YAKIT KATKISI HAKKINDA

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozyuka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,738

ozyuka

Ana Kamp
Yer
ist
HERKESE GÜNAYDIN,

BAYRAM ÖNCESİ DEPOMU FULL'EDİM VE (Carpex Duman Kesici Yağ Katkısı) ALDIM.HANİ ARABA DİZEL ENJEKTÖRLER TEMİZLENSİN AZ YAKSIN ÇOK KAÇSIN DİYE :smiley:.BEN ŞAHSIM ADINA 1GR FARK GÖRMEDİM.ACABA BU KATKI MADDELERİNİ DEVAMLIMI KULANMAK LAZIM YOKSA ATIYORUM 5 FULL DEPODA BİR'Mİ.

Etiketler
Ynt: YAKIT KATKISI HAKKINDA

motor yağının haricinde kullanılan abidik gubidik sıvılar.

aşağıdaki copy-paste için kaynak belirtemiyorum, çünkü bilmiyorum. yazarından özür diliyorum

günümüzde hepsi de birbirinden mükemmel olduğunu iddia eden bir çok yağ katkısı satışa sunulmuştur. özellikle televizyonda gece yarısı reklam kuşaklarını istila eden bu ürünler gerçekten işe yarıyor mu?
şimdi şunu düşünelim: shell, mobil gibi araştırma ve geliştirmeye yılda milyonlarca dolar bütçe ayıran ve hatta dünyanın en iyi kimyagerlerini istihdam eden dev şirketler bu sihirli formülleri bulamıyorlar da yağ katkısı üreten firmalar mı sadece bu sihirli formüllere sahip?
aynı şey otomobil üreticisi firmalar için de geçerli. eğer bu mucize katkılar gerçekten motor gücünü arttırıyor, ya da en azından yakıt tüketimini azaltıyorsa neden otomobil üreticisi firmalar her otomobil başına bir kutu da bu katkılardan eklemiyorlar?
üçüncü olarak, bu mucize yağ katkılarından hiç biri tanınmış yağ üreticilerinin markasını taşımamaktadır.
sonuç olarak, yağ üreticisi firmalar en iyi karışımı elde edebilmek için zaten her yıl milyonlarca dolar harcamaktadır. dolayısıyla yaptıkları bu harcamanın sonucunu diğer ufak firmalardan daha iyi aldıklarına emin olabilirsiniz. ayrıca zaten kaliteli bir yağ, üretim aşamasında 10’a yakın katkı ile zenginleştirilmektedir. bunların neler olduğunu ve görevlerini makaleyi daha fazla uzatmamak için yazmıyorum. ancak deterjanlar, pas önleyiciler, aşınma azaltıcılar, antifriz vs. örnek verilebilir. yani, kullanmakta olduğumuz yağın içerisinde bir bakıma yağ katkıları zaten fazlasıyla vardır. öyle ise ne olduğunu bilmediğimiz katkılara neden para ödeyelim? üstelik motora bırakın yararlı olmayı, zarar verme ihtimalleri varken.. bu zarar iki türlü olabilir: birincisi zaten yağın içerisinde olan bir maddeyi içeren katkı ekliyor ve bu maddenin oranını aşırı derecede arttırıyorsunuzdur, ikincisi de yağın içinde hiç olmayan bir maddeyi ekliyorsunuzdur, bunun da sonuçları iyi olmayabilir. isterseniz piyasadaki yağ katkılarının içinde genel olarak en çok bulabileceğiniz iki maddeyi inceleyelim:

teflon
kimi yağ katkıları başlangıçta işe yarıyor gibi görünse de, teflon gibi partiküller içeren katkılar zamanla yağ filtresini tıkayabilirler. yağ filtresinin tıkandığını gösteren bir uyarı ışığı da olmadığına göre... ptfe’yi keşfederek teflon’un patentini elinde bulunduran dupont şirketi bile “teflon içten yanmalı motorlarda yağ katkısı olarak kullanılmaya uygun değildir” açıklamasını yapmıştır. tabi bu açıklamayı yağ firmalarından aldığı yüklü rüşvet karşılığında yapmadıysa... biz, gerçeği açıkladığını varsayalım.

çinko
diğer bir çeşit yağ katkısı ise çinko içerenlerdir. çinko genelde tüm motor yağlarında motordaki aşınmaya karşı koruyucu madde olarak bulunmakta ve motorda metal-metale temas eden yüzeylerde koruma görevi görmektedir. normalde sık karşılaşılmayacak bir durum olan metal-metale sürtünme anında koruyucu görev görmesi için bilinen tüm markaların yağları zaten çinko içermektedir. o halde neden daha fazlasını ekleyelim? motor yağına eklenen daha fazla çinko daha iyi koruma sağlamayacak, sadece metal-metale temas aşırı derecede fazlaysa korumanın süresini uzatacaktır. yağınıza daha fazla çinko içerikli yağ katkısı eklemek silindir valflerinde kalıntı oluşturmaktan ve bujilerinizde ateşleme sorununa sebep vermekten başka bir işe yaramayacaktır, inanın.

Yıldırım bey baya bır açıklayıcı oldu.pekı bır seyı merak edıyorum bu katkı maddelerının dizel araçlardaki enjektör lerin temizlenmesine hıcmı katkısı olmuyor acaba?

bu işin tek bir yolu var dır;o da ultrasonik temizleme.sakın sıvılarla uğraşma hepsi boş.

BÖYLE BİR ŞEY BULDUM

Yanma sonucu oluşan artıklar ve yakıt içerisinde bulunan yabancı maddeler,tıkanan damarların kalp krizine yol açtığı gibi,enjektörün tıkanmasına sebep olur. Bu yapışkan,zift benzeri yakıt artıkları,yakıt filtresini tıkar ve iğne ucunda düzensiz püskürtme şekillerine yol açar ve yakıtın yeterli miktarlarda geçişine engel olur. Yakıta su karışması sonucu yakıt çubuğunda pas ve çözelti birikir,yakıt enjektörlerindeki yakıt transfer sistemi daha da tıkanır. Dahası,yakıt akış miktarının kısıtlanması sonucu yakıtın daha az miktarlarda akması,anormal tutuşma ısılarına sebep olur ve bu da pisliklerin yakıt enjektöründe sertleşmesi sonucunu doğurur. Egzos gazlarının ateşleme sistemine tekrar çekilmesi sonucu iğnenin ucunda karbon artıkları birikir. Ne basınç,ne de kimyasallar tek başına,yakıt enjektörlerinde birikerek enjektörün tıkanmasına ve sızıntı yapmasına sebep olan karbon ve yabancı madde artıkları ile katran parçacıklarını uzaklaştırmaya yeter. Üstün teknoloji ürünü ULTRASONIC INJECTION CLEANER 'ın ultrasonic banyosu ile,enjektörlere veya yakıt transfer sistemlerine zarar vermeden bu birikimler temizlenip,uzaklaştırılır. Aracınızda belli aralıklarla yağ,benzin ve hava filtrelerinizi değiştiriyorsunuz.Biz size enjektör filtrenizi de değiştirmenizi öneriyoruz. NEDEN ? Çünkü pislik filtrenin her iki tarafında da birikir ve sadece filtreyi değiştirerek memede tıkanmayı engelleyebilirsiniz. Tıkanmış enjektörler kötü püskürtme şekillerine ve düzensiz yakıt miktarına sebep olurlar ve bu da aracınızın zor çalışmasına,hava kirliliğine,aşırı benzin tüketimine,aracınızda teklemeye ve aracınızın güçten düşmesine sebep olur. Kötü yakıt karışımları motorun hararet yapmasına sebep olur ve motor yağına zarar vererek tamiri pahalı mekanik motor arızası riskini artırır. Yakıttaki katkı maddeleri,basınçlı kimyasal temizleme sistemleri ve yeni formüllü petrolleri destekleyen petrol şirketleri de 'Yakıt artıkları enjektörlerin tıkanmasına yol açar ' probleminin farkına varıldığının bir göstergesi.

merhabalar yakıt katkısı olarak berner kullanın faydasını göreceksiniz ben adem usta istanbul maslaktan land rover bmw mini cooper ustası
fikir almak isterseniz GSM:0536-287-75-56 ADEM KARNUÇU

yiğito' Alıntı:
bu işin tek bir yolu var dır;o da ultrasonik temizleme.sakın sıvılarla uğraşma hepsi boş.

ultrasonik temizlemede kullanılan kimyasalların markaları shell mobil marka kimyasallarmı yada temizlik yapan cihazlar mobil castrol marka cihazlarmı ...araştırma geliştirme ye milyarca dolar harcayan en iyi mühendisleri bunyesinde barındıran firmalar ultrasonic temizliği keşfedemediler.burda çelişki var

ultrasonik enjektör temizliği sadece ses dalgalarıyla(frekansı ayarlanır) aracılığıyla yapılır,düşük veya yüksek frekansdaki ses dalgaları enjektör deliğindeki kurumları kırar,kimyasal ile karıştırmayın aşırı güçlü kimyasallar enjektör ağzını bozar,frekansı ayarlanan ses dalgaları sayesinde ultrasonik sistemde enjektör zarar görmez.enjektör servisim felan da yok bu arada ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Arkadaşlar ultrasonik temizlemede frekansı ayarlanabilen ses dalgaları kullanılır,düşük veya yüksek frekans ayarı ile enjektör ağzındaki kurumlar ses dalgaları yardımı ile kırılır.Hiç bir zaman sıvı ile ultrasonik temizleme olmaz,temizleme sıvısı içindeki kimyasallar çok güçlü olduğu için enjektör ağzını bozabilir,bu işin en kesin yolu budur.sakın yanlış anlamayın ne ustayım ne de enjektör ayar servisim var ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

cevap için teşekkürler.sizden sonra da biraz araştırma yaptım. lakin bu işlemi yapan herhangi bir servis göremedim. bununla ilgili de bildikleriniz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

yakın bir zamanda carbon clean ile ilgili bir makale yazacağım, tamamen teknik bilgiler ve referanslarla...
(tabi uygulama sonrası motor elimde kalmazsa ;p)

carbon clean yaptırdım. daha önce niye araştırmadım diye kızdım kendime. çünkü yaptırdığım yere en az 300 araç yazın bu uygulamayı yaptırmış. ben çok ama çok memnun kaldım. internette yetkili servislerin adreslerini bulmak mümkün. ben de oradan buldum. pişman olmazsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri