Yeni Bir Samurai Heveslisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Görkem YENİ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,097

Görkem YENİ

Yeni Üye
Öncelikle herkese selamlar.

Ben Görkem. Ankara'dan takip ediyorum siteyi. Yeni bir samurai meraklısı olarak aranızdayım. Bu doğrultuda da fikirlerinize ve önerilerinize ihtiyacım var.

Neden Samurai ile başlamak istiyorum. Forumlarda edindiğim yüzeysel bilgiler dışında hiç bir teknik bilgiye sahip olmamak ile birlikte tamamen dış görünüşü hoş olduğu için samurai diyorum.

Almayı planladığım araç; Ankara'da 84 model kapalı kasa bir SJ413. Haftasonu aracı görmeye gideceğim. Neden 84 model sorusuna şimdiden cevap vermek istiyorum. Tamamen maddi imkanlardan kaynaklı, 96 ve üzeri model olsun isterdim lakin 18-19 bin lira gibi rakamlardan bahsediliyor. Fiyatı daha makul geldiği için düşük bir model ile samurai macerama başlamak istiyorum.

Bu macera genelde haftasonu kullanımı ve yılda bir kaç defa kamp planları ile geçecek. Yani yılda bir kaç defa uzun yol yapmak durumda kalacağım. Bu durumlar için samurai ne kadar mantıklı olur fikrim yok,destek ve önerilere açığım.

Bir diğer meseleye gelecek olursak Ankara'da yaşıyorum ancak daha önce böyle bir merakım olmadığı için çevremde aracın durumu hakkında beni bilgilendirecek bir tanıdığım,ustam yok. Bu konuda ciddi anlamda desteklerinize ihtiyacım var. Tanıdığınız güvendiğiniz ustalar varsa tanışmak isterim.

Birde yeni başlayacak olan hemen hemen herkesin kafasını karıştıran bir konu ile son vermek istiyorum. Lada Niva mı,Samurai mi ? ( Evet dış görünüş olarak benim için Samurai ancak planladığım kullanma şekline hangisi uygun bunun tecrübe ile doğru orantılı olarak cevaplanması gerektiğini düşünüyorum.)

Biliyorum daha ilk günden uzun uzun yazdım. Zahmet edip okuyan ve cevaplandırmak isteyecek herkese çok teşekkürler. Sağlık ile kalın.

Etiketler
mrb , öncelikle neden 4x4 almak istediğinizle başlayalım,
lambur lumbur arazilere dalıp, çamurların içinde debelenecekmisiniz?
aracı yükseltip kocaman lastikler takma hevesiniz varmı?
kututip (dirolik olmayan) direksiyonlu bir araca katlanabilecek misiniz?
butce ne kadar? 84 model olması önemli değil, samurailer suan binek otodan pahalı durumda, eğer düşük bütçeli bişi bulduysanız zaten masraftan başka bişi yaratmayacaktır.

otoyolda 80 ile gitmek sizin için sorun değilse uzun yol yapabilirsiniz, tek başınaysanız belki katlanabilirsiniz de, hanım coluk cocuk ile baya yorucu olabilir.

lada hidrolik ve süspansiyon yaylı ise bu saydıklarımdan dolayı biraz daha avantajlı olabilir, daha düşük fiyata daha yüksek model niva bulunabiliyor.

4x4 ile işiniz yoksa, güzel bir otomobil almanızı tavsiye ederim.

Ben 3 yıldır Suzuki samurai kullanıyorum.Araç olarak çok memnunum.Memurum tip olarak hoş görünüyor dışarıdan.asi bir arazi kullanımım yok aracımımla arazide yeni model bir arabayı sürer edasıyla kullanıyorum.1.3 motor yakıtı harika.üzerinde doğan slx çift boğaz karburatör var.üzerinde bagajım var.lpg sebebiyle 0 bagaj.yol tutusu konforu güzel uzun yolda çok süratli degil.parçası pahalı arazi şanzumanını bulmak zor bulunca da yüksek fiyatlı.makaslara helezon yada ek amatsör takımı yaygın.içerisi çok dar geniş aileye işkence.Mesala ben kendi aracıma BMW Cupe koltuklar taktım araçta tekken muhtesem ama aile geldimi eziyet oluyor arkadakilere.çıkma parçaları şuan için yaygın özellikle antalya bölgesinde.kısa bir araç olması ankara için çok uygun trafiği çok rahat çünkü.4x4 olmasına karsın 68 tl mtv si var.doğru toplanmış bir suzuki yi cağni değilsen kolaylıkla kıramazsın.suzukiler ofroad için biçilmiş kaftan bu sebeple şasesine ve makaslarına alt takımlarına dikkat et hacamat bir suzuki alırsan aracın yedi ceddine rahmet okursun suan arabam yaz mevsimine hazırlık için bakımda çıkınca fotolarını paylaşırım.

mrb , öncelikle neden 4x4 almak istediğinizle başlayalım,
lambur lumbur arazilere dalıp, çamurların içinde debelenecekmisiniz?
aracı yükseltip kocaman lastikler takma hevesiniz varmı?
kututip (dirolik olmayan) direksiyonlu bir araca katlanabilecek misiniz?
butce ne kadar? 84 model olması önemli değil, samurailer suan binek otodan pahalı durumda, eğer düşük bütçeli bişi bulduysanız zaten masraftan başka bişi yaratmayacaktır.

otoyolda 80 ile gitmek sizin için sorun değilse uzun yol yapabilirsiniz, tek başınaysanız belki katlanabilirsiniz de, hanım coluk cocuk ile baya yorucu olabilir.

lada hidrolik ve süspansiyon yaylı ise bu saydıklarımdan dolayı biraz daha avantajlı olabilir, daha düşük fiyata daha yüksek model niva bulunabiliyor.

4x4 ile işiniz yoksa, güzel bir otomobil almanızı tavsiye ederim.

Üstad 4x4 istememin nedeni kısa vadede olmasa da yaklaşık 1-2 yıl içerisinde daha donanımlı olarak off road hazırlıkları yapmayı da planlıyorum. Aracı aynı zamanda 1-2 haftalık kamplarda ve haftasonu küçük doğa kaçamaklarında kullanmak istediğim için araziye uygun olmasını istiyorum bu nedenle otomobil düşünmüyorum. Birde günlük kullanımda motosiklet kullandığım için otomobile zaten katlanamıyorum trafik vs nedenlerden ötürü. Bu nedenle 4x4 diyebilirim.

Bütçe ufak tefek masraflar ile birlikte 13-14 bin lira civarlarında. Bu yüzden 12 bin liraya falan yaşça büyük bir Samurai alabilirim diye düşünüyorum.

Uzun yolda yavaş gitmek mesele değil,eş çoluk çocuk durumları da yok zaten, o taraftan da rahatım :smiley:

Lada meselesi kafamı kurcalıyor ama öncesinde samurai yi yakından bi incelemekte fayda olacağını düşünüyorum.

Ben 3 yıldır Suzuki samurai kullanıyorum.Araç olarak çok memnunum.Memurum tip olarak hoş görünüyor dışarıdan.asi bir arazi kullanımım yok aracımımla arazide yeni model bir arabayı sürer edasıyla kullanıyorum.1.3 motor yakıtı harika.üzerinde doğan slx çift boğaz karburatör var.üzerinde bagajım var.lpg sebebiyle 0 bagaj.yol tutusu konforu güzel uzun yolda çok süratli degil.parçası pahalı arazi şanzumanını bulmak zor bulunca da yüksek fiyatlı.makaslara helezon yada ek amatsör takımı yaygın.içerisi çok dar geniş aileye işkence.Mesala ben kendi aracıma BMW Cupe koltuklar taktım araçta tekken muhtesem ama aile geldimi eziyet oluyor arkadakilere.çıkma parçaları şuan için yaygın özellikle antalya bölgesinde.kısa bir araç olması ankara için çok uygun trafiği çok rahat çünkü.4x4 olmasına karsın 68 tl mtv si var.doğru toplanmış bir suzuki yi cağni değilsen kolaylıkla kıramazsın.suzukiler ofroad için biçilmiş kaftan bu sebeple şasesine ve makaslarına alt takımlarına dikkat et hacamat bir suzuki alırsan aracın yedi ceddine rahmet okursun suan arabam yaz mevsimine hazırlık için bakımda çıkınca fotolarını paylaşırım.
Aslında benimde en tedirgin olduğum konu alırken kötü durumdaki bir aracı almak. Lakin örneğin benim bakmak istediğim araç 84 model. 84 model bir araç ne kadar iyi durumda olur acaba ? veya yaşından ötürü bunların olması da normal diyebileceğimiz kusurlar nelerdir ? Bu gibi teknik kısımlardan çekiniyorum doğrusu. bu yüzden de bu araçlardan anlayan güvenilir bir usta bulmak şart :smiley:

Fotoğraflarıda sabırsızlıkla bekliyorum :smiley: Bu arada siz hangi ildesiniz ?

görkem bey suzuki tercihi aslında benim için doğru bir tercih.Fiyat olarak birbirlerine en yakın niva ve samurai.Samurai hakiketen çok spor ve güncel kasa görünümlü.niva bana çirkin geliyor.Aslında nivanın parcası cok ve ucuz mzellikle biz gürcistan kapısı yanında olduğumuz için gazoz kapağı muamelesi görüyor.Artvin de ofroad yarışmalarına samurai ile giren arkadaşım sürekli derece yapıyor.Ben 2015 de kendi aracımla lpg ile yarıştım kıyıp gaza basmadığım halde 6. oldum yarış sonrası tek masrafı marş dinamosuydu. içine çamur girdi de arızalandı.Yakıt harika temiz bir araçta 90 \ 100 çok rahat.parça Antalya da kamyon kamyon.Sadece motor ve şanzumana dikkat et yeter.bir sürü parçasını uydurma diğer modellerden takıyorlar .yılı 84 /95 bakma araba hor kullanılıp kullanılmadığına dikkat et.arabanın pahalı parçaları motor, şanzuman geriye kalanlar devede kulak.debriyaj 300 tl.karburatör 300 tl. makaslar 250,şaft kayıcı 350 tlye tornadan yapıyorlar.silecek motoru 100 tl tas keçe 20 tl,hub 400 tl farlar 50 tl anlayacagın ille suzuki parçası almak zorunda değilsin ben dogan slx karburatör taktım 10 numara geziyorum.arkadasım renault toros karburatör taktı oda benden daha mutlu yakıt cok azaldı diyor.Anlayacağın sanayide iyi bir dost edin gerisi teferruat.takıldığın yerde de beni ara bilgi vereyim telden

20150823 121823
20150823 121944
20150823 121949
20150823 165058
20150921 140218
20150823 121823
20150823 121823
20150823 121944
20150823 121949
20150823 165058
20150921 140218
20150921 140244
20150823 121823 20150823 121944 20150823 121949 20150823 165058 20150921 140218 20150921 140244
20150823 121823
20150823 121944
20150823 121949
20150823 165058
20150921 140218
20150921 140244
görkem bey suzuki tercihi aslında benim için doğru bir tercih.Fiyat olarak birbirlerine en yakın niva ve samurai.Samurai hakiketen çok spor ve güncel kasa görünümlü.niva bana çirkin geliyor.Aslında nivanın parcası cok ve ucuz mzellikle biz gürcistan kapısı yanında olduğumuz için gazoz kapağı muamelesi görüyor.Artvin de ofroad yarışmalarına samurai ile giren arkadaşım sürekli derece yapıyor.Ben 2015 de kendi aracımla lpg ile yarıştım kıyıp gaza basmadığım halde 6. oldum yarış sonrası tek masrafı marş dinamosuydu. içine çamur girdi de arızalandı.Yakıt harika temiz bir araçta 90 \ 100 çok rahat.parça Antalya da kamyon kamyon.Sadece motor ve şanzumana dikkat et yeter.bir sürü parçasını uydurma diğer modellerden takıyorlar .yılı 84 /95 bakma araba hor kullanılıp kullanılmadığına dikkat et.arabanın pahalı parçaları motor, şanzuman geriye kalanlar devede kulak.debriyaj 300 tl.karburatör 300 tl. makaslar 250,şaft kayıcı 350 tlye tornadan yapıyorlar.silecek motoru 100 tl tas keçe 20 tl,hub 400 tl farlar 50 tl anlayacagın ille suzuki parçası almak zorunda değilsin ben dogan slx karburatör taktım 10 numara geziyorum.arkadasım renault toros karburatör taktı oda benden daha mutlu yakıt cok azaldı diyor.Anlayacağın sanayide iyi bir dost edin gerisi teferruat.takıldığın yerde de beni ara bilgi vereyim telden.Bu resimler benim samurainin geçen seneki resimleri bu yıl bakımı bitsin onuda atarım

Ekli dosyayı görüntüle 60698 Ekli dosyayı görüntüle 60699 Ekli dosyayı görüntüle 60700 Ekli dosyayı görüntüle 60701 Ekli dosyayı görüntüle 60702 Ekli dosyayı görüntüle 60698 Ekli dosyayı görüntüle 60698 Ekli dosyayı görüntüle 60699 Ekli dosyayı görüntüle 60700 Ekli dosyayı görüntüle 60701 Ekli dosyayı görüntüle 60702 Ekli dosyayı görüntüle 60703 Ekli dosyayı görüntüle 60698 Ekli dosyayı görüntüle 60699 Ekli dosyayı görüntüle 60700 Ekli dosyayı görüntüle 60701 Ekli dosyayı görüntüle 60702 Ekli dosyayı görüntüle 60703 Ekli dosyayı görüntüle 60698 Ekli dosyayı görüntüle 60699 Ekli dosyayı görüntüle 60700 Ekli dosyayı görüntüle 60701 Ekli dosyayı görüntüle 60702 Ekli dosyayı görüntüle 60703 görkem bey suzuki tercihi aslında benim için doğru bir tercih.Fiyat olarak birbirlerine en yakın niva ve samurai.Samurai hakiketen çok spor ve güncel kasa görünümlü.niva bana çirkin geliyor.Aslında nivanın parcası cok ve ucuz mzellikle biz gürcistan kapısı yanında olduğumuz için gazoz kapağı muamelesi görüyor.Artvin de ofroad yarışmalarına samurai ile giren arkadaşım sürekli derece yapıyor.Ben 2015 de kendi aracımla lpg ile yarıştım kıyıp gaza basmadığım halde 6. oldum yarış sonrası tek masrafı marş dinamosuydu. içine çamur girdi de arızalandı.Yakıt harika temiz bir araçta 90 \ 100 çok rahat.parça Antalya da kamyon kamyon.Sadece motor ve şanzumana dikkat et yeter.bir sürü parçasını uydurma diğer modellerden takıyorlar .yılı 84 /95 bakma araba hor kullanılıp kullanılmadığına dikkat et.arabanın pahalı parçaları motor, şanzuman geriye kalanlar devede kulak.debriyaj 300 tl.karburatör 300 tl. makaslar 250,şaft kayıcı 350 tlye tornadan yapıyorlar.silecek motoru 100 tl tas keçe 20 tl,hub 400 tl farlar 50 tl anlayacagın ille suzuki parçası almak zorunda değilsin ben dogan slx karburatör taktım 10 numara geziyorum.arkadasım renault toros karburatör taktı oda benden daha mutlu yakıt cok azaldı diyor.Anlayacağın sanayide iyi bir dost edin gerisi teferruat.takıldığın yerde de beni ara bilgi vereyim telden.Bu resimler benim samurainin geçen seneki resimleri bu yıl bakımı bitsin onuda atarım
Üstad çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. Biraz daha emin adımlarla samurai demeye başlıyorum bende. Geçtiğimiz haftasonu aracı görmeye gidemedim kısmetse bu hafta bakacağım. Bol bol fotoğraf çekip sizlerle de paylaşırım. Hem incelemiş olacağım için görebildiğim herşey hakkında burada da küçük bir müzakere yaparız müsait olursanız.
Bu arada fotoğraflara defalarca baktım. Sanırım hayalimdeki hayatı yaşıyorsunuz hemde çok güzel bir memlekette. Sizin adınıza çok sevindim. Canavarın geçen seneki hali benim bugün ki hayalim diyebiliriz kısmen :smiley: Yeni halini de merakla bekliyorum. Sevgiler.

şuan daha bitmedi önce çürümesin diye komple kazıtıp pütür boya ile boyattım.sonra iç döşemesini siyah ve kırmızı uyumu ile döşettim.Gürcistandan aldığım 5 fonksiyonlu BMW cupe koltuklarını takdırdım.elektirik tesisatını lpg sistemini elden geçirttim.Yavru şanzumanı şaftı rekteve ettim.bu yıl siyah jant yaptım.Burda olmayan işlemler Kenerlara basamak yaptırdım.üst tarafa sepeti yaptırdım haberci logoları bastırdım muayeneden sonra logo ve sticker larıda yapınca tamam olacak.en son halini yine atarım bitince...

13900207 10208395736603511 1181078756516026994 n

Thumbnail 20170329 135814

Thumbnail 20170329 135820

Thumbnail 20170402 145935

Thumbnail 20170402 145940 1

son hali bu.siyah beyaz ve kırmızı kullandım komple bakım onarım (şanzuman şaft makas karbüratör döşeme basamak sele vb.) aksesuar ve bilimum işlere 3000 tl harcadım sanırım.Şuan araca bindiğimde keyifle biniyorum suzuki severler için en önemli şey huzur ve güven içerisinde aracına binmek.

son hali bu.siyah beyaz ve kırmızı kullandım komple bakım onarım (şanzuman şaft makas karbüratör döşeme basamak sele vb.) aksesuar ve bilimum işlere 3000 tl harcadım sanırım.Şuan araca bindiğimde keyifle biniyorum suzuki severler için en önemli şey huzur ve güven içerisinde aracına binmek.
üstad eski halinden çok daha güzel olmuş hakikaten. renk uyumu çok iyi. güle güle kullanın. hardtop mu arkadaki yoksa kasayı sabit olarak mı kapattınız ?

ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM DAHA İYİSİ SENİN OLSUN İNŞALLAH.eĞER SUZUKİ ALACAKSAN YA TEMİZİNİ AL YADA TEPEDEN TIRNAĞA YAPACAĞIN BİR ARABA AL KENDİN YAPTIR.HARDTOP BURASI DOĞU KAREDENİZ YILIN BÜYÜK KISMI YAĞMUR VAR AÇIK BİNMEK AKIL İŞİ DEĞİL O YÜZDEN SABİT DESEKTE OLUR. EPEYCE UĞRAŞTIM AMA UĞRAŞTIĞIMA DEĞDİ ÇOK ŞÜKÜR.ŞUAN KEYİFLE BİNİYORUM.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri