Yeni Karavan Alacaklara Tavsiyeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,501
.
Burak bey,
Herkezin ayni sebepten yola çıktığını söyleyerek tümdengelim yöntemi ile doğruya varmak istemeniz, avatarınızdaki “herkezin kendi yorumu olması” görüşünüze ters düştüğünü nedense atlamış olmalısınız ?
Birçok yorum olan yerde, davranışlarımızı nasıl tek bir sebebe bağlayabiliriz ki ?

Aslında sebeplerden sadece biri olan “kendi malını piyasayı etkilemek için övme” den yola çıkan bir tümevarım durumu söz konusu ve çıkarılan sonuç da bu tek sebebin değerine bağlı olmakta.
Özellikle diğer etkenler nedense konuya dahil edilmemişse ?..

Herneyse zaten yine avatar deyişinize göre vardığınız sonuç; genel bir doğru yerine, sadece sizin yorumunuz olmalı.. ;)

İki noktaya daha değinmeme izin verirseniz ?
- Karavanları analitik bir yöntemle arşivlemeniz gayet başarılı. Bunu zaten üye sayınız da belgelemekte. Bu yönde ilgim olsaydı, ben de üye olurdum.
- “Tecrübe” ,”Mantık” yoluyla varılacak bir sonuç değil. Yoksa bu iki ayrı kavrama gereksinimiz olmazdı.
Sanırım bizi yanıltan birbirlerini kısmen kapsamaları.
Eh bunun da mihenk taşı sahada yaşamak oluyor.

Konuyu bir demogoji ile kapayayım.
Aman sakın karavan almayın Burak bey !
Yoksa dediğinize göre, herkezi yanlış yönlendirmeye başlayacaksınız.. :yum:

...
İletimde kişiyi değil sadece yaklaşımı irdelediğimi tekrar vurgulamak isterim.
Aslında yukarıdaki cevabınız da böyle algıladığınızı doğruluyordu..

Son düzenleme:

Etiketler
Biraz önce forumdan bir abimiz ile -sağolsun dakikalarca telefonla anlattı-, yanlış bir (motokaravan) alımın ucundan döndüm. Daha önce karavan tecrübesine sahip değilim ama dağın başında en ufak bir sıkıntıda çoluk çocuk rezil olarak tecrübe sahibi olmak istemedim. Tecrübe :~~ Deneyim diyerek tecrübelilerin izinden gitmekte fayda var.

Karavan alırken son kararı vermeden önce bu konuda uzun zamanlı tecrübesi olan Sn.Yücel Gündüz ve Murat Erdoğan Beyin (Omnitemporal) fikirlerini aldım ve cevaplarıyla beni doğru yönlendirdiklerini karavanı kullandıkça anladım. Kendilerine çok teşekkür ederim. Karavan sahibi olmayanların değerlendirmelerini almayı hiç düşünmedim vede düşünmem. Nasreddin Hoca ne demiş '' bana eşşekten düşen bir adam bulun '' demiş. Hocayı dinlemek lazım.

Bu arada Burak Bey ücret karşılığı reklam yapmayı kabul etmediğinizi belirtmişsiniz ama firmaların sponsorluk adı altında size ödeme yapıp yapmadığı konusunda bir şey dememişsiniz.

Karavan alırken son kararı vermeden önce bu konuda uzun zamanlı tecrübesi olan Sn.Yücel Gündüz ve Murat Erdoğan Beyin (Omnitemporal) fikirlerini aldım ve cevaplarıyla beni doğru yönlendirdiklerini karavanı kullandıkça anladım. Kendilerine çok teşekkür ederim. Karavan sahibi olmayanların değerlendirmelerini almayı hiç düşünmedim vede düşünmem. Nasreddin Hoca ne demiş '' bana eşşekten düşen bir adam bulun '' demiş. Hocayı dinlemek lazım.

Bu arada Burak Bey ücret karşılığı reklam yapmayı kabul etmediğinizi belirtmişsiniz ama firmaların sponsorluk adı altında size ödeme yapıp yapmadığı konusunda bir şey dememişsiniz.
Rica ederiz,faydamız dokunduysa ne mutlu bize
Misal bilgisayar alacaksınız
Yıllarca ilk çıkan bilgisayardan,en son çıkan en gelişmiş bilgisayarlara kadar hepsini kullanmış birine mi fikir sorarsınız
Yoksa hiç bilgisayar sahibi olmadım ama ben bu işi bilirim,diyene mi sorarsınız
Bu arkadaş bir hayal dünyasında yaşıyor
Bugüne kadar 3 karavan firması sahibi ile iletişime geçti
En sonunda üçü de bunu telefondan, sosyal medyadan engelledi
Bu bizim bildiklerimiz 😀

@Doğrucu Davut

Öncelikle avatımdaki yazı "Doğrular,yanlışlar yoktur, sadece yorumlar vardır." dır. Sizin yazdığınız gibi, "avatarınızdaki “herkezin kendi yorumu olması” görüşünüze" değildir.

Sizinle konu ile alakası olmadan uzunca felsefi konuşarak, burada dakikalar harcamak isterim. Ancak dediğim gibi burası yeri değil. İsterseniz özel mesajla, maille, nasıl isterseniz öyle konuşabiliriz.

Bu arada sizin sonuç diye çıkardığınız şeyin tek bir sebebi de yok. Burada sebebi olan şeyler uzun uzadıya yazılmaz. Belli ana başlıklar paylaşılır. Detay isteyen zaten alır ya da detayı kendi doldurur. Detay paylaşılmaz.

Tecrübe'nin mantıkla ilgisini nasıl kurdunuz bilmiyorum. Tecrübe sadece yaşayarak olmaz. Okuyarak olur, dinleyerek olur, arşatırarak da olur. Örneğin X markasında sizin yaşadığınız X tane tecrübeyi bana o marka karavana sahip 12 arkadaşım bir çırpıda 1 kez anlatırlar ve ben onu bilirim. 12 kişi anlattığı için de çok rahatlıkla doğrulunu da değerlendirebilirim. Uzun uzadıya yıllarımı karavanda geçirmeme gerek yok bu anlamda.
Ayrıca yine tecrübe bilgi ile de kazanılır. Üreticilerle devamlı görüşerek, yenilikleri takip ederek...

Okudunuz mu bilmiyorum bir önceki yazımda örneğini vermiştim. Bu Forumda duayen diye nitelenen bir karavancı vardı. X markasını anlatıyordum yazımda. Alıntılamış, "Şasesini kendi yapıyor, şase de kaynak önemli, bakın bakalım kaynaklar yerinde mi, iyi yapmış mı, kaynak bu işin en önemlidisir." vb birşey yazmıştı. Karavanı yapan ustaya geri döndüm. Çok fazla karavanı olan birisi senin yaptığın şasenin kalitesi ile ilgili bunu söyledi diye...
Usta bana kaynakçım yok, kaynak yapmıyorum, dedi. Yeni nesil şaseler Vidalı Burak dedi. Benim şasem vidalı birbirine geçme dedi. İşte bu noktada öneri verenin 20 tane karavan kullanmasının, o öneriyi vermesinin hiçbir önemi kalmadı.

"Aman sakın karavan almayın Burak bey !
Yoksa dediğinize göre, herkezi yanlış yönlendirmeye başlayacaksınız.. " Evet kesinlikle doğru. İster istemez yanlış yönlendireceğim. Şuan bana ulaşan sen ne alıyorsan bizde alacağı diyen 8 kişiyi belki de yanlış yönlendireceğim. Karavanı kullanırken anlattıklarım belki çok abartı olacak yine yanlış yönlendireceğim. Üretici Kulübümüze girecek, nasılsa Editörü benim ürünümü tercih etti diyecek. Ve belki de bunu kullanacak.
Nasıl araç test edenler, sahip oldukları aracı sır gibi gizlemeyi tercih ediyorsa ve hatta iyi test plotlarının sahip oldukları bir araç bile yoksa, ben karavanlarda da aynı şekilde düşünüyorum. Ya da al satçı olup, 6 ay birisini, 1 yıl birisini kullanıp, sessizde kalınabilir. Ama şuan geldiğim nokta gereği bunu yapamam. Bu yüzden size katılıyorum.

@gezgin14

"Bu arada Burak Bey ücret karşılığı reklam yapmayı kabul etmediğinizi belirtmişsiniz ama firmaların sponsorluk adı altında size ödeme yapıp yapmadığı konusunda bir şey dememişsiniz."

Çok güzel okumuş/gözlemlemişsiniz ama eksik olmuş. 3 tane karavan üreticisi sponsorumuz var. (Ana sayfada tüm detayları ile ilan ettiğimiz.) Ve bu sponsorlardan sembolik bir ücret alıp, web sitemizin masraflarını karşılayıp, (Web sitemize yıllık 890 TL ödeme yaptım, domain ve hosting kiralamasına, tasarımı benim yapmama rağmen.), ve şuanda çalışmasını yaptığımız kartvizit ve sticker gibi şeylerin masraflarını çıkarmayı hedefliyoruz. İlerde buluşma ve organizasyon düşündüğümüzde yine sponsorluk alımına gideceğiz mecburen.

Ve yine üzerinde çalıştığım, isteyen üyelere özel üyelik numarası ile bu sponsorlarımızdan indirimli karavan/hizmet/donanım almayı da hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yani herkese fayda...

Ama burada önemli olan konu şu; bu markalara özel kulüpte ek bir tanıtım yapmıyoruz, bu markaları tip onay belgesine sahip karavan üreticilerinden seçiyoruz, en ufak bir üye şikayetinde çalışmamızı bitireceğimizi söylüyoruz, ve sadece ayda 1 kez reklam yapmalarına izin veriyoruz.

Son olarak, sen bu markaların karavanlarını tanıttın mı diye sorarsanız, Tip onay belgesi olan ve hiçbir ücret almadığım 15 üretici gibi tanıttım. Ve hala cevap verdiğiniz yazımda belirttiğim gibi tanıtıyorum. Ve bu zamana kadar 1 tane üye arkadaşım bile; "Sponsor olan karavanı daha çok tanıttın" dememiştir. Hatta sponsorları daha çok eleştiririm. (Yapım gereği)

Son düzenleme:

.
Kitapları sınıflandıran sorumlu bir kütüphaneci de okumadığı bir kitap için öneride bulunmaktan kaçınır, sadece sunar.
Tecrübenin değerini kabul etmem en az yarım asır geride kaldı. Onu bir yetişkine savunacağımı ise hayal bile etmemiştim.

Bilerek yahut bilmeyerek, nesnel olguları öznelleştirme çabalarınız ve kendi yazdıklarınızı bile çarpıtmanız da benim için söyleşinin devamını anlamsız kılıyor.
İzninizle, buraya kadar..

Son düzenleme:

Okuyarak, dinleyerek karavan hakkında bilgi taplamak mümkün ama gerçek anlamda tanımak karavanla gezmekle başlıyor. Forumda karavanı okuyarak, dinleyerek ve karavanla gezerek tanıyan çok üye var. Ben de onlardan biriyim diyebilirm. Yüzlerce gezim var ama karavanda ihtiyacım olan her şeyi % 100 biliyorum diyemem. Hemen her gezide yeni bir detayla karşılaşırım. Insanın neye ihtiyacı olduğunu, neyi istediğini öğrenmesi kolay değil.

Karavanla gezi anılarını okumak veya karavanla gezmek, dans kitabı okumak veya dans etmek te benzer örnekler olsa gerek.

Son düzenleme:

@Doğrucu Davut

Öncelikle avatımdaki yazı "Doğrular,yanlışlar yoktur, sadece yorumlar vardır." dır. Sizin yazdığınız gibi, "avatarınızdaki “herkezin kendi yorumu olması” görüşünüze" değildir.

Sizinle konu ile alakası olmadan uzunca felsefi konuşarak, burada dakikalar harcamak isterim. Ancak dediğim gibi burası yeri değil. İsterseniz özel mesajla, maille, nasıl isterseniz öyle konuşabiliriz.

Bu arada sizin sonuç diye çıkardığınız şeyin tek bir sebebi de yok. Burada sebebi olan şeyler uzun uzadıya yazılmaz. Belli ana başlıklar paylaşılır. Detay isteyen zaten alır ya da detayı kendi doldurur. Detay paylaşılmaz.

Tecrübe'nin mantıkla ilgisini nasıl kurdunuz bilmiyorum. Tecrübe sadece yaşayarak olmaz. Okuyarak olur, dinleyerek olur, arşatırarak da olur. Örneğin X markasında sizin yaşadığınız X tane tecrübeyi bana o marka karavana sahip 12 arkadaşım bir çırpıda 1 kez anlatırlar ve ben onu bilirim. 12 kişi anlattığı için de çok rahatlıkla doğrulunu da değerlendirebilirim. Uzun uzadıya yıllarımı karavanda geçirmeme gerek yok bu anlamda.
Ayrıca yine tecrübe bilgi ile de kazanılır. Üreticilerle devamlı görüşerek, yenilikleri takip ederek...

Okudunuz mu bilmiyorum bir önceki yazımda örneğini vermiştim. Bu Forumda duayen diye nitelenen bir karavancı vardı. X markasını anlatıyordum yazımda. Alıntılamış, "Şasesini kendi yapıyor, şase de kaynak önemli, bakın bakalım kaynaklar yerinde mi, iyi yapmış mı, kaynak bu işin en önemlidisir." vb birşey yazmıştı. Karavanı yapan ustaya geri döndüm. Çok fazla karavanı olan birisi senin yaptığın şasenin kalitesi ile ilgili bunu söyledi diye...
Usta bana kaynakçım yok, kaynak yapmıyorum, dedi. Yeni nesil şaseler Vidalı Burak dedi. Benim şasem vidalı birbirine geçme dedi. İşte bu noktada öneri verenin 20 tane karavan kullanmasının, o öneriyi vermesinin hiçbir önemi kalmadı.

Yoksa dediğinize göre, herkezi yanlış yönlendirmeye başlayacaksınız.. " Evet kesinlikle doğru. İster istemez yanlış yönlendireceğim. Şuan bana ulaşan sen ne alıyorsan bizde alacağı diyen 8 kişiyi belki de yanlış yönlendireceğim. Karavanı kullanırken anlattıklarım belki çok abartı olacak yine yanlış yönlendireceğim. Üretici Kulübümüze girecek, nasılsa Editörü benim ürünümü tercih etti diyecek. Ve belki de bunu kullanacak.
Nasıl araç test edenler, sahip oldukları aracı sır gibi gizlemeyi tercih ediyorsa ve hatta iyi test plotlarının sahip oldukları bir araç bile yoksa, ben karavanlarda da aynı şekilde düşünüyorum. Ya da al satçı olup, 6 ay birisini, 1 yıl birisini kullanıp, sessizde kalınabilir. Ama şuan geldiğim nokta gereği bunu yapamam. Bu yüzden size katılıyorum.

@gezgin14

"Bu arada Burak Bey ücret karşılığı reklam yapmayı kabul etmediğinizi belirtmişsiniz ama firmaların sponsorluk adı altında size ödeme yapıp yapmadığı konusunda bir şey dememişsiniz."

Çok güzel okumuş/gözlemlemişsiniz ama eksik olmuş. 3 tane karavan üreticisi sponsorumuz var. (Ana sayfada tüm detayları ile ilan ettiğimiz.) Ve bu sponsorlardan sembolik bir ücret alıp, web sitemizin masraflarını karşılayıp, (Web sitemize yıllık 890 TL ödeme yaptım, domain ve hosting kiralamasına, tasarımı benim yapmama rağmen.), ve şuanda çalışmasını yaptığımız kartvizit ve sticker gibi şeylerin masraflarını çıkarmayı hedefliyoruz. İlerde buluşma ve organizasyon düşündüğümüzde yine sponsorluk alımına gideceğiz mecburen.

Ve yine üzerinde çalıştığım, isteyen üyelere özel üyelik numarası ile bu sponsorlarımızdan indirimli karavan/hizmet/donanım almayı da hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yani herkese fayda...

Ama burada önemli olan konu şu; bu markalara özel kulüpte ek bir tanıtım yapmıyoruz, bu markaları tip onay belgesine sahip karavan üreticilerinden seçiyoruz, en ufak bir üye şikayetinde çalışmamızı bitireceğimizi söylüyoruz, ve sadece ayda 1 kez reklam yapmalarına izin veriyoruz.

Son olarak, sen bu markaların karavanlarını tanıttın mı diye sorarsanız, Tip onay belgesi olan ve hiçbir ücret almadığım 15 üretici gibi tanıttım. Ve hala cevap verdiğiniz yazımda belirttiğim gibi tanıtıyorum. Ve bu zamana kadar 1 tane üye arkadaşım bile; "Sponsor olan karavanı daha çok tanıttın" dememiştir. Hatta sponsorları daha çok eleştiririm. (Yapım gereği)
Gene geldi..

(Ekli dosya yönetim tarafından silindi)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Foruma kibarca katkı sunan,bilgilerini bizimle paylaşan, yeni öneri veya çözümler üreten,
fikir,soran, bilgi isteyen,öneri isteyen,
herkese sonsuz saygı duyarım, dikkatlice okurum,önyargısızca değerlendiririm.
Elimden gelen yardımı yaparım.
Doğru karar alması için yol gösteririm
Zarar görmemesini umarım.
Ancak
Birisi çıkıp,siz bu işi bilmiyorsunuz,tecrübeleriniz umurumda değil,çıkarcısınız vs derse ona da haddini bildiririm
Sonuçta bu bir hobi forumu,hiçbirimiz bu işten para beklemiyoruz, eğlence, sohbet ve paylaşım için buradayız
Ergenler gibi bir foruma girip trollemek ne

Foruma kibarca katkı sunan,bilgilerini bizimle paylaşan, yeni öneri veya çözümler üreten,
fikir,soran, bilgi isteyen,öneri isteyen,
herkese sonsuz saygı duyarım, dikkatlice okurum,önyargısızca değerlendiririm.
Elimden gelen yardımı yaparım.
Doğru karar alması için yol gösteririm
Zarar görmemesini umarım.
Ancak
Birisi çıkıp,siz bu işi bilmiyorsunuz,tecrübeleriniz umurumda değil,çıkarcısınız vs derse ona da haddini bildiririm
Sonuçta bu bir hobi forumu,hiçbirimiz bu işten para beklemiyoruz, eğlence, sohbet ve paylaşım için buradayız
Ergenler gibi bir foruma girip trollemek ne
Üç beş kuruş için takla atacak insan yerine koydu bizi değil mi? Ben de rahatsız oldum. Nasıl insanların arasında olduğunu anlamaktan aciz bir örnek işte...

Rica ederiz,faydamız dokunduysa ne mutlu bize
Misal bilgisayar alacaksınız
Yıllarca ilk çıkan bilgisayardan,en son çıkan en gelişmiş bilgisayarlara kadar hepsini kullanmış birine mi fikir sorarsınız
Yoksa hiç bilgisayar sahibi olmadım ama ben bu işi bilirim,diyene mi sorarsınız
Bu arkadaş bir hayal dünyasında yaşıyor
Bugüne kadar 3 karavan firması sahibi ile iletişime geçti
En sonunda üçü de bunu telefondan, sosyal medyadan engelledi
Bu bizim bildikle

@Doğrucu Davut

@gezgin14

Konuyu çok uzatmayacağım. Para bir yere girmişse maliyetinden fazlasını çıkartmadan orayı terk etmez.

Konu amacından sapmaya baslamış. Başta belirttim ama yineleyeyim. İlk mesajda da belirttiğim gibi bu konu karavanda en az 30 gün geçirmiş tecrübeli karavancilardan ilk defa karavan alacaklara tavsiyeler başlığı. İlk defa karavan alacak arkadaşlar soracak üstadlar tecrübelerini paylaşacak. Olay bu.

Tecrübeli sıfatını özellikle ve tekrar tekrar vurgulamak isterim. Gerekli tecrübeye sahip değilsek lütfen kulaktan dolma bilgilerle konuyu sabote etmeyelim.

Aksi halde 40 akıllı uğraşıp durur.

Son düzenleme:

@pasolvon

Burada konu karavanda kalmaksa sanırım 21. günümü doldurdum. 7 gün sonra tecrübeli karavancı olarak tekrar yazarım, konunuza...

@Akdeniz45

Yorumunuz için teşekkürler.

@gezgin14

Cebimden verdiğim parayı çıkardıktan sonra 5 Yönetici arkadaşlarında verdikleri parayı verdikten sonra terkedip terketmeyeceğini bende göreceğim.

Ama paradan daha değerli şeyler vardır ya, mesela burada tecrübeli karavancı arkadaşlarda hiç görmediğim şeyler... Ben onları kazandım.

Konu ile alakalı olarak verdiğim tavsiyeler içinde umarım herkes benim gibi şanslı olur.

Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR