Yurtdışından Yasal Yollarla Çekme Karavan Ithal Etmek - Yardım Lütfen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Lazyrider Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,491

Lazyrider

Yeni Üye
Öncelikle aranıza yeni katıldım ve 1 haftadır forumda bir çok konuyu uzun uzun okudum. Öğrenilmesi gereken çok şey olduğu için bir kaç sorumu burada sizinle paylaşmak istedim.
Bu konuda (karavan işthalatı) bir hayli araştırma yaptım ancak detaylı net bir bilgiye ulaşamadım. Bilgisi, deneyimi olan üyeler paylaşabilirlerse sevinirim.
Kuzenim Almanya'da yaşıyor. Yazın Türkiye'ye gelirken bir çekme karavan getirip, tüm gümrük işlemlerini yaparak (KDV, Gümrük vergisi v.s. ödeyerek) karavanı burada bırakmak istiyor.
1-Gümrük işlemleri/mevzuat hakkında bilgisi olan var mıdır? (başka bir ödeme, TSE incelemsi, dikkat edilecek önemli başka detay, vs.)
2-Motorsuz taşıt olduğundan ÖTV yok diye biliyorum, doğru mudur?
3-Burada bana satışını yaparsa (bu arada getireceği karavan 750kg üstü olacak) ben yasal yollarla ithalatı yapılmış bu karavana ruhsat çıkarabailir miyim?
4-Eğer ruhsat çıkarabiliyorsam, bu benim aracımın plakası ile olacak diye biliyorum ve bu durumda mesala kuzenim 1 sene sonra tatile geldiğinde kendi aracı ile bu karavanı çekemeyecek sanırım, doğru mudur?

İlk mesajımda bir çok soru oldu ama yardımcı olabilecek birileri varsa çok makbule geçecek.
Şimdiden teşekkürler.

Etiketler

maalesef cok pahaliya patlar, cektiginiz cile de cabasi. gumruk islemleri yapan bir firmadan detaylari ogrenebilirsiniz. artik alibaba dan bile siparis vermek zorlasti. hatta son bir iki ayda besbin urune ek gumruk vergileri geldi.

Bu islemi sadece ithalatci olarak yapabilirsiniz. En basit anlatimla sifir karavan dogrudan ureticiden ithalatci yerli firmaya nakliye edilip teslim edilmek zorunda. Sizin düşündüğünüz sekilde maalesef olmaz.

İkinci elin ithalati zaten mümkün degil.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.
Ben “Gezenbilir” adlı bir forumda aşağıdaki başlıkları buldum. :yum:
Umarım, yeter ?
.
.
.
.
Yaşar bey dünyayı gezmekten ”Gezenbilir”de gezmeyi atlıyor olmalı ? :p
.

Son düzenleme:

Cevaplar için teşekkür ederim.
Daha önce bu konuda açılmış başlıkların tamamını okudum ama çok çelişkili ifadeler var ve somut, yönetmeliklere dayanan net bir cevap bulamadım. Tarihlere bakarsanız pek güncel de değil bu konular.
Bu süre zarfında deneyimleyen olmuştur belki diye açmıştım konuyu.

Gümrük tarife numaraları değişmedi.

8716.10 Karavan
8716.10.92.00.00 Agirligi 1600 kgyi gecmeyen
8716.10.98.00.00 Agirligi 1600 kg yi gecen.
@pasolvon dediği gibi bir şirketin resmi ithalatını yapması gerekir. Gümrüğe gümrüklenmiş şekilde gelmeli. Yeni ve imalatcısından gelmeli. (Yurtdışındaki bayisi bile gönderse ikinci el olma olasılığı yüksek.) Bir de tabii bu işi bilen gümrükcü bulmalısınız çünkü TSE onayı gerekiyor gümrükten çekebilmek için. Bütün bunlar olduktan sonra garantisi de pek işe yaramaz çünkü burada ilgileneni olmaz. Fiyat açısından avantaj olacağını sanmıyorum, Adria'dan örnek veriyim. Buradaki bayisi senede belki 100 tane alıyor. Aradaki alış farkı zaten onların karıdır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri