Yeni Karavan Alacaklara Tavsiyeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,508
@pasolvon

Burada konu karavanda kalmaksa sanırım 21. günümü doldurdum. 7 gün sonra tecrübeli karavancı olarak tekrar yazarım, konunuza...

@Akdeniz45

Yorumunuz için teşekkürler.

@gezgin14

Cebimden verdiğim parayı çıkardıktan sonra 5 Yönetici arkadaşlarında verdikleri parayı verdikten sonra terkedip terketmeyeceğini bende göreceğim.

Ama paradan daha değerli şeyler vardır ya, mesela burada tecrübeli karavancı arkadaşlarda hiç görmediğim şeyler... Ben onları kazandım.

Konu ile alakalı olarak verdiğim tavsiyeler içinde umarım herkes benim gibi şanslı olur.

Teşekkürler.
Tamam işte soruyu farkında olmadan cevaplamışsınız. Özet çıkartılması (kazanılması ) gereken paralar var. Başlıktan sapılmaması adına bu konudaki yazılanları cevaplamayacağım

Etiketler
@pasolvon

Burada konu karavanda kalmaksa sanırım 21. günümü doldurdum. 7 gün sonra tecrübeli karavancı olarak tekrar yazarım, konunuza...

@Akdeniz45

Yorumunuz için teşekkürler.

@gezgin14

Cebimden verdiğim parayı çıkardıktan sonra 5 Yönetici arkadaşlarında verdikleri parayı verdikten sonra terkedip terketmeyeceğini bende göreceğim.

Ama paradan daha değerli şeyler vardır ya, mesela burada tecrübeli karavancı arkadaşlarda hiç görmediğim şeyler... Ben onları kazandım.

Konu ile alakalı olarak verdiğim tavsiyeler içinde umarım herkes benim gibi şanslı olur.

Teşekkürler.

Beyefendi merak ediyorum. Hala Facebook grubunuzda size itiraz eden , uyaran veya eleştiren uyelerinizi hala gruptan atıyor ve engelliyor musunuz?

Yoksa herkese açık , şeffaf bir grup olma yolunda pozitif adımlar atabildiniz mi?

.
@pasolvon der, bakmayın bizi konudan ayırana
Gelin bre karavancılar, dönelim fabrika ayarına

................................................. Aşık Karavani :yum:

Herneyse, isteğe saygıyla konuya dönersek..
Karavan olarak tecrübe:
Türkiye’de değişken yapımıyla butik üretim bir karavanın ulaştığı kalite ancak o atölyeyi ve onların yaptıkları diğer karavanları tecrübe edenlerden öğrenilebilmekte.
Gerçek fabrikasyon yapımı standart ve dolayısıyla kalite devamlılığı beklenebilen ürün sayısı ise sanırım fazla değil.
Zaten üretimine uygun kapsamlı katalog veya ciddi web tanıtımları bile eksik olan bir üreticinin sadece sözüne bilmem ne kadar güvenilebilir ki ?
Düşünün, fuarda bile tamamlanmamış ürün sergileyen bir anlayıştan bahsediyoruz.

Karavancılık olarak tecrübe:
Dışarıdan bakıldığında başlıkla ilgisi belki kısıtlı görülebilecek bu geniş kapsamlı birikim gereksinimini, ergenlik çağını atlatan her kişiye sanırım ancak “deneyen arife tekrar tarif gerekmez” düsturu ile anlatabiliriz. ( Hatta küçük çocuklar bile “yavrum dokunma sıcak” sözünün değerini, yaptıkları tecrübe sonucu hemen kavramaktalar)

Bence karavancılık tecrübesi olmadan karavan üzerinde konuşmak hatta seçimini düşünmek kişiyi bazen, biz affetsek bile yaşamın affetmeyeceği yanlışlara düşürebiliyor.
Deneyimle örtüşemeyen öngörülerin de fantezi, daha kötüsü eğlence olma potansiyeli var.

Tabi sezgisi kuvvetli olanların öngörülerini veya şanslı öngörülerin varlığını da inkar etmemek lazım ama yine de sorun, hangisinin doğru olacağını baştan bilmeye kaldığından, prensipte pek değişen bir şey olmuyor.

Konuya yeni başlayanlar için aslında gocunacak bir durum yok.
Kimse müneccim de değil. Sadece eşyanın tabiatı böyle.:yum:

Son düzenleme:

Son zamanlarda sosyal medyada gözlemlediğim kadarıyla özellikle yerli karavan seçiminde çok büyük bilgi kirliliği söz konusu. Yorumlar o kadar komik ki fikri olmadan x markadan koşarak uzaklaşın ya da 40 yıllık karavancılar ne anlar karavandan sığlığında. Hal böyleyken bilinçli tüm karavancı adaylarının araştırma için bu siteye gireceğini düşündüğümden marka belirtmeksizin yeni bir karavan alırken dikkat edilmesi gerekenleri karavanda en az 30 gün yaşamış tecrübeli karavancıların belirtmesinin doğru olacağını düşündüm. Tabi ki her tavsiye veren konuya kendi pencerelerinden bakacaklardır. Tavsiyeler içeriğinde olabilecek aklıma gelen başlıklar şu şekildedir;

• Tavsiye veren kişinin çekme karavan tarzı ve geçmişi
  • Altyapı (Şasi, Lastikler vs.)
  • Üstyapı (Karkas, Kaplama vs.)
  • Üretici geçmişi ve üretici seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
  • Olmazsa olmaz ek donanımlar
Bu başlıkları sadece konuyu açarken aklıma geldiği için yazdım. Üstadlar tavsiyelerini verirken ekleyecekleri başka konular varsa tabi ki ekleyebilirler.

Karavanlar tanıtılırken veya satılırken ağırlık tanımları çok zaman gözardı ediliyor. Bu başlıkta tavsiye paylaşımlarında aşağıdaki tanımlarıda dikkate alsak iyi olur diye düşünüyorum.

26) Azami Ağırlık: Aracın güvenle taşıyabileceği azami yükle birlikte ağırlığıdır.

27) Yüksüz Ağırlık: Üzerinde insan veya eşya (yük) bulunmayan ve akaryakıt deposu dolu olan bir aracın taşınması zorunlu alet, edevat ve donatımı ile birlikte toplam ağırlığıdır.

Mevzuat Bilgi Sistemi

@gezgin14

Siz dürüstlüğe önem verin. Düşünün ki, bir kulüp var. Orada Yöneticiler yaptıkları şeyleri şeffafça paylaşıyorlar sizde okuyorsunuz.

Ama bir kaç insan düşünün ki hangi üretici ile ne yaptığı belli değil ve yanlış yönlendirmeler yapıyor. Ve üreticilerde söylüyorlar bunu...

@hanvan

Grup şeffaf her şey açık olduğu için siz üye olmuştunuz. Sonra kişisel tartışmalara girip yine kendi seçiminizle ayrıldınız.

@Akdeniz45

Balık baştan kokuyor. Hala yasal boşluk devam ediyor. Daha 1 yıl olmadı tip onay yönetmeliğine 750 kg altı kavramı gireli.

Hal böyle olunca, yani mevzuat açık olunca üreticiler bu bilgileri göz ardı ettirebiliyor.

Belki duymuşsunuzdur son olayda Erba 3.75 karavanı 1 ton ağırlıkta çıktı. Üretici 620 kg diye belirterek satıyor. Ve üretici bu konuda, karavanda münferit değişimler yapıldığı ile ilgili geri dönüş yapmış durumda. Ve bu yüzden ağırlığın değişebileceğini söylüyor.

Para insanı fırıldak yapar
Bazı üçkağıtçı tosuncuklar para kazanmak için kendilerine bir fırsat ararlar
Tertemiz duygularla karavan sahibi olmak isteyenlere danışmanlık hizmeti sunacağım diye parasını alırlar
Sektöre yeni giren firmalara;
Bakın benim elimde karavan almayı düşünen binlerce saf var, bunları size
pazarlayayayım diyerek firmayı tırtıklar
Bizim gibi yoluna taş koyacak adamları da kötülerler
İşte biz bunlara modern zübük diyoruz

@gezgin14

Siz dürüstlüğe önem verin. Düşünün ki, bir kulüp var. Orada Yöneticiler yaptıkları şeyleri şeffafça paylaşıyorlar sizde okuyorsunuz.

Ama bir kaç insan düşünün ki hangi üretici ile ne yaptığı belli değil ve yanlış yönlendirmeler yapıyor. Ve üreticilerde söylüyorlar bunu...

@hanvan

Grup şeffaf her şey açık olduğu için siz üye olmuştunuz. Sonra kişisel tartışmalara girip yine kendi seçiminizle ayrıldınız.

@Akdeniz45

Balık baştan kokuyor. Hala yasal boşluk devam ediyor. Daha 1 yıl olmadı tip onay yönetmeliğine 750 kg altı kavramı gireli.

Hal böyle olunca, yani mevzuat açık olunca üreticiler bu bilgileri göz ardı ettirebiliyor.

Belki duymuşsunuzdur son olayda Erba 3.75 karavanı 1 ton ağırlıkta çıktı. Üretici 620 kg diye belirterek satıyor. Ve üretici bu konuda, karavanda münferit değişimler yapıldığı ile ilgili geri dönüş yapmış durumda. Ve bu yüzden ağırlığın değişebileceğini söylüyor.

Sizin bazı paylaşımlarınızın altına sizi eleştiren birşeyler yazdığım için beni gruptan çıkardınız. Tekrar dahil olmak istedim fakat engellediginiz için olamadım.

Hiç dürüst değilsiniz. Gerçekten komik geliyor bana, sizce de öyle değil mi? Karavan sahibi olmamış , karavanda 3-5 gün geçirmiş birisi insanlara karavan konusunda ahkâm kesiyor, yönlendiriyor.

Sizin bazı paylaşımlarınızın altına sizi eleştiren birşeyler yazdığım için beni gruptan çıkardınız. Tekrar dahil olmak istedim fakat engellediginiz için olamadım.
dürüst değilsiniz. Gerçekten komik geliyor bana, sizce de öyle değil mi? Karavan sahibi olmamış , karavanda 3-5 gün geçirmiş birisi insanlara karavan konusunda ahkâm kesiyor, yönle

----

İstenmeyen misafir, konunun da sapmasına sebep oldu...
Neyse..
------------------------------------------------------------------------------------

Önceden bu konuda tavsiye edilmiş güzel açıklamalar var.
Benim dikkat çekeceğim husus, kullanım şekli ile ilgili olacak.

Mokampta mı kullanacaksınız ?
Yoksa serbest gezilerde mi..?

Bunu belirliyerek seçmekte yarar var.
Eğer alıp da bir mokampta kullanacaksanız ,
uydurma 750 Kg. lık mesela ERBA 525 in yeni veya eski bir modelini alabilirsiniz.
Sizi mokampa götürsün ve içinde yatacak yeriniz olsun yeter.
Aracınız güçsüz olsa dahi, bu tip bir karavancılık için,
değiştirmeye gerek yok.
Dikkatlice ve gayet yavaş aracı mokampa kadar çekin ve yerleşin.
Mokamplarda sıcak su, mutfak, 220V elektrik her ihtiyacınız karşılanıyormuş.. ( Ben hiç gitmedim..)
Bu nedenle su ıstıcısı, dış duş, mazotlu ısıtıcı, güneş enerjisi vb. ek masarfalara gerek yok.

Gezmek için karavan alacaksanız, onun kriterleri tabii ki bambaşka.
Bu konuda ben dahil bir çok usta kullanıcı,
muhtelif yerlerde detaylı önerilerde bulundu..

Son düzenleme:

@gezgin14

@hanvan

@Akdeniz45

Erba 3.75 in 1000 kg olayını duymadım ama o karavanin 1000 kg gelmesi mümkün değil oturma gurubu dışında içi bomboş ne ranza var nede ekstra dolaplar abartı olduğunu düşünüyorum o hesapta bir yanlışlık var zaten böyle düşündüğüm için sipariş verdim nerede geçiyor bu konu nette bulamadim

Alan biri kantara girsede rahatlasak
YouTube da 5.25 modelini kantara çıkaran bir kullanıcı var 1660 kg diyor içi yüklü ve bulaşık makinası ilave etmiş.5.25 yüklü bu kg ise 3.75 1000 olması çok zor bana göre ki 5.25 içi full mobilya

Son düzenleme:

.
Karavancılığın oturduğu ülkelerde çekme karavanla kamping dışı geceleme birçok haklı sebep yüzünden söz konusu değil.

Karavan düşüncesinde olanlar, Türkiye’nin şimdiki durumu ve ilerisi için acaba ne düşünüyor ve tahmin ediyorlar ?

Yeri dolaylı da olsa gelmişken sorayım dedim..

Son düzenleme:

.
Karavancılığın oturduğu ülkelerde çekme karavanla kamping dışı geceleme birçok haklı sebep yüzünden söz konusu değil.

Karavan düşüncesinde olanlar, Türkiye’nin şimdiki durumu ve ilerisi için acaba ne düşünüyor ve tahmin ediyorlar ?

Yeri dolaylı da olsa gelmişken sorayım dedim..
Neden izin verilmiyor?

.
Murat bey her ülke pratikte az çok farklı uygulamalar gösterse de; çevre, vergi, ve düzen açısından gerekli görülen kontrol faktörünün, karavancı yoğunluğu ile birleşmesi, sonuçta zorunlu olarak başıbozukluk ile özgürlük arasındaki sınırın daha kalın çizilmesine yol açmakta.

Umarım benim sorum da cevaplanırdı ?.. :yum:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR