Webasto Ve Akü Şarjı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oonero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,986

oonero

Yeni Üye
Merhaba Dostlar,

2001 Model Mercedes Vitomu CamperVan olarak kullanmaktayım.
Webasto taktırmak istiyorum, bunun için yaşam aküsüne ihtiyacım var mı? Dağlarda yolda kalmak istemiyorum :smiley:
...
Evet ihtiyacın var derseniz 12v'luk bir buzdolabı ve laptop kullanmak istiyorum;

1) Solar panel düşünMüyorum, aküyü şarj cihazıyla şarj et derseniz, 100 amp akü için 1650 TL, şarj cihazı için 1350 TL fiyat aldım, daha uygun seçenekler de akü ömrü bakımından güvenli mi?
2) Webasto, laptop ve Önde duran mini buzdolabım nasıl bağlanacak, aküyü şarj edeceğim zaman herşeyi sök-tak mı yapacağım?

Sade ve madde madde yazabilirseniz çok sevinirim, çocuğa anlatır gibi lütfen :smiley:
Zahmet vereceğim, herkesi sevgiyle selamlıyorum..

O. Öner

Etiketler
Merhaba,

Webasto'nun kendi sayfasında (https://www.webasto.com/fileadmin/w...umentation/australia-heating-air-top-faqs.pdf) sık sorulan sorulara cevaplar kısmında aşağıdaki gibi yazmış;

Question 14 – How much power does the heater consume? The AT 2000 STC uses as little as 14 watts during normal operation (6-7 Amps at initial start phase, then 1-2 Amps during continuous running)

Akünüzün %100 dolu olduğunu, 100A araç akünüz olduğunu, ısıtıcıyı gece 6 saat boyunca kullanacağınızı düşünürsek gece sonunda 2Ax6 saat=12A gibi bir harcama olacak görünüyor.

Bu durumda kendiniz karar verin; ihtiyacınız var mı? yok mu? ;)

Merhaba Dostlar,

2001 Model Mercedes Vitomu CamperVan olarak kullanmaktayım.
Webasto taktırmak istiyorum, bunun için yaşam aküsüne ihtiyacım var mı? Dağlarda yolda kalmak istemiyorum :smiley:
...
Evet ihtiyacın var derseniz 12v'luk bir buzdolabı ve laptop kullanmak istiyorum;

1) Solar panel düşünMüyorum, aküyü şarj cihazıyla şarj et derseniz, 100 amp akü için 1650 TL, şarj cihazı için 1350 TL fiyat aldım, daha uygun seçenekler de akü ömrü bakımından güvenli mi?
2) Webasto, laptop ve Önde duran mini buzdolabım nasıl bağlanacak, aküyü şarj edeceğim zaman herşeyi sök-tak mı yapacağım?

Sade ve madde madde yazabilirseniz çok sevinirim, çocuğa anlatır gibi lütfen :smiley:
Zahmet vereceğim, herkesi sevgiyle selamlıyorum..

O. Öner
Yaşam aküsü alın akım değerini tam güç tüketiminizi bilmeden yazamıyorum ama afaki 100 A/h diyeyim, bir elektrikçiye seçici later ile taktırın ve istediğiniz zaman motor aküsü ile paralel çalışmasını sağlayın. Bunu yaparsanız kabin ısıtıcı istediğiniz gibi kullanırsınız. laptop 60 W civarıdır problemsiz şarj olur. Buzdolabınızın güç tüketimini bilmiyorum kompresörlü araç tipi ise 45 W civarı termoelektrik ise 60W civarı tüketir. Termoeletrik ise sürekli çalışacaktır kullanmanızı tavsiye etmem bunun yerine buz kutusu kullanmak daha iyi olur. Kompresörlü ise 100 A/h lik akü ile problem yaşamazsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR