Uzun-kısa Şasi Kamyoneti Alkovenli Karavana Dönüştürmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozanince Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,498

ozanince

Yeni Üye
Merhaba Dostlar.
Gezmeyi seven biri olarak Karavan hayaliyle araştırmalar yaparken kendimi burada buldum.
Kendimce araştırmalar yaptım fakat kafam karma karışık oldu ve konu açmaya karar verdim.
Umarım tecrübelerinizden faydalanabileceğim.

Araştırmalarıma minibüslerden başladım(peugeot j9 vb) daha sonra midibüsleri araştırdım(iveco m23-29 vb)
minibüslerin küçük kalması ihtiyaçlarımı karşılamıyor. Midibüsler için ehliyetimin sınıfını değiştirmem gerekiyor( Yapabilirim)
ve en son kafama takılan ise başlıkta belirttiğim gibi alkovenli karavan yaptırmak(Geniş hacimden kaynaklı).Bu konu hakkında forumda 2009-2010 tarihli başlıklara ulaştım bunun sadece karavan firmalarınca yapılabileceği bilgisine ulaştım. yorumlar vs. derken kafam allak bullak.
Eşimin 1. dereceden akrabası kamyon ve kamyonet kapalı-açık kasa üreticisi bu firma tarafından üretim yapma şansımız var mı?
Alkovenli işi hayal ise, iveco m23-29 önerir misiniz?
Teşekkür ederim.

Akrabanizin once karavan uretimi icin tip onay belgesine benzer bir imalatci belgesi almasi lazim yoksa ruhsat cikartamazsiniz.

Merhaba Dostlar.
Gezmeyi seven biri olarak Karavan hayaliyle araştırmalar yaparken kendimi burada buldum.
Kendimce araştırmalar yaptım fakat kafam karma karışık oldu ve konu açmaya karar verdim.

Araştırmalarıma minibüslerden başladım(peugeot j9 vb) daha sonra midibüsleri araştırdım(iveco m23-29 vb)
minibüslerin küçük kalması ihtiyaçlarımı karşılamıyor. Midibüsler için ehliyetimin sınıfını değiştirmem gerekiyor( Yapabilirim)
ve en son kafama takılan ise başlıkta belirttiğim gibi alkovenli karavan yaptırmak(Geniş hacimden kaynaklı).Bu konu hakkında forumda 2009-2010 tarihli başlıklara ulaştım bunun sadece karavan firmalarınca yapılabileceği bilgisine ulaştım. yorumlar vs. derken kafam allak bullak.
Eşimin 1. dereceden akrabası kamyon ve kamyonet kapalı-açık kasa üreticisi bu firma tarafından üretim yapma şansımız var mı?
Teşekkür ederim.

Merhaba Dostlar.

Teşekkür ederim.
merhaba tip onay belgesini tüm araç işleri yapan imalatçılar yani oto dizayncılar kasa imalatçıları gibi mühendislerine çizdirip onaya başvururlar sizin elinizde kasa imalatçısı bir yakınınız var daha ne olsun başlayın her aşamasında emeğiniz olsun başarılar

O dediginiz panelvan icin gecerli. Neyse iyice arastirin. Acik kasa uzerine alkovenli karavan izni almak o kadar kolay degil.

Ben kendi alkovenli karavanını yapan birisine (karoserci arkadaşı veya tanıdığı vardı) aracına nasıl karavan ruhsatı alacağını sorduğumda aldığım cevap şöyleydi.

Mustafa bey araç beş yaşında olması gerekiyor ötv denilen vergiden muaf olması için.
Ķamyonet bir araç seçiyorsunuz.

Yapmak istediğiniz modelin projesi ni çizdikten sonra makine mühendisliği ne resmi olarak cizdirceksiniz .
Ve yapan karasör ÇÜ fatura kesecek boyacı fatura kesecek.
Mobilya cı .sonra TSE ye götürüp onaylatıyorsun
Bunları dosya halinde trafik işlemlerini yürüten arkadaş ruhsat namene (özel amaçlı motor caravan) yazıcak bunlarla trefiğe gidip onayını alıyorsun oradan fenni muayene ye (tüv) den de geçtinmi işlem tamam dır hepsi bukadar.

Burada byacı fatura kesecek demesinin sebebi muhtemelen karavanının rengini değiştirdiği içindir. Alkovenli yapıyı yapan karosercinin tip onay belgeli olması gerektiğini düşünüyorum.

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Maddi imakansızlıklardan kaynaklı ertelemek zorunda kaldım. Karavan hayalimden vazgeçmiş değilim. Şanlıurfa da özel bir okulda Görsel sanatlar öğretmenliği yapıyorum. Okula çekme karavan projesi sundum ve onaylandı. karavan şirketleriyle görüşmeler yapıyorum. fikir vermek isteyen arkadaşlar bana özelden ulaşırlarsa sevinirim. iletişim bilgilerimde telefon numaram yazıyor. tekrardan teşekkür ediyorum. :smiley:

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Maddi imakansızlıklardan kaynaklı ertelemek zorunda kaldım. Karavan hayalimden vazgeçmiş değilim. Şanlıurfa da özel bir okulda Görsel sanatlar öğretmenliği yapıyorum. Okula çekme karavan projesi sundum ve onaylandı. karavan şirketleriyle görüşmeler yapıyorum. fikir vermek isteyen arkadaşlar bana özelden ulaşırlarsa sevinirim. iletişim bilgilerimde telefon numaram yazıyor. tekrardan teşekkür ediyorum. :smiley:
Alkovenli veya 750 kg.üstü çekme karavan yapmak size evrak kısmında (tip onay) imkansız veya çok maliyetli olacak gibi görünüyor ,henüz bitirmedim ama alkovenliden daha avantajlı olabilecek m29 iveco yu tavsiye edebilirim,alkovenliye göre imalat maliyeti daha az olacaktır,birkaç resim paylaşabilirim yapım aşamalarından.

20160908 181312

20160417 171815

20160827 194552

20160719 204439

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR