Yeni Bir Proje

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Eekaynarr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,842
Binde konusunda zaten sınıfta kaldınız

Binde sorunuzu 3. kez cevaplıyorum.
( "alay etmeye çalıştığınız" kişinin verdiği cevabı görmezden gelmeye çalışıyorsunuz)

Bu cevaba itirazınız var ise bildirin. (inşaat mühendisi olduğunuz için cevabı anlamamış olabilirsiniz, anlamadıysanız çekinmeyin size tane tane anlatırım ben)

Binde sorunuzun cevabı:
Yenilenen her motor için değişir bu (motor grubuna göre değil aynı gruptan motorlarında her biri için). Tüm ölçüleri servis manuelindeki ölçülerde bile yapmış olsanız toleransın ne kadarını kullandığınızla bile değişir. Sadece sizin kullandığınız kapak taşlama vs. toleransla da değil, krank mili üreticisinin kullandığı kullandığı tolerans, piston kolu uzunluğu toleransı, piston yataklarının kalınlık toleransı, vb..

Dolayısıyla böyle sabit bir oran vermek, gerçekle alakası olmayan, çok cahilce, aldatıcı bir yaklaşım olur.

Son düzenleme:

Etiketler
(Içerik yönetim tarafından silinmiştir).

Üstad bana küfür/hakaret ettiniz sanırım, yönetim mesajınızı silmiş.
Kendinizi ifade edemediğinizde hemen küfüre/hakarete başvuruyorsunuz galiba.

Kendinizi ifade edebilmeniz için daha fazla mürekkep yalamanızı tavsiye ederim, bu sizi biraz daha geliştirecektir.

Son düzenleme:

Tartışmaya son noktayı vurmam gerekiyor.
Ben dizel motor işi yapan mühendisim.
Rektefiye kullanırız çünkü zaman zaman rektefiyeciye krank mili , silindir kafası ve silindir göndeririz.

Binde 20 derken krank milini 0.5 mm inceltirseniz, binde 20 taşlattık ile aynı anlamdadır.
0.5 mm = 1/1000 x 20 x inc (25.4 mm)

Honlama da silindirleri genişletmektir. 0.5 mm genişletirseniz binde 20, 1.0 mm genişletirseniz binde 40 demektir.
Metrik sistem kullanan alman, fransız motorlarında yataklar -0.5 mm, -1 mm diye ölçülerde gider. Silindirlere giren pisyonlar ise +0.5mm, + 1mm diye gider.
Bu parçaları işleme işine rektefiye diyoruz.
Tabii başka ölçüler ve toleranslar da var. Örneğin pistonlardaki segman boşluğu, parçalarda aşınma limitleri gibi. Rektefiyecilerde her motorun bilgisi olmaz. Sizin onlara vermeniz gerekir.

Motor revizyonu ise daha farklıdır.Gnelde hareketeden parçalar değiştirilir.
Her motorun bilinmesi gereken ayarları vardır. Bilinmezse blok bile çatlar, motor aşırı yakıtta çalışabilir, krank gezmeye başlar vs.
İşini bilen yaparsa nerdeyse sıfır motor gibi olur, bilmeyen ise içine eder.
Nokta .)

Son düzenleme:

son noktayı vurdunuzda neyin yüksegi olduğunu bilmediğimiz mühendisten kendi beyanına göre erbabı olduğu işlerin ufak ve basit cevaplarını bile alamadık.

Honlama tezgahı yapan yüksek mühendise "honlama nedir", diye sorarsan cevap alamazsın hocam.

Gel fabrikama tezgah üzerinde öğreteyim diyorum, hem motor parçaları nasıl üretiliyor, nasıl işleniyor görmüş olursun.

Son düzenleme:

Benim Güçlü'm rektifiye oldu. Gayet de keyifle kullanıyorum.
Motoru rektifiye eden firmalar köklü işletmeler ve binlerce motor rektifiye ediyorlar.
Ben şahsen yapılan işten razıyım. Bana 6100tl'ye mal oldu ama güzel de oldu bence.
Servise girsem herhalde 10000'den aşağı çıkamazdım.
Ve sonuçta onlar da motoru söküp bir rektifiyeciye göndereceklerdi.
Ben özel servisime yaptırdım. Bence güzel de oldu.
Selamlar...

Sen neyin yüksek mühendisin,hangi okuldan diploma aldın?
bana göre sen honlamanın ne olduğunu bile bilmiyorsun.Kusura bakmasın ama biraz evvel honlamanın tarifi yanlış yapıldı haydi sen bir zahmet şu honlama nedir neden yapılır bir yazıver

Benim Güçlü'm rektifiye oldu. Gayet de keyifle kullanıyorum.
Motoru rektifiye eden firmalar köklü işletmeler ve binlerce motor rektifiye ediyorlar.
Ben şahsen yapılan işten razıyım. Bana 6100tl'ye mal oldu ama güzel de oldu bence.
Servise girsem herhalde 10000'den aşağı çıkamazdım.
Ve sonuçta onlar da motoru söküp bir rektifiyeciye göndereceklerdi.
Ben özel servisime yaptırdım. Bence güzel de oldu.
Selamlar...

Her rektefe kötü diye bir kural yok.
Ama açılmamış sağlam motor gibi olamayacağı su götürmez bir gerçek.

Bineceğiniz araca farklı işlem yapılır, satacağınız araca farklı işlem yapılır.
siz aracı satacak olsaydınız o işi 2000tl ye halleder motoru nefes alır hale getirir satıp geçebilirdiniz(genelde böyle yapılır).

Ama Yök Tez merkezine girip "Endüstri 4.0" diye aratırsan yüksek lisans tezim belki size faydalı olur.
Anlamadığınız noktalar olursa seve seve anlatırım.

Şimdi var mı yorum yaşlı kurt??:smiley:
Bak konunun başından beri yanılmışsın öyle değil mi?

Demek ki emin olmadığın konularda öyle atıp tutmamak lazım aksi halde böyle mahcup olabilirsiniz. Her yaşta öğrenecek bir şeyler vardır, size yeni bir şey öğrettiğim için mutluyum. Size öğrettiğim bu dersi lütfen unutmayın..
Honlamada da ısrarcıyım gelin fabrikama tezgah başında öğreteyim size.

Son düzenleme:

sakinnnnnn dostlar sakinnnnn birbirimize herzaman lazım olacağız elbet yurdun bir köşesinde karşı karşıya geleceğiz biraz daha hoşgörü ölümde varrrr

Rektifiye konusunda üç sayfa yazı yazdınız sağolun ama bu bir yere çıkmayan tartışmalar ile sadece bilgiye ulaşmayı zorlaştırıyorsunuz halbuki herkes sadece fikrini ortaya koysa bizde ihtiyacımız olanı kendi terazimizle tartıp alsak çok daha faydalı olacak. @yugun Yücel bey sağolun sorumuzu yanıtladığınız için.

Rektifiye konusunda üç sayfa yazı yazdınız sağolun ama bu bir yere çıkmayan tartışmalar ile sadece bilgiye ulaşmayı zorlaştırıyorsunuz halbuki herkes sadece fikrini ortaya koysa bizde ihtiyacımız olanı kendi terazimizle tartıp alsak çok daha faydalı olacak. @yugun Yücel bey sağolun sorumuzu yanıtladığınız için.

Daha çok didişmeyle geçti;)

Forumda çoğu yazdığım şeye cevap alamadım ve biri yazsın diye haftalarca bekledim ama bir bakıyorum değmez bir mevzu için sayfalar dolusu tartışıp sonra uzaklaşılıyor belkide insan bir araç alıp karavana çevirdikten sonra forumdan alacağı fayda düşüyor ve artık konular o kadar da ilgisini çekmiyordur ama forum çok da canlı sayılmaz ve bu can sıkıcı tartışmaları okumak can sıkıcı. Benzer durumu karavanda kombi kullanımı konusunda da okudum acaba nasıl olur diye merakla (benim için yeni bir konu ve bir kere karar verilip yapılacak birşey olduğu için forumun heryerini inceliyorum) ama sayfalarca sonucunda da hiç bir yere gitmeyen bir tartışma.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri