Yurtdışından Çekme Karavan Alınması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ugurmeta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 83
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 109,223

-
Emekli değilse veya Türkiye'de son bir sene içinde toplamda 185 günden fazla kalmış ise araç getiremez ! Vatandaşlık önemli değil.

Not
750 kg üstü için:
Çekiçi ve karavan olarak iki farklı ülke plakası ile de gümrükten geçilemez.
Dedikleriniz araç için geçerli o konuda ciddi araştırma yapmıştım. Emekliler için 6 aylik izin süresi 1 seneye çıkıyor Vs. ancak 750 kg altı bir karavanın plakası, şasi no vs hiçbir resmi belgesi yok ki?
Yani burda 180 gün kaldığına dair hiçbir resmi tutanak tutulmasının imkanı yok?

Etiketler

Dedikleriniz araç için geçerli o konuda ciddi araştırma yapmıştım. Emekliler için 6 aylik izin süresi 1 seneye çıkıyor Vs. ancak 750 kg altı bir karavanın plakası, şasi no vs hiçbir resmi belgesi yok ki?
Yani burda 180 gün kaldığına dair hiçbir resmi tutanak tutulmasının imkanı yok?

.
Umarım sadece forumlardan edineceğiniz bilgileri teyit edilmesi gerekmeyecek kadar güvenli veriler olarak kabul etmiyorsunuzdur ? ;)
Ayni ciddi araştırmayı çekme karavanlar olarak " Gezenbilir " yerine önce resmî makamlar üzerinden yapıp burada yayınlarsanız, duasını alacağınız çok kimse olur kanısındayım. Fakat yanılmıyorsam zaten kanun açısından çekme karavan, motorsuz araç nezdinde olmalı ?

Sorunuzda vatandaşlığa yapmış olduğunuz vurgu, araştırmalarınız sonucu zaten bileceğiniz üzere, konuda bir rol oynamıyor. Bu da beni konuya yeni vakıf oluyorsunuz sanısıyla yanılttı. :yum:

Fakat yaşanmış tecrübeler için forumlar tabi faydalı kaynaklar sayılabilir.
Burada daha evvel 750 kg altı eski bir romörkle bile İpsala kapısından yurtdışına çıkmak isteyen bir katılımcı, ancak onun pasaportuna kayıt edilmesinden sonra gümrükten geçebildiğini yazmıştı. Sorunuza göre sizin durumunuzda, yurt içinde bırakılma potansiyeli olan üstelik bir karavanı getirme söz konusu. Özellikle bu durumda kayıtsız geçme hiç düşünülmemeli !
Malesef hiçbir devlet bu kadar naif değil. ;) İyi ki de değil. Kısaca gümrük vergisi için cüzdanınız dolu olmalı...
Bu ara Kapıkule müdürü çok çabbar, haklı olarak fazladan tek sigara bile geçirtmiyor, nerde karavan olsun ? Geçenbilir...

Söz konusu kişinin yurtdışından emekli olup olmadığı veya Türkiye'de son sene içinde kaç gündür bulunduğu bir kenara, çekicisinde hangi ülke plakası olduğunu da yazmamışsınız. :confused:
Resmen bilindiği üzere gümrükte yerli ve yabancı kayıtları farklı tutulmakta. Bu açıdan hangi plaka ile giriş yapılacağı da önemli. Çekicisiz getirmek de söz konusu olmamalı. Yukarıdakiler Türk plakası ile ilgili.
Gelelim işin bam teline.

Eğer yabancı plaka ile giriş yapılacak ise sorunuz anlam kaybediyor.
O zaman kanunlar dahilinde zaten Türkiye'de rahatlıkla kalınıyor...
En iyisi bunun üzerine düşünmek olmalı ? Fakat onda bile bildiğiniz gibi, yurtdışı emeklilik ve 185 gün faktörleri var. Sadece çift vatandaşlı olmak bir işe yaramıyor malesef...:confused:

Not
Bütün yazdıklarım sadece tespit, umarım tenkit olarak anlaşılmaz. :yum:

Son düzenleme:

.
Umarım sadece forumlardan edileceğiniz bilgileri teyit edilmesi gerekmeyecek kadar güvenli veriler olarak kabul etmiyorsunuzdur ? ;)
Ayni ciddi araştırmayı çekme karavanlar olarak " Gezenbilir " yerine önce resmî makamlar üzerinden yapıp burada yayınlarsanız, duasını alacağınız çok kimse olur kanısındayım. Fakat yanılmıyorsam zaten kanun açısından çekme karavan, motorsuz araç nezdinde olmalı ?

Sorunuzda vatandaşlığa yapmış olduğunuz vurgu, araştırmalarınız sonucu zaten bileceğiniz üzere, konuda bir rol oynamıyor. Bu da beni konuya yeni vakıf oluyorsunuz sanısıyla yanılttı. :yum:

Fakat yaşanmış tecrübeler için forumlar tabi faydalı kaynaklar sayılabilir.
Burada daha evvel 750 kg altı eski bir romörkle bile İpsala kapısından yurtdışına çıkmak isteyen bir katılımcı, ancak onun pasaportuna kayıt edilmesinden sonra gümrükten geçebildiğini yazmıştı. Sorunuza göre sizin durumunuzda, yurt içinde bırakılma potansiyeli olan üstelik bir karavanı getirme söz konusu. Özellikle bu durumda kayıtsız geçme hiç düşünülmemeli !
Malesef hiçbir devlet bu kadar naif değil. ;) İyi ki de değil. Kısaca gümrük vergisi için cüzdanınız dolu olmalı...
Bu ara Kapıkule müdürü çok çabbar, haklı olarak fazladan tek sigara bile geçirtmiyor, nerde karavan ? Geçenbilir...

Söz konusu kişinin yurtdışından emekli olup olmadığı veya Türkiye'de son sene içinde kaç gündür bulunduğu bir kenara, çekicisinde hangi ülke plakası olduğunu da yazmamışsınız. :confused:
Resmen bilindiği üzere gümrükte yerli ve yabancı kayıtları farklı tutulmakta. Bu açıdan hangi plaka ile giriş yapılacağı da önemli. Çekicisiz getirmek de söz konusu olmamalı. Yukarıdakiler Türk plakası ile ilgili.
Gelelim işin bam teline.

Eğer yabancı plaka ile giriş yapılacak ise sorunuz anlam kaybediyor.
O zaman kanunlar dahilinde zaten Türkiye'de rahatlıkla kalınıyor...
En iyisi bunun üzerine düşünmek olmalı ? Fakat onda bile bildiğiniz gibi, yurtdışı emeklilik ve 185 gün faktörleri var. Sadece çift vatandaşlı olmak bir işe yaramıyor malesef...:confused:

Not
Bütün yazdıklarım sadece tespit umarım, tenkit olarak anlaşılmaz. :yum:
Yok hayır araştırmalarım forumlarda değil, birebir araç getiren kişiler tarafından.
Hatta şu an araclari kapının önünde olan da birçok tanıdığım var.
Çifte vatandaşlık şurda önem kazanıyor: Alim-satım işlerinde kolaylık Vs açısından. Yani Bulgaristan vatandaşlığı olan biri Bulgaristandan daha kolay araç alımı yapıyor. Aksi halde prosedürler artıyor Vs.
Benimki sadece beyin fırtınası biraz. Yoksa bg plakalı araç getirip burda bırakıp çıkana bile denk geldim. Burda oğlu yada birinci derece olan başka bir akrabası sürüyordu. He nasıl oldu dersek işin içinde çakallık var ama prosedüre uygun hepsi. 6 ay (yada emekliyse 1 yıl sonra) da gelip alıyordu aracı götürüyordu tekrar.
Şimdi gelelim asıl konumuza :smiley:
Benim ordan emekli olup burda kalan tanıdığımda, ordan emekli olup orda kalan tanıdığımda, emekli olmayanlar, TR yada BG plakalı araç sahibi vs her türlü opsiyon için akraba mevcut
Ve hepsi gelip giden akrabalar. Beni merak ettiğim bunun "resmi bir takibi" yok. Yani beyaz karavan Vs yazabilir en fazla.
Peki bu karavan burda çalınsa, yansa ne bileyim birşey olsa ne olacak gümrük kapısında? Neticede resmi bir kaydı (ruhsat vs) olmadığından trafige bildirme vs durumları yok. Yani takibi bu kadar zor olan birseyin kalma süresi nasıl hesaplanabilir ki?

Yok hayır araştırmalarım forumlarda değil, birebir araç getiren kişiler tarafından.
Hatta şu an araclari kapının önünde olan da birçok tanıdığım var.
Çifte vatandaşlık şurda önem kazanıyor: Alim-satım işlerinde kolaylık Vs açısından. Yani Bulgaristan vatandaşlığı olan biri Bulgaristandan daha kolay araç alımı yapıyor. Aksi halde prosedürler artıyor Vs.
Benimki sadece beyin fırtınası biraz. Yoksa bg plakalı araç getirip burda bırakıp çıkana bile denk geldim. Burda oğlu yada birinci derece olan başka bir akrabası sürüyordu. He nasıl oldu dersek işin içinde çakallık var ama prosedüre uygun hepsi. 6 ay (yada emekliyse 1 yıl sonra) da gelip alıyordu aracı götürüyordu tekrar.
Şimdi gelelim asıl konumuza :smiley:
Benim ordan emekli olup burda kalan tanıdığımda, ordan emekli olup orda kalan tanıdığımda, emekli olmayanlar, TR yada BG plakalı araç sahibi vs her türlü opsiyon için akraba mevcut
Ve hepsi gelip giden akrabalar. Beni merak ettiğim bunun "resmi bir takibi" yok. Yani beyaz karavan Vs yazabilir en fazla.
Peki bu karavan burda çalınsa, yansa ne bileyim birşey olsa ne olacak gümrük kapısında? Neticede resmi bir kaydı (ruhsat vs) olmadığından trafige bildirme vs durumları yok. Yani takibi bu kadar zor olan birseyin kalma süresi nasıl hesaplanabilir ki?

.
:(

Yanlış anlaşılacak birşey mi söyledim bilmeden?

.
* Bahsettiğiniz çakallık değil yasal. Gerekli bilgiye ilgili sayfalardan erişilebilir. Tasdikli vekaletname oldukça sadece kanunun müsade ettiği şartlardaki kişilere, gümrük noktalarında devir işlemlerini yaptırabilirsiniz.

* 750 kg altı da olsa bahsettiğiniz karavanın gümrükte yetersiz kaydı şeklindeki düşüncenizi sadece umut ettiğinizi tahmin ediyorum. Başkalarını bilgilendirmek için hak verirsiniz ki pek uygun bir metod değil ? Üstelik benim örnekli açıklamamı bilmem bilerek mi es geçtiniz ? İnanın devlet o kadar boş bırakmaz. Siz bir kere geçiyorsunuz o yüz binlerce kişiyi kontrol edip geçirme sorumluluğunda.

* Pasaportunuza yazılı bir metanın çalınması, kazaya uğraması veya kaybı gibi durumlarda, polis tutanaklarını gümrüğe ibraz etmekle yükümlüsünüz. Yoksa sınırı geçmek için, gümrüğünün tahsil edilmesi bir yana takribi tutar
sorunuyla da muhatap olma durumunuz var.

Araştırdım dediğiniz için bütün bunlara vakıf olduğunuzu sandım. :confused:

Bütün bunları yabancı klavye ile yazmak için, orantısız zaman harcıyorum.
O bakımdan sadece benim için konuyu kapatmak istemiştim. :yum:

Benim bildiğim de aracı Türkiye'ye sokan kişi yine "araçla" Türkiye'den çıkmak zorunda. Türkiye'ye giriş yapıp burda devir yaparak kendi aracsiz cikamaz. Devir Tr'ye girmeden yapılmalı yapılacaksa.
Yoksa herkes getirip bırakır.
Bunda benim duyduğum çakallık, araç burda bozulmuş gösterip bırakmak zorunda kaldığını gösteren prosedür bir servis formu yaparak araçsız çıkanlar var. Burda kalan araç da devir islemi dahi yapmadan 1. Derecek akrabaları tarafından kullanılıyor. He değer mi değmez 6 ayda bir işkence çekmeye.
Ancak karavan motorsuz taşıt olduğu için çıkarken de sorarlar mi bilmiyorum.
Hani mantıken şöyle düşünüyorum bisiklet alıp TR'ye girince neden sormuyorlarsa bu da 750 kg altı olduğundan sorulmaz gibi geliyor mantıken. Neticede 3 bin levaya karavan var. Bazı bisikletlerle aynı fiyatta :smiley:
Yada başka bir soru olarak sunu sorsam karavan TR plakali aracla Tr'ye sokuldugunda otomobil gibi kalma süresi varmıdır?
Ve her yurtdışına çıkıldığında karavanı da çıkarmak zorunda miyiz?

Sizin için bir numara buldum.
Gümrük Bakanlığı’nın 0312 444 84 82 numarasından "çağrı merkezi" yedi gün 24 saat bilgi alabiliyorsunuz.

Başınızın daha sonra ağrımaması için sorunuzu ayrıntılarıyla dobra dobra sorun, sonucunu da lütfen buraya yazın.

Son düzenleme:

Sizin için bir numara buldum.
Gümrük Bakanlığı’nın 0312 444 84 82 numaraları çağrı merkezinden yedi gün 24 saat bilgi alabiliyorsunuz.

Başınızın daha sonra ağrımaması için sorunuzu ayrıntılarıyla dobra dobra sorun, sonucunu da lütfen buraya yazın.
İlginiz için teşekkürler.
İş alım sürecine gelince bende elimden geldiğince bilgi veririm tabiki seve seve :smiley:

Bu kadar yazışmadan sonra nihai bilgilendirilmeyi birdenbire ertelemeniz tuhaf...

Meraklısına;
Çağrı merkezi soruyu buraya yönlendiriyor.
Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü
ANKARA
03123977547

Bu kadar yazışmadan sonra nihai bilgilendirilmeyi birdenbire ertelemeniz tuhaf...

Meraklısına;
Çağrı merkezi soruyu buraya yönlendiriyor.
Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü
ANKARA
03123977547
Evde su an tatlı bi telas var da :smiley:
Yani herşey ok olsa bile "şu an" almam mümkün degil.
1 hafta 10 güne bakinacagim ciddi ciddi...
İlginiz için teşekkürler.

arkadaşlar dedeağaçta kampta sohbet ettiğim bir kişi çekme karavanı ile yunanistan'a girip bırakıyor, çekme karavanını araba ile dönüp farklı araba ile geliyormuş, bana pasaporta işlemediklerini söyledi , sadece aynı plaka olup olmadığını sorduğunu söyledi, bence türkiye'ye gayet getirilip kullanılabilir. Fakat BE sınıfı ehliyetiniz olması gerekiyor . Hatta kendisi 750 kilo üstü erbaa karavanla gelmişti.

Özür dilerim ama yazdıklarınızı anlayamadım.Şimdi kişi çekme karavan aracına takılı halde Yunanistana giriyor,orada karavanı cözüp bırakıyor sonrada aynı araçlamı Türkiyeyeye dönüyor,yoksa hem karavanı hemde onu ceken aracı yani ikisini birden bırakıp ta başka arçlamı dönüyor? Lütfen net bir şekilde yazarmısınız?
Saygılar

Özür dilerim ama yazdıklarınızı anlayamadım.Şimdi kişi çekme karavan aracına takılı halde Yunanistana giriyor,orada karavanı cözüp bırakıyor sonrada aynı araçlamı Türkiyeyeye dönüyor,yoksa hem karavanı hemde onu ceken aracı yani ikisini birden bırakıp ta başka arçlamı dönüyor? Lütfen net bir şekilde yazarmısınız?
Saygılar
aynen öyle hocam, aynı araçla türkiyeye dönüp başka bir araçla geliyor, çekme karavan'da yunanistanda kalıyor. defalarca çekilip daha sonradan alınmak üzere bırakılmış pino ve caretta karavanlar gördüm.

Bu anlatılanda bir gariplik var.Şayet karavanla çıkıp karavansız geri dönülüyor bir süre sonrada karavansız çıkılıp karavanlı Türkiyeye dönülebiliyorsa her aklına gelen karavansız çıkıp oradan bir karavan alıp Türkiyeye döner.Bu mümkün değil,Gümrükler bu kadar düzensiz, kayıtsız değil.Belki daha çıkarken durum izah edilip bilgisayardaki kayıtlara not düşülüyordur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR