmayın. dediğim ilk seçenek geçerlidir.
Antifiriz sizi yanıltmış olabilir.
Ve son olarak biliyorsunuz ki tamicilerde genelde yağ bidonları ile radyatöre su taşıyıp koyarlar. Bidon dibinde yağ kalmışssa su ile beraber doldurmuşta olabilirler.
Siz motor yağınızı ve şanzuman yağınızı kontrol ettirin.Renk ve kıvamları nasıl.
Gerekirse radyatör suyunuzu değiştirin.Mümkünze hortumla su basıp tesisattaki yağlı ve kirli suyu dışarı zerk edin. ve sonra 3 litre PO mavi antifiriz geri kalan 3veya 4 litrede saf su ilave edip. devam edin derim.
Kendinize iyi bakın.

İlginize teşekkür ederim. Radyatörü şişlettikten sonra tekrar antifiriz koymamıştım, sadece su doldurdum. Yani kontrolü yaptığımda su antifirizsizdi. 3 gün içinde tatilimi tamamlayıp döneceğim, döner dönmez suyunu komple boşaltıp yeniledikten sonra bir daha kontrol edeceğim. Ama ilk kontrol ettiğimde suda ciddi biçimde yağlanma görmüştüm. Bizim şanssızlığımız buralarda adam gibi usta bulup derdimizi anlatamamamız. Kendi kendimize teşhis koymaya çalışıyoruz.

yağda su olup olmadığını anlamıyacak bir usta olduğunu zannetmiyorum. Yola çıkmadan mutlaka motor ve şanzıman yağlarında su olup olmadığını kontrol ettirin. Eğer su varsa geri dönüş yolunda size mutlaka sorun yaratacaktır. Özellikle otomatik şanzıman yağdaki suyu hiç sevmez.

Yok tatile uçakla gittim, araç yanımda değil yani, o yüzden kara kara düşünüyorum :smiley: Gerçi arabayla gitsem daha iyi olurmuş en azından İzmir de adam gibi bir usta bulur gösterirdim A dan Z ye:smiley: ya da Ankara'dan geçip bir iki gün mola verirdim baktırırdım adam gibi :smiley: Haftasonu Erzurum'a döneceğim o zaman baktıracağım araca :smiley: Bu Erzurum'un ustaları kanser edecek valla birgün beni.

Bu arada mesajları yazarken bazen araba yazıyorum, sonra içim elvermiyor buna araba demeye :smiley: dönüp araç olarak değiştiriyorum.

alperhoca' Alıntı:
Yok tatile uçakla gittim, araç yanımda değil yani, o yüzden kara kara düşünüyorum :smiley: Gerçi arabayla gitsem daha iyi olurmuş en azından İzmir de adam gibi bir usta bulur gösterirdim A dan Z ye:smiley: ya da Ankara'dan geçip bir iki gün mola verirdim baktırırdım adam gibi :smiley: Haftasonu Erzurum'a döneceğim o zaman baktıracağım araca :smiley: Bu Erzurum'un ustaları kanser edecek valla birgün beni.

Bu arada mesajları yazarken bazen araba yazıyorum, sonra içim elvermiyor buna araba demeye :smiley: dönüp araç olarak değiştiriyorum.

Valla beimde araba veya arç yazmak hiç hoşuma gitmiyor.... Grand yazmaya çalışıyorum :smiley:

Sizi titiz ve bilinçli birisi olarak tanıdım. Aracınızda temizdir eminimki, ben şahsen suya yağ karıştığını zannetmiyorum, ama bu düşüncem duygusal.

Heralde, yukarıda yazıldığı gibi, su konurken, yağlı bi kap felan kullanıldı...

Ben Jeep konularının içine ZJ 5.2 su değiştirmenin doğru tekniğini detaylıca yazmıştım. o konuyu bulup, uygulamanızda fayda var derim......
Ama suyu boşaltırken, benim yazmayıp, sonradan ilave ettiğim gibi, şürücü tarafındaki bloktanda boşaltıp yapın, hatta orada yazdığım, yıkama tekniğinini birkaç kere uyguladığınız gibi, içine, çekinmezseniz, bulaşık detarjanı gibi bi yağ cözücü koyun, köpürür ama bi kaç kere sistemi yıkayınca kalmaz heralde köpük. Pek içime sinmiyor ama bu tavsiye, ama ben bu kaadr büyük sorun çıkarabilcek bi konuda riske girerdim.

Oradaki ustalar konusunda sizi çok iyi anlıyorum ama bu sorun, yani teşhisi çok 5.2 ZJ tecrübesi gerektirmiyor. Bulacağınız usta varsın bizim araçlarda bilgisiz olsun, kafası çalışsın, adam olsun, laf dinlesin yeter... Bence bi kamyon ustası bulun... Onlar bayağı akıllı oluyor...

Yanlış hatırlamıyorsam, su içinde kırmızı yağ var demiştiniz, şanzman yağınızda çok mu eksilme var mı?

Keşke elimden bişey gelse, üzüldüm bayağı, fırsat olursa buradaki usatanma bi soarayım, onlar bizim arabalarda tecrübeli oldukları elbet başlarına gelmiştir diye umuyorum. Kerçekten su içindeki yağ kırmızı mı?

Sağlıcakla. Erzuruma selamlar. doğu zor ama, güzeldir...

şanzıman yağ hortumu radyatöre girer , zaten söküldüğündede bir miktar yağ eksilir , şişlettikden sonra ekledinizmi ? . şanzıman yağının eksikliği burdan kaynaklanıyor olabilir .

vites geçişlerinde problem varmı ? ( ses , gecikme , vurma , vs. )

Her zamanki gibi sorun çözülmüştür :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR