Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 310,786

BU KARAVAN AVRUPA mı...
MÜKEMMEL BİR DIŞ GÖRÜNÜŞ

Bu NK yı anlıyamıyorum ben..
Ne kadar güzel bir dizayn yapmışlar.
Bu kadar şikayet ve cambazlıktan sonra,
acaba artık Firma doğru bir yola girdi mi..

Bundan büyük memnuniyet duyarız.
Haydi Nazmi usta...
Bu yeni tip kullanan birisi ile görüştüm..
3. ayda satışa çıkarmış..
Anladığım kadar ile,
eski tas eski hamam kalitesinde yürüyor işler...

Bu mantığı benim anlamam mükün değil..
Bazı malzemeler tövbe tutumuyor, lafı doğruymuş demkki.... :mad:

Genelde o telefonlar ya açılmıyor ya da doğru dürüst bilgi sahibi bir kişi denk gelmiyor. :smiley: Yaşanmış tecrübeler de oldukça yol gösterici olabiliyor.

Evet dediğiniz gibi araç sahibi yanınızda olmadan kullanamazsınız. Bunun bir müstesnası var yalnız, 1. derece yakını kullanabilir.

3. sorum durum yoklamak için değildi. Sadece merak ettim, trafikte nasıl sorulmaz diye.

@waffle

Bir engelli olarak, bir bilgiyi düzelteyim:

%90 üzeri engelliler ve özel tertibatlı araç kullanabilen ortopedik engelliler ÖTV'siz araç B
Sanırım ben yanlış okudum yada baktığım yerdeki bilgi hatalıydı. Şimdi baktım google a %40 olanlar da sıfır araç alımında indirimden faydalanır diyor, net bir bilgi yok.

Sanırım ben yanlış okudum yada baktığım yerdeki bilgi hatalıydı. Şimdi baktım google a %40 olanlar da sıfır araç alımında indirimden faydalanır diyor, net bir bilgi yok.

Net bir bilgi yok derken? Bana inanıp inanmamak size kalmış. Ben size direk mevzuatı söylüyorum. %90 üzeri engelliler ve ya ortopedik engeli olup, özel tertibatlı araç kullanabilir ehliyetli olan engelliler(Engel oranının önemi yoktur.) ÖTV'siz araç alabilir KDV'yi öderler.
Benim sağ kolumda problem var ve ben kendi otomatik vitesli aracımı bu şekilde ÖTV'siz aldım. Engel oranımda %40.

Geçmişte 750 kg altı karavanlar başlığından bu konu ile ilgili bilgi vermiştim. Engelli arkadaşlar karavan konusunda bu indirimden sadece moto karavanlarda yararlanabilir. Çünkü onlarda ÖTV çıkar. Ancak karavan yapılabilecek araçlar ticari kategoride yüksek hotor hacimli araçlar olduğu için 0 karavan olarak alındığında M1 ruhsatı ile %100 ÖTV'yi aşan rakamlarda vergiler çıktığı için anahtar teslim fiyatları çok yükselir. Ve engellilerin bu yıl 303.200 TL olan araç alma limitini aşar. Bu yüzden alamazsınız.
Ancak Restar - Hotomobil firması Fiat Doblo Pratico'ya alkovenli kasa takarak 0 olarak M1 ruhsatıyla satıyor. Önce bana verdikleri bilgide Engelli ÖTV'siz olarak alınabileceği yönündeydi. Ancak Vergi Dairesi işlemleri yaparken kabul etmemiş. Şuanda onun hukuki mücadelesini veriyorlarmış. Eğer kazanırlarsa engelli arkadaşlar(ÖTV siz alma hakkı olan engelliler&şehit yakınları vb.) bu şekilde 0 karavanı ÖTV'siz alabilecek.

Umarım net bir bilgi olmuştur sizin için.

Evet dediğiniz gibi araç sahibi yanınızda olmadan kullanamazsınız. Bunun bir müstesnası var yalnız, 1. derece yakını kullanabilir.

Bildiğim kadarıyla yönetmelikte 1.derece akraba ayrımı yok. Sahibi yanında oldukça ehliyeti olan her kişi aracı sürebilmekte.
Yanında olmayınca 1. derece akrabanın bile sürme izni yok..
(Bütün dünyada sınır geçişlerinde de ayni mantık var zaten)

Ben yurtdışından bile telefonla bilgi alımında sorun yaşamamıştım.
Kabul, bazen gerçek ilgiliyi bulmak zaman alabiliyor..

Son düzenleme:

Net bir bilgi yok derken? Bana inanıp inanmamak size kalmış. Ben size direk mevzuatı söylüyorum. %90 üzeri engelliler ve ya ortopedik engeli olup, özel tertibatlı araç kullanabilir ehliyetli olan engelliler(Engel oranının önemi yoktur.) ÖTV'siz araç alabilir KDV'yi öderler.
Benim sağ kolumda problem var ve ben kendi otomatik vitesli aracımı bu şekilde ÖTV'siz aldım. Engel oranımda %40.

Geçmişte 750 kg altı karavanlar başlığından bu konu ile ilgili bilgi vermiştim. Engelli arkadaşlar karavan konusunda bu indirimden sadece moto karavanlarda yararlanabilir. Çünkü onlarda ÖTV çıkar. Ancak karavan yapılabilecek araçlar ticari kategoride yüksek hotor hacimli araçlar olduğu için 0 karavan olarak alındığında M1 ruhsatı ile %100 ÖTV'yi aşan rakamlarda vergiler çıktığı için anahtar teslim fiyatları çok yükselir. Ve engellilerin bu yıl 303.200 TL olan araç alma limitini aşar. Bu yüzden alamazsınız.
Ancak Restar - Hotomobil firması Fiat Doblo Pratico'ya alkovenli kasa takarak 0 olarak M1 ruhsatıyla satıyor. Önce bana verdikleri bilgide Engelli ÖTV'siz olarak alınabileceği yönündeydi. Ancak Vergi Dairesi işlemleri yaparken kabul etmemiş. Şuanda onun hukuki mücadelesini veriyorlarmış. Eğer kazanırlarsa engelli arkadaşlar(ÖTV siz alma hakkı olan engelliler&şehit yakınları vb.) bu şekilde 0 karavanı ÖTV'siz alabilecek.

Umarım net bir bilgi olmuştur sizin için.
Net bilgi yok derken, birkaç gazete ve web sayfasında %40 engelliler de indirimden faydalanabilir diye yazılmış, ama detay verilmemiş onu kastedmiştim. Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Bildiğim kadarıyla yönetmelikte 1.derece akraba ayrımı yok. Sahibi yanında oldukça ehliyeti olan her kişi aracı sürebilmekte.
Yanında olmayınca 1. derece akrabanın bile sürme izni yok..
(Bütün dünyada sınır geçişlerinde de ayni mantık var zaten)

Ben yurtdışından bile telefonla bilgi alımında sorun yaşamamıştım.
Kabul, bazen gerçek ilgiliyi bulmak zaman alabiliyor..
Ticaret bakanlığının sitesinde bulduğum yazıyı aynen paylaşıyorum. Sayenizde yanlış bildiklerimi düzeltmiş oldum. 1. derece yakınların da Türkiye'de yerleşik olmaması şartı varmış ve araç sahibinin ülkeden çıkış yapmamış olması gerekiyormuş.

"Soru: Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen taşıtı hak sahibi (malik veya vekalet yoluyla getiren kişi) dışında Türkiye’de kimler kullanabilir?
Cevap:
Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici olarak ithal edilen taşıt; hak sahibinin Türkiye’de bulunması şartıyla, bu kişinin ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan eşi, anne, baba ve çocukları tarafından kullanılabilir. Bu durumda, taşıt hak sahibinin araç içinde bulunması gerekmemektedir. Ancak, taşıt sahibi yurtdışındayken Türkiye’de kalan taşıt park halinde bırakılır, hiç kimse tarafından (ana, baba, eş ve çocuklar dahil) kullanılamaz."

sorular "mevcut kanunların etrafından nasıl dolaşabilirim" üzerine kurulu.

Sen!...

Alamancı... evet sana soruyorum....

Yaşadığın ülkede yürürlükteki mevzuatları bu kadar ince eleyip, harfi harfine hatmederek etrafından nasıl dolaşabilirim diye fikir üretiyor musun? Bu soru itibariyle o ülke forumlarında fikir ve yorum talebinde bulunuyor musun?

Yoksa tüm gayr-ı meşru iç güdün ülkemiz kanunlarını mı delmeyi istiyor?

oradan şu kiloda bir karavan getireyim burada ne yazar? Getirince anam kullanabilir mi? Babamın kuzeninin oğluna versem, yandı dese kayıp gösterse olur mu? gibi soruları yaşadığınız ülkenin karavan forumlarında sormayı bir deneyin bakalım neler oluyor. Bunu oralarda bırakın yapmayı, sormaya bile cesaret edemeyeceğinizi biliyorum.

Gelip buralarda o ne olursa bu ne olur diye sorarak kişiliğinizi, onurunuzu, karakterinizi arbitraj etmektesiniz.

Bu arbitrajın benim nezdinde karşılığı YOKTUR.....SIFIRDIR.

sorular "mevcut kanunların etrafından nasıl dolaşabilirim" üzerine kurulu.

Sen!...

Alamancı... evet sana soruyorum....

Yaşadığın ülkede yürürlükteki mevzuatları bu kadar ince eleyip, harfi harfine hatmederek etrafından nasıl dolaşabilirim diye fikir üretiyor musun? Bu soru itibariyle o ülke forumlarında fikir ve yorum talebinde bulunuyor musun?

Yoksa tüm gayr-ı meşru iç güdün ülkemiz kanunlarını mı delmeyi istiyor?

oradan şu kiloda bir karavan getireyim burada ne yazar? Getirince anam kullanabilir mi? Babamın kuzeninin oğluna versem, yandı dese kayıp gösterse olur mu? gibi soruları yaşadığınız ülkenin karavan forumlarında sormayı bir deneyin bakalım neler oluyor. Bunu oralarda bırakın yapmayı, sormaya bile cesaret edemeyeceğinizi biliyorum.

Gelip buralarda o ne olursa bu ne olur diye sorarak kişiliğinizi, onurunuzu, karakterinizi arbitraj etmektesiniz.

Bu arbitrajın benim nezdinde karşılığı YOKTUR.....SIFIRDIR.
Sorularım mevcut kanunların etrafından nasıl dolaşırım ile ilgili değil, kanunların müsaade ettiği detayları öğrenmekti. Sorunlu kişiler her yerde, allah şifa versin..

Ben kendi adıma kafamdaki soru işaretlerini, katkıda bulunan arkadaşlar sayesinde, giderdim. Tekrar kendilerine teşekkür ederim.

.
@theodor_malinovski ,
Hedefini şaşırmış bir cevap vermiş olmayayım diye sizden ricam, heyecanlı yazınızla kimi kast ettiğinizi bir zahmet yazma nezaketinde bulunursanız taşları yerine oturtabilirdik ?
Hangi katılımcının hangi yazısıyla sizi bu şekilde şekilde cevap vermeye zorladığını anlamsızca boş bırakmışsınız..

@waffle hem Türkiye’de yaşamakta, hem de beyanı ile yaklaşımına açıklık getirdiği düşünülürse bu başlık altında konuya benden başka Almanya’dan dahil olan da yok diye biliyorum.
Aslında her aklı selim sahibinin konunun usulsüzlüğü üzerine yazdıklarımı farklı yorumlama dürtüsü yersiz olmalı..

Umarım sadece yazılanları hızlı okumuşsunuzdur, tam kavrayamamışsınızdır, ters tarafından kalkmışsınızdır yahut yaptığınız tuhaf bir şakadır diyeceğim ama Akın beyin yazınızın üzerine tuz biber eken beğenisi kafaları daha da karıştırıyor.
Sanırım kendisi yazınızı benden daha iyi kavradığından emin olmalı ?

Belki farkında değilsiniz ama ortaya konuşarak, gereksiz kişileri de böylece töhmet altında bırakmak, şaibeli ve rencide edici bir tarz.

Sizin açınızdan yazınızın, emoji koymayı unuttuğunuz bir ironi olmasını umut ederdim..

Son düzenleme:

.
@theodor_malinovski ,
Hedefini şaşırmış bir cevap vermiş olmayayım diye sizden ricam, heyecanlı yazınızla kimi kast ettiğinizi bir zahmet yazma nezaketinde bulunursanız taşları yerine oturtabilirdik ?
Hangi katılımcının hangi yazısıyla sizi bu şekilde şekilde cevap vermeye zorladığını anlamsızca boş bırakmışsınız..

@waffle hem Türkiye’de yaşamakta, hem de beyanı ile yaklaşımına açıklık getirdiği düşünülürse bu başlık altında konuya benden başka Almanya’dan dahil olan da yok diye biliyorum.
Aslında her aklı selim sahibinin konunun usulsüzlüğü üzerine yazdıklarımı farklı yorumlama dürtüsü yersiz olmalı..

Umarım sadece yazılanları hızlı okumuşsunuzdur, tam kavrayamamışsınızdır, ters tarafından kalkmışsınızdır yahut yaptığınız tuhaf bir şakadır diyeceğim ama Akın beyin yazınızın üzerine tuz biber eken beğenisi kafaları daha da karıştırıyor.
Sanırım kendisi yazınızı benden daha iyi kavradığından emin olmalı ?

Belki farkında değilsiniz ama ortaya konuşarak, gereksiz kişileri de böylece töhmet altında bırakmak, şaibeli ve rencide edici bir tarz.

Sizin açınızdan yazınızın, emoji koymayı unuttuğunuz bir ironi olmasını umut ederdim..
Teodor malinovski'yi daha önceki yazışmalarından tanıdığım kadarıyla hiç böyle sert bir çıkışı olmamıştı, Doğrucu Davut'u hedef aldığını sanmıyorum
Bu forumda kanunlara uymak konusunda en titiz kişilerden biri olarak tanıyoruz Doğrucu Davut'u

Merhaba,
Öncelikle söylemeliyim ki yazdığım yazıda bu başlık altındaki kişilerin hiç birini özel olarak hedef almadım. Bu açıdan sayın @Doğrucu Davut'un alınmasına üzüldüm.

Yazımın hedefi: özellikle yanlış yazarak ironi yaptığım "Alamancı" kavramının temsil ettiği lümpen sosyolojik bir sınıfın genel davranış alışkanlıklarıdır. Bu sınıfın özellikle "şark kurnazlığı" olarak da nitelendirilen hareket ve eylemleri yazımın çıkış noktasını oluşturuyor.
Hemen her gün her forumda ve sosyal medyada bahsettiğim konuyla alakalı çok sayıda paylaşım görüyorum. Bu konu altındaki konuşmaların da çağrışım yapması neticesinde içimi dökmek istedim.
Olan bundan ibarettir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR