Yeni Bir Proje

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Eekaynarr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,849
Hiç te sizin dediğiniz gibi olmuyor.Kusura bakmayın. Biraz haddimi aşacağım ama hem müşterileri küçük görüp hemde esnafı hilebaz yerine koyarak dolaylı yoldan da olsa kalp kırıyorsunuz.Sizde hayal görüyorsunuz.

Kusura bakılacak bir şey yok sanki, bence de dedigi gibi oluyor, hatta az bile söylemiş. Burada rektefiyenin teknik detaylarını tartışarak nereye varicaz, konudan daha da uzaklaşmak dışında...?

Etiketler
.Kusura bakmasın ama biraz evvel honlamanın tarifi yanlış yapıldı haydi sen bir zahmet şu honlama nedir

Sn.Ince siz neyi honluyorsunuz bilmiyorum ama motorlarda honlama silindirlerde olur.
Silindirin ic capi olculur.
Asinma fazla ise silindirin ici genisletilir ve pistonlarin hareket ederken yaglama yapabilmesi icin cizgiler olustulur, ayna gibi parlamaz.
Aşınma tolerans dahilinde ise sadece yaglama cizgileri olusturulur.

Ne olduğu belli olmayan meühendis olduğunu iddia eden bey sen kim ders vermek kim? Ben hala sizin mühendis filan olduğunuza inanmıyorum Buraya Bitirdiğiniz okulun adını bile yazamıyorsunuz.Honlama nedir diyorum bana tezgahından bahsediyorsunuz ben size işlem nedir neden yapılır diye soruyorum cevap diye bir sürü mavalı tekrarlıyorsunuz.Yine soruyorum Honlama nedir? Durmadan tezgahından bahsediyorsunuz peki o tezgah nasıl bir şeydir tezgaha ne baglanır?
Haydi sen bunlara cevap ver .....

Merhabalar ben Emre kaynar. Eşimle ikinci hayalimizi gerçekleştirmek adına bir yola girisme kararı aldık. Bir motosikletimiz var satıp bir panelvan alıp önümüzdeki yaza kadar içerisini ufak ufak doldurmayı düşünüyoruz. Fakat bütçe durumu göz önünde tutulduğunda birkaç araç belirledik. "Boxer" model araçlar. Genel olarak yaşlı araçlar. Sormak istediğim soru şu;

- karavan olabilmesi için yaş sınırı var mı?
- misalen 2000 model bir araç yurt dışına çıkarken sorun yaşar mı?
- reklefiye motor bir araç karavan sağlıklı olur mu?
- bütçem bu şart araçlara yetiyor ortalama 300.000km araçlar masraf yapmaya değer mi?
Boxer modeli veya başka bir model olsun karavan yapabilmek için yaş sınırı yok.Sadece karavana çevireceginiz aracın yaşı 5 ten küçükse yani yeni trafiğe çıkmışsa devlet baba siz aracınızı karavan yapıp ruhsatınızı karavan olarak alırken vergi alıyor hemde esaslı miktarda yaşı 5 ten büyükse böyle bir vergi almıyor
Yurt dışına araçla çıkarken:iki aşamadan geçiyorsunuz
önce Türkiyeden çıkış yapmak.Araç Ticari ruhsatlı olmayacak sahibi araç içinde olacak.Aracın ne tipine nede yılına bakılmıyor.
Diger ülkeye girerken yine araç sahibinin araçta olmasına bakılıyor araç Türk plakalı olduğu için girilen ülke ülkesinde geçerli üçüncü şahıslara yönelik trafik sigortası istiyor.Yunanistan Bulgaristan girişlerinde YEŞİL SİGORTA dediğimiz evrak gerekli.Gürcistan ve iran girişlerinde o ülkeye has sigorta yapılıyor.
reklefiye motor bir araç karavan sağlıklı olur mu? Bu soruya doğrudan doğruya cevap vermek çok zor bu sorunuz yüzünden belki gereksiz diye görüldü ama uzun bir tatsızlık oluştu.Bu soruya neden net bir cevap veremiyoruz çünkü bu motor yenileme işlemini siz yaptırmadı iseniz içinizde şüphe kalacak ama kendiniz yaptırdı iseniz neyin nasıl nerede yapılmış olduğunu bileceksiniz.
Yinede kendi Cevabımı yazayım:Bir aracın motorunu yenileme işlemi çok normal bir onarım bakım işlemidir.Motor ilk günkü gibi yepyeni ve saglıklı olurCan alıcı nokta bu iş yapılacak masrafa değermi? siz motor yenileme işleminden eminseniz bu durumu sorun etmeyin.
300.000km yol yapmış bir araç ne kadar dikkatli kullanılmış olursa olsun (ki benim Ducato=boxer şu an 300.000km yi yeni doldurdu ) en azından orta yaşlı sınıfına giriyor orasını burasını bakmak değiştirmek gerekebiliyor.Benim aracım soguk motor bile olsa yarım marşta çalışıyor hiç bir sıkıntı vermiyor.Şayet bir boxer çok hoyrat kullanılmamışsa 300.000 km olması çok ta dert degil illada motor yapılacak denemez.
boxer fiat pejo ve sitroen markalarının ortak yapımı bir araçtır üç ayrı marka olsada her şeyi aynıdır parcası boldur fiyatları makuldür.Araçların üstünde en sık değiştirilen parçası ÖN amortisördür.Özel ustalık ve alet gerektirmez bütün ustalar yapabilir.
Şimdi işin özüne gelirsek:Siz aracı uygun şekilde bir kontrolden geçirdikten ve geçirttikten sonra OK derseniz haydi başlayın derim.
Bir hatırlatma.Şayet aracınızı karavan yapıp ruhsatını degiştirip Karavan sınıfına sokarsanız Lütfen Karavanlarda MECBURİ TRAFİK SİGORTASI ücretlerini kontrol edin derim.
Yazdıklarım kendi tecrübelerim edindidiği kanaatler ve fikirlerimdir.Tek doğru benim yazdıklarımdır gibi hiç bir iddiam yoktur

Rektefe görmemiş(motor hiç açılmamış) bir aracı ıslak-kuru kompresyon testi yaparak gönül rahatlığı ile alabilirsiniz, ıslak-kuru kompresyon testi yapmadan asla almayın.

Karar sıralamanız aşağıdaki gibi olmalı (tek doğrudur:smiley:)
  1. rektefe görmemiş(motor hiç açılmamış),
  2. ıslak-kuru kompresyon testi başarılı,
  3. bütçeye uygun en düşük km,
  4. bütçeye uygun en yüksek model,
Bütçe belirlerken de;
Aşağıdaki listedeki masrafları çıkartıp bütçenizi revize edin.Eski model bir dizel araç alımından sonra aşağıdaki listenin mümkünse hepsini yapmalısınız ki keyfinize zeval gelmesin:smiley: Yaptırmazsanız da büyük ihtimal aracınız bir şekilde çalışır yürür ama keyfiniz sık sık kaçacaktır.

Aşağıdaki listeyi bu forumdan bulup kendime göre özelleştirmiştim,

0. Yağ pompası, devirdaim pompası kontrolü (mümkünse yenilenmesi)
1. Tüm filitreleri değiştir
2. Tüm kayışlar değiştir, Triger zinciri/veya kayışı gergisi değiştirilmeli(son tarih bilinmiyorsa),
3. radyatör temizliği, antifiriz yenile, Termostat yenile, Termostat housing yıpranmışsa ( iç termostat yatağı) değiştirmeli, Radyatör kapağı değiştirilmeli,
4. ısıtma bujileri yenile,
5. mazot püskürtme enjektörleri test ettir, Çalışırken bağlantılarından mazot kaçırıyor mu?
6. Fren hidroliği, Direksiyon (hidroliği) , Debreyaj hidroliği tamamen boşaltıp yeniden doldur
7. Motor yağı, Difransiyel yağı, Şanzuman yağı yenile,
8. İntercooler kontrolü
9. Hava filtresinden itibaren turboya giden hortomların bağlantıları incelenecek yağlanma olan yerlerde kaçak vardır. bağlantılar yeni kelepçeler ile sıkıştırılacak,İçleri temizlenecek, Hortumlarda delikler varsa değiştirilecek,
10. Turbodan çıkıp intercooler radyatörüne giden hortum bağlantıları sıkıştırılacak. Eskime varsa bu hortumlar değişecek. İntercooler den çıkıp motora giden hortum bağlantıları kontrol edilecek. Gevşekse sıkıştırılacak. İntercooler radyatörünün motora bağlantısında kullanılan lastik takozlar yenilenecek.Somunları çift somun kullanarak (burası aşırı sıcak olduğu için içinde plastik olan kontra somunlar kullanılmamalı) sağlamlaştırılacak.
(Boşluk var ve takozlar bozuk ise küt küt...tak...tak vuruntulu sesler çıkar. Bilmeyenler motor içinden geldiğini zanneder, işi olmayan ,sesi çözemeyen bir usta motoru dahi indirmeyi önerebilir),

23.Dizellerde araç çalışırken mazot filtresinden itibaren çıkan borular takip edilip mazot ( kaçağı var mı? ) bağlantıları yeni kelepçelerle sıkıştırılacak, Delik veya yıpranmış hortumlar değiştirilecek,
24. Ön ve arka fren balataları yenilenecek,
25. El fren telleri tam çalışıyor mu, kaynamış mı? Kontrol edilip sertlik ayarı yapılacak,
26. Akü test edilecek, eski ise yenilenecek, Akü bağlantı kablo ve bağlantı uçları kontrol edilip sağlamca sıkıştırılacak. Akü topraklama kabloları ve bağlantıları kontrol edilecek, açılıp temizlenip sıkıca bağlanacak,
29. Marş motoru söktürülüp bakım yaptırılacak, Gerekirse burçları ve kömürleri değiştirilecek, Marş motoru kablo bağlantıları kontrol edilip sağlamlaştırılacak,
31. Aydınlatma ile ilgili tüm ampuller yenilenecek. Ampullerin belirli ömürleri var süreleri geçince aydınlatma değerleri düşer, Pano aydınlatma lambaları değiştirilecek,
33. Koltuk bağlantı cıvataları kontrol edilip gevşek olanlar sıkıştırılacak,
39. Rot Balans ayarları yatırılmalı, stepne / yedek lastik balans ayarı da yapılmalı,
40.Pedal üzeri tüm lastikler yenilenmeli,
41. Arka ve ön silecekler kontrol edilmeli, su püskürtme çalışır olmalı,
46. Direksiyon boşluk ayarı yapılmalı,
47. Debriyaj pedal boşluk ayarı yapılmalı, Debriyaj balataları test edilmeli,
50. Ulaşılan tüm cıvatalar kontrol edilip sıkıştırılmalı ( kaporta ve motor üzerindeki),
51. Alta damlayan yağ ve suların sebebi bulunup gerekli sıkıştırma ve conta değişimleri yapılmalı,
52. Kalorifer ısıtmıyor ise özel makinalarda kalorifer radyatör temizliği yaptırılmalı,
Kendi aracımda yenilemek zorunda kalmıştım. Sağ ön taraftan içeri paslı su sızdırması delik olduğunu gösterir. Ayakları konulan yerin solu.

57. Motor taşıyıcı takozlarda aşınma var ise değiştirilmeli,
58. 4 amortisör değiştirilmeli, 4 yay değiştirilmeli,
60. Gösterge panosunda arıza lambaları yanıyorsa bilgisayarla arıza tespiti yaptırıp arızalar onartılmalı,
61. Hava filtre çıkış hortumu üzerinde bulunan Maf sensörü temizlenmeli, Kirli olduğunda araç beyini hatalı yakıt gönderip veya rölanti hızını yükseltip aşırı yakıt sarfiyatına neden olabiliyor,

Son düzenleme:

Ben aracımı 510.000 km de aldım.2003 model fiat ducato,servis çıkması bir araç.Motor bir kez rektefiye görmüş ve durumu gayet iyi,çünkü iyi tanıdığım bir arkadaşımdan aldım ve binmek için yaptırmıştı(piyasada çok sayıda, satmak için ucuz yollu rektefiye işlemi görmüş araç olduğu servisçiler tarafından konuşuluyor).Ancak bir aracın yüksek km yapması sadece motorunu etkilemiyor.Aracın tüm aksamları yıpranıyor ve sırası gelen beni değiştir diyor:smiley:Siz ne kadar da alır almaz komple bir bakıma da soksanız(ben öyle yaptım)bizim ustalarımızın idare eder,bozulursa değiştiririz düşüncesi ile başa çıkamazsınız:(.O yüzden sık sık,ufak tefek işler için bile olsa sanayiyi ziyaret edeceğiniz aşikardır.Eski model aracın en büyük avantajı(özellikle psa gurubunda)Bol yan sanayi yedek parçayı uygun fiyatla bulabilirsiniz.Usta sıkıntısı çekmezsiniz.Düzenli bakım yapılan bu araçlar hakikaten çok az büyük arıza veren araçlar olduğu için,kolay kolay yolda bırakmazlar.

Konu sonradan toparlanmış. Bilgiler için teşekkürler. Sanayi ile işi olanlar orayı bilirler. İşini düzgün yapanda var yap(a)mayanda. Ancak, 16 devlet kurmamızla övünürüz (bana göre 17.sini kurdular), yıkılan devletleri kimlerin yıktığı sorusunu bilenlerde bilir. Akıllanma bilimle saygıyla olur. Ama maalesef bu değerlere sahipmiş gibi insanımız çok.

Bu başlık altında tartışılan motor yenileme konusu aslında sadece karavan için değil günlük hayatımızda kullandığımız araçlar için de geçerli ve paylaşılan fikirler hepimiz için değerli. Bir ara konu sapmış olsa da hala geçerliliğini koruduğunu ve devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. İddialı olmamakla beraber kendi düşüncelerimi yazmak istedim. Her malzemenin bir ömrü olduğu gibi araç motorlarının daha doğrusu parçalarının da bir ömrü var. Hasar görme, aşınma vb nedenlerle görevini yerine getiremeyen kısımların onarılarak ya da değiştirilerek motor ömrünün uzatılacağına inanıyorum. Bence aracın ya da motorun eskiliği değil bakımı önemlidir, düzenli olarak bakımları yapılan bir araç motoru sorun çıkarmaz. Deneyimi ya da bilgisi olanlar ( araç motorlarıyla kıyaslamak doğru olmayabilir ama bakımlı motor için iyi örnektir ) gemi ve uçak motorlarından pay biçebilirler. 60' lı yıllardan beri hizmette olan uçaklar ve gemiler var. Bakımları yapıldığı için motorlar görevini yapmaya devam ediyor. Kendimden de örnek verebilirim 8 yıl boyunca ticari aracım vardı ( dacia sandero 1.5 dci ). 2010 yılında 0 km satın aldım ve 2018 de yaklaşık 550.000 km de sattım, alan kişi de hala hususi olarak kullanıyor. Hiç rektefiye, kapak açma vb birşey şey yapılmadı. Ancak her 10.000 km de motor yağını ve yağ filtresini, her 20.000 km de mazot filtresini her 90.000 km de tüm kayışları,her 200.000 km de ( hiçbiri arızalı olmamasına ragmen ) yağ soğutucusunu, su devridaim pompasını, termostatını, turbo hortumunu değiştirdim. Motor bölümünü her zaman temiz tuttum ( yıkatmadım silerek ya da spreyle temizleyerek ). Radyatör, kalorifer ve hortumlarda korozyonu önlemek için su yerine antifriz kullandım ( aracım hiç su kaçırmadı ). Klima gazını her yıl ilkbaharda kontrol ettirdim eksikse tamamlattım ( klimayı kış döneminde de en azından haftada bir gün yarım saat çalıştırmak öneriliyor ). Bu şekilde belki biraz para harcanmış oluyor ancak daha büyük arızalardan ( yağ soğutucunun patlaması sonucu üç dört gün işten kalıp motor siboplarına kadar değiştiren arkadaşlarım var ) kaçındım.
Deneyimlerime dayanarak şunu söylemek istiyorum, elbette yapmak istediğimiz her şey bütçemize bağlı. Forumda takip edebildiğim kadarıyla benim de dahil olduğum büyük çoğunluk ( daha fazla keyif aldığımız kesin ) kısıtlı imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışıyor. Araç satın alma da bütçenin önemli bir kısmı. Burada devreye ikinci el ticari araçlar giriyor. Çünkü yaş nedeniyle ticari olarak çalıştırılamayan uygun fiyatlı ama çok yol yapmış bir çok araç ilanı var. Bir çoğu ducato,boxer,jumper,daily vb gibi karavana dönüştürülmeye uygun araçlar. Soru tam da bu kısımda aklımıza geliyor. Uygun fiyata alıp ben mi toparlayayım? Yoksa bütçeyi zorlayıp derli toplu ( olduğu iddia edilen veya gerçekten öyle olan ) bir araç mı alayım? Benim tercihim ekspertiz yaptırmak kaydıyla şasesinde problem olmayan en uygun fiyatlı aracı alıp toparlamak olur. İlanları takip edenlerin bildikleri gibi ülkemizde satılan araçların tamamına yakını kazasız, belasız, dosta gidecek,kazadan değil keyfekeder ya da çiziklerden ötürü temizlik boyalı, tüm bakımları yapılmış, sigortadan para alabilmek için hasarı abartılmış aslında küçük hasarlı, servis bakımlı,muhayyer...... vb.vb. şekilde ilana konuyor. Kimsenin günahını almamak adına belirtilen özelliklere sahip araçların mutlaka var olduğunu ve bulursak almamız gerektiğğini de belirtmeliyim. Ancak yine de benim tercihim ekspertiz yaptırıp şasesinde problem olmayan en uygun fiyatlı aracı almak olurdu. Zaten ( iyi bir ) karavan dönüşümü için aracı soymak gerekecek. Belki kapılarla ilgili değişiklik yapılacak. Yeni bir araç alındığında motor yağı,fren hidroliği, şanzıman yağı,kayışlar ve filtreler ( bana göre ) değişmezse olmaz. İlave olarak yağ soğutucu, turbo hortumu, termostat ve devridaim pompası değişimi, elektrik sisteminin elden geçirilmesi masraf gibi görünse de büyük ihtimalle yolda kalıp keyfimizin bozulmasından korunmuş oluruz. Ben kendi sınırlı bilgime dayanarak olaya bu açıdan bakıyorum. Ya satıcıya güvenip bakımlı ve sorunsuz olduğuna inandığımız aracı alacağız ya da işi sağlama alıp uygun fiyata alıp kendimiz halledeceğiz. İnşallah tüm arkadaşlarımızın hayalleri gerçek olur herkes gönlünce bir araç sahibi olur. Saygılarımla...

SNN76 güzel yazmışsınız elinize sağlık ama işte motordan çok fazla anlamayan yıllarca araba kullanmış ama bakımlarını servislere yaptırmış bizim gibi kullanıcılar için böyle tepeden tırnağa kadar bir rektifiye cesaret ister, tanıdık, samimi bir tamirci usta olmayınca çıkacak sorunlarla ilgili masraflar ve sorunsuzluk konusundaki tereddütler insanları yeni araç almaya yada karavana dönüşecek panelvandan bahsediyorsak az kullanılmış ekspertizden temiz çıkmış bir araç almaya zorluyor.

Aracın motoru,şanzumanı,mekanik aksamı bir şekilde yapılır.Elektrik aksamı bile yapılır.Masraflı olur ama yinede yapılır.Ama ağır işte çalışmış,hor kullanılmış,kaportası,iskeleti yıkılan bir aracı 10 bin,15 bin tersine de alsanız düzeltemezsiniz.Ne kadar harcasanız da,emek verseniz de boşuna uğraşıyorsun diye haykırır:smiley:O yüzden benim naçizane tavsiyem alacağınız araba diri olsun,güzel olsun ki yapacağınız masrafa değsin.

Değerli Zgrp,
Size katılmamak elde değil. Araç ile çok içli dışlı olmayınca tereddüt etmek gayet normal. Gerek yetkili servislerde gerekse özel servislerde ( tamirhanelerde ) işlerini çok iyi yapanlar olduğu gibi, bilerek ya da bilmeyerek kötü şekilde yapan veya yapamayanlar var. Ticari araçtan önce uzun yıllar sirket aracı kullanmıştım. Yakıt taşıt tanıma sisteminden, bakım yetkili servisten paşa paşa yol yapıyordum :smiley:) öyle ki lastik patlasa elim kirlenir pantolon kırışır diye eğilip lastik değiştirmiyordum. Ancak biraz merak biraz gözlem biraz mantık bana çok şey kazandırdı. Araçların elektrik kısmına bir şey diyemem ama biraz çaba sarfederek mekanik kısımda çok şey yapmak mümkün. Ayrıca mesajımda önerdiğim şeyler onarım değil değişim, eskisi sökülüp yenisi takılacak. Ustanın sök tak yapabilmesi yeterli. Usta konusunda da yaşadığınız şehirde herhangi bir servis, dolmuş, minibüs durağından ya da şoföründen tavsiye alabilirsiniz. Ticari araç ustaları eli çabuk olur, pratik çözüm üretir ve uygun fiyat verirler ( en azından Bursa' da bizim ustalar böyle ). En doğru karar içinde bulunduğumuz şartlara göre şekilleniyor, fikir alışverişiniz için teşekkür ederim, selamlar...

Değerli makara 60,
Sizinle aynı fikirdeyim, şasesi hasar görmüş (onarıldı deseler de inanmayın şase onarılmaz - onarılamaz, onarıldı diyen yalan söyler) bir araçla trafiğe çıkmak ile pimi çekilmiş bomba elinde dolaşmak aynı şey. Bu nedenle mesajımda '' Benim tercihim ekspertiz yaptırmak kaydıyla şasesinde problem olmayan en uygun fiyatlı aracı alıp toparlamak olur '' yazmıştım. Yukarıda da belirttiğim gibi doğru kararı içinde bulunduğumuz şartlar belirliyor, bakalım bize yol gösterecek farklı açıdan bakmamızı sağlayacak yeni mesajlar gelecek mi? Paylaşımınız için teşekkür ederim, selamlar...

SNN76 ve makara60 bende size aynen katılıyorum. Zaten bir panelvan alıp karavan yapacaksak sonradan başımıza iş çıkartmasın diye her şeyi kontrol ettirmek ve değişmesi gerekenleri değiştirtmem gerek
(Çok güvendiğiniz ustanız varsa. Benim ustam arkadaşımın abisi sayesinde tanıdığım bir usta. 1 parçanın fiyatını ortağı yanlış alması sonucu 3 ay sonraki başka onarım için gidince, ben para vermeden, bana geri para üstü veren bir usta desem yeterli olur sanırım :smiley: )
Madem her şeyi kontrol ettireceğiz ve büyük çoğunluğu değiştireceğiz. O zaman neden fazla para verelim. Araç diri olsun yeter. Ben bu yüzden hayalime ilk adımı atacağım zaman, gümrük v.b. yerlerdeki ihaledeki kazasız diri olan araçlardan almayı düşünüyorum. Motor masrafını her halükarda yapacağım. Ben ki öğretmen ataması bekliyorum, atanırsam projeme başlayacağım ve 2 ay yazın yurt dışı amaçlı kullanacağım karavanı, bu yüzden hemen hemen her parçayı değiştirtmem gerekecek. Yurt dışında tamir yaptırmakla uğraşmak istemem :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri