Uludağ İle İlgili Sorularım Var???

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sargon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,457

sargon

Yeni Üye
Herkese merhaba forumda yeniyim. Uludağ da trekking tarzı biraz zaman geçirmek istiyorum, belki on gün. Birkaç gün içinde çıkacağım. Temmuzun ortaları olacak bu durumda. Mevsimi düşünerek ne tavsiye edersiniz. Ben ağırlık olmasın diye çadır almayacaktım ama mağazada birisi beni uyardı sadece uyku tulumu biraz gaflet olabilir. Hava sıcaklıkları ve kar durumu uludağ da nasıldır temmuzda ve kaç dereceye kadar bir uyku tulumu almalıyım? Sonra su mevzusunu nasıl hallederiz yiyecek sorun değil idareli gider hani dağda yamaçlarda kar varsa su olayı da çözülür. Zirveye çıkmayacağım, dağcılık yapmayacağım ama olabildiğince de yükseğe doğru gitmek isterim. Manzaralar ve doğal güzellikleri dikkate alarak nasıl bir rota izlemeliyim, yürüyüşe nereden başlamalıyım? İstanbul dan geleceğim bursaya vardıktan sonra uludağa nasıl ulaşırım? olmadı yürürüm :smiley: Ayrıca yok burası milli parktır, yok burası kayak merkezidir, hotel alanıdır falan diye inciği boncuğu karışanı edeni olur mu? Son olarak tehlikeli olacağını sanmıyorum ama yinede sorayım ilk gezim olacağı için dağda, yamaçlarda ayısı kurdu filan sıkıntı olur mu? ama en önemlisi suyu nasıl çözeceğim siz nasıl yapıyorsunuz? Çok soru sordum okuyana ve güzelce cevaplayanlara çok kalite bir A veriyorum, çok teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Uludağ İle İlgili Sorularım Var???

Siz kimsiniz.?

Yaşınız kaç.? Deneyimleriniz neler.?

Önce bunları bir görsek. ?

Birde yazdığınız yazılarda satır atlasanız da daha okunur olsa.??

Ayrıca Uludağ'a nasıl ulaşmayı düşünüyorsunuz.?

İlk mesajınızın bir sorular yumağı olması burada sizi antipatik yapacağını da unutmayın lütfen.

Teşekkürler.

Sorularınızın cevabı iletimde var. Forumda yeni olduğumu, ilk gezim olduğunu söyledim. Okunabilirlik ve yumak konusu tamamen tercih meselesidir. Satır satır ve ayrı ayrı mesajlar dağınık görüntü oluşturabilir ve anlam eksikliği barındırabilir. Bana da kaba gelir ayrıca, sanki zorla cevap bekliyormuşum gibi olur :smiley:

Sorularımdan bir tanesine cevap verebilirdiniz, bana faydası dokunurdu.

Esen kalın.

Biraz sorunlusunuz galiba, piskolojik bir sorun var sanırım.

Forum Kurallarına göre diğer üyelere ve yöneticilere hakaret ettiğinizin farkında mısınız.?

Bu mevsimde Uludağ'da kar olmaz. 2543 metre de belki kuytu köşelerde kar bulabilirsiniz.
Çobankaya mevkiinde çok sayıda çeşme var.

Mesajınız karman çorman olunca İstanbul kelimesi gözden kaçmış.
Uludağ'a ulaşım için forumu araştırsanız nasıl olur. ??

Küçük Zirveye kadar olan yamaçlarda akan su kaynakları kurumamıştır.

Çadırsız olarak gecelenebilir ama mutlaka bivak kullanmanız lazım.
İrtifa yüksek - gece soğuk olur.

Yoğun orman dokusu olan alanlarda orman hayvanları ile karşılaşma riskiniz olabilir.

Yanıtlarım bunlar.

Üst mesajınız sebebi ile geçici olarak yasaklanmanız da an meselesi.

Uludağ'a ulaşmak içinde.

Otogarda 38 numaralı otobüse binin. (1,85 Lira)
Tophane de inin.

Uludağ Dolmuşlarının yerini sorun. ( Caddeyi arkanıza alınca yukarı çıkan merdivenlerin sonunda durak var.)

Tophane - Uludağ Dolmuş fiyatı 10 Lira.

Dolmuşlar sizi oteller bölgesine kadar çıkarıyor.
Otellerden sonra dağ sizin. Tabii orman dokusu tamamen bitiyor.

Araç yollarını kullanabildiğiniz gibi patikaları da takip edebilirsiniz.
Lakin tek başınıza etkinlik yapmanızı tavsiye etmiyorum.

Milli park içinde Sarıalan ve Çobankaya’da çadırlı kamp alanları bulunuyor.. buralarda çadır ile konaklayabilirsiniz.. Konaklama ile ilgili sitede yazılar mevcut.. Daha ayrıntılı bilgilere o sayfalardan ulaşabilirsiniz..
Askerliğimi 2003-2004 arasında uludağda yapmıştım.. size gezi önerim Uludağın oteller bölgesinden görülen zirvesine çıkmanız (asıl zirve çok daha arkada yer alıyor) o zirvenin arkasında olan göller bölgesine inmeniz.. Normal bir yürüyüş temposu ile dolaşır gibi sabah 9 da oteller bölgesinden çıksanız dolaşa dolaşa giderek oteller bölgesinden görülen kısa zirveye çıkıp arkasındaki göle saat 14-15 gibi göle varabilirsiniz. Tabii yürüyüş temponuza göre değişir.. tempolu yürürseniz çok daha erkende varabilirsiniz.. Orada da kamp kurabilirsiniz.. Yalnız hava sıcak diye düşünmeyin, yanınıza kalın birşeylerde almanızı öneririm.. Ayrıca yine yıkık haldeki Etibank Volfram İşletmesi tesisine de yürüyüş yapabilirsiniz.. Yalnız dikkatli olmanızda yarar var.. tesis oldukça yıkık çürük durumda.. çok da binaların içine girmenizi önermem.. Şu anki durumu bilmiyorum ama ben gittiğim zaman telefonlar zirvenin arkasında çekmiyordu, telsizle bağlantı kuruyorduk bu sebeple telefonunuza çok güvenmeyin, yanınıza ilkyardım malzemenizi ne olur ne olmaz diye almanızı öneririm.. Ayrıca dağ gezilerinize pek alışık değilseniz tek gitmek de riskli olabilir..

Sizede teşekkürler drankara verdiğiniz bilgiler için.

Sargon arkadaşım;
Bu site için emek veren bir arkadaşımız olan Murat bey için kullandığınız kelimeler ve üslüp doğru değil;
Murat beyden özür dilemenizi bekleriz

Cem Bey ,

Boşverin bana Tezek denmesine alıştığım gibi bu tarz yazı yazanlara da alıştım.

Murat bey;
Bu ve bunin gibi formlarda sizin gibi emek veren insanların bence değer görmesi gerekir.
Bu siteyi devamlı takip eden insanların emekçileri koruması,tepki vermesi formu daha sosyal ,seviyeli ve paylaşır kılar;

Cem bey, kişinin kendisini nezaketsiz durumlara karşı savunması gayet elzemdir. Yaşadığınız yerde farklı olabilir, yadırgamak için söylemiyorum. Tanışma esnasında karşımızda ki insanda kusur aramayız, bir şeyin kendi zevkimize göre yapılmasını söylemeyiz, cevaben armut piş gibi laubali ifadeler kullanmayız. Aksi takdirde karşı tarafı uyarmak durumun da kalınır ki bu da tatsız olur ve sizin verdiğiniz gibi tipik sosyal, bayağı tepkiler doğurur. :smiley:

Aslında uyarmamdan sonra moderatör arkadaşın konuya devam etmesi uyarıyı algıladığı içindi cem bey. Beni banlayabilirdi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR