Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,069
Fuarda ben de gezdim bu videodaki karavanı. Samimiyetle ürünün yetişmediğini, ön camın fuara park esnasında kırıldığını ancak sadece isim duyurmak istediğini belirtmişti. Tutumu ve yaklaşımı oldukça mütevaziydi. Bu konunun ilgili sayfalarında daha detaylı ilgili yorumlarımı ve eleştirilerimi bulabilirsiniz.

Bence ön yargılı olmamakta fayda var. Pek alışkın değiliz kopyalamadan yeni model tasarlayan yerli firmalara maalesef. Lansman yapılsın, bir görelim bakalım.

Fuarda bu karavanı bende inceledim, genç girişimciler, hevesli, istekli ve samimi idi bence de bu kadar yeni bir firmayı gömmeden önce bir bekleyip görmek lazım.

Buzdolabı kapağının yönü değişmeli. Bir kapak arkasına alınması buzdolabının kullanımını olumsuz yönde etkiler her zaman için.
Ayrıca Frensiz karavan sıkıntı demek. Kesinlikle Frenli tercih edilmeli.

Uluslararası tasarım patentli monoblok bir ürün. Çok iddialı cümleler var instagram hesabında. Yolu açık olsun diyelim. Lansmanı merak duygusu uyandırıyor.
Benim de dikkatimi çeken, radarıma girmiş nir ürün. Lansmanı bekliyorum, düşündüğüm gibi bir ürün ortaya çıkmış ise almayı düşünebilirim.

Bu kadar hata gözden kaçar mı? Üzücü olmasa, şaka gibi demek lazım.

Türkiye‘ de, bu kadar hatalı bir karavanı üreticiye geri vermek mümkün değil mi?
Türkiyede çok adalet olmadıgı için bu insanlar haklarını zor arıyorlar. böyle birsey olabilirmi? rezalet resmen. işin ehli yapmadıgı zaman böyle oluyor.

Üreticinin hatalarını ve eksiklerini duymayan kaldı mı ki. Bununla birlikte tüketici de hatalı bence. Ürünü teslim alırken eksikleri varsa ihtirazi kayıtla teslim aldığını teslim tutanağına işlemeli, gördüğü açık ayıpları (ki hepsi açık ayıp görüldüğü kadarıyla) derhal üreticiye ispatı kolay yollarla ihtar etmelidir. Hatta çok ciddi eksikler varsa hiç teslim almadan ihtar bile çekebilir. Ondan sonra hukuki yollara kolayca başvurabilir.
Videoda tüketici duşakabinin için gözüktüğünü belirtmekte ancak sözleşme yaparken başka şekilde anlaşmadıysa NK zaten tüm karavanlarını bu şekilde üretiyor, en azından benim gördüklerimin hepsi böyleydi.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu kadar hata gözden kaçar mı? Üzücü olmasa, şaka gibi demek lazım.

Türkiye‘ de, bu kadar hatalı bir karavanı üreticiye geri vermek mümkün değil mi?
Malesef çok mümkün değil. Hukuk ve kanun tanımazlık toplumun ve hayatın her alanına sirayet etmiş durumda.

Bu olay özelinde konuşmak gerekirse: mağdur arkadaşın ödediği ücret belli bir limitin üstünde olduğu için tüketici hakem heyetine değil tüketici mahkemesine başvurması gerekiyor. Torba yasa denen ucube bir usül ile kabul edilen son düzenlemeye göre bu arkadaş hemen dava da açamıyor. Önce tutacağı bir avukat ile bir arabulucuya müracaat etmek zorunda. Eğer arabulucu arayı bulamazsa o zaman bu olay mahkeme aşamasına geliyor. Mahkemede davalar sürüyor da sürüyor. Mağdur arkadaş lehine bir karar çıksa bile üst mahkeme ve yargıtay aşamaları bekleniyor. Bu süre içinde karavan üreticisi firma hemen isim değiştirip başka bir kimliğe bürünüyor. Karar kesinleştiğinde mağdur vatandaş karşısında bir muhattap bulamıyor.

Sokaklar neden kan gölü? Neden herkes kendi adaletini kendi sağlamaya çalışıyor? gibi soruların çok basit bir izahını yapmaya çalıştım.

Böyle bir ortamda haliyle tepkilerin bir kısmı karavanı satın alıp mağdur olan insana yöneliyor. Yok teslim tesellüm tutanağı imzaladın mı? İtirazi şerh neden düşmedin? gibi hukuki ayrıntılar ile bu adaletsiz ve kaypak ortamı sıradanlaştırıp normalleştiriyor.

Bu olay özelinde sorulacak en basit soru şu olmalı: BU FİRMA VE BENZERİ OLUŞUMLAR SANAYİ BAKANLIĞINDAN VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAN LİSANS ALMADAN HANGİ HAKLA TRAFİĞE DAHİL OLAN BİR ARAÇ İMAL EDİYORLAR?

Benim önerim: Motokaravanların trafiğe çıkabilmesi için gerekli tüm şartlar kilogram sınırı gözetmeksizin tüm çekme karavanlar için de uygulanmalıdır. Yük römorkları bundan istisna tutulabilir.

Merdiven altında üretilen motorlu bir araç nasıl ki trafiğe tescil edilemiyorsa merdiven altında üretilmiş bir karavan da trafiğe çıkmamalıdır. Bu önlem bile gerek kişisel mağduriyetleri gerekse çevre kirliliği gibi sorunları büyük ölçüde azaltacaktır.

Malesef çok mümkün değil. Hukuk ve kanun tanımazlık toplumun ve hayatın her alanına sirayet etmiş durumda.

Bu olay özelinde konuşmak gerekirse: mağdur arkadaşın ödediği ücret belli bir limitin üstünde olduğu için tüketici hakem heyetine değil tüketici mahkemesine başvurması gerekiyor. Torba yasa denen ucube bir usül ile kabul edilen son düzenlemeye göre bu arkadaş hemen dava da açamıyor. Önce tutacağı bir avukat ile bir arabulucuya müracaat etmek zorunda. Eğer arabulucu arayı bulamazsa o zaman bu olay mahkeme aşamasına geliyor. Mahkemede davalar sürüyor da sürüyor. Mağdur arkadaş lehine bir karar çıksa bile üst mahkeme ve yargıtay aşamaları bekleniyor. Bu süre içinde karavan üreticisi firma hemen isim değiştirip başka bir kimliğe bürünüyor. Karar kesinleştiğinde mağdur vatandaş karşısında bir muhattap bulamıyor.

Sokaklar neden kan gölü? Neden herkes kendi adaletini kendi sağlamaya çalışıyor? gibi soruların çok basit bir izahını yapmaya çalıştım.

Böyle bir ortamda haliyle tepkilerin bir kısmı karavanı satın alıp mağdur olan insana yöneliyor. Yok teslim tesellüm tutanağı imzaladın mı? İtirazi şerh neden düşmedin? gibi hukuki ayrıntılar ile bu adaletsiz ve kaypak ortamı sıradanlaştırıp normalleştiriyor.

Bu olay özelinde sorulacak en basit soru şu olmalı: BU FİRMA VE BENZERİ OLUŞUMLAR SANAYİ BAKANLIĞINDAN VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAN LİSANS ALMADAN HANGİ HAKLA TRAFİĞE DAHİL OLAN BİR ARAÇ İMAL EDİYORLAR?

Benim önerim: Motokaravanların trafiğe çıkabilmesi için gerekli tüm şartlar kilogram sınırı gözetmeksizin tüm çekme karavanlar için de uygulanmalıdır. Yük römorkları bundan istisna tutulabilir.

Merdiven altında üretilen motorlu bir araç nasıl ki trafiğe tescil edilemiyorsa merdiven altında üretilmiş bir karavan da trafiğe çıkmamalıdır. Bu önlem bile gerek kişisel mağduriyetleri gerekse çevre kirliliği gibi sorunları büyük ölçüde azaltacaktır.

Söylediklerinizi anlamak ve birçoğuna katılmakla birlikte benim yazdıklarımı iyi anlayamadığınızı düşünüyorum. Zira ben haksızlığı ve hukuksuzluğu sıradanlaştırmadım. Hukuk çerçevesinde alınması gereken tedbirleri belirttim. Tüketici göz göre göre hatalı ve ayıplı ürünü almamalı. Aldıktan sonra telafisi çok zor oluyor. Bu üretici tabiri caizse hatalı ve ayıplı üretim konusunda zaten sabıkalı. Ona göre davranılması gerektiğini ifade etmeye çalışıyorum. Hukuki ayrıntı olarak bahsettiğiniz malın genel olarak kontrolü en basit şey alınırken bile yapılıyor. 50-60 bin lira verilen malı teslim alırkende dikkatlice incelemek lazım. Bunun için uzman olmaya gerek yok. Birçok eksik üründen veya hatalı üretimden şikayet edilirken (örneğin ocağın perdeye teması gözle görülüyor zaten) bu şekilde teslim alınmasının da hatalı olduğunu söylüyorum.

Söylediklerinizi anlamak ve birçoğuna katılmakla birlikte benim yazdıklarımı iyi anlayamadığınızı düşünüyorum. Zira ben haksızlığı ve hukuksuzluğu sıradanlaştırmadım. Hukuk çerçevesinde alınması gereken tedbirleri belirttim. Tüketici göz göre göre hatalı ve ayıplı ürünü almamalı. Aldıktan sonra telafisi çok zor oluyor. Bu üretici tabiri caizse hatalı ve ayıplı üretim konusunda zaten sabıkalı. Ona göre davranılması gerektiğini ifade etmeye çalışıyorum. Hukuki ayrıntı olarak bahsettiğiniz malın genel olarak kontrolü en basit şey alınırken bile yapılıyor. 50-60 bin lira verilen malı teslim alırkende dikkatlice incelemek lazım. Bunun için uzman olmaya gerek yok. Birçok eksik üründen veya hatalı üretimden şikayet edilirken (örneğin ocağın perdeye teması gözle görülüyor zaten) bu şekilde teslim alınmasının da hatalı olduğunu söylüyorum.

İyi niyetinizi elbette anlıyorum. Zannedersem ben düşüncemi iyi ifade edemedim.

Bahsettikleriniz elbette hukuki açıdan olması gerekenler ve fakat tüm bunlara neden gerek olmalı? Neden hiç bir şartı yerine getirmeyen bir satıcı kanundan cezadan falan çekinmeden bunları yapabiliyor? Hukuki ayrıntılarda boğulmadan neden gönül rahatlığı ile dürüst bir alış-veriş gerçekleştiremiyoruz?

Tacize uğrayan bir mağdure için "onun da o saatte orada ne işi varmış?" demek olayın suç vasfını değiştirmiyor olabilir ama normalleşmiş suç gerçeğini görmezden gelmek babında mağdur veya mağdurenin "olağandışı" tüm tedbirleri almadığı yönünde bence "çaresiz" yorumlar yapılabiliyor. Çünkü bahane üretme mekanizması, bu normalleşmiş kriminal tabanlı sistem ve düzene karşı koyacak hiç bir gücümüz ve düşüncemiz olmadığını işaret ediyor. Vicdanı yaralanan toplumun bireyleri açısından da bu tür tali bahaneler sanki şeytanın avukatlığı yapılıyormuş hissiyatı doğuruyor.

Mağdur arkadaşın teslim tesellüm tutanağı imzalamamış olması tali bir kusurdur ve satıcının işlediği sahtekarlık suçunu asla hafifletmez. Hafifletmediği gibi de rasyonalize hale getiremez. Başka bir deyişle bu kriminal sistemde mağdurun tali kusurları hafifletici veya içinde bulunduğumuz gayri hukuki düzeni rasyonalize edecek bir unsur değildir.

Galiba bir ülkede üretimin kaliteli olması için önce türketici haklarının iyi olması gerekiyor. Bu temel olmadan sağlam ürün tesadüf işi olsa gerek.

Caravaning mecmuasından aldığım aşağıdaki açıklamalar Almanya’daki durum hakkında bir fikir verebilir.

Garantie ve maddi kusur arasındaki fark.
Garanti ve maddi kusur arasindaki fark

Maddi kusur nedir?
Maddi Kusur

Maddi kusuru kim ispat eder
Maddi kusur sebebi

Fachreport: Sachmängel am Caravan: Ist die Wohnwagen-Qualität gesunken?

Karavan Üreticisinin Kalite Güvencesi, Kontrolleri (Dethleffs):
Kalite Kontrolu

Adria
Karavan Kalite Kontrol

Son düzenleme:

Yukarda yazdıklarıma bir ilavede bulunmak istiyorum. Kağıt üzerindeki haklar çabuk uygulanabilirse bir anlamı olur. Bir diğer konuda avukat görevlendirmek ve mahkemeye gitmek Almanya’da çok pahalı. Bunun çözümü Almanya’da avukat ve mahkeme sigortası (bu sigorta Türkiye’de ne kadar yaygın bilmiyorum). Almanya’da 23 milyondan fazla insanın böyle bir sigortası var (+ aile fertleri). Aldığı karavanı hatalı olanın avukat ve mahkeme masraflarını bu sigorta öder. Bunları yazmamın sebebi, bu sigorta nedeniyle tüketiciler haklarını daha kolay arayabilirler. Bu durumu bilen üretici de sorunu mahkemeye gitmeden çözme yolları arar.
Not:Forumdaki cevap yazma sorununa henüz çözüm bulunamadı galiba.

Son düzenleme:

Geçen hafta sordum Erba. 4.00 mt ne zaman üretilecek diye. Herhangi bir gelişme yok diyorlar. Net bir gelişme olursa bilgilendirirseniz paylaşırsanız sevinirim. Takipteyim ben de.
Geçen hafta sordum Erba. 4.00 mt ne zaman üretilecek diye. Herhangi bir gelişme yok diyorlar. Net bir gelişme olursa bilgilendirirseniz paylaşırsanız sevinirim. Takipteyim ben de.
05323457150 Onur Başoğlu bu numaradan daha net bilgi alabilirsiniz. Benim öğrendiğim kavak kontra üretim olacak Ocak gibi çıkacak belki seri üretime birkaç ay sonra geçerler fiyat 50-55₺ KDV dahil idi tabii kurlar uçuyor maalesef. Dediğim kişi arayıp bilgi alabilir bizimle de paylaşabilirsiniz 😀👋

İstanbul Kadıköy de 145.000 km'de bir Kia Sorento var
Sadece yanlarında boya var
100 bin tl ye alabilirsiniz
Füme renk
Sahibinden comda inceleyebilirsiniz
Bende de vardı Sorento
Bu araba da çok temiz duruyor

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR