Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,048
Kararınız hayırlı olsun. Unclede yükseklik sizin için sorun değilse çok güzel karavan. İşçiliğinin diğerlerine göre daha iyi olduğu zaman zaman yazılmıştı.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selamlar, yaklaşık 1 ay önce foruma üye oldum, onun öncesinde 2 aydır da gizliden takip ediyordum. :smiley: Bu başlığı ilk sayfadan itibaren okudum, daha önce çekme karavanlar hakkında neredeyse hiç bir fikrim yok iken üreticiler, marka, model, fiyat, tercihler, talepler vb. ihtiyacım olan bilgilerin büyük kısmını internetten ve buradan edindim. Nihayetinde uzun zamandır hayalini kurduğumuz karavan alma fikrini hayata geçirmeye karar verdim. İlk adım geçtiğimiz ay 150 Nm/4.200 rpm değerlerine sahip benzinli aracımı, 300 Nm/1.750 rpm değerlerine sahip bir dizel araç ile değiştirdim, şimdi ise sırada karavana karar vermek var. Lafı uzatmayayım, sonuç olarak 4 kişi kapasiteli ve 750kg altı 3 model üzerinde yoğunlaştım, bunlar;

1-Erba - 4.10: Bugün sabah satış temsilcisi ile konuştum. 2021 Ocak ayı itibari ile yeni 4.10 modeller için sipariş alımı gerçekleştireceklerini ve teslim tarihi muhtemelen 2021 Mayıs gibi olabileceğini anlattı. Fiyat olarak ise şu an 45-50 bin TL arası öngördüklerini söyledi. Dolayısı ile bu seçenek sona kalmış oldu.

2-Saly - Carabinata XL: Bu model ile bir süredir ekran başından flört ediyordum. Lakin sarı sitede daha önce gördüğüm 55bin TL rakamın 61 bin(+kdv) TL çıktığını görünce biraz hayal kırıklığı yaşamadım değil. Yine de satış temsilcisi ile görüşüp hanım ve çocuklar ile üretim yerine giderek modeli inceledik. Boyutları, özellikleri, fiyatı, ekim ayı teslim olabileceği vb. gibi nedenleri toplayınca bu modelin bizim hayalimizdeki gibi olmadığına karar verdik.

3-Başoğlu - Caretta Uncle: Fiyatının 69bin(+kdv) TL gibi yüksek bir rakam olmasından ötürü çekimser kaldığım son modeli incelemek için bu firmaya geçtik. İlk görüşte aşk dedikleri bu olsa gerek. Karavanın yakışıklılığı gerçekten çok hoşumuza gitti, içinin tasarımı, işçilik, malzeme ve diğer özellikleri de öyle. Bir önceki firmada yaşadığımız soğuk/ılık arası karşılama ve tanıtım sonrasında bu firma yetkilisi beyin konukseverliği ve dakikalarca bize karavanı anlatması da sanırım tuzu biberi oldu. Fiyat üzerinden 4.5 bin TL bir indirim yapabileceğini söyledi. Teslim tarihi için ise 2 hafta sonrası demesi korona sebebi ile bu sene tatil planlarını rafa kaldıran bizim çaktırmadan tebessüm etmemize sebep oldu. Aklımızda düşünceler, hesaplamalar, rakamlar derken nihayi kararı vermek üzere teşekkür edip firmadan ayrıldık.

Bundan 3-4 ay öncesinde 40-45 bin TL gibi bir bütçe ile cebimize, gönlümüze, ihtiyaçlarımıza uygun bir karavan sahibi olabileceğimizi düşünüyordum ki bu rakamlara halen forumda sıkça bahsedilen ve hatta tavsiye ve tercih edilen bir kaç marka ve model bulunmakta. Fakat başta tasarım ve teslim tarihi ve ardından bazı bir kaç başka sebeplerden ötürü yukarıdaki 2 ve 3 numaralı bütçemi zorlayacak modellere kadar kaydım. İnşallah bir iki güne kadar bir karar verip ona göre başarabilirsem sipariş aşamasına geçeceğim. Bu süreçte burada bilgi ve tecrübelerini paylaşan sizlere gerçekten teşekkür etmek isterim.
Hayırlı uğurlu olsun.
Bana göre bir karavan her parayı hak eder. Yeter ki verecek paranız olsun. Bütçe hangisinde karar kılarsa o. Bütçenizi biraz zorlamanız uzun vadede size karavan hobinizde daha fazla zevk alarak yapmanızı sağlayabilir de.

Kararınız hayırlı olsun. Unclede yükseklik sizin için sorun değilse çok güzel karavan. İşçiliğinin diğerlerine göre daha iyi olduğu zaman zaman yazılmıştı.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim.

Hayırlı uğurlu olsun.
Bana göre bir karavan her parayı hak eder. Yeter ki verecek paranız olsun. Bütçe hangisinde karar kılarsa o. Bütçenizi biraz zorlamanız uzun vadede size karavan hobinizde daha fazla zevk alarak yapmanızı sağlayabilir de.

Teşekkür ederim.

Hayırlı olsun şimdiden yalnız uncle 750 kg üstü diye biliyorum ben

Teşekkür ederim, karavanın ağırlığı 750kg. sınırında ve O1 belgeli, mümkün olduğunca ekstraları arabanın bagajında taşıyacağız artık! 750kg altı diye ve bu ücretlere satılan bir karavanda en azından limit altında 60-70kg bir fark olsun istiyor insan ama maalesef.

Selamlar, yaklaşık 1 ay önce foruma üye oldum, onun öncesinde 2 aydır da gizliden takip ediyordum. :smiley: Bu başlığı ilk sayfadan itibaren okudum, daha önce çekme karavanlar hakkında neredeyse hiç bir fikrim yok iken üreticiler, marka, model, fiyat, tercihler, talepler vb. ihtiyacım olan bilgilerin büyük kısmını internetten ve buradan edindim. Nihayetinde uzun zamandır hayalini kurduğumuz karavan alma fikrini hayata geçirmeye karar verdim. İlk adım geçtiğimiz ay 150 Nm/4.200 rpm değerlerine sahip benzinli aracımı, 300 Nm/1.750 rpm değerlerine sahip bir dizel araç ile değiştirdim, şimdi ise sırada karavana karar vermek var. Lafı uzatmayayım, sonuç olarak 4 kişi kapasiteli ve 750kg altı 3 model üzerinde yoğunlaştım, bunlar;

1-Erba - 4.10: Bugün sabah satış temsilcisi ile konuştum. 2021 Ocak ayı itibari ile yeni 4.10 modeller için sipariş alımı gerçekleştireceklerini ve teslim tarihi muhtemelen 2021 Mayıs gibi olabileceğini anlattı. Fiyat olarak ise şu an 45-50 bin TL arası öngördüklerini söyledi. Dolayısı ile bu seçenek sona kalmış oldu.

2-Saly - Carabinata XL: Bu model ile bir süredir ekran başından flört ediyordum. Lakin sarı sitede daha önce gördüğüm 55bin TL rakamın 61 bin(+kdv) TL çıktığını görünce biraz hayal kırıklığı yaşamadım değil. Yine de satış temsilcisi ile görüşüp hanım ve çocuklar ile üretim yerine giderek modeli inceledik. Boyutları, özellikleri, fiyatı, ekim ayı teslim olabileceği vb. gibi nedenleri toplayınca bu modelin bizim hayalimizdeki gibi olmadığına karar verdik.

3-Başoğlu - Caretta Uncle: Fiyatının 69bin(+kdv) TL gibi yüksek bir rakam olmasından ötürü çekimser kaldığım son modeli incelemek için bu firmaya geçtik. İlk görüşte aşk dedikleri bu olsa gerek. Karavanın yakışıklılığı gerçekten çok hoşumuza gitti, içinin tasarımı, işçilik, malzeme ve diğer özellikleri de öyle. Bir önceki firmada yaşadığımız soğuk/ılık arası karşılama ve tanıtım sonrasında bu firma yetkilisi beyin konukseverliği ve dakikalarca bize karavanı anlatması da sanırım tuzu biberi oldu. Fiyat üzerinden 4.5 bin TL bir indirim yapabileceğini söyledi. Teslim tarihi için ise 2 hafta sonrası demesi korona sebebi ile bu sene tatil planlarını rafa kaldıran bizim çaktırmadan tebessüm etmemize sebep oldu. Aklımızda düşünceler, hesaplamalar, rakamlar derken nihayi kararı vermek üzere teşekkür edip firmadan ayrıldık.

Bundan 3-4 ay öncesinde 40-45 bin TL gibi bir bütçe ile cebimize, gönlümüze, ihtiyaçlarımıza uygun bir karavan sahibi olabileceğimizi düşünüyordum ki bu rakamlara halen forumda sıkça bahsedilen ve hatta tavsiye ve tercih edilen bir kaç marka ve model bulunmakta. Fakat başta tasarım ve teslim tarihi ve ardından bazı bir kaç başka sebeplerden ötürü yukarıdaki 2 ve 3 numaralı bütçemi zorlayacak modellere kadar kaydım. İnşallah bir iki güne kadar bir karar verip ona göre başarabilirsem sipariş aşamasına geçeceğim. Bu süreçte burada bilgi ve tecrübelerini paylaşan sizlere gerçekten teşekkür etmek isterim.
Yani siz bu karavanı 75 bin TL ye alacaksınız
Ben buna bu parayı vermezdim
Bu kadar çıkacaksam ithal karavan alırdım
Yine de hayırlı olsun güzel günlerde kullanın
Neden 2 hafta sonra teslim ediyorlar
Çünkü satılmıyor
KDV dahil 75 bin tl yi bu karavana veren sayısı az olur

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yani siz bu karavanı 75 bin TL ye alacaksınız
Ben buna bu parayı vermezdim
Bu kadar çıkacaksam ithal karavan alırdım
Yine de hayırlı olsun güzel günlerde kullanın
Neden 2 hafta sonra teslim ediyorlar
Çünkü satılmıyor
KDV dahil 75 bin tl yi bu karavana veren sayısı az olur

merhaba, benim orada bulunduğum 1,5 saat süre zarfında 3 kişi karavanı teslim alıp çıktı, bahçedeki 5-6 tane uncle modelin üstünde daha isim ve şehir yazıyordu, teslim için hazırdı yani. Geçen hafta İstanbul Maltepe sahilinde karavan parkında da hiç görmediysem 4-5 tane aynı modelden vardı. Satılmadığı konusuna katılmıyorum tam tersi band sisteminde aynı anda çok fazla sayıda karavan üretiliyor, büyük bir kısmının ihraç edildiğini söylemişlerdi. Firmanın üretim tesisini görmeniz gerek!
Lakin fiyatının yüksek olması bakımından bütçeyi zorladığı konusunda hem fikirim. Ama bu fiyatlara ithal karavan nasıl bulabiliyoruz onu bilemedim. Uzun zamandır nette karavan fiyatlarını araştırıyorum, 15bin Euro altına denk gelmedim.

Basoglu1

Son düzenleme:

merhaba, benim orada bulunduğum 1,5 saat süre zarfında 3 kişi karavanı teslim alıp çıktı, bahçedeki 5-6 tane uncle modelin üstünde daha isim ve şehir yazıyordu, teslim için hazırdı yani. Geçen hafta İstanbul Maltepe sahilinde karavan parkında da hiç görmediysem 4-5 tane aynı modelden vardı. Satılmadığı konusuna katılmıyorum tam tersi band sisteminde aynı anda çok fazla sayıda karavan üretiliyor, büyük bir kısmının ihraç edildiğini söylemişlerdi. Firmanın üretim tesisini görmeniz gerek!
Lakin fiyatının yüksek olması bakımından bütçeyi zorladığı konusunda hem fikirim. Ama bu fiyatlara ithal karavan nasıl bulabiliyoruz onu bilemedim. Uzun zamandır nette karavan fiyatlarını araştırıyorum, 15bin Euro altına denk gelmedim.

Ekli dosyayı görüntüle 519959
Bu fiyata demedim 75 bin veren yüzbin de verebilir
75 bine başoğlu alacağıma 100 bine ithal alırım
Para sizin,zevk sizin
Hayırlı olsun
50 bin TL ye benzer özellikli saly tercih edebilirdiniz
Uncle ve standart saly carabinata
Her ikisi de 4 kişilik
3 ay beklemek yerine 25 bin tl daha pahalı bir karavanı seçmek pek mantıklı gelmiyor

Bu fiyata demedim 75 bin veren yüzbin de verebilir
75 bine başoğlu alacağıma 100 bine ithal alırım
Para sizin,zevk sizin
Hayırlı olsun
50 bin TL ye benzer özellikli saly tercih edebilirdiniz
Uncle ve standart saly carabinata
Her ikisi de 4 kişilik
3 ay beklemek yerine 25 bin tl daha pahalı bir karavanı seçmek pek mantıklı gelmiyor

Bizzat görmeden önce ben de Sally'ye daha yakındım ama yakından iç hacmini görüp, standart donanım, fiyat farkı vb. hesaplayınca diğeri daha ağır bastı gibi. Mesela Sally yatak olan oturma grubu genişliği 1,25, 1,89cm/107kg ebatlarında olan benim gözüme burası çok dar geldi, diğer marka da 140cm idi, çok daha ferah bir oturma grubu ve masa vardı. 2. marka 60 cm. daha uzun, standart olan kapı basamağı, mutfak yan tezgahı, 40lt buzdolabı farkı, ayrıca üst ranzanın katlanarak alt ranzanın koltuk benzeri kullanımı vb. hoşumuza gitti. Sally original modelde giriş kapısı arkada, bunu da beğenemedik. Son olarak Sall Standart(original) frenli fiyatı 58300+kdv = 68800TLye geliyor. Fiyatın 10 gün önce farklı olduğunu bu fiyattan olabilir mi ısrarlarımı da maalesef olumsuz olarak yanıtladılar.

Bizzat görmeden önce ben de Sally'ye daha yakındım ama yakından iç hacmini görüp, standart donanım, fiyat farkı vb. hesaplayınca diğeri daha ağır bastı gibi. Mesela Sally yatak olan oturma grubu genişliği 1,25, 1,89cm/107kg ebatlarında olan benim gözüme burası çok dar geldi, diğer marka da 140cm idi, çok daha ferah bir oturma grubu ve masa vardı. 2. marka 60 cm. daha uzun, standart olan kapı basamağı, mutfak yan tezgahı, 40lt buzdolabı farkı, ayrıca üst ranzanın katlanarak alt ranzanın koltuk benzeri kullanımı vb. hoşumuza gitti. Sally original modelde giriş kapısı arkada, bunu da beğenemedik. Son olarak Sall Standart(original) frenli fiyatı 58300+kdv = 68800TLye geliyor. Fiyatın 10 gün önce farklı olduğunu bu fiyattan olabilir mi ısrarlarımı da maalesef olumsuz olarak yanıtladılar.
Bir Caretta Uncle kullanıcısı olarak, karavınımı Mayıs ayı ortasında aldım. 1 ay kamping'te beklettikten sonra geçtiğimiz hafta ilk seyahatimi ve 4 günlük kampımı yaptım. Yolda giderken keyifli, sıkıntı çıkarmayan bir karavan (80-90km hızlarda kalmak kaydıyla). 2 kızımla beraber 4 kişi konakladık, genişlik ve rahatlık olarak bir sıkınıtı vermedi. Yalıtım anlamında başarılı bir karavan.

Az önce Carpento karavana da giderek yakından incelemede bulundum. 3.60'lık modeli an itibariyle 8500 Euro+kdv = 77431TL, bu fiyata tuvalet, buzdolabı, ocak, akü dahil değil. 4.10 olan bir diğer modeli de 9500 Euro +kdv = 86540TL . Bu fiyatlar ve pazarlama stratejisi ile bu firma uzun yıllardır sektörde var olan diğer rakipleri ile nasıl yarışıp ayakta kalabilecek bilemiyorum.

Az önce Carpento karavana da giderek yakından incelemede bulundum. 3.60'lık modeli an itibariyle 8500 Euro+kdv = 77431TL, bu fiyata tuvalet, buzdolabı, ocak, akü dahil değil. 4.10 olan bir diğer modeli de 9500 Euro +kdv = 86540TL . Bu fiyatlar ve pazarlama stratejisi ile bu firma uzun yıllardır sektörde var olan diğer rakipleri ile nasıl yarışıp ayakta kalabilecek bilemiyorum.

Onların rakipleri yerli üreticiler değil. Avrupalı üreticiler. Taklit modelle ve hiç bir ekipmanın dahil olmadığı bu fiyatlarla nasıl olacaksa.

Karayolları Denetim İstasyonları ve ağırlık kontrolü hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Karayolları kantar kontrolü ticari araçlara odaklandığından ve yoğunluktan gerekli denetimler yapılamıyor olması yapılmayacak anlamına gelmez.

istanbuldan izmir ve bodrum hattında yelken kulübümün teknelerini ruhsatlı k belgeli şirketimin römorkuyla yarışlara götürmekteyim.

Heybetli sayılacak boyutlardaki römork aslında kantara tabi fakat kantara girdiğimde genelde tartıyı kapatıp geç diyorlar. Boy 6mt en 2.40 H3.30 2.5 ton.

Ayrıca showroom römorkumu da götürüyorum onu da tartıya sokuyorum onu tartıyorlar. Bu römorkumda benzer hacimde fakat kapalı kasa.

İki yıl önce Balıkesir kantarından tekne römorkumla pas geçtim arkamdan ikibinlüsür tl ceza geldi.

İdari mahkemeye itiraz ettim ceza silindi ve iki ay denetim istasyonları tartım faaliyetini durdurdu sonra tekrar başladı zira mahkeme araçların yol daraltılarak tek tek çevrilerek tartıya yönlendirilmesinin gerektiğine karar verdi. Daha sonra eski uygulamaya dönüldü. Ceza yiyen mahkemeye itiraz etse ceza tekrar iptal olur.

Trafikte karavan yoğunluğu olmadığından tartım, ehliyet vb kontroller yapılmıyor.

SRC ve Psikoteknik belge kontrolü de yapılmıyor.

Bütçe gelirleri arasında İPC başta olmak üzere trafik vb cezalar önemli kalemi oluşturnakta.

Cari açığın kapatılması yönünde önümüzdeki yılın bütçesindeki ceza gelirleri bize kontrollerin hangi boyutlarda gerçekleştirileceğinin ipuçlarını verecek.

Özellikle "gezgin karavancıların" yönetmeliklere uygun araç ve belgelerle yola çıkması önem arzetmekte.

Bazı üstatların rehavete sürekleyen söylemlerine itibar edilmemesinde yarar var zira allah korusun bir kaza vuku bulduğunda başta sigorta olmak üzere başınıza maddi manevi dert açarsınız.

Teknik kusurlu taraf olarak kasko sigortası size rücu eder ve mali yönden yıpranırsınız.

Can kaybına sebep olursanız olacakları düşünmek bile istemezsiniz.

Siz siz olun uygunluk belgesi olan, sigortası yapılan, mevzuata uygun ehliyet ve donanımla seyahat edin.

Bişi olmaz abicim diyenlere itibar etmeyin derim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR