Yunanistan'da 7 Hafta, Mayis-temmuz 2016

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan grkn-sa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 184
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,336
Eskiden yaptığımız karavancılık hakkında neyi, nasıl yapsak daha iyi ve efektif olur diye tartıştığımız konulardan biri de "Gezi yazıları nasıl olmalı" idi.

Ben gezi yazılarının bir format içinde yazılması gerektiğini savunurdum. Verilecek bilgilerde yapılan km, ödenen yakıt, konaklama,oto yol,feribot vs masrafları, konaklanan yerlerin ve restaurantların koordinatları gibi detaylı olmasının daha iyi olacağını ifade etmiştim.

Maalesef yıllarca kişisel fotoğrafların yüklendiği ve olmazsa olmaz çıplak ayaklar eşliğindeki, altında neresinin olduğu dahi yazılmayan fotoların olduğu gezi yazıları okuduk. Az sayıdaki kaliteli yazıları tenzih ederim.

Verdiğiniz bilgilerle Yunanistan'da hiç zorluk çekmeden bir gezi yapılabilir.

Bir gezi yazısı işte böyle olur diye çok zevk alarak okudum.

Teşekkür ve selamlarımla

Ahmet Oral

Etiketler
Biz yatlarda kullanilan, cevre dostu, TURMEPA bulasik deterjani kullaniyoruz. B

.
Gürkan bey, parfüm kokusu olmayan katkısız arap sabunu, çevreye uyum açısından terçih edilen bir alternatif.
Belki sizinkinin yapısı da ayni olabilir ?

Arap sabununu, katkılı olanlarından ayırmak için kriter olarak; su içinde köpürttükten sonra ilave edilen sirke veya limon suyu gibi asitli maddelerin, köpürtmeyi durdurması veriliyor.

Son düzenleme:

Merhaba Ahmet bey (yasiko)

Aslında konuyu bölmek istemezdim . Ne var ki; Yazdığınızı görünce sizi kanlı canlı karsımda görmüşcesine heyecana kapıldığım için , hoş "hoş görülüm " ümidi ile kendimi tutamadım .
Eski günlerin özlemini çekmediğimi söyleyemem . Ne iyi ettiniz Ahmet bey . Bu forumda hepimizin "cansiperhane" bir-birimizin yardimına koşmayı "görev" saydığımız günleri çok özlemişim.
__ Başka karavan örnek ve modelleri çıkmıyor mu ? Ahmet bey:smiley: . Biz , aslında daha çoğuz . Hâlâ umutluyum . Lütfen yazın .

Eskiden yaptığımız karavancılık hakkında neyi, nasıl yapsak daha iyi ve efektif olur diye tartıştığımız konulardan biri de "Gezi yazıları nasıl olmalı" idi.

Ben gezi yazılarının bir format içinde yazılması gerektiğini savunurdum. Verilecek bilgilerde yapılan km, ödenen yakıt, konaklama,oto yol,feribot vs masrafları, konaklanan yerlerin ve restaurantların koordinatları gibi detaylı olmasının daha iyi olacağını ifade etmiştim.

Maalesef yıllarca kişisel fotoğrafların yüklendiği ve olmazsa olmaz çıplak ayaklar eşliğindeki, altında neresinin olduğu dahi yazılmayan fotoların olduğu gezi yazıları okuduk. Az sayıdaki kaliteli yazıları tenzih ederim.

Verdiğiniz bilgilerle Yunanistan'da hiç zorluk çekmeden bir gezi yapılabilir.

Bir gezi yazısı işte böyle olur diye çok zevk alarak okudum.

Teşekkür ve selamlarımla

Ahmet Oral
Ahmet Bey, sizin gibi bu isin uzmanindan boyle gurur verici sozler duymak cok guzel. Yorumunuz bizim icin cok degerli. Cok tesekkur ederiz.

.
Gürkan bey, parfüm kokusu olmayan katkısız arap sabunu, çevreye uyum açısından terçih edilen bir alternatif.
Belki sizinkinin yapısı da ayni olabilir ?

Arap sabununu, katkılı olanlarından ayırmak için kriter olarak; su içinde köpürttükten sonra ilave edilen sirke veya limon suyu gibi asitli maddelerin, köpürtmeyi durdurması veriliyor.
Mesut Bey, acikcasi iceriginin tam olarak ne oldugunu bilmiyorum. Turmepa web sitesinden buldugum aciklama soyle:
Bulaşık Deterjanı: Deniz suyuyla bile en ağır yağlı ve kirli bulaşıklarınızı temizlemek için özel olarak formüle edilmiştir; doğada çözünebilir özelliğe sahiptir. Ayarlı köpüğü sayesinde kolay durulama sağlar. Çevre ve cilt dostudur. TURMEPA bulaşık deterjanı; esas temizleyici hammaddesi olarak özel bir sabun ihtiva etmektedir. Sabunu oluşturmak için kullanılan hammaddelerin başında doğadan elde edilmiş bir yağ bileşeni vardır.
Ayrıca formülasyonda kullanılan anyon aktif madde suda biyolojik olarak parçalanabilirliği olan doğada biyolojik birikme yapmayan ve ekotoksik değeri düşük maddedir. Bu aktif maddelerin bir diğer özellikleri ise ayarlı köpüğü sayesinde kolay durulanma sağlamasıdır. Bu sayede yaşam için çok önemli aynı zamanda kısıtlı suyun daha ekonomik kullanım sağlanmıştır.

Arap sabunu ile verdiginiz faydali bilgi icin tesekkurler.

Wc kasetleri için basit arap sabunu nu kullanıyor ve memnun oluyoruz. Böylece tuvaletlere dökerken endişelenmiyoruz. Tavsiyemdir.
Orhan Bey; hem bulasik yikamada hem de tuvaletlerde rahatlikla kullanabilecegimiz cevre dostu arap sabunu karavancilarin bir vazgecilmezi anlasilan. Faydali bilgi icin tum karavancilar adina tesekkur ederiz.

acikcasi iceriginin tam olarak ne oldugunu bilmiyorum.

.
İsmini tam yazarak muhtevasını deklare etmesini zaten ben de beklememiştim Gürkan bey.
Fakat birşey kulağını ters elle göstermeye de ancak bu kadar yakışırdı yani.

Katkısız Arap sabunu ayriyeten şampuan ve çamaşırlar için bile kullanılabilir denmekte.
Neme lazım herşeyi bir anda yazıp sizi şoka sokmak istememiştim.:p

.

Son düzenleme:

Sayın moderatörlerimiz bu arap sabunu muhabbetini ayrı bir başlığa taşısak da bu faydalı bilgi arada kaynayıp gitmese nasıl olur?
Ayrıca değerli katkılarından dolayı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum :smiley:
Turmepa bizim de tercih ettiğimiz deterjan. Hem doğa dostu, hem de eşimin hassas ellerine ;)

Sayın moderatörlerimiz bu arap sabunu muhabbetini ayrı bir başlığa taşısak da bu faydalı bilgi arada kaynayıp gitmese nasıl olur?

.
Sevgili Haşmet,
bu Arap sabunu muhabbetini uygun başlık altında da yapmıştık aslında. Gözünden kaçmış olmalı ?
Arap sabunun bir faydası da Orhan beyin dediği üzere, tuvalet muhtevasına eklenmesi üzerine.

Sabun gaitayı beraber tutan yağı çözümleyerek çorbanın akıcılığını sağlıyor.;) Tuvaletin temizliğini ise tavuk üreticilerinin dezenfektan olarak kullandıkları, fakat doğaya klorak gibi zarar vermeyen “klor dioksin” yapmakta.

Şu işe bak, Uzo’dan çıkıp nerelere kadar geldik yahu..:p

Son düzenleme:

.
İsmini tam yazarak muhtevasını deklare etmesini zaten ben de beklememiştim Gürkan bey.
Fakat birşey kulağını ters elle göstermeye de ancak bu kadar yakışırdı yani.

Katkısız Arap sabunu ayriyeten şampuan ve çamaşırlar için bile kullanılabilir denmekte.
Neme lazım herşeyi bir anda yazıp sizi şoka sokmak istememiştim.:p

.
:tearsofjoy:

Cem Bey, paylasimlarimiz icin gosterdiginiz ilgiye tesekkur ederiz.

Yunanistan'da su bulmak sorun degil. Yol kenarinda Turkiye'deki gibi cesmelere rastliyorsunuz. Ayrica dizel aldiginiz petrol istasyonlarindan da deponuzu doldurabilirsiniz. Icme suyu icin biz onceleri marketlerden sise suyu aliyorduk. Tadi pek de guzel degildi. Sonra ozellikle daglik yerlerden gecerken gordugumuz cesmelerden akan sularin cok daha guzel oldugunu kesfettik. Ondan sonra bir daha marketlerden su almadik.

Gri su denen lavabo suyunu, yerlesim bolgelerinden uzak yerlerde yol kenarinda topraga birakabilirsiniz. Biz yatlarda kullanilan, cevre dostu, TURMEPA bulasik deterjani kullaniyoruz. Bu nedenle cevreye hic bir zarari olmadigini bildigimiz icin icimiz rahat. Bu bulasik deterjanini buyuk Migros'lardan (5M) alabilirsiniz. Her ne kadar cevreye zarar vermese de gri suyu sehir disinda, yerlesim merkezlerinden uzakta bosaltiyoruz. Cunku motokaravandan atik su bosaltmak o bolgede yasayan insanlarda hosnutsuzluk yaratabilir.

Tuvaletlerin bosaltilmasi konusu tuvaletin tipine gore degisiyor. Kasetli tuvaletlerde cogunlukla agir kimyasallar kullanildigi icin KESINLIKLE dogaya veya tuvaletlere dokulmemesi gerekiyor. Bunlar sadece ozel bosaltma yerlerine dokulebilir. Ama kasetli tuvaletler icin dogayla ozdes kimyasallar da bulmak mumkun. O zaman bunlar tuvaletlere de bosaltilabiliyor.

Size ve esinize guzel bir tatil diliyoruz.
Cem Bey, paylasimlarimiz icin gosterdiginiz ilgiye tesekkur ederiz.

Yunanistan'da su bulmak sorun degil. Yol kenarinda Turkiye'deki gibi cesmelere rastliyorsunuz. Ayrica dizel aldiginiz petrol istasyonlarindan da deponuzu doldurabilirsiniz. Icme suyu icin biz onceleri marketlerden sise suyu aliyorduk. Tadi pek de guzel degildi. Sonra ozellikle daglik yerlerden gecerken gordugumuz cesmelerden akan sularin cok daha guzel oldugunu kesfettik. Ondan sonra bir daha marketlerden su almadik.

Gri su denen lavabo suyunu, yerlesim bolgelerinden uzak yerlerde yol kenarinda topraga birakabilirsiniz. Biz yatlarda kullanilan, cevre dostu, TURMEPA bulasik deterjani kullaniyoruz. Bu nedenle cevreye hic bir zarari olmadigini bildigimiz icin icimiz rahat. Bu bulasik deterjanini buyuk Migros'lardan (5M) alabilirsiniz. Her ne kadar cevreye zarar vermese de gri suyu sehir disinda, yerlesim merkezlerinden uzakta bosaltiyoruz. Cunku motokaravandan atik su bosaltmak o bolgede yasayan insanlarda hosnutsuzluk yaratabilir.

Tuvaletlerin bosaltilmasi konusu tuvaletin tipine gore degisiyor. Kasetli tuvaletlerde cogunlukla agir kimyasallar kullanildigi icin KESINLIKLE dogaya veya tuvaletlere dokulmemesi gerekiyor. Bunlar sadece ozel bosaltma yerlerine dokulebilir. Ama kasetli tuvaletler icin dogayla ozdes kimyasallar da bulmak mumkun. O zaman bunlar tuvaletlere de bosaltilabiliyor.

Size ve esinize guzel bir tatil diliyoruz.

Gürkan Bey merhaba
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederiz
ben birşeyler daha sormak isterim yanıtlarsanız çok sevinirim
para işini nasıl yapmalıyım kredi kartı ilemi yoksa nakitmi daha avantajlı? ( biz karavanla ilk defa yurt dışına çıkmayı planlıyoruz )
Hırsızlık oluyormu, biz motosikletimizide götürmek istiyoruz sabahtan akşama kadar belki aracımıza uğramayacağız
Direksiyonum oldukça iyidir ama aracımın arkasına motoruda koyduğumda 7 metrelere yaklaşıyorum
zorlanırmıyım :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

Şimdiden teşekkür ederim
Cem ÇE

Gürkan Bey merhaba
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederiz
ben birşeyler daha sormak isterim yanıtlarsanız çok sevinirim
para işini nasıl yapmalıyım kredi kartı ilemi yoksa nakitmi daha avantajlı? ( biz karavanla ilk defa yurt dışına çıkmayı planlıyoruz )
Hırsızlık oluyormu, biz motosikletimizide götürmek istiyoruz sabahtan akşama kadar belki aracımıza uğramayacağız
Direksiyonum oldukça iyidir ama aracımın arkasına motoruda koyduğumda 7 metrelere yaklaşıyorum
zorlanırmıyım :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

Şimdiden teşekkür ederim
Cem ÇE
Cem Bey; bizim motosikletimiz olmadigi icin bu konuda bir yorum yapamayacagim. Belki motosikletle gezen diger motokaravancilar sorunuzu cevaplayabilirler. Yunanistan'da hirsizlik olabiliyor. Bizim basimiza gelmedi ama baska bir motokaravanci arkadasin kapisini zorlamislar hem de gunduz ve plajin park yerinde..

Para konusu kisa bir zaman once forumda tartisildi. Asagidaki linkten okuyabilirsiniz:
2018 Haziran Vw Caravella Ile Avrupa

Merhaba, 2015 yılında Yunanistan,a yaptığımız 3 ay süren gezide, yanımızda götürdüğümüz scooter dan çok yararlandık. Zorunlu olarak 10 gün kaldığımız Selanikte ,karavanımızı şehir merkezine çok yakın olmayan ancak emin ve deniz kenarında park edip ulaşımımızı scooter ile sağladık.
Öte yandan özellikle Halkidiki yarım adasına birbirine uzak olmayan bir çok koy ve plaja, karavanı park ettiğimız yerden scooter la ulaşIp günlük geziler yaptık. Yine gerek market alışverişi gerekse su takviyesinde scooter dan çok yararlandık.
Kısacası scooter tüm gezilerimize kolaylık ve konfor katıyor.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.