Webasto Voltaj Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BSEDEF Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,761

BSEDEF

Yeni Üye
Selamlar

Karavanima webasto stc 2000 takildi yanliz soyle bi problem var:

ilk calismaya basladigi 30 saniye - 1 dakika karvanin isiklari goz kirpmasi gibi hizli hizli kisilip aciliyor,akum webasto calismadan once %90 gosterirken ilk calisma esnasinda %70lere dusuyor , akum lityum 100 ah 12v
Sizce bu goz kirpma neden olur ve normal midir?

Bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim.

Etiketler
webasto ateşlemesi devreye girerken yüksek akım çekiyordur muhtemelen. Sorun fazlalaşırsa daha iyi ve büyük bir akü takarak sorunu aşabilirsiniz belki. Akünüzün durumu kötüyse de bu sorun olabilir bence.

Webasto ilk kalkış zamanı mazotu tutuşma ısısına ulaştırmak için kızdırma bujisi kullanır. Sanırım 130watt civarı idi. Voltaj dalgalanması olağan. Çok çökme varsa akü kapasitesi iyi değil demektir

Isıtma bujisi devreye girdiğinde gerilim çöküyordur. Akü üzerinde de gerilim düşüyormu kontrol edin. Aküde düşüş az ise Webasto'ya aküden ayrı hat çekin, sigorta eklemeyi de ihmal etmeyin. Aküde de düşüş fazla ise, akünün ömrü sona yaklaşmış demektir.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim,

Mppt şarj kontrolöründe akü yüzde 85 doluluk gösterirken yüzde 75 lere düşüyor ilk çalışma esnasında ve yaklaşık 1 dk sonrada ışık kırpılmaları gidiyor ve akü tekrardan yüzde 85 göstermeye başlıyor bir süre sıcak üfledikten sonra üflediği havası ılımaya başlayınca tekrardan ışıklar kırpılıyor ve üflediği hava sıcaklaşıyor, akümü ve karavanımı yeni aldım , aküm outdo marka 100ah lityum.
Acaba webasto da bir sıkıntı olabilir mi?

Aküden gibi duruyor. % doluluk göstergeler doğru göstermiyor olabilir. Gerekirse başka bir akü ile deneyin veya dışarıdan elektrik alıyorken test yapabilirsiniz.

Aküyü nasıl ve nerede test ettirebilirim?

teşekkür ederim

Avometre gibi ölçü aleti varsa webasto çalıştığı anda akü uçlarından gerilimi ölçün.
Çalışma esnasında gerilim kaç oluyor.Birde tüm cihazlar,ışıklar vs kapalı iken akü uclarından voltaj ölçün.Akünüzün sağlamlığını uygun voltaj aralığında olup olmadığını tespit edin.Yada bilen oto elektrikcisine ölçtürün.

Akü markasının ofisini arayın, garanti kapsamında ücretsiz ve detaylı ölçüm yaparlar. Büyük ihtimalle de yenisini verirler.

Tekrardan merhabalar,

220 volt alirkende webasto atesleme yaparken yine isiklar goz kirpiyor maalesef, 12 volt buzdolabinda boyle bi sorun yasamiyorum.

birde ustadlara bir sorum daha var;

12 volt 50lt buzdolabi, hidrofor ve led isiklarim harici elektrik kullanimim yok iken 100ah lityum akum gunes enerjisi ile gun batimina kadar %98 lere ulastigi halde gece 1 gibi aku komple bitiyor , gunes enerjisinden akuye enerji aliminda vs buzdolabi calisiyor bir sorun yok ,aku yeni sizce tum gece enerjinin yetmemesi neden? Buzdolabi 7 kademe iken ben 1-2 kademelerde calistiriyorum.
Mppt sarj kontrol unitesinde ayarlar stok lityum aku ayarlarinda.
Tesekkur ediyorum simdiden

Tekrardan merhabalar,

220 volt alirkende webasto atesleme yaparken yine isiklar goz kirpiyor maalesef, 12 volt buzdolabinda boyle bi sorun yasamiyorum.

birde ustadlara bir sorum daha var;

12 volt 50lt buzdolabi, hidrofor ve led isiklarim harici elektrik kullanimim yok iken 100ah lityum akum gunes enerjisi ile gun batimina kadar %98 lere ulastigi halde gece 1 gibi aku komple bitiyor , gunes enerjisinden akuye enerji aliminda vs buzdolabi calisiyor bir sorun yok ,aku yeni sizce tum gece enerjinin yetmemesi neden? Buzdolabi 7 kademe iken ben 1-2 kademelerde calistiriyorum.
Mppt sarj kontrol unitesinde ayarlar stok lityum aku ayarlarinda.
Tesekkur ediyorum simdiden

Buzdolabı, hidrofor ve led ışıklar 100 amper aküyü 5-6 saatte bitiremez aküden eminseniz, aküden dağılan tesisatta bir yerlerde kaçak vardır.

Buzdolabı, hidrofor ve led ışıklar 100 amper aküyü 5-6 saatte bitiremez aküden eminseniz, aküden dağılan tesisatta bir yerlerde kaçak vardır.

Şu an karavandan yazıyorum, aküm şu an komple bitti erkenden yatış 😁 aküm sıfır yeni akü outdo marka, buda ilk karavan tecrübem, milas ören deyim ne yapabilirim bilmiyorum açıkcası , Mppt kontol ünitesinden sürekli kontrol ediyorum şarj %0 ve E-1 uyasırısı yanıyor güneş almaya başlayınca dolapla birlikte tüm sistem devreye giriyor, bu arada karavanı aldıktan sonra buzdolabını kullanmadan diğer tüm elektrik aksamını kullandım böyle bi deşarj olmadı ve %85 lerden %75 lere indi 15-20 günde, buzdolabım asterm marka 12 volt dönüşümü yapılmış buzdolabı, soğutması çok iyi ama kaçak dolapta olabilir mi?

Hürmetler

Şu an karavandan yazıyorum, aküm şu an komple bitti erkenden yatış 😁 aküm sıfır yeni akü outdo marka, buda ilk karavan tecrübem, milas ören deyim ne yapabilirim bilmiyorum açıkcası , Mppt kontol ünitesinden sürekli kontrol ediyorum şarj %0 ve E-1 uyasırısı yanıyor güneş almaya başlayınca dolapla birlikte tüm sistem devreye giriyor, bu arada karavanı aldıktan sonra buzdolabını kullanmadan diğer tüm elektrik aksamını kullandım böyle bi deşarj olmadı ve %85 lerden %75 lere indi 15-20 günde, buzdolabım asterm marka 12 volt dönüşümü yapılmış buzdolabı, soğutması çok iyi ama kaçak dolapta olabilir mi?

Hürmetler

Buzdolabı ile akü arası kaç metre ve kaçlık kablo kullanılmış.

Akünüzün şarjının bitmesi için bir şeylerin kontrolunuz dışında güç tüketmesi ,elektrik tesisatın yanlış bağlantı sebebiyle kaçak olması yada akünün aslında tam şarj olmaması gerekir.
1-sizin led aydınlatmaların toplam gücü nedir?
2-buzdolabı kesintili çalışıyormu yoksa sürekli mi çalışıyor

akünüzü 220 v ile harici tam şarj edin yada elektrikciye şarj ettirin.Sonra buzdolabı devre dışı bırakıp webastoyu çalıştırın gene led aydınlatmalarda kırpılma oluyor mu kontrol edin.
Eğer 220 v ile tam şarj ettikten sonra deneyip sorun görülmüyorsa ,solar sitemde veya şarj cihazınızda sorun vardır.Kaliteli bir cihaz değilse MPPt cihazına fazla güvenmeyin.
220 V ile şarj ettiniz webastoyu çalıştırdınız ve led aydınlatmalarda hala kırpılma oluyorsa, kablo kesitleri düşük ,kablo bağlantıları uygun yapılmamış olabilir.
Led aydınlatma bağlatısı ve güçlerini de kesinlikle kontrol edin.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.