Yerli Çekme Karavanlarda Havalandırma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan selin22 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,242

selin22

Kamp I
Yer
Bodrum/İstanbul
Merhaba, Erba 3.75 siparişi bekliyorum ve aynı karavanı kış boyunca kullanan bir kullanıcı 1-2 hafta karavanı havalandırmadığında içeride rutubet oluştuğunu, hatta eşya ve mobilyaların hafif ıslandığını söyledi. Anladığım kadarıyla Avrupa menşeli karavanlarda bir çeşit havalandırma sistemi mevcut ancak yerli yapımlarda böyle bir sistem yok gibi gözüküyor. Yaşadığım yer Bodrum, inanılmaz nemli ve yaz kış sabahları çiğ yağan bir yer. Her yeri menfezli evler bile bir kaç hafta boş kaldığında rutubet sorunuyla karşılaşılıyor. Bu durumda karavanımın sağlıklı bir şekilde havalandırmasını sağlamak, çürümesini engellemek için nasıl bir yöntem kullanabilirim? Aşağıdaki linkte aliexpress sitesinde satılan güneş enerjisiyle çalışan bir fan buldum. Tepeye böyle bir fan taksam yeterli olur mu? Ya da karşılıklı küçük iki menfez mi takmalıyım sizce?

Etiketler
Nem alıcı, enerji gereksinimi olmayan ürünler var hepsiburada n11 vs. 15-20 liralara satilan. Ben 5.25in kondensasyon problemi icin onlardan 2 tane kullanıyordum. Bir buzdolabi uzerine, bir yatak odasi tarafina. Baya nem emiyordu. E tabi havalandirma şart. Heki her zaman biraz açık durmalı. Camlar amortisörlü ise onlar da bir miktar acik durabilir.

Bazi ustadlar ise kedi kumu oneriyorlar nem alici olarak.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

üretim aşamasındaysa ,iki cepheye biri alta diğer cephede ise üstte olaca şekilde açma kapama mekanizmalı havalandırma menfezi açtırın.Menfezlerin iç taraftan engeli olmamalıdr.(mutfak veya eşya dolabi vs ile önü kapanmamalı)
hatta üst tarafta olana 12 V fan olursa zaman saati ile belirli aralıkta dahili sirkülasyonu artırabilirsiniz.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Açılıp kapanabilir menfez için aşağıdaki hangi tipi önerirsiniz?

Menfez1

Menfez2

Uzun süredir forumu izliyorum ve nihayet bir çekme karavanla (çok maceralı -belki de bana öyle geliyor- bir edinme süreciyle) "karavancı insan türü" arasına girmiş bulunuyorum.
Her durum için çok detaylı ve insanüstü çözümler sunan karavan imalatçımın havalandırma konusunda da patentler alası, sessiz ve mütevazi kökten çözümünü fark etmiş ve gururdan uykusu kaçmış durumdayım.
Lavabo altındaki dolabı açtığımda gözlerim yaşararak fark ettim ki, karavanın altından gelip mutfak dolabı tabanından karavanın içine giren sıcak, soğuk su boruları, lavabo gideri, tüpten ocağa gelen gaz hortumu gibi parmak kalınlığındaki her bir elemana bilek kalınlığında ayrı ayrı delik açılmış ve hiç bir şeyle tıkanıp yalıtılmamış. Hem park ettiğiniz zeminin durumunu ve karavanın altından gelip geçen mahlukatı içeriden gözleyebiliyorsunuz, hem de içerinin havalandırmasına katkısı tartışmasız bir fenomen.
O deliklerden girip, yukarıda bir yerlerde mevcut olduğundan emin olduğum ama kenarda köşede ustalıkla gizlendiğinden göremediğim çıkış menfezlerine doğru akan havanın muhteşem sirkülasyonu içeride ne nem bırakıyor ne de havalanmamış küçücük bir alan...
Tüm dolap kapaklarını açık bıraktığım karavanım koca kışı kupkuru geçirdi ve ne nem sorunum oldu, ne de koku. Böyle bir mucizeye imza atıp sorunu kökten çözen karavan imalatçıma yürekten teşekkürlerimi ve iyi dileklerimi gönderiyorum. Her gün bir yenisini keşfettiğim muhteşem buluşlarını anlamaya ve alışmaya çalışıyorum.
Sevgiler.

Her durum için çok detaylı ve insanüstü çözümler sunan karavan imalatçımın havalandırma konusunda da patentler alası, sessiz ve mütevazi kökten çözümünü fark etmiş ve gururdan uykusu kaçmış durumdayım.
...........

Bu muhteşem mucid üreticinin adını buradan paylaşırsanız ,almayı düşünen çekme karavancıların belki ekstra ızdırap çekme ihtiyaçlarını ve mazoşitik durumlarına katkı yapmış olursunuz.

Anlatım tarzından keyif ,çekme karavan nedeniyle de düştüğünüz durumdan ise üzüntü duyduğum.

Bu muhteşem mucid üreticinin adını buradan paylaşırsanız ,almayı düşünen çekme karavancıların belki ekstra ızdırap çekme ihtiyaçlarını ve mazoşitik durumlarına katkı yapmış olursunuz.

Anlatım tarzından keyif ,çekme karavan nedeniyle de düştüğünüz durumdan ise üzüntü duyduğum.
İşin doğrusu, bu dediğinizi yapmak için can atmıyor değilim. Ancak, ben ilk defa bir çekme karavan sahibi oldum. Hatta diyebilirim ki, bir çekme karavanın içine ilk defa girdim. Yani önceden bu konuda ne bir tecrübem, ne de bilgim var.

Dolayısıyla, üretici ile yaşadığım sıkıntıların sadece benim üreticime ait olup olmadığından, diğer üreticilerin ortaya daha kaliteli ve profesyonel ürünler koyup koymadıklarından emin değilim. Forumdan edindiğim izlenimlere bakacak olursak, üreticilerden şikayetçi bir çok karavan sahibi var. Memnun olanlar da var. Karavan üretim işi ülkemizde emekleme çağında.

Demek istediğim, üreticimin adını burada açıklamak çok adil olmayabilir düşüncesindeyim. Kızıyor muyum, evet hem de çok kızıyorum. Ürettirmek için ödediğim paranın karşılığını alamadığım gibi, bir çok şeyi düzelttirmek ve tamir ettirmek için de ha bire para harcıyorum. Ama bu zaten genelde böyleyse, A firmasını ifşa edip, aynı düzeydeki B, C, D firmalarından bahsetmemek A firmasına haksızlık olur.

Yeri geldikçe karavanımdaki diğer "imalat şaheserlerinden" bahsederim, hiç olmazsa yeni karavan yaptıracaklara kontrol edecekleri noktalar hakkında fikir verir. Ayrıca, karavan yaptıracaklar özelden sorarsa da firmanın ismini veririm.

Aşağıya (becerebilirsem) havalandırma sistemimin bir fotoğrafını koyacağım :smiley:

20220220 131648

.
Sisteminiz bayağı "havalıymış".
İstediğiniz yöne çekebilirsiniz.. :yum:

Bence siz yine de ismini verin derim.
Yalan yazmıyorsunuz ki ?
Zaten o sizi, sizin onu düşündüğünüz kadar düşünmemiş.
Hiç olmazsa başkalarına olan sorumluluğuzu da tam yerine getirmiş olurdunuz.
Kalite de ancak karşılaştırma olanağı ile yükselmeli ?
O olmasa bile en azından rakibi biz de rezil olmayalım diyebilir. Eh bu da az sayılmamalı ?

Son düzenleme:

Ben nem sorunu hiç yaşamıyorum. Ne güzel.
Marketlerde nem alıcılar satılıyor. Fiyatları uygun onlardan kullanılabilir.
Tavan havalandırması hafif aralık bırakılabilir. Ama bunu pek önermiyorum.
Güney Karavan'ın cam kenarları, kapı aralıkları gibi yerlerden hep hava girdiği için
Bir yerleri açık bırakmaya gerek yok benim karavanımda.

Merhabalar, çekme karavanımda tavan havalandırması mevcut değil. Özellikle yaz sıcaklarını bertaraf etmesi ve yemek kokusu sirkülasyonu sağlaması için tavan havalandırması takmayı düşünüyorum. Kendim montaj yapmayı planlıyorum. Gördüğüm kadarıyla standart olarak 40x40 minibüs tipi yarım açılır tavan heki kullanıyor ucuz yollu olan yerli üreticiler. Alternatif olarak ise 50x65 ölçülerde acil çıkışlı tam açılır (90 derece) havalandırma pencereleri mevcut. Sizce hangisinden daha fazla verim alırım? İkisinin de artıları/eksilerini neler olabilir? Teşekkürler şimdiden..

Bende minibüs tipi olandan var. Açması ve kapatması çok kuvvet istiyor ve açılması da kapanması da çok gürültülü.
Diğer seçeneği bilmiyorum ama herhalde bundan iyidir.

Karavanımda 40x40 cm ebatlarında remis marka sineklik ve perdeli pleksiglas heki var. Gayet memnunun. Açılıp kapanması kolay. Minübüs tipi olanlar camdan imal edildiğinden ağır olur ve terleme yapar.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güney karavanın basit yapılı havalandırması benim işimi görüyor. Daha karmaşık tasarımlarla sonuçta aynı işi yapıyor. Bütün karavanım gibi o da bir fiyat performans oranı başarılısı bence....

Cvplar icin tesekkurler. 40x40 tam acilir olan modele karar verdim ve resimdeki urunu siparis ettim 👋

IMG 20220318 WA0012

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri