Yunanistan'da 7 Hafta, Mayis-temmuz 2016

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan grkn-sa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 184
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,766
Sayin ince999; Bizim de Gurcistan'da mezarliklarda, mezarlarin yanindaki piknik masalari cok ilgimizi cekmisti. Olenin yakinlari, mezar ziyareti sirasinda bu piknik masalarinda yiyip, iciyorlarmis.

Etiketler
Yurt dışında araç arızası gezinin tadını biraz kaçırıyor,bizde Norveç fiyortlarında gezerken aracın beyninde meydana gelen arıza yüzünden üç beş evin bulunduğu köy gibi bir yerde yolda kaldık bir gün uğraşmamıza rağmen çalışmayınca en yakın (60 km) servise 550 euro verip karavanı çektirdik servisteki ustalar üç gün uğraştı arızayı bulamadılar araya hafta sonu girince bizi servisin bahçesinde bırakıp gittiler artık buralarda kaldık derken beşinci günün sonunda durumumuzu facbooktan paylaştık sağolsunlar gezenbilirden Nermin veFerhat Şirin'in yardımıyla bulduğumuz Türkiyedeki Yusuf ustanın telefondan yönlendirmesiyle aracın beyninin söküp tamir ettik pazartesi sabahı servisin ustalarının gelmesini beklemeden hemen yola çıktık kendimizi Almanya'ya atınca Türkiye'ye gelmiş gibi hissettik.artık Yunanistan gezilerinde yolda kalırmıyız diye hiç tedirgin olmuyorum.hani derler ya ölümü gör sıtmaya razı ol bizimki o hesap.güzel gezinize bizleride ortak ettiğiniz için teşekkürler.

IMG 9041

Sayin sado; ne yazik ki araba sorunlari uzun gezilerin bir kacinilmazi galiba. Siz de Norvec'de stresli gunler gecirmissiniz. Ama isin en ilginc tarafi da Norvec'li tamircilerin 3 gunde cozemedigi problemi Yusuf Usta'nin telefonda halletmesi :smiley:. Ataturk'un Turk hekimleri icin soyledigi sozu degistirip "Arabalarinizi Turk tamircilere teslim ediniz" diyesim geldi yazinizi okurken :smiley: . Yusuf Usta'nin telefon numarasini hepimiz cep telefonlarimizda en basa kaydetsek iyi olacak galiba. Yalniz "telefonda tamirin" ucretini nasil odeyecegiz??

Sayin sado; ne yazik ki araba sorunlari uzun gezilerin bir kacinilmazi galiba. Siz de Norvec'de stresli gunler gecirmissiniz. Ama isin en ilginc tarafi da Norvec'li tamircilerin 3 gunde cozemedigi problemi Yusuf Usta'nin telefonda halletmesi :smiley:. Ataturk'un Turk hekimleri icin soyledigi sozu degistirip "Arabalarinizi Turk tamircilere teslim ediniz" diyesim geldi yazinizi okurken :smiley: . Yusuf Usta'nin telefon numarasini hepimiz cep telefonlarimizda en basa kaydetsek iyi olacak galiba. Yalniz "telefonda tamirin" ucretini nasil odeyecegiz??
Hocam Türkiye'ye geldiğimin ertesi günü Almanyadan aldığım kocaman bir çikolata ile Yusuf ustaya teşekkür ziyaretene gittim.ustanın yeri kadıköy fikirtepede tefonu 0536 621 40 56.bu arada Norveçteki servis elemanları bizim gidişimizi güvenlik kamerasından izledilermi diye hep merak ederim.

2011 yılında Norveç’e giderken Danimarka’da ön cama taş vurdu ve uzun bir çatlak oluştu. Norveç’te camı değiştirmek için Mercedes servisine gittim. Usta cam değiştirmek bizde çok pahalı, Almanya’ya kadar bu camla gidebilirsin, dedi. Camı ister Almanya’da ister Norveç’te değiştirmek benim için aynı paraya mal oluyordu (ben 150 € kalanını da kasko sigortası ödüyor). Ama ustanın söylediklerini dinledikten sonra yola devam ettim.
Almanya’da otomobil kulübünün (ADAC) üyesiyim. Her yıl 80 € civarında üyelik ücreti var. Almanya içinde ve dışında arıza anında genellikle bir saat içinde yardım gelir. Türkiye’de arıza sigortası yok mu?

IMG 9115 Bu telefonla bile teşhis konup uzaktan talimatla onarılmasına rağmen dünyanın en güzel memleketinin servis elemanlarınca bulunamayan arıza neydi acaba?
ince999 usta bana fotoğraf atarak motor beynini söktürdü bazı yerlerini elektrik varmı diye kontrol ettirdi elektrik olunca beyindeki soketleri temizletti . Beyni tekrar topladık araç çalıştı.ustanın tespiti ısı farkından dolayı nem yapmış olabilir yada soketlerde oksitlenme olmuştur dedi.biz istanbuldan görüştüğümüz tamircilerden arızanın beyinde olma ihtimalinin yüksek olduğunu öğrendik serviste usta başına defalarca arıza beyinde olabilir dememize rağmen önce yüzelli bilmem kaç tane kabloyu sonra kırk tane röleyi kontrol edecğiz ondan sonra sıra beyine gelecek dedi.onlarda türk ustalarının pratik zekası yok tamemen düz mantık.

servisin resmi

2011 yılında Norveç’e giderken Danimarka’da ön cama taş vurdu ve uzun bir çatlak oluştu. Norveç’te camı değiştirmek için Mercedes servisine gittim. Usta cam değiştirmek bizde çok pahalı, Almanya’ya kadar bu camla gidebilirsin, dedi. Camı ister Almanya’da ister Norveç’te değiştirmek benim için aynı paraya mal oluyordu (ben 150 € kalanını da kasko sigortası ödüyor). Ama ustanın söylediklerini dinledikten sonra yola devam ettim.
Almanya’da otomobil kulübünün (ADAC) üyesiyim. Her yıl 80 € civarında üyelik ücreti var. Almanya içinde ve dışında arıza anında genellikle bir saat içinde yardım gelir. Türkiye’de arıza sigortası yok mu?
Hüseyin bey Türkiyede aracınızın kaskosu varsa yurt dışına çıkarken az bir ücret ödeyerek yurt dışı sigortası yaptırabiliyorsunuz ancak bizim Türkiyede karavana kasko yaptırmak yurt dışında yolda kalmaktan daha acı olduğu için kasko sigortamız yoktu.
Çekicinin şöförü bile sigortamızın olmamasına inanamadı.çekici 230 km uzaklıktaki citroen servisine 1500 euro tutar deyince en yakındaki fiat-iveco servisini tercih ettik

Önce cevap için teşekkür ederim.Sonra birazcık,az dozda küçümseme:
Neymiş efendim çok güzel memleketmiş.Kıh kıh.
Benim gariban 2001 Fiat ducato 2.8 TDİ 12.5 m3 her yeri düz manuel.Hatta camları elle açıp kapatıyorum,kapıları teker teker kilitliyorum.Motoru eski usul kara dizel,yanıcı ne verirsen onunla çalışır,her zaman lokanta artığı yanık kızartma yağı ile çalışır gider.
Durumu böyle olunca öyle sebebsiz yere arıza çıkartmaz daha doğrusu bu güne kadar hiç mi hiç arıza çıkarmamıştır,benimle her yere gider gelir gariban....

Son düzenleme:

Arıza tamiri yerine göre , biraz da şans işi , benim 2008 ducato da motor arıza ışığı yandı , İzmir de büyük bir fiat YETKİLİ SERVİS e girdim . Araba yıkandıktan sonra arıza ışığı yandı dememe rağmen , bir sürü test yapmamız lazım , araç bir kaç gün kalır dediler . Ben bırakamam dedim 350 lira paramı aldılar , arızayı da gideremediler . Bu vaziyette de binme dediler . O vaziyette 1000 km yapıp eve döndüm . Yetkili olmayan ustama sudan arıza yaptı galiba dedim , hemen sudan etkilenen sensör arızasını , buldu yaptı 250 lira da para aldı .

Arıza tamiri ülkenin güzelliği ile doğru orantılı değil , servisteki elemanların deneyimiyle ilgili .

Şans işte .

Herkese ARIZASIZ yolculuklar dileğiyle .

Sayin off road runner; ilginize tesekkurler. Yunanistan, Turkiye'nin 1970'lerdeki halini hatirlatti bize. Turkiye sahillerindeki asiri betonlasmadan eser yok orada. Evripos Bogazi'nin uzerindeki eski kopru yerli yerinde duruyor. Bogazin en dar yerinde olan bu kucuk kopru o kadar kisa ki goz acip kapayana kadar geciliyor.

Sayin drares; biz Yunanistan'i gercekten cok sevdik. Eger gezi tarihinizi henuz kararlastirmadiysaniz, Mayis sonu ve Haziran ayini secmenizi tavsiye ederiz. Haziran sonunda sezonun baslamasiyla komsu ulkelerden de insanlar akin ediyor. Sahillerde, park yerlerinde yer bulmak cok zorlasiyor. Yazimiza gosterdiginiz ilgiye tesekkur eder size simdiden iyi tatiller dileriz.
Merhaba tavsiyenize uyup, bu ay sonunda 2 haftalık bir gezi planladık. Şimdi rota çalışmaları aşamasında sizlerin yazılarını inceliyorum

Genelde gitmeden ayrintili plan yapmayi severiz ve bu konuda Turk ve yabanci motokaravancilarin yazdigi yazilardan faydalaniriz. Yani yola cikmadan gidecegimiz butun yerler bellidir. Ama geceleme konusunda ne yazikki koordinat belirten bilgi bulmak kolay degil. Cogu zaman gecelenecek yerleri kendimiz arayarak bulduk. Bu nedenle buralarin koordinatlarini ozellikle paylasmak istedik ki bizden sonra buralara gideceklere faydasi olsun.
Gürkan bey fotoğraflar,yaşam ve gezi anlatımınız için teşekkür ederim.
Özellikle araç ile park edilen ücretsiz yada kamp alanların koordinatlarını yazmanız mükemmel olmuş.Bulunmaz bir hazine bu..

Sayin drares; yazimizdan faydalandiginiza cok sevindik. Ayrica sorulariniz olursa seve seve yardimci olmaya calisiriz. Size simdiden iyi yolculuklar dileriz.
Sayin kartalveat; begeniniz icin biz de tesekkur ederiz. Umariz verdigimiz koordinatlar sayesinde bundan sonra Yunanistan'i gezen karavancilar zorluk cekmezler.

Merhaba ben de hemen hemen aynı dönemde kendi aracımla bir seyahat planlıyorum. Küçük çocuğum olduğu için bu kadar geniş kapsamlı bir gezi yapmam mümkün değil. 10 günlük bir süre için ortalama bir yerde en fazla iki gün konaklamalı özellikle tavsiye edeceğiniz yerlerin isimlerini alabilir miyim ?

Tşk.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.