Yurtdışından Çekme Karavan Alınması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ugurmeta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 83
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 109,726
Merhaba,
Almanya ve Hollanda da 7-9 bin avro arası (bütçem bu kadar) 10 yaş civarı çeşitli marka çekme karavanlar var. Örnek ilanlar:
https://www.mobile.de/tr/Motorlu-Ka...3000,dmg:false/pg:vipmotorhome/268710214.html

https://www.mobile.de/tr/Motorlu-Ka...3000,dmg:false/pg:vipmotorhome/268761767.html

Aynı paraya Türkiye'de sıfır çekme karavanlar var!

Merak ettiğim konu hangisi daha mantıklı: 2. el Avrupa karavan almak mı yoksa aynı paraya sıfır yerli karavan almak mı?

Çekme karavan kullanan ve bu konuda bilgi tecrübe sahibi kişilerin görüşlerini merak ediyorum..

Not:Karavanı getirmekle ilgili yasal bir sorunum yok.
Yurt dışında ikamet ediyorum, Türkiye'ye kesin dönüş yaparken tanınan ''bedelsiz araç ithalat hakkıyla'' araba getirilirken; arabanın yanında getirilebilecek karavan hakkında Cimer üzerinden yaptığım bilgi talebi ve talebe gelen yanıt aşağıdadır.

Talep:
Bedelsiz Araç İthalatıyla getireceğim araca ek olarak, aynı araca takılı halde çekme karavan da getirmek istiyorum. (Bir Motorlu araç ve Bir çekme karavan)
Araçla ilgili gerekli şartları öğrendim fakat araca takılı halde getirilecek çekme karavanla ilgili bir açıklama yok.
sadece şu bilgi var : ''Motorlu özel nakil vasıtaları: Otomobil ile bunlarla birlikte getirilen römorklar ve karavanlar, motosikletler, özel uçaklar ile diğer eğlence ve spor amaçlı vasıtalar
Motorsuz özel nakil vasıtaları: Her türlü bisiklet ile kürekli kayıklar ve kanolar....''
Bilgi istediğim husus: bedelsiz araç ithalat hakkına sahip bir kişi, bu kapsamda getireceği aracıyla birlikte, aracına takılı olarak çekme karavan da (motorsuz) getirebilir mi? bedelsiz araç ithalat hakkı yararlanılan araçla birlikte getirilen karavan için şartlar nedir, (ağırlık uzunluk yaş vb) çekme karavan için vergi nasıl hesaplanır?
yukarıdaki konularda bilgi verilmesini rica ederim.
Gereğini arzederim.

Yanıt:
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvuru incelenmiştir.
Bilindiği üzere, 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın "Tanımlar" başlığında motorlu özel nakil vasıtaları; otomobil ile bunlarla birlikte getirilen römorklar ve karavanlar, motosikletler, özel uçaklar ile diğer eğlence ve spor amaçlı vasıtalar olarak tanımlanmış olup, ülkemize kesin dönüş yaparken yalnızca otomobil ile birlikte getirilen karavanlara muafiyet tanınmaktadır.
Muafiyet kapsamında getirilmesi planlanan aracın taşıması gereken şartlara ilişkin detaylı bilgiye, Bakanlığımız kurumsal internet sayfasında
Bedelsiz Nakil Vasıtası İthali
adresinde yer alan broşürden de ulaşılabilir.
Diğer taraftan, muafen ithal edilmesi talep edilen karavana ilişkin olarak anılan mevzuat kapsamında herhangi bir (ağırlık, uzunluk, yaş vb. gibi) koşul bulunmamaktadır.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Etiketler
.

Bilal bey, :yum:
* Kullanılmış çekme karavan getirip getiremiyeceğinizi,
* mümkünse, en az ne kadar zaman üzerinizde olmuş olmasını ve
* gümrük dışı diğer vergiler için hangi değerin baz alınacağını,
forum yerine yukarıda yaptığınız gibi gerekli resmî yerlerden yazılı olarak tekrar sormanız yanında,
* satın alınan yer işletme vergisini ayrı yazabiliyorsa, vergi iadesi için gerekli formu doldurup dolduramıyacağını da öğrenmeniz gerekiyor sanırım ?

Siz yaşla ilgili yeri bulabildiniz mi ? Ben yazılanların içinde maalesef bulamadım.

Bence tecrübe bile olsa, resmî yerden başkasından bilgi almak rizikolu.
Hatta her yazılı cevabın yasalardaki karşılığını bulmak gerekli bence.
Ayrıntılar teferruatta gizli olabilir. Söylenenlerin yanlış anlanma ihtimali var.
Sonucu da bir zahmet buraya yazmanız yerinde olur sanırım ? :yum:

...
Bilmiyorum bu işlemler hemen sınır kapısında hallediliyor mu ?
Eğer öyle ise sınır kapısı olarak Bulgaristan yerine Yunanistan’ı terçih etmeniz daha iyi..
Bir aksilik çıkarsa, karavanı Alexandropoulis (Dedeağaç) belediye kampinginde bırakma şansınız var.

.

Son düzenleme:

Cevabınız için teşekkür ederim sn. Evliya Çelebi,
Yasal durumları araştırmaya sizin dikkat çektiğiniz noktaları da ekleyerek devam edeceğim.Edindiğim bilgileri de seve seve burada paylaşırım.

Öğrenmek istediğim husus çekme karavanla ilgili olarak 2. el Avrupa karavan almak mı yoksa aynı paraya sıfır yerli karavan almak mı daha mantıklı? Bu konuda kararsız kaldım.

Çekme karavan kullanan ve bu konuda bilgi tecrübe sahibi kişilerin görüşlerini merak ediyorum..

.

Çekme karavan kullanan biri değilim.
Ama “Pilavın tadından anlamak için aşçı olmaya gerek yok” derler.

Böyle bir olanağınız varsa bence tek geçerli cevap;
Kullanılmış da olsa oradan alın.

.

Çekme karavan kullanan biri değilim.
Ama “Pilavın tadından anlamak için aşçı olmaya gerek yok” derler.

Böyle bir olanağınız varsa bence tek geçerli cevap;
Kullanılmış da olsa oradan alın.

Bir tarafta on yıllık Avrupa karavan diğer tarafta sıfır yerli karavan... Arada bu kadar kalite farkı olması yerli ürünler açısından üzücü.

Merhaba,
Almanya ve Hollanda da 7-9 bin avro arası (bütçem bu kadar) 10 yaş civarı çeşitli marka çekme karavanlar var. Örnek ilanlar:
https://www.mobile.de/tr/Motorlu-Ka...3000,dmg:false/pg:vipmotorhome/268710214.html

https://www.mobile.de/tr/Motorlu-Ka...3000,dmg:false/pg:vipmotorhome/268761767.html

Aynı paraya Türkiye'de sıfır çekme karavanlar var!

Merak ettiğim konu hangisi daha mantıklı: 2. el Avrupa karavan almak mı yoksa aynı paraya sıfır yerli karavan almak mı?

Not:Karavanı getirmekle ilgili yasal bir sorunum yok.
Yurt dışında ikamet ediyorum, Türkiye'ye kesin dönüş yaparken tanınan ''bedelsiz araç ithalat hakkıyla'' araba getirilirken; arabanın yanında getirilebilecek karavan hakkında Cimer üzerinden yaptığım bilgi talebi ve talebe gelen yanıt aşağıdadır.

Talep:
Bedelsiz Araç İthalatıyla getireceğim araca ek olarak, aynı araca takılı halde çekme karavan da getirmek istiyorum. (Bir Motorlu araç ve Bir çekme karavan)
Araçla ilgili gerekli şartları öğrendim fakat araca takılı halde getirilecek çekme karavanla ilgili bir açıklama yok.
sadece şu bilgi var : ''Motorlu özel nakil vasıtaları: Otomobil ile bunlarla birlikte getirilen römorklar ve karavanlar, motosikletler, özel uçaklar ile diğer eğlence ve spor amaçlı vasıtalar
Motorsuz özel nakil vasıtaları: Her türlü bisiklet ile kürekli kayıklar ve kanolar....''
Bilgi istediğim husus: bedelsiz araç ithalat hakkına sahip bir kişi, bu kapsamda getireceği aracıyla birlikte, aracına takılı olarak çekme karavan da (motorsuz) getirebilir mi? bedelsiz araç ithalat hakkı yararlanılan araçla birlikte getirilen karavan için şartlar nedir, (ağırlık uzunluk yaş vb) çekme karavan için vergi nasıl hesaplanır?
yukarıdaki konularda bilgi verilmesini rica ederim.
Gereğini arzederim.

Yanıt:
Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvuru incelenmiştir.
Bilindiği üzere, 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın "Tanımlar" başlığında motorlu özel nakil vasıtaları; otomobil ile bunlarla birlikte getirilen römorklar ve karavanlar, motosikletler, özel uçaklar ile diğer eğlence ve spor amaçlı vasıtalar olarak tanımlanmış olup, ülkemize kesin dönüş yaparken yalnızca otomobil ile birlikte getirilen karavanlara muafiyet tanınmaktadır.
Muafiyet kapsamında getirilmesi planlanan aracın taşıması gereken şartlara ilişkin detaylı bilgiye, Bakanlığımız kurumsal internet sayfasında
Bedelsiz Nakil Vasıtası İthali
adresinde yer alan broşürden de ulaşılabilir.
Diğer taraftan, muafen ithal edilmesi talep edilen karavana ilişkin olarak anılan mevzuat kapsamında herhangi bir (ağırlık, uzunluk, yaş vb. gibi) koşul bulunmamaktadır.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Bilal bey merhabalar,
Yurt içi ve yurt dışı fiyat ve ürünleri sürekli karşılaştıran biri olarak ülkemizdeki üretim kalite ve standartlarının yurt dışını yakalaması için daha çok süre var, öte yandan sıfır bir çekme karavan alacaksanız almanya ile türkiye arasındaki fiyat farkları çok az (Mobile.de den baktığımızda) ama ikinci ellerde örneğin bir adria veya Bürstner alacaksanız burada ki fiyatlar yurtdışının çok üzerinde, avrupa karavanların ikinci elleri ülkemizde pek değer kaybetmiyor.

Sizden sonra Evliyacelebi arkadaşımızın sorusunu da araştırırken denk geldiğim ve öğrendiğim şekilde yanıtlamaya çalışayım,
Türkiyeye kesin dönüş yaparken getirelecek motorlu veya motorsuz taşıtların alımında herhangi bir süre yok, gelmeden 1 hafta önce bile almış olabilir yanlız kesin dönüş yapan kişinin üzerine olması gerekiyor, aldığı motorlu yada motorsuz taşıt sıfır da olabilir veya ikinci el 10 yaşında da olabilir hiç bir önemi yok, (Klasik arabasını getiren bir yakınım dan öğrenmiştim.), Tek önemli nokta ürünün türkiyeye girişinde kesin dönüş yapanlardan gümrük vergisi alınmıyor fakat ötv ve kdv alınıyor buda o günkü koşullardaki rayiç bedel üzerinden hesaplanıp tahsil ediliyor, yani sizin aldığınız ikinci el karavanın bu ülkedeki fiyatı üzerinden ötv ve kdv ödemesi yapıyorsunuz, karavanı çekerek getirebilirsiniz, ithalat olmadığı için tır üzerinde gelmesine gerek kalmıyor.

Türkiyeye girişteki ötv ve kdv nin alınması durumu, zamanında istanbuldaki galerici arkadaşlarımız bu işi öyle bir abarttılar ki dönüş hakkı olan ve araç getirmeyen insanları bulup üzerine araç getirip sattılar, bu rakamlarda artık öyle bir noktaya geldi ki, o nedenle amaç düşük fiyata alıp burada satıp vergi gibi bazı gelirlerin elde edilmemesi sonucunda ortaya çıktı.

.

Size duyumdan çok resmî bilgi ve yönetmelik maddesi lazım.

Başvuruların yapıldığı gümrük idarelerinden telefonla bilgi de alabilirsiniz.
Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müd. (0312-397 75 47)
İstanbul Yeşilköy Otomotiv İhtisas Gümrük Müd. (0212-465 80 16)
İzmir Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü (0232-463 12 96)
Gebze Gümrük Müdürlüğü (0262-754 24 01)
(Bu durumda işlemler sınırda yapılmıyor olmalı)

Diyelim getirdiğiniz karavanın ne Türkiye distribütörü var ne de eski fiyatı biliniyor. Rayicin nasıl hesapladığını biliyoruz ama bu durumda hangi rayice göre olacağını tam da o işi yapan memura sormanız gerekecek. Elinizdeki fatura geçerli olacak mı ? Çünkü en azından ben öyle bir madde bulamadım.. Gözümden kaçmış da olabilir.
Söylemek istediğim buydu.
Tabi işi şansa bırakmak istemezseniz ?

...
@alperdos ‘un fiyat karşılaştırması doğru.
Düşüncenizde haklısınız.

.

Son düzenleme:

Bilal bey merhabalar,
Yurt içi ve yurt dışı fiyat ve ürünleri sürekli karşılaştıran biri olarak ülkemizdeki üretim kalite ve standartlarının yurt dışını yakalaması için daha çok süre var, öte yandan sıfır bir çekme karavan alacaksanız almanya ile türkiye arasındaki fiyat farkları çok az (Mobile.de den baktığımızda) ama ikinci ellerde örneğin bir adria veya Bürstner alacaksanız burada ki fiyatlar yurtdışının çok üzerinde, avrupa karavanların ikinci elleri ülkemizde pek değer kaybetmiyor.

Sizden sonra Evliyacelebi arkadaşımızın sorusunu da araştırırken denk geldiğim ve öğrendiğim şekilde yanıtlamaya çalışayım,
Türkiyeye kesin dönüş yaparken getirelecek motorlu veya motorsuz taşıtların alımında herhangi bir süre yok, gelmeden 1 hafta önce bile almış olabilir yanlız kesin dönüş yapan kişinin üzerine olması gerekiyor, aldığı motorlu yada motorsuz taşıt sıfır da olabilir veya ikinci el 10 yaşında da olabilir hiç bir önemi yok, (Klasik arabasını getiren bir yakınım dan öğrenmiştim.), Tek önemli nokta ürünün türkiyeye girişinde kesin dönüş yapanlardan gümrük vergisi alınmıyor fakat ötv ve kdv alınıyor buda o günkü koşullardaki rayiç bedel üzerinden hesaplanıp tahsil ediliyor, yani sizin aldığınız ikinci el karavanın bu ülkedeki fiyatı üzerinden ötv ve kdv ödemesi yapıyorsunuz, karavanı çekerek getirebilirsiniz, ithalat olmadığı için tır üzerinde gelmesine gerek kalmıyor.

Türkiyeye girişteki ötv ve kdv nin alınması durumu, zamanında istanbuldaki galerici arkadaşlarımız bu işi öyle bir abarttılar ki dönüş hakkı olan ve araç getirmeyen insanları bulup üzerine araç getirip sattılar, bu rakamlarda artık öyle bir noktaya geldi ki, o nedenle amaç düşük fiyata alıp burada satıp vergi gibi bazı gelirlerin elde edilmemesi sonucunda ortaya çıktı.

Dönüş tarihinden en az 6 ay önceden almış olmalı, araç alındığı yıl itibariyle 3 yıldan eski olamaz . Yani 2018 yılındayız en eski 2016 model olacak(ay hesabı yapılmıyor) . siz şimdi aracı aldınız fakat 10 yıl sonra götüreceksiniz bunda bir sorun yok. yeter ki alındığı tarih itibariyle 3 yaştan büyük olmasın.Ayrıntılı bilgi için Bedelsiz Nakil Vasıtası İthali

.

Size duyumdan çok resmî bilgi ve yönetmelik maddesi lazım.

Başvuruların yapıldığı gümrük idarelerinden telefonla bilgi de alabilirsiniz.
Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müd. (0312-397 75 47)
İstanbul Yeşilköy Otomotiv İhtisas Gümrük Müd. (0212-465 80 16)
İzmir Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü (0232-463 12 96)
Gebze Gümrük Müdürlüğü (0262-754 24 01)
(Bu durumda işlemler sınırda yapılmıyor olmalı)

Diyelim getirdiğiniz karavanın ne Türkiye distribütörü var ne de eski fiyatı biliniyor. Rayicin nasıl hesapladığını biliyoruz ama bu durumda hangi rayice göre olacağını tam da o işi yapan memura sormanız gerekecek. Elinizdeki fatura geçerli olacak mı ? Çünkü en azından ben öyle bir madde bulamadım.. Gözümden kaçmış da olabilir.
Söylemek istediğim buydu.
Tabi işi şansa bırakmak istemezseniz ?

...
@alperdos ‘un fiyat karşılaştırması doğru.
Düşüncenizde haklısınız.

.

Gümrük müdürlüğü şu bilgileri verdi:
Çekme karavanın faturası varsa fatura üzerinden Kdv ve Gümrük vergisi hesaplanır. Motorsuz olduğu için Ötv yok.
Eğer fatura yoksa; burdaki araçlara göre rayiç bedel tespit edilir.
Eğer o model o marka araç burda yoksa o zaman yurt dışı fiyatlarından rayiç bedel hesaplanır.

Şimdi burda şu sorun ortaya çıkıyor : Eğer fatura yoksa ve Sn Alperdosun dediği gibi 2. el Avrupa çekme karavanlar orda çok daha pahalı ise o zaman vergiler epey yüksek çıkar...
Anladığım kadarıyla bu iş yapılacaksa karavan faturalı alınmalı...

Gümrük müdürlüğü şu bilgileri verdi:
Çekme karavanın faturası varsa fatura üzerinden Kdv ve Gümrük vergisi hesaplanır. Motorsuz olduğu için Ötv yok.
Eğer fatura yoksa; burdaki araçlara göre rayiç bedel tespit edilir.
Eğer o model o marka araç burda yoksa o zaman yurt dışı fiyatlarından rayiç bedel hesaplanır.

Şimdi burda şu sorun ortaya çıkıyor : Eğer fatura yoksa ve Sn Alperdosun dediği gibi 2. el Avrupa çekme karavanlar orda çok daha pahalı ise o zaman vergiler epey yüksek çıkar...
Anladığım kadarıyla bu iş yapılacaksa karavan faturalı alınmalı...

Gümrük müdürünün aklı karışmış galiba zaten kesin dönüş yaptığınız için gümrük vergisi ödemiyorsunuz motorlu olmadığı için sadece kdv ödeyeceksiniz bu durumda ÖTV de yok ama aracı kullanabilmek için TSE onayı ve Tüv muayenesi sonraki ruhsat çıkartabileceksiniz bu işlerle uğraşmak bazen insanı bezdirebilir.

birde araca yaş sınırlaması koymuşlar bu önceden yoktu, olabilir ama klasik arabaları getirebiliyorsunuz, yani 65 mustang i ben yurt dışı rakamı 200bin dolarken bu ülkeye niye getiremiyim, orada mı bırakayım. Bunun farklı bir prosedürü var bunun için özel izin alınıyor, burada Özgörkeyin klasik araba alanına tümü yurt dışından bu şekilde geldi, vergisi yüksek olabilir ama getirilebiliyor, bu işi daha önceden yapmış bir gümrük müşaviri ile tüm detayları ve masrafları hesaplayıp ona göre karar vermeniz lazım.

.

26 Ekim 2016 tarihli AIHM yönetmeliğinin 22. maddesi 1. bendi, araçlar için,

"AB üyesi ülkelerin onay kuruluşlarından alınmış güncel tip onayı belgesine sahip olması gerekir" demekte.

Bu bakımdan satın alacağınız yerden istemeyi unutmayın ! (Type Approval Certificate)

TSE de şöyle yazmış.

...
Kullanılmış çekme karavan almadan önce nemini kontrol etmek lazım.
Bu yazıyı okuyabilirsiniz..

.

Son düzenleme:

Merhaba ARkadaşlar ;

bu konuyla ilgili bir çok yazı gördüm ama bir çoğu net sonuçlanmamış o yüzden ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum..

Hollandadan bir tane ikinci el çekme karavan alıcam kesinlikle 750 kilonun altı olacak çünkü 750 kilo üzeri maalesef rushata işleneceği için masraf çıkartıyor vergiler gümrü parası falan filan o yüzden 750 kilonun altı alacağım model 500 kilo civarlarında 10 senelik bir model fiyatlarıda 3 bin euro civarlarında ama bizde opsiyonel satılanlar adamlarda çok daha kalitelisi standart veriliyor bunu herkes biliyor.

şöyle planlıyoruz ramazan bayramı dolayısıyla akrabam hersene araba ile türkiyeye gelir 1 ay kalır ve gider.
ben beğendiğim modeli söyleyeceğim o hollandada satın alıp arabasının arkasına takıp türkiyeye giriş yapacak.
ve çekme karavanı bana teslim edecek.

şimdi gümrük formlarına baktım ya çok eski bilgi yada getiren getiriyor şansa bu iş oluyor diyorlar ama net bir şey yok.
sizden bu konuda yardım rica ediyorum...
hollandadan türkiyeye geliyor satın aldığı ikinci el 500 kilo civarındaki karavanı bana teslim ediyor....
normalde bu tarz karavanlar içinde türkiyede hiç belge istenmiyor...

bu seçtiğimiz yöntem uygunmudur?gümrük kısmında bir sorun yaşarmıyız?yada bana verdi dönüşte yaw kardeşim senin karavanın vardı şimdi nerede diye sorarlar mı?yada ben hiç üzerime almam o getirsin onun üzerine dursun hiç farketmez ben kullanmaya devam ederim.
bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. çok fazla vaktim kalmadı...15 gün içinde karar vermem gerekiyor....
We
Merhaba ARkadaşlar ;

bu konuyla ilgili bir çok yazı gördüm ama bir çoğu net sonuçlanmamış o yüzden ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum..

Hollandadan bir tane ikinci el çekme karavan alıcam kesinlikle 750 kilonun altı olacak çünkü 750 kilo üzeri maalesef rushata işleneceği için masraf çıkartıyor vergiler gümrü parası falan filan o yüzden 750 kilonun altı alacağım model 500 kilo civarlarında 10 senelik bir model fiyatlarıda 3 bin euro civarlarında ama bizde opsiyonel satılanlar adamlarda çok daha kalitelisi standart veriliyor bunu herkes biliyor.

şöyle planlıyoruz ramazan bayramı dolayısıyla akrabam hersene araba ile türkiyeye gelir 1 ay kalır ve gider.
ben beğendiğim modeli söyleyeceğim o hollandada satın alıp arabasının arkasına takıp türkiyeye giriş yapacak.
ve çekme karavanı bana teslim edecek.

şimdi gümrük formlarına baktım ya çok eski bilgi yada getiren getiriyor şansa bu iş oluyor diyorlar ama net bir şey yok.
sizden bu konuda yardım rica ediyorum...
hollandadan türkiyeye geliyor satın aldığı ikinci el 500 kilo civarındaki karavanı bana teslim ediyor....
normalde bu tarz karavanlar içinde türkiyede hiç belge istenmiyor...

bu seçtiğimiz yöntem uygunmudur?gümrük kısmında bir sorun yaşarmıyız?yada bana verdi dönüşte yaw kardeşim senin karavanın vardı şimdi nerede diye sorarlar mı?yada ben hiç üzerime almam o getirsin onun üzerine dursun hiç farketmez ben kullanmaya devam ederim.
bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. çok fazla vaktim kalmadı...15 gün içinde karar vermem gerekiyor....
O

merhaba TSE den aldığınız o1 tip onay belgesi AB üyesi olmadığımız için sadece türkiyede geçerli bu yüzden birleşik krallıktan VCA dan belgemizi aldık yurt dışı seyahatlerinizde şase numarası sayesinde sıkıntısız tüm dünyada tanınıyor. teşekkür ederim

merhaba TSE den aldığınız o1 tip onay belgesi AB üyesi olmadığımız için sadece türkiyede geçerli bu yüzden birleşik krallıktan VCA dan belgemizi aldık yurt dışı seyahatlerinizde şase numarası sayesinde sıkıntısız tüm dünyada tanınıyor. teşekkür ederim
Birleşik krallık da AB üyesi değil
Ayrıca Türkiye de O1 belgesi olması şart
Ne aldınız bilmiyorum ama Türkiye'de geçerli değil,Ayrıca yaptığınız açıklama hiç ikna edici değil
Her konuya yapıştırdığınız internet sitenizde de bir numara yok
Bu yol yol değil
Bu şekilde bir yere varamazsınız.

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR