Yeni Karavan Alacaklara Tavsiyeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,607
eçenlerin kendilerini yürümeyi yeni keşfeden bir çoçuk gibi hissetmeleri şaşırtıcı değil..
Sonuçta çoçuklar gibi karavancılar da önlerindeki bu yaşamın asıl getirdiklerini, zaman içinde keşfetmekteler..
.
Maşallah başlık yemek kitabı gibi karavan ve karavancılık tarifleriyle doldu. :yum:
Makarnanın bile kaç tarifi var deyip, gel şimdi bir tane de sen ekleme..
Kambersiz düğün mü olurmuş ? :yum:

İşte altını yakmadan yapmak isteyenler için bir tane daha.
Hem de denenmişlerinden...

...

Bizde zaten ayni niyetle kullanıldığından, tarifteki bir ölçek motokaravan yerine, çekinmeden bir ölçek çekme karavan koyabilirsiniz. :p
Tadı pek farklı olmuyor..

* “Karavan özgürlüktür” deyişinin aslında yola çıkıncaya kadar geçerliliği var.
Tamam, karavancı istediği an, istediği yere doğru özgürce yola çıkabiliyor, çıkabiliyor ama bu asla orada da özgürlüğü bulacak anlamına gelmiyor !
Zaten hedeflenen yerlerin; izin, zaman, alan yapısı, güvenlik, sosyal çevre, iklim, dinginlik, ücret, doluluk, estetik, lojistik ve coğrafi konum açısından özgürlük beklentilerimizi karşılamasını ummak, gerçeklerle örtüşmemekte. Böylece özgürce gelinen yerlerden bazen de zoraki olarak ayrılınmakta.
Aslına bakarsak, dağbaşları dışında evimizde bile çoğu kez daha özgürüz.
Sakın “Karavan özgürlüktür” bir satış sloganı olmasın ?
Galiba en büyük özgürlük, karavandan önce, gerçekçi olmaktan geçiyor ?..

* Türkiye‘deki kamping sayı,ücret ve kalitesinde önemli eksiler bulunmakta.

* Karavanın mali portesinin heyecanla es geçilme olasılığı yüksek. Onun devamlı giderleri, özellikle az kullananlara pahalıya çıkabilir.

* Bazı karavancılar için de mevzuat, sigorta ve devamlı park yeri düşündürücü durumda.

* Karavanda su, elektrik, çöp, gaz, tuvalet oldukça farklı anlamlar kazanmakta.
Mesela su; arayıp bulmamızı, bazen rica ile, bazen de ücretle çaba verip depoya doldurmamızı, gayet tasarruflu kullanmamızı, depo durumunu devamlı kontrol etmemizi ve sonunda da boşaltacak uygun bir yer aramamızı gerektirmesine karşın, evde bütün bunları değil yapmak, hatta düşünmememiz bile bir yana, bankamız dahi ücretlerini bize sormadan ödemekte.
Başta ilginç bulunan bütün bu ve benzeri uğraşılar birkaç hafta sonra yavaş yavaş, bazen farkına varmasak da stres olarak algılanmaya başlamaktalar.

* Karavan yaşamı ev yaşamından daha fazla disiplin ve dikkat gerektirmekte. Yoksa ipin ucunun kaçması işten bile değil. Mesela karavanı toplamadan asla yola çıkılamıyor ve kontak açılmadan herşeyin sırayla kontrolü gerekiyor. Gerekli zaman olarak bir saat gerçekci bir süre olsa da kampingleri terk ederken daha fazlasının düşünülmesi yerinde olur.
Devamen; araç evden daha hızlı tozlanıyor ve öyle bırakılamıyor. Bulaşıkları her öğün sonunda yıkamak gerekmekte. Artıkları atlamadan düzenli ve kısa aralıklarla boşaltmak gerekmekte..
Tatilde disiplin de kolaylıkla kısıtlanma olarak algılanabilir.

* Konuşulmayan, ancak yaşanarak kavranan, karavandaki mahremiyet kaybı da atlanmamalı . Evinde kapı ve pencerelerini kapıyarak kendine çekilebilen karavancı, şimdi evinden yaklaşık on misli küçük bir hacımla, üstelik bakış ve seslerinden kurtulamadığı yabancı ve uluorta bir dış ortamda yaşamak zorunda. Karavancıların hep, ıssız ama emin yerleri aramaları boşuna değil.
Issız yerler ise keşif ve ulaşımın kolaylaştığı zamanımızda gittikçe yok olmakta.

* Diğer bir tedirginlik kaynağı da çeşitli yoğunlukta duyumlansa da sonuçta aklı hep araçta bıraktıran, hırsızlık olasılığı.

* Karavanda çoğu mutfak yemekleri hazırlanamıyor.
Bu da yemeği yaşam zevki görenlerin onu çoğunlukla karın doyurmaya indirgemesi demek.

* Karavanda sıcak, soğuk, haşerat ve sesten alışılandan daha fazla etkilenilmekte. Koku çeşit ve yoğunluğu için de durum ayni boyutta.

* Karavancı ihtiyaçlarını tedarik ve dengelemekte devamlı tetikde olmak zorunda. Bazen de ani plan değişiklikleri gerekiyor. Bütün bunlar dinginliğin karşıtı olmalı ?

* Uzun ve hızlı gezenler için de hergün arka arkaya yaşanan çeşitli yenilikler, ayni heyecanlarını aylarca sürdürememekte, kişiye göre değişen zaman içinde rutin etkisi yapmaya başlamaktalar. Tuhaf ama sıklıkla arka arkaya yaşanan yoğun izlenimler, bu ruhsal yorgunluğun sebebi deniyor. Sanırım bilinçaltı bunları aceleyle özümler ve sıraya koymak isterken ambele oluyor. Normal gezilerde bile birkaç gün önce nerede ne yapıldığının karıştırılması konuya açıklık getirmeli. Bu tarz gezenlerin ara sıra uzunca ara vermeleri boşuna değil.
Yollarda çalışanların, sosyal medya odaklı gezenlerin, dünya turu yapanların durumu ise farklı. Galiba ekstra amaç, herşeyin rengini değiştiriyor.

* Bir de yollarda çeşitli uygunsuz durumlar yüzünden sıklıkla bastırılmaya çalışılan, şu tedirginlik durumu var.
Türkiye’de karavanda hissedilen tedirginlik durumunun göstergesi sayılacak aşağıdaki ankete bakarsak, durum hiç de iç açıcı gözükmüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 633507

İkinci gurupta da tedirginler olmalı. Sonuçta Türkiye’de karavancıların büyük çoğunluğu, kendisini “Endişeli tatilci” olarak tanımlamakta.
Oldukça tuhaf bir çelişki !..

Bütün bu kişiye bağlı olarak farklı algılanabilen sıkıntıları aklıyla çözebilen ya da bilinçaltına atabilen karavancıları, doyuruculuğu bunlardaki başarılarıyla orantılı olarak mutlu bir karavancılık beklemekte.
Fakat diğer taraftan 5-6 hafta sonra bazılarımızda yavaştan başlayan ev özleminin altında da yatan, büyük bir oranla yine bu duygular olmalı..

Karavancılıkla ilgili en samimi bilgiler, artık karavancılığı bırakmış birinden dinlenebilir.
Bazen de internette neşeli ve gerekçeli yazılara rastlanmakta.

Fakat diğer taraftan;
Karavanseverler karavan yaşamının güzel taraflarına ağırlık verdiklerinden yollarda olmaktalar.

Yollarda rastladığımız, tanıştığımız yabancılarla beraberce paylaştığımız ortaklıkların tadı gibi aramızdaki farklılıkların ufkumuzu genişletmesi de her gezinin unutulmazı olmakta. Karavanın çoğu hobide olduğu gibi sınıfları kaldıran özelliği ile ayni aileye ait olma duygusunun sonuçta yaşamımızı zenginleştirdiğini duymayanımız olmamalı ?

Karavan yasamının ani değişikliklere gebe olması ise sabit düzene alışanlar için macera havasını içine çekebilecekleri bir kaçış ortamı anlamına gelmekte. Ayrıca önümüzdeki günlerde bizi neyin bekledigini tam bilemememiz, kendimizi canlı hissetmemiz, şimdiki zamanla daha uyumlu olmamız ve değişimleri kabul etmemiz için essiz bir olanak sunmakta.
Üstelik günlerin esnek yapıda olmasının ve ona uyum çabalarının, zamana hükmetme duygusunu kuvvetlendirebileceği unutulmamalı.

Göçebelik; az da olsa güvensizlik yani korkutucu ama ayni zamanda heyecan verici, diğer bir deyişle de maceracı bir ortam anlamına gelmekte. Evde patlayan su borusu benzeri yaşayabilecegimiz maceralar ise sınırlı sayıda !..

Karavanda özgürlük, görmeyi özlemlediğimiz yerlerde olma özgürlüğünden daha çok, karavan yasamının kendisiyle, yani sadece yollarda olmak isteğiyle anlam kazanmakta. Karavana, en çok bu ögenin karakterini verdiğini, sadece en uç hedefler için yolda olanların tarzı da söylemekte.

Çalışma ve yerleşik hayattan karavancılığa ilk geçenlerin kendilerini yürümeyi yeni keşfeden bir çoçuk gibi hissetmeleri şaşırtıcı değil..
Sonuçta çoçuklar gibi karavancılar da önlerindeki bu yaşamın asıl getirdiklerini, zaman içinde keşfetmekteler..

Kıssadan hisse:

Karavan başta birçok özlem ve hayali hedeflese de evden farkı ve zorunlu uğraşıları, çoğu kez tecrübeyle kavranmakta.
Çoğu kimse ona, sevgili hayalim diyor ama her aşık olduğumuzla evlenseydik, işimiz tamamdı..
Amaç gezmekse, karavan araç sayılmalı ve alternatifleriyle tekrar düşünülmeli.
Karavanı araç olarak görenler, ona ulaşmak için borç ve amacı farklı birikimlerini kullanmamalı.
Bu kaynakları kullananlar da kabul etmeseler bile karavanı amaç olarak görenlerden sayılmalı..

Tabii karavanı amaç görenlere saygı duyuyoruz ki onlar zaten konumuz dışıydı.
Umarız onlar da burada, diğerlerinin uyarılmasını anlamsız bulmazlar ?

Zaten, amacımız karavandan soğutmak olsaydı, yapımından ve büyüsünden bahsetmezdik !
Biz sadece bu güzel karavanın üstündeki şu pembe tozu biraz silerek çoğu şeyi yerli yerine koymak istedik.
Hepsi o kadar..
Yol sizin..

KAYNAK
WC boşaltmak için maske önerisi , daha ucuz marka ararsanız bulabilirsiniz belki,
Atık dışkıdan çıkan gaz Hidrojen Sülfürdür.
H2S gazına karşı yarım yüz maskesi takarak ilk 15 dakika korunulabilinir.
Sonrasında hafif hafif sızdırma yapar.
Filtre olarak B sınıfı alacaksınız garantici iseniz ABEK alcaksınız.
Dedim ya ben mühendsisim karavancı değilim. Maskenin işe yarayacağını düşünüyorum.
Daha önce deneyen varsa. Aksini ispat edebilirler saygı duyarım.
Selamlar.

Etiketler
Burak Bey,çok özür dileyerek sormak isterim,
ismi önemli olmayan bir üreticinin tanıtımını,sponsorluk alarak yaptığınızı açıklarken;"üreticinin O1 belgeli şase kullandığını üst yapı içinde yetki belgesi başvurusunu yaptığını ve pek yakında belgelenmesini beklediğinizi,üreticiden belge öncesi yaptığı satışlara da belge verme konusunda söz aldıktan sonra ,sponsorluğunu kabul ettiğinizi ve bu üreticinin ürünlerini önerdiğinizi "belirtmiştiniz Malum sosyal paylaşım sitesinde.
Şimdi sormak isterim;
**Bu şekilde Üst yapı O1 belgesi olmadığını bile bile firma tanıtımı yaparak,yukarıda açıklamaya çalıştığınız prensiplerinizle çelişmiş olmuyor musunuz.
**Bu üretici üst yapı yetki belgesi alabildi mi halihazırda,takip ettiniz mi?
**Firmaların şase firmalarına ait O1 belgesi ve hatta üstyapı O1 belgelerini farklı by-pus yöntemlerle kullanıp,belge kendisine aitmişçesine kullanma olanağı var mı?
Bu konuda boşluklar var ise,engin bilgi ve deneyimlerinizle takipçilernizi uyardınız mı?
**Üretici Firmalar sizinle iletişime geçmeden,sizin onlara farklı gerekçeler ile ulaşmışlığınız oldu mu hiç?Bunlar yanlış değerlendirilmiş olabilir mi ?

Açıklamalarınızdaki gri alanları gidermek adına cevaplarsanız sevinirim?
Saygılarımla,
Keşke sormasaydın Sungur Bey,
Gezenbilir.com da yazdığı yazılarla hayran kitlesi toplayan bir kişi acaba bu sayfalarda engellenmeli mi?
Çok düşündüm , kamu yararı nasıl olur diye. Bir sonuca varamadım. Reklam her türlü reklamdır.

Keşke sormasaydın Sungur Bey,
Gezenbilir.com da yazdığı yazılarla hayran kitlesi toplayan bir kişi acaba bu sayfalarda engellenmeli mi?
Çok düşündüm , kamu yararı nasıl olur diye. Bir sonuca varamadım. Reklam her türlü reklamdır.
Üstad lesinlikle engellemeyi çözüm olarak görmediğim için karşıyım.
Karanlığa karşı,Bilginin ışığından başka kalıcı çözüm görmüyorum.G.Ahlaki usul/uslup hatalarıma sapılmadığı sürece.
Ki,konu arkadaşa yoğunlukla yöneltilen suçlama, kendi yönetimindeki gurubunda sıklıkla "engelle" butonunu kullanması değil mi zaten.Aynı ayıbı işlemeye gerek yok.
Tabiki şimdilik.
Saygılarımla,

Sizin bir konu başlığında video paylaşarak tentenin rüzgar altında sallanarak karavandan uzanan yatay demirlere vurmasını engelleyen mandal yapın öneriniz çok hoşuma gitti.Yapan var mı? Bu sorunu nasıl çözdünüz.

Tente

14 yıl önce aldığım ucuz bir torba tentem var. Işin kolayına kaçtım ve tentenin sağ ve sol taraflarının ortasına birer delik açarak, iple yanlardaki metal kollara bağladım. Resim büyütülünce bağlantı yeri farkedilebiliyor.

Deliklere linkteki gibi bir kuş gözü taksam daha iyi olurdu.:smiley:

https://www.planenlager.de/media/image/product/1708/md/rundoese-verzinkt.jpg

Sevgili üstadlarımdan aff dileyerek,karavanım ol(a)madığı halde (şimdilik),ulaştığım bir iki bilgiyi paylaşmak isterim.
Naçizane olarak,son üç yıldır forumu didik etmişliğim,iki fuar katılımı,onlarca üretici ve kullanıcı ile sohbet,muhabbet fikir alışverişi ile ,sıcak ve bilinçli bir adayım diyebilirim,eğer kabul buyursanız aranıza pek tabiki.

Pandemi v.s.koşulları altında, talep yönlü artışa bağlı olarak ,pazara giren,girmeye çalışan kimi girişimci yeni firma ,kimi fırsat avcısı ,ürün gamına bir iki makine ilavesi ile Karavanı da ekleyen ,değişik sektördeki işadamlarımız,
bu iştahı kazanca tahvil edebilmek üzere harekete geçtiler.
Kimisi, gerçekten kurumsal olarak mevzuata uygun iş ve üretim yaparak hem mağduriyetlere yol açmamak hemde kendi ticari itibarını riske etmemek noktasında bilinçliler.Buna göre,işletmeye; bir CNC bir planya,şeritleme makinesi alma yanında ,mühendisinden iç mimarına varan kadrolaşma ve profesyonel danışmanlık noktasında da gerekli İK yatırmını yapmışlar,O1,O2 Belge ve kalite süreç sertifikasyonlarına sahip olarak,bizde varız demişler.

Ancak ,"Kamikaze Ruhlu" ,cevval "ne iş olsa yaparız" abi geleneğinin temsicisi kimi üretici kardeşler ;önce karavanı yapıp, sonra buna bir belge gerektiğini duyunca kolları sıvamış, "Burası TR bir çözüm bulunur elbet" diyerek devam etmişler koşmaya.
İşte bu Kamikazelere dikkat çekmek istiyorum.
Bunların bir kısmı piyasada 01-O2 belgeli römork şase üreticisi firmalardan aldıkları Şese O1 belgesini,sanki kendilerine ve üst yapıya aitmişçesine göstermelik kullanarak bu konuda bilinçli olmayan nihai kullanıcının, "Satış Belgeli olursa işin içine yüksek kdv v.s.girer " algısına oynayarak ikna edip,kısmi yada sıfır fatura ile satış yaptıklarını duyuyoruz .
Bu konu sosyal medyada gündem olmaya başlayınca bu defa kulağımıza ilişen başka bir yöntemle; şaseci firmaların salt şase satabilmek adına, kendi adlarına aldıkları O2 belgesini pazarladıkları,kısaca belge ticareti yaptıklarını duyar olduk.
Yeni karavan alacak dostlar , Lütfen bu türlü şah kurnszlıklarına karşı uyanık olunuz.
Ürününüz karşlığında aldığınız O1-O2 belgesi ile size karavan satan firmanın düzenleyeceği ticari fatura üzerindeki ünvanının mutlaka aynı olmasına dikkat ediniz.Bu konuda yeknesaklık olmaması halinde kesinlikle ödeme yapmayınız.Daha doğrusu işin başında bunun kontrolünü yapmadan avans/kapora vermeyiniz.

Bu durum sizi mevzuat karşısında açığa düşürebileceği gibi, Sigorta ,kaza/çalınma hasar gibi durumlarda da ciddi şekilde elinizin boş kalmasına sebep olabilecektir.
Karavanınız için ödediğiniz bedelin tamamı kadar satış belgesi almaya özen gösteriniz.
"Fatura isterseniz şu kadar KDV/Vergi doğar" silahını çeken satıcının gardını," iyi ama bir hasar halinde ben sigortamdan ancak fatura bedeli kadar ödeme alabilirim,(karavanlar için henüz bir kasko tarife cetveli yok bu ülkede) bu durumda benim zarar ziyanımı kim karşılayacak diyerek"düşürünüz ve tam fatura üzerinden ve Kendi ad ve namına düzenlenmiş O1-O2 belgesi üzerinden pazarlık yapınız.
Bunu bilinçli olarak tercih etmiyor iseniz de ,en azından,cebinizde kalan bedel karşılığında ne tür riskleri de çeki demirinize takarak çıktığınızı bilerek "lades" deyiniz.

Özellikke 750 Kg.altında imal edilen benim "tüy siklet-tekerlekli çadır" olarak değerlendirdiğim karavanların ,yaşam karavanı olarak değil,kısa süreli,günübirlik,kısa mesafeli ve yaz kampı ve seyahatler için dizayn edilmiş ürünler olduğunu unutmayınız lütfen.
Bu ürünler hattan 750 Kg altı çıksalar dahi,çoğunlukla fatura dışı tutularak ilave edilen aksesuar/donanımlar ve seyahat anında içerisine konması gereken minimal kamp eşya gereç ve kişisel eşyalar ile 750 Kg altı kalmasının mümkün olmadığını biliniz.Keza Üstadlarımızın sıklıkla uyardığı gibi,mevzuatın emrettiği konu ağırlık sınırının "Seyir Halinde yüklü ağırlık" olduğunu unutmayınız.

Seçiminizi bilinçli olarak yapınız ki, malum ilan sitesindeki onlarca satılık ilandaından birisi de size ait olmasın kısa süre sonra.

Tekrar üstadlarımdan özür dileyerek,pratiğim olamasada,olanların imbiğinden süzülmüş; geneli mevzuat ve uygulama çarpıklığına dikkat çekme içerikli yazımı istifalerinize sunarım.
Saygılarımla,

Son düzenleme:

@sungurbey

Merhaba,

Bu konu malesef bulunduğumuz konuya uygun bir konu değil. Özellikle konuyu açan arkadaş bu konuda ciddi uyarılar yapıyor. Ama sorduğunuz için tek paragraf ile kısaca cevap vereyim.

Sizinde baktığınız sayfada belirttiğim gibi, sadece belgesi olan ve başvuru yapmış karavanları tanıtıyoruz. Çünkü başvuru resmileşmiş şirketler zaten olağan üstü durumlar olmazsa 6 ay içinde belgelerini alıyorlar. Bu arada tanıtım yaparken açıkça da belgesi olmadığını başvuru yaptığını belirtiyoruz ki kimse madur olmasın. Hatta bu şekilde başvuru yapmış ve başvurusunu geri çekmiş, tanıttığımız karavan markaları ile ilgili giden arkadaşlar bizi uyarıyorlar ve tanıtımımızı da çekiyoruz. Yaptığımız anlaşmada zaten bu bizim tanıtımı durdurma sebebimizdir.

"**Üretici Firmalar sizinle iletişime geçmeden,sizin onlara farklı gerekçeler ile ulaşmışlığınız oldu mu hiç?"

Biz beni bağlayan ve ticari firmayı bağlayan 7 sayfalık bir anlaşmaya imza atıyoruz. Orada zaten tüm detaylar açıkça bellidir. Bir yanlış anlaşılma ve firmanın farklı tutumlarında sözleşmeyi fes ederiz. Şuana kadar sponsorlarımızda böyle bir durum olmadı. Ancak ücretsiz olarak tanıttığımız 2 marka da bu durum oldu. Yukarıda belirttiğim gibi üyelerimizin uyarısı ile tanıtımı kestik.

"Ki,konu arkadaşa yoğunlukla yöneltilen suçlama, kendi yönetimindeki gurubunda sıklıkla "engelle" butonunu kullanması değil mi zaten.Aynı ayıbı işlemeye gerek yok."

Burada bir suçlama yok aslında. Yazımda açıkladığım gibi bir seçim var. Kurallara uymadığınız zaman oradan ayrılmanız gerekir bu bir seçimdir. Tıpkı benim burada 89 sayfalık paylaştığım listelerden oluşan konum gibi. Orada da kurallara uygun olmayarak tartışmalar yaşandığı için kilitlenmiştir/engellenmiştir. Ancak ben bir seçim yaparak hala burada yazıyorum.

@neroarkan

Burada salt reklam yapsam sizden önce yöneticiler uyarırlar ve başlığı silerler. Biliyorsunuz aylar önce bir başlığım vardı bu listeleri tuttuğum. Ve başlık kilitlendi. Bende kendimi burada ifade edemiyorum ve birkaç farklı niyetli kişi ile uğraşmak istemiyorum diyerek belirttiğiniz yapıyı kurdum. Yani çıkış noktası zaten engellenmekti. Teşekkürler.

Son düzenleme:

@sungurbey

Merhaba,

Bu konu malesef bulunduğumuz konuya uygun bir konu değil. Özellikle konuyu açan arkadaş bu konuda ciddi uyarılar yapıyor. Ama sorduğunuz için tek paragraf ile kısaca cevap vereyim.

Sizinde baktığınız sayfada belirttiğim gibi, sadece belgesi olan ve başvuru yapmış karavanları tanıtıyoruz. Çünkü başvuru resmileşmiş şirketler zaten olağan üstü durumlar olmazsa 6 ay içinde belgelerini alıyorlar. Bu arada tanıtım yaparken açıkça da belgesi olmadığını başvuru yaptığını belirtiyoruz ki kimse madur olmasın. Hatta bu şekilde başvuru yapmış ve başvurusunu geri çekmiş, tanıttığımız karavan markaları ile ilgili giden arkadaşlar bizi uyarıyorlar ve tanıtımımızı da çekiyoruz. Yaptığımız anlaşmada zaten bu bizim tanıtımı durdurma sebebimizdir.

Biz beni bağlayan ve ticari firmayı bağlayan 7 sayfalık bir anlaşmaya imza atıyoruz. Orada zaten tüm detaylar açıkça bellidir. Bir yanlış anlaşılma ve firmanın farklı tutumlarında sözleşmeyi fes ederiz. Şuana kadar sponsorlarımızda böyle bir durum olmadı. Ancak ücretsiz olarak tanıttığımız 2 marka da bu durum oldu. Yukarıda belirttiğim gibi üyelerimizin uyarısı ile tanıtımı kestik.

Burada bir suçlama yok aslında. Yazımda açıkladığım gibi bir seçim var. Kurallara uymadığınız zaman oradan ayrılmanız gerekir bu bir seçimdir. Tıpkı benim burada 89 sayfalık paylaştığım listelerden oluşan konum gibi. Orada da kurallara uygun olmayarak tartışmalar yaşandığı için kilitlenmiştir/engellenmiştir. Ancak ben bir seçim yaparak hala burada yazıyorum.

@neroarkan

Burada salt reklam yapsam sizden önce yöneticiler uyarırlar ve başlığı silerler. Biliyorsunuz aylar önce bir başlığım vardı bu listeleri tuttuğum. Ve başlık kilitlendi. Bende kendimi burada ifade edemiyorum ve birkaç farklı niyetli kişi ile uğraşmak istemiyorum diyerek belirttiğiniz yapıyı kurdum. Yani çıkış noktası zaten engellenmekti. Teşekkürler.
Hah nihayet bu işin ticaretini yapıyorum itirafı gelmiş, madem bu işten para kazanıyorsun, madem o firmaların tanıtımını yapıp para alıyorsun
O zaman Gezenbilir'i kullandığın için buraya da para ödemen lazım,en ufak karavan tecrüben olmadan bunu yapabildiğini iddia ediyorsun,ben zannetmiyorum da,haa öyleyse, sana inanan o firmalar ve karavan sahibi olmak isteyenler yakında tosuncuklarını tanırlar

@sungurbey

Merhaba,

@neroarkan

Sponsor firmalarınızdan birisi çeki demirine binmesi gereken yükü bilmediğini yeni duyduğunu söylemişti sanırım. Bu firmanın karavanına güvenerek binermisiniz veya teknik bilgisi yeterli olmayan kişilerin yaptığı karavanların reklamını yapmak doğrumudur ?

Madem bu işi ticari olarak yapıyorsunuz niye baştan bunu açıkca söylemedinizde yok benden bilgi istiyorlar , yok benden listeler istiyorlar gibi şeyler söylediniz. Bu sitede insanların size niye inanmadığını anlamışsınızdır umarım.

@gezgin14

"Sanırım" vb ithamlarla suçlama yapılmaz. Üretici, önce çeki demirine binen yükü fazla söyledi. Söylediği ağırlıkta teknik bilgisi olan arkadaşlar tarafından sakınca yaratmadığı paylaşıldı. Ancak sonra ben kendisi ile bu durumu konuştuğunda ölçmediğini söyledi. Bende kendisini uyardım. Yalan ve yanlış beyan veremeyeceğini söyledim. Ve aynı üretici, özür dileyerek çeki demirine binen yükü tartmadığını söyledi. Sonrasında kontrol yapıldı...

Bakın ben karavanları önerirken reklam yapmıyorum. Tanıtım yapmak ile reklam yapmak arasında ince bir cizgi vardır. Tanırım mesajlarıma bakarsanız firmaya yaptığım eleştrileri de görebilrisiniz. Hiç kimse firma reklamı yapıp, firmayı eleştirmez...

Burada bilen insanlarda böyledir. Daha önce karavana sahip olmuştur, kullanıyordur, sahibini seviyordur, geçmişte ilişkileri olmuştur vs. Öneriler... Ama o karavanlarda sorunlar çıkabilir.

Mesela Erba örneği. Şuan üreticinin resmi ağırlık yalanı tecillendi. Tüm ERbayı önerenler Kulüpler vb inandırıclığını mı yitirdiler?

Bu arada bu sitede inananlar olduğu için o Kulüpte 12.300 üye oldu. Sadece buraya yazmaya gerek görmüyorlar. Çünkü malesef burayı üreticilerde dahil olmak üzere kötü ve art niyetli insanlarla dolu olarak görüyorlar. Benim yaptığım gibi mücadele etmeye gerek bile duymuyorlar.

Ben bugün hiç tanışmadığım bir üretici ile görüştüğümde "Gezenbilir ve oradaki X den bahsetme" diyor. Ama hiç bir üretici bugün Obitta ve Burak'dan bahsetmeyin demez.

Burada ithal candır, gerisi heyecan denir. Ama Burak, "Yerli canımızdır" der.
1.000 TL site ücretini çıkarmak için kurduğu yapıda sponsor anlaşmaları yapıp, kendisi rekalm yapmaz, üreticilerin reklam yapmalarına izin verir. VE ticaret yapıyor olur. Burak aşağılandıkça, farklı yerlere çekilmeye çalışıldıkça güçlenir.

Sonuç olarak sizde dahil olmak üzere, herkes neye inanmak isterse ona inanabilir. Önemli olan sonuçtur. Ben amacıma ulaştığımı düşünüyorum. Engellendim, aşağılandım ama dimdik burada yazmaya devam ediyorum.

Her gün karavan sahibi olanlar teşekkür ediyor, üreticiler teşekkür ediyor, ve böyle bir yapı da subjektif değerler dışında ne ise onu paylaştığımız için takdir eden takdir ediyor.

Konu başlığının dağılmaması için bundan sonra yazılanlara cevap vermeyeceğim, paylaşım yapmak dışında. Sorunu olan varsa, özelden yazabilir.

Teşekkürler.

Son düzenleme:

@gezgin14

"Sanırım" vb ithamlarla suçlama yapılmaz. Üretici, önce çeki demirine binen yükü fazla söyledi. Söylediği ağırlıkta teknik bilgisi olan arkadaşlar tarafından sakınca yaratmadığı paylaşıldı. Ancak sonra ben kendisi ile bu durumu konuştuğunda ölçmediğini söyledi. Bende kendisini uyardım. Yalan ve yanlış beyan veremeyeceğini söyledim. Ve aynı üretici, özür dileyerek çeki demirine binen yükü tartmadığını söyledi. Sonrasında kontrol yapıldı...

Bakın ben karavanları önerirken reklam yapmıyorum. Tanıtım yapmak ile reklam yapmak arasında ince bir cizgi vardır. Tanırım mesajlarıma bakarsanız firmaya yaptığım eleştrileri de görebilrisiniz. Hiç kimse firma reklamı yapıp, firmayı eleştirmez...

Burada bilen insanlarda böyledir. Daha önce karavana sahip olmuştur, kullanıyordur, sahibini seviyordur, geçmişte ilişkileri olmuştur vs. Öneriler... Ama o karavanlarda sorunlar çıkabilir.

Mesela Erba örneği. Şuan üreticinin resmi ağırlık yalanı tecillendi. Tüm ERbayı önerenler Kulüpler vb inandırıclığını mı yitirdiler?

Bu arada bu sitede inananlar olduğu için o Kulüpte 12.300 üye oldu. Sadece buraya yazmaya gerek görmüyor. Çünkü malesef burayı üreticilerde dahil olmak üzere kötü ve art niyetli insanlarla dolu olarak görüyorlar. Benim yaptığım gibi mücadele etmeye gerek bile duymuyorlar.

Sonuç olarak sizde dahil olmak üzere, herkes neye inanmak isterse ona inanabilir. Önemli olan sonuçtur. Ben amacıma ulaştığımı düşünüyorum. Engellendim, aşağılandım ama dimdik burada yazmaya devam ediyorum.

Her gün karavan sahibi olanlar teşekkür ediyor, üreticiler teşekkür ediyor, ve böyle bir yapı da subjektif değerler dışında ne ise onu paylaştığımız için takdir eden takdir ediyor.

Teşekkürler.
Seni telefondan, sosyal medyadan engelleyen üreticileri de yazsana, Pino,Güney,May karavan firmaları seni neden engelledi?

Başlığı açan @pasolvon olduğundan bence onun yönetime yazması sanırım daha yerinde olurdu.

Forumun pek kullanılmayan bir spor bölümü var biliyorsunuz. Belki bu başlık orada yeni açılacak “Horoz Döğüşleri” bölümünde ilgisini çekenler için yaşamına devam edebilirdi ?

Tabi zavallı @pasolvon yeniden benzer bir başlık açmak zorunda kalacak ama insan karavan uğruna nelere katlanmıyor ki ? :yum:

Başlığı açan @pasolvon olduğundan bence onun yönetime yazması sanırım daha yerinde olurdu.

Forumun pek kullanılmayan bir spor bölümü var biliyorsunuz. Belki bu başlık orada yeni açılacak “Horoz Döğüşleri” bölümünde ilgisini çekenler için yaşamına devam edebilirdi ?

Tabi zavallı @pasolvon yeniden benzer bir başlık açmak zorunda kalacak ama insan karavan uğruna nelere katlanmıyor ki ? :yum:
Tamam artık horozluk yapmayacağım
Bu tosuncuk sizi hipnotize eder

@gezgin14

Bu arada bu sitede inananlar olduğu için o Kulüpte 12.300 üye oldu. Sadece buraya yazmaya gerek görmüyorlar. Çünkü malesef burayı üreticilerde dahil olmak üzere kötü ve art niyetli insanlarla dolu olarak görüyorlar. Benim yaptığım gibi mücadele etmeye gerek bile duymuyorlar.

Ben bugün hiç tanışmadığım bir üretici ile görüştüğümde "Gezenbilir ve oradaki X den bahsetme" diyor. Ama hiç bir üretici bugün Obitta ve Burak'dan bahsetmeyin demez.

Burada ithal candır, gerisi heyecan denir. Ama Burak, "Yerli canımızdır" der.
1.000 TL site ücretini çıkarmak için kurduğu yapıda sponsor anlaşmaları yapıp, kendisi rekalm yapmaz, üreticilerin reklam yapmalarına izin verir. VE ticaret yapıyor olur. Burak aşağılandıkça, farklı yerlere çekilmeye çalışıldıkça güçlenir.

Konu başlığının dağılmaması için bundan sonra yazılanlara cevap vermeyeceğim, paylaşım yapmak dışında. Sorunu olan varsa, özelden yazabilir.

Teşekkürler.
Sanırım dediysek inceliğimizdendir.
Sponsorluğunu yapan firmayı eleştiren takipçilere kardeşim firma açıklamasını yapmış hala konuyu ne uzatıyorsunuz diye üst perdeden konuştuğunu yazmayı unutmuşsun.
Ben amacıma ulaştım diye yazıyorsun ama senin eleştirildiğin konulardan birisi senin bu listeler, tanıtım vs. aracılığıyla para kazanmak amacında olduğunu söylememendir. Baştan amacının para kazanmak olduğunu söyleseydin bu kadar eleştirilmezdin.
Daha önceki yazılarından birisinde itiraf etmiştin. Bilmeden , bu işi öğrenmeden listeler tuttuğunu yazmıştın. Aslında çok fazla değişen bir şey yok hala bilmiyorsun ama herkesden iyi bildiğini iddia ediyorsun.
Kısacası senin hayatın yalan olmuş ama farkında değilsin.

Arkadaşlar yeni karavan alıcam daha önce başka bir başlıkta avrupa ürün alacağımı yerli markaların beni tatmin etmediğini yazmıştım. Bu halen değişmedi. Avro kuru 6.5 iken almaya karar verdiğim karavan geçen sene aracımın o karavanı çekemeyeceğini öğrenmem ve araç değişmem gerektiği ve buna para ayırmam gerektiğinden siparişi iptal etmiştim. Şimdi kur 9.5 Geçen sene at alacağım paraya bu sene anca bir kara kaçan alabiliyorum. Ön siparişi oluşturdum. Bu sefer parası hazır.
Alınca teslim alınca paylaşırım.
Konuya dönelim Yeni karavan alıcam TAvsiye derken KARAVAN 'ı seçtim.(Paramıza göre küçük bir şey)
Başka bir tavsiyeniz olur mu?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burak Beyi ben engelledim siteböyle bir hak vermiş. Siz cevap verdiğiniz için neye cevap verdiğinizi merak ettiğimden yazdıklarını okumak zorunda kalıyorum.
Farkında olmadan arkadaşa yardımcı oluyorsunuz. Dışarıdan bakan insanlar sizi saldırgan onu kurban olarak algılıyor.Ben burak beyin eski başlığını mart ayından beri takip ettiğimden sizlerin hepinizi yazdıklarınızdan az çok tanıyor gibiyim.Bu yüzden neyin ne olduğunu anlıyorum.

Yeterince reklamını yaptığını düşünüyorum. Buraya size ihtiyacı yok.
Artık sinirlenmesi gereken yerde bile sinirlenmiyor,büyük bir olgunlukla laf çeviriyor.Çünkü amacına ulaştı.

Yerli karavan üreticileri desteklenmiyor, onlara teknoloji transferi yapılmıyor. Devlet önlerini açmıyor.
Türkiye de iş yapmak çok zor. Üretici olmak adam çalıştırmak çok daha zor. Ürettiğiniz malı düzgün piyasaya sürmek ve arkasında durmak imkansıza yakın. Onlarda ne yapsın umut kapısı olarak Burak Bey gibi insanları görüyorlar.
Acaba müstakbel müşterilere (Burak ve avanesi) uygun(!!) fiyatlı toplu satış yapabilirmiyim derdindeler.
İnşallah Yaparlar karavan firmaları adına sevinirim.
Herkes Emin olun herşeyin farkında,DENİZE DÜŞEN YILANA SARILIR demişler.

Çünkü malesef burayı üreticilerde dahil olmak üzere kötü ve art niyetli insanlarla dolu olarak görüyorlar. Benim yaptığım gibi mücadele etmeye gerek bile duymuyorlar.

Bu sitede yazanları " kötü ve art niyetli insanlarla dolu olarak görüyorlar." düşüncesini başkalarının ağzından yazarak bizleri itham ettiğiniz için sizi kınıyorum.
Ayrıca ;Komplekslerinizi gidermeniz içinde iyi bir psikologdan terapi alınız.

@sungurbey

Merhaba,

@neroarkan

Kusura bakmayın Burak Bey,Cevaplarınızın hiç biri beni tatmin etmedi,edemedi.
Oldukça net sorunun;Sağından,solundan dolanıp bir türlü somuta cevap yapıştıramıyorsunuz.Bu belkide sizi takip ettiğine inandığınız onikibin takipçinizin gözünü boyamaya yetiyor olabilir.Kusura bakmayın ben ikna olamadım.
30 yıla yakın profesyonel iş hayatımın önemli bir kısmı; soru sormak ve karşılığında aldığım cevapları,piyasa realiteleri ve analitik bir bakış açısı ile analiz edip; moralite ve finansal değerlilik yani krediblite analizi ile geçti.
Vaad ile gerçek birbirinde ciddi farklılık arzeden olgulardır.
Siz eğer O1 belgesine müracaat etmiş bir işletmeyi,belgesini almışçasına,küçük parantezciçi açıklamalar ile lanse edip,sizin ifadenizle " tanıtım" bana göre bal gibi "satınalma dürtüsüne müdahale/yön verme" ye çıkıyorsanız; o işletmenin belge alamama riskini de yönetebiliyor olmanız gerekir. Ama eminim ki laf cambazlığı ile buna da verecek bir cevabınız vardır.Lütfen yeltenmeyiniz buna,varsa elinizde sözleşme eki banka teminat mektubunuz müzakere edebiliriz,aksi nafile çabadır.

Yukarıda ,kimi firma isimleri verilmiş forum müdavimi üstadlarca ;ücret karşılığı adına ister tanıtım deyin,ister reklam ister sponsorluk anlaşması, bir şekilde iletişime geçerek teklifte bulunduğunuz yönünde....
Bunlar dışında sektöre yeni adım atan bir firma yetkilisinden de bizzat benzer şeyleri ben duydum.Kısacası Mızrak torbaya sığmaz hal almış!

Tavsiyem, Mertçe çıkıp orta yere ;
"ben amatörce başladığım bu işte ummadığım bir rağbet gördüm,bu ilgi öylesine yoğun geldiki onikibin üyeli bir gurubu nasıl ticari bir gelire tahvil edebilirim fikrini olgunlaştırdım.
Ve dahi parlak olduğuna çok inandığım(!)eğitim sertifikalarımı/diplomalarımı da arkama alıp ,zaten oldukça zikzaklı profesyonel iş yaşamıma noktayı koyarak,salt bu konuya eğilmeyi,profesyonelleşmeyi uygun gördüm." ,yada benim profil bilgilerinizden çıkarttığım dışında reel bilgilerinize uygun Şekilde bir açıklama ile tüm eleştirileri tek kalemde cevaplamak ,tartışmaları bitirmek varken,böyle demagojik cevaplarla sonu gelmez tartışmalara yelken açarak,nereye kadar yüzer bu gemi...?

"Bin TL web hosting hizmet giderlerini karşılamak üzere sembolik tutarlı,yedişer sayfalık sponsorluk anlaşmaları yaptığınız" yönündeki açıklamanıza ise ,fena sayılamayacak sözleşme hukuku deneyimim ile tebessüm edebildim sadece.Lütfen.....!

Size naçizane tavsiyem,profil bilgilerinizdeki yaşınıza göre daha orta yaşta bir arkadaşımızsınız.Önündeki uzun iş yaşamı(!) gerçekten bu "demagojik laf fırtınası" taktiği ve " insanları susturur,eleştirileri ötelerim anlayışı" ile geçebilecek kısa bir süre değil.
Üstadların, anlayana çok ağır gelebilecek benzetme ve betimlemeleri karşısında, biraz durup düşünüp; "ben nerede yanlış yapıyorum acaba" sorusu inanın hayatınızı çok kolaylaştırcaktır.
"AÇIK YARAYA KURT DÜŞMEZ" anlayışı size önerebileceğim ciddi bir iş yaşamı reçetesidir.
Örtmeye,gizlemeye çalışmadan emek verdiğiniz vakit ayırdığınız çabalarınızı "Helalinden Kazançlara tahvil etme"niyetine karşı, rakipleriniz çıkabilir,ancak sıradan insanların tepkisini almazsınız.
Haydi bir silkelenin,bir iç muhasebe yapın, Mertçe çıkın "ben "Tosuncuk" adayı değilim,emeğimle bir şeyler kazanma mücadelesindeyim" deyin, bitirin bu sonu gelmez Latin Dizi senaryosunu.
Saygılar,

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri