Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,146

Selamlar,
Öncelikle inşallah istediğiniz karavana kavuşursunuz diyerek başlayayım, karavan tercihinizde benim için önemli nokta kaç kişi olduğunuzdur, tek kişi ya da iki kişi iseniz erba 3,75 güzel ideal bir seçimdir. Ama iki yetişkin bir çocuk ya da İki yetişkin iki çocuk gibi yani mesele iki yetişkinden fazlası ise, Fiyat performans olarak Güney karavana bakmanızı öneririm, midi bombe modeli haziranda çıkacak ya da direk maksi modele bakabilirsiniz. Erba 3,75 te Güney Midi ya da Güney Maksi de işinizi rahatlıkla görür, bütçe İçin ayırabileceğiniz Rakamı arttırırsanız ritm 506 da güzel bir alternatif.
Şimdiden hayırlı olsun..Bir tavsiye daha teslim tarihlerini göz önünde bulundurun görüştüğünüz firmaların, Erba şuan 2021 Ocak ayına teslim iş alıyor yanılmıyorsam.. sizin ihtiyacınıza göre bir seçim yaparsınız :smiley:

Benim küçük bir bebeğim var ranzalı modeller 2 çocuğa ideal ama atıl bıraktıkları alan için sevemedim bi türlü sabit yatakları
Ben herşeyi fonksiyonel seviyorum sabit yatak ranza basıyor alanı benim fikrim tabi bu.
Alın size yeni model bi adam :smiley: 2 yıldır takipteyim benim kafa yapısında denk gelmedi
Yatak istemiyorum full kullanım alanı
Adria da 4four modeli var onun gibi mesela ama o 150.000 küsürleri var bizim ki naçizane bişey olsa yeter.
Ben erba nın Aralık teslim tarihini beklemektense erbanın 2. Ele düşmesini beklerim :smiley:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@p.burak_andac

Eğer ranzasız karavan sizin için uygunsa Fiyat/performans açısından en iyi model şuanda.
Erba 2020 yenilikleri kapsamında:
*Camlarını amostirsörlü tam açılır yaptı. Plexi cam gibi olmasa da artık minibüs camı sistemi kullanmıyor.
*Karavanda standart 100 Amper Akü ve 185 W panel var. Ve Buzdolabı standart olarak 12 V. Yani dış elektrik almadan karavan kendi kendine yetiyor. Bunlar dışında bagaj kapağı, sabit tuvalet, ısıtıcı, su ısıtıcısı vb ek donanımlara da firma destek oluyor.

Nem ve rutubet olayı standart donanımda olan güneş panelinin aslında biraz ucuz işi ile montajı. Video'yu bende izledim ve karavan sahibine hak verdim. Oradan nem alamaması mümkün değil. Bu noktada belki karavanı yaptırırken siparişte özen gösterilmesi belirtilebilir ya da konuşup, Güneş Paneli istemediğinizi de söyleyebilirsiniz.
Birde iç havalandırmada artık Banyo'da lumboz var. O video'daki karavanda(Eski model) lumboz yoktu. Buda Banyo /tuvalet için hem havalandırma hem de ışık sağlıyor.

Ama ranzalı arayışınız varsa en ucuz karavanlarda (40.000 TL nin altı) NK Karavan Bora, Başkent Karavan 3.75, Peace Karavan a bakabilirsiniz. Haziran ayından sonra Güney Karavan Bombe modeline de bakabilirsiniz.

Şuanda görünne tablo itibariyle 40.000 TL altı karavanlarda "Bu paraya bu" şeklinde durumlarla seçim yapmanız gerekiyor. Ama bütçeyi 40-50.000 TL ye çıkardığınızda işçiliği orta seviye de ve donanımları bir tık daha iyi karavanlarla karşılaşıyorsunuz.

1.6 Dizel bir araç ağırlığının %75'i kadar bir karavanı rahatlıkla çeker.

Sevgiler.

Çok teşekkür ederim ilginiz için ben açıkçası boş bir tuval akayım diyorum ihtiyacıma göre şekillendiririm standart üzerine bişey istemicem eğer alırsam
Amacım gerçek ihtiyaçlarımı belirlemek gerisi gelir diye düşünüyorum
Erba 3.75 de portatif ranza uygulaması da yapmış sanırım offroad modeli resimlerinde görmüştüm gerek olursa o bir çözüm olabilir mesela
Burda fiyattan ziyade birde isim kalite öne çıkıyor ama zannımca bu yoğunlukta hiç bir firma özenip de kalite sunacak durumda değil herkes tok gibi.
Öyle olmasa karavan dam da olduğu gibi sıkıntılar olmamalı.
Temel sıkıntı kalite mümkün ama standart değil bunun için tercih yapamıyorum yoksa 60-70 binlere çıkabilirim ama fiyat bana sadece ağırlık ekler biraz da konfor bana konfor lazım değil :smiley:

Çok teşekkür ederim ilginiz için ben açıkçası boş bir tuval akayım diyorum ihtiyacıma göre şekillendiririm standart üzerine bişey istemicem eğer alırsam
Amacım gerçek ihtiyaçlarımı belirlemek gerisi gelir diye düşünüyorum
Erba 3.75 de portatif ranza uygulaması da yapmış sanırım offroad modeli resimlerinde görmüştüm gerek olursa o bir çözüm olabilir mesela
Burda fiyattan ziyade birde isim kalite öne çıkıyor ama zannımca bu yoğunlukta hiç bir firma özenip de kalite sunacak durumda değil herkes tok gibi.
Öyle olmasa karavan dam da olduğu gibi sıkıntılar olmamalı.
Temel sıkıntı kalite mümkün ama standart değil bunun için tercih yapamıyorum yoksa 60-70 binlere çıkabilirim ama fiyat bana sadece ağırlık ekler biraz da konfor bana konfor lazım değil :smiley:

Naçizane o zaman doğru yoldasınız hocam, ya erba 3,75 ya da Güney midi 3,40 bakın ikisi de iyi üreticiler.. güneyde şunu bunu çıkarın istemiyorum deme lüksünüz var, erba biraz daha fabrikasyon üretim yapıyor. Her ikisi de sektörde kendilerini kanıtlamış üreticiler, Onur beyin bir sözü var “piyasa da ki tüm karavanların %60 I benim soyadımı taşıyor” diyor. Ender abi de TRT Den emekli 40 yıllık karavancı ve 25 yıllık üretici..

Naçizane o zaman doğru yoldasınız hocam, ya erba 3,75 ya da Güney midi 3,40 bakın ikisi de iyi üreticiler.. güneyde şunu bunu çıkarın istemiyorum deme lüksünüz var, erba biraz daha fabrikasyon üretim yapıyor. Her ikisi de sektörde kendilerini kanıtlamış üreticiler, Onur beyin bir sözü var “piyasa da ki tüm karavanların %60 I benim soyadımı taşıyor” diyor. Ender abi de TRT Den emekli 40 yıllık karavancı ve 25 yıllık üretici..

En güzel ve cezbedici nokta 375 erba ilk modeli ile en son hali arasında standart donanım olarak geliştirmeye firma sahibinin açık ve başarılı iyileştirmeler yapıyor oluşu
Oturma düzeni u ya dönmesi camların geliştirilmesi gibi durumlar erbayı zirveye çıkardı benim nezdimde
Bunun göz ardı edilmemesi lazım
Üretici 1-2 ay gibi süre içinde geri dönütleri dikkate alıp güncelleme yapması işine sahip çıktığı ve önem verdiği anlamına geliyor ve bir müşteri için daha güzel bişey olamaz bence

En güzel ve cezbedici nokta 375 erba ilk modeli ile en son hali arasında standart donanım olarak geliştirmeye firma sahibinin açık ve başarılı iyileştirmeler yapıyor oluşu
Oturma düzeni u ya dönmesi camların geliştirilmesi gibi durumlar erbayı zirveye çıkardı benim nezdimde
Bunun göz ardı edilmemesi lazım
Üretici 1-2 ay gibi süre içinde geri dönütleri dikkate alıp güncelleme yapması işine sahip çıktığı ve önem verdiği anlamına geliyor ve bir müşteri için daha güzel bişey olamaz bence

Ben de kesinlikle böyle düşünüyorum. Tam boy gardrop, daha temiz görünen elektrik prizleri, kabloları, döşeme, mobilya seçeneklerinin artması da eklenebilir bunlara.
Ben uzun süre boyunca Güney'i düşünüyordum ama 3.75'teki elektrik konusunun güzel bir şekilde çözülmüş olması (invertör, büyük akü, 220 vs yok) ve iyileştirmeler beni cezbetti. Ekim sonu teslim tarihi, muhtemelen o tarihe kadar birkaç küçük dokunuşlarla daha da güzel hale gelecektir 3.75.
Kararınız şimdiden hayırlı olsun. Bu arada pratik kullanıma önem verme konusunda ben de sizin gibi düşünüyorum :smiley:

Ben de kesinlikle böyle düşünüyorum. Tam boy gardrop, daha temiz görünen elektrik prizleri, kabloları, döşeme, mobilya seçeneklerinin artması da eklenebilir bunlara.
Ben uzun süre boyunca Güney'i düşünüyordum ama 3.75'teki elektrik konusunun güzel bir şekilde çözülmüş olması (invertör, büyük akü, 220 vs yok) ve iyileştirmeler beni cezbetti. Ekim sonu teslim tarihi, muhtemelen o tarihe kadar birkaç küçük dokunuşlarla daha da güzel hale gelecektir 3.75.
Kararınız şimdiden hayırlı olsun. Bu arada pratik kullanıma önem verme konusunda ben de sizin gibi düşünüyorum :smiley:

Şimdi kafamdaki bi diğer soru şöyle
Bu güncelleştirmeler yapılırken sipariş vermeli ve en iyi hali ile almayı mı ummalı ya da mükemmel hale gelene kadar beklemeliyim
Her yenilemenin fiyat yansıması olacak mı acaba şuan 33.000 TL ama camların değişimi veya diğer değişimler dahil fiyatı mı? ne kadar bu fiyatta kalacak bilgisi olan ve paylaşabilecek olan varsa çok memnun olurum

Karavan tercihi yaparken erba 410 td'yi de düşünmüştüm. Fakat hem bu firmanın karavanlarinin kilogram olarak gerçeği yansıtmadığını hemde fiyat olarak tercih ettiğim markanın oldukça üstünde olması sebebiyle vazgeçmiştim.

Erba 3.75 bize göre değil 4 kişilik bir aile olmamız dolayısıyla ama 410 TD de 4 kişilik aileler için iyi bir seçim olabilir.

Dışardan bakınca erba 410 TD Güney'in Maksi modeline nazaran daha profesyonel bir izlenim veriyor bana. Kullanislilikta ve kalitede nasıl bilmiyorum, her iki firmanın karavanini kullananlar varsa daha iyi karşılaştırma yapabilirler. Ama ciddi bir fiyat farkına degmeyecegini ve kağıt üzerinde gördüğüm kadarıyla Güney'in yeni modeli Midi 360 Bombe'si fiyat performans olarak oldukça fark yaratacak gibi göründü bana. Umarım yanilmam, pişman olmam.

Ben teslim alana kadar paylaşılır gerçi ama bende karavanı alır almaz paylaşacağım burada resimlerini.

40 bin bandında Güney Maksi, Güney Bombe, Erba 410 TD, May 3600 dışında güvenilir bir karavan bulamadım ben.

Sadece YouTube videolarından edindiğim izlenime göre yazıyorum bunları.

Kesinlikle bu işe yıllarını vermiş üstadların fikirleri daha dikkate değerdir.

Karavan tercihi yaparken erba 410 td'yi de düşünmüştüm. Fakat hem bu firmanın karavanlarinin kilogram olarak gerçeği yansıtmadığını hemde fiyat olarak tercih ettiğim markanın oldukça üstünde olması sebebiyle vazgeçmiştim.

Erba 3.75 bize göre değil 4 kişilik bir aile olmamız dolayısıyla ama 410 TD de 4 kişilik aileler için iyi bir seçim olabilir.

Dışardan bakınca erba 410 TD Güney'in Maksi modeline nazaran daha profesyonel bir izlenim veriyor bana. Kullanislilikta ve kalitede nasıl bilmiyorum, her iki firmanın karavanini kullananlar varsa daha iyi karşılaştırma yapabilirler. Ama ciddi bir fiyat farkına degmeyecegini ve kağıt üzerinde gördüğüm kadarıyla Güney'in yeni modeli Midi 360 Bombe'si fiyat performans olarak oldukça fark yaratacak gibi göründü bana. Umarım yanilmam, pişman olmam.

Ben teslim alana kadar paylaşılır gerçi ama bende karavanı alır almaz paylaşacağım burada resimlerini.

40 bin bandında Güney Maksi, Güney Bombe, Erba 410 TD, May 3600 dışında güvenilir bir karavan bulamadım ben.

Sadece YouTube videolarından edindiğim izlenime göre yazıyorum bunları.

Kesinlikle bu işe yıllarını vermiş üstadların fikirleri daha dikkate değerdir.
Sayın Hanvan ,

İlk karavanınız ise bence Güney doğru tercih.Bende Maxi modelini tercih ettim.Karavan olayını sevip sevmiyeceğimizi bir görelim gerisi sonra gelir bence. Şahsi olarak ben bayılırım ama aileninde bayılması gerekiyor süreklilik için . Süreklilik olursa karavanı değiştirmek kolay.

Sayın Hanvan ,

İlk karavanınız ise bence Güney doğru tercih.Bende Maxi modelini tercih ettim.Karavan olayını sevip sevmiyeceğimizi bir görelim gerisi sonra gelir bence. Şahsi olarak ben bayılırım ama aileninde bayılması gerekiyor süreklilik için . Süreklilik olursa karavanı değiştirmek kolay.
Bizde eşim hevesli, ben kararsızım. Göreceğiz. Seversek daha iyisini alabiliriz. Memnun musunuz Maxi'den? Yalıtım ve su alma durumları nasıl?

@hanvan

Abi selamlar,

Tercihini yapmışsın hayırlı olsun. Ama Erba ile Güney arasında en önemli fark galvaniz şasedir. Benim teknem var. Ve ben galvanizin gerekliliğini hiç tartışmam bile.
İkinci fark boyutlardır. 4.10 da ranzalar 90 cm e 1.95 boyunda. Bombe de ise 1.80 boyunda ve hatırladığım kadarıyla 70 cm den küçük.
Güney karavan Plastik lavabo, ekstra ödemeli 2 li ocak farkı, 4.10 da tüm sıhhi tesisatın tek bağlantı ile atık deposuna bağlı olması...

Ağırlık olarak 60 amper standart donanımdaki aküyü çıkardığında 685 kg geliyor 4.10.

Arada 10.000 TL fark değer mi, en bütçesi olanlar için kesinlikle değer diyorum...

Son düzenleme:

@p.burak_andac

Kesinlikle katılıyorum size. Bence önce Erba vb seri üretimdeki firmaların ürün bu almak istersen alırsın, istemezsen alma şeklinde yaklaştığını düşünüyordum. Ama gördüm ki durum böyle değil.

Birde bu anlayışla gelişme de yapmadıklarını düşünürdüm ama Erba özelinde bana göre çok yerinde değişiklikler yaptılar. Ve Onur bey duracağada benzemiyor.

Bunları yaparken zam yapmadı. Ne zaman kurlar fırladı, o zaman tüm markalar gibi zam yaptılar.

2020 için:

* Banyoda havalandırma ve cam yoktu. Maliyeti arttırmadan hem ışık hem de tam açılması ile havalandırma sağlayan tekne lumbozu eklediler.

* Camların tam açılır amorsitörlü olması zaten yine çok yerindeydi. Ben neden plexi yapmıyorsunuz diye sorduğumda, yerli malzeme 1-2 yılda ufalanıyor, AB ayarında yani ömürlük yaparsam fiyatlara min. 10.000 TL koymam lazım dedi. En azından amostisörlü yapması bile sevindirdi beni.

* Canlı olarak gördüm ki sunta mobilya kalitesi kavağı hiç aratmıyor. Belki su dayanımı marin kavak gibi olmayabilir ama suntanın uygun maliyetli malzeme olması sebebiyle çok maliyet yaratmadan rahatlıkla değiştirilebileceğini düşünüyorum.

* Mutfağının 2 li ocak evye ye rağmen bir evye kadar boş alanının olması ve açılabilir camı olması da benim için olumlu oldu. Birde ben MAY karavan içinde karavan sahibi abimiz ie yemek yemiştim. Yemek yerken o camın açılmamasının verdiği sıkıntıyı orada gözlemledim. Bu noktada Erba'ın arka yemek masası çözümü ile ve düz arka camın da iyi şekilde açılması bu anlamda da benim için olumlu oldu.

* Geçmişte kilo problemi sebebiyle eleştiriyordum. Son değişiklikleri ile 4.10'u 700 kg'a, 3.75'i de 640 kga düşürmelerini yine çok başarılı buluyorum.

* Atık deposu eklemesi de yerinde bir hareket. O depoyu aktif olarak kullanmasanız bile tek tesisat olarak o depoya dökülen gri suyu portatif tank ile kolaylıkla alabiliyorsunuz.

2021 modeller için nasıl değişiklikler düşünürler bilmiyorum ama ben uygun bütçeli karavanlarda Erba'yı çok başarılı buluyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR