Türkiye'nin ilk 'Buz Duvarı' Geliyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TezMertek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,193

TezMertek

Zirve
Yer
İzmir
Türkiye'nin ilk 'buz duvarı' geliyor

Elbistan Dağcılık Kulübü'nce hazırlanan projeyle, Türkiye'nin ilk “buz duvarı”nın oluşturulması için çalışma başlatıldı.Dağcılar, Türkiye'de çok az sayıda doğal şelalede, kış aylarında gerçekleştirilen buz duvarı tırmanışına büyük ilgi gösteriyor. Doğal şelale bulmada sıkıntı yaşayan dağcıları sevindiren haber, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinden geldi.

Türkiye ve dünyadaki önemli zirvelere çıkan profesyonel dağcı olan ve aynı zamanda Elbistan Dağcılık Kulübü'nün başkanlığını da yürüten Hakan Coşkun, ilçeye 10 kilometre mesafedeki kayaya, buz duvarı oluşturulması için proje hazırladı.

Proje üzerinde yaklaşık iki yıldır çalıştığını söyleyen Coşkun, Elbistan Taşburun köyü mevkisinde bulunan güvercin kayasının üzerine kaynak suyunun doğal yollarla taşınarak, mevcut akan suyla birlikte kayanın buzdan bir duvar haline getirilmesini istediklerini ifade etti.

Projenin teknik olarak Türkiye geneli ve komşu ülkeler bazında tek olduğunu savunan Hakan Coşkun, buz duvarının oluşturulması durumunda, bölgenin yapılacak tanıtımla kendi alanında ciddi bir cazibe merkezi olacağına inandığını belirtti.

Buz duvarının 40 metre yüksekliğinde ve 80 metre genişliğinde olacağını anlatan Coşkun, şunları söyledi:
“Dünyada bu spora olan ilgi her geçen gün artıyor. Ülkemizde yüzlerce profesyonel dağcı, her yıl yurt dışına giderek bu sporu yapıyor. Bazı ülkelerde doğal şelaleler kullanılırken, bazı ülkeler de yapay buz duvarları oluşturuyor. Ülkemizde donmuş şelale bulmak çok zor. Zaman zaman Karadeniz, Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu'da az da olsa donmuş şelale ile karşılaşabiliyoruz. Buradaki amacımız, yapay oluşturacağımız buz duvarı ile en az 4 ay bu sporun yapılabilmesini sağlamak.”

2 yılda 30 bin insan

Projenin profesyonel bir şekilde sevk ve idare edilmesi halinde ortaya mükemmel bir sonucun çıkacağını öne süren Hakan Coşkun, “Türkiye'nin ilk ve tek buz duvarı olacak. İsrail, Yunanistan, Bulgaristan, İran, Suriye, Azerbaycan gibi komşu ülkelerde böyle bir buz duvarı mevcut değil. Dolayısıyla 'buzlar ülkesi Kahramanmaraş'a kuruluyor' diyebiliriz. Gerçekten hayal değil, sadece iki yıl sonra buz duvarında fotoğraf çektirmek için gelen insan sayısı yılda 30 bin olacak” diye konuştu.

Coşkun, buz duvarının Türkiye Dağcılık Federasyonu ile eş güdümlü çalışılarak, Türkiye geneli ve uluslararası bazda speed tırmanış ve teknik tırmanış şampiyonalarının düzenlenebilmesi için alternatifsiz alan olacağına vurgu yaptı.
Hakan Coşkun, yapılacak ulusal ve uluslararası outdoor spor ve turizm fuarlarında açılacak stantlarla duvarın tanıtımı yapılarak, bölgeye yurt içi ve yurt dışı tur organizasyonlarıyla insanları getirilebilecek imkana sahip olduğunu dile getirdi.

Buz duvarı yapılacak bölgenin bin 500 metre yüksekliğinde olduğunu ve son 30 yılın hava raporlarını derlediklerini aktaran Coşkun, elde edilen sonuçlarla, bölgeye buz duvarı yapılmasının uygun olduğunu gördüklerini söyledi.

İlk buz tırmanma yarışı

Temeli dağcılığa dayanan ilk buz tırmanma yarışı, 1912 yılında, Brenva buzulu üzerindeki Courmayeur'de düzenlendi. Buz tırmanışının temel tekniğini ortaya çıkaran İngiliz dağcı Oscar Eckenstein, 1908'de, dağcı botuna eklenmek üzere kramponu tasarladı. 1960'larda Fransız dağcı Yvon Chouinard'ın buz kazmasını tasarlaması da bu spor dalı adına bir dönüm noktasıydı. Sovyetler Birliği'nde 1970'lerde her yıl buz tırmanma yarışları yapılırdı. Avrupa'daki yarışmaların merkezi ise Fransa'daki kayak merkezi Courchevel'di. En usta tırmanıcılar her yıl buradaki 40 metrelik yapay buz kulesinde bir araya gelirdi. 1999'da dört ayak üzerinden düzenlenmeye başlanan turnuva, ertesi yıl Dünya Kupası şekline dönüştü.

Etiketler
Ynt: Türkiye'nin ilk 'Buz Duvarı' Geliyor

Helal olsun valla çok mükemmel bir düşünce.....
inş bir an önce icraata geçer gerçek olur.....

Ben bu tip bir yapay buz duvarını İzmir Bozdağ Beldesi için hayal etmiştim.

Bozdağ Beldesinde merkeze yakın uygun bir park var. Parkın yamaca bakan tarafında 70-80 cm kalınlığında 30*20-25-30 metre yüksekliğinde tamamen betonarme bir duvar yapacaksın. 2 metre Temel derinliği de olmalı ;D

20-25-30 ların açıklaması. 30 metre genişlik. 10 metresi 20 metre yüksekliğinde. Sonraki 10 metre 25 , sonraki 10 metre ise 30 metre yüksekliğinde olacak.

En üst teraslara ulaşmak için arka yüzeye Z merdiven yapılacak. Terasların kenarlarına 2 şer metre ara ile güvenlik halkları ve demirleri monte edilecek. Yine teras kenarlarından sürekli akacak bir su tesisat sistemi kurulacak.

Aralık Ayında suyun akmasına başlanacak. 2-3 hafta içinde bembeyaz buzul duvarımız hazır ve nazır olacaktır.
Bu duvarın yüzeyinde - özellikle 30 metre olanda) balkonlar ve bombe tarzında beton dökecesin. :smiley:

Duvarın tam karşısında açılır kapanır bir tribün.
Tribünün yanına Kafeterya.
Sıcak - soğuk içeceklerini alan seyirciler tribüne, kurtlarını dökmek isteyen buz tırmanışçıları güvenlikleri alındıktan sonra duvara.

Hem belediye kafeterya geliri elde edecek. Hem Dağcılar kurtlarını dökecek.
Nasıl bir fikir sizce.??

Bence yapılacak yerin kalkınması için çok güzel yani ekonomik boyutu açısından olumlu bakıyorum
Ayrıca sporcularımızın bu sporu yapmak için yurtdışına çıkmalarınada gerek kalmayacak bölgesinde tek olacak yazmışsınız buda Turist geleceğinin bir göstergesidir.Paylaşım için tşk edrim

güzel fikir , benim de yıllar önce hayalimdi ama gerçeğe dönüştürmek nasip olmadı .ben uludağ da düşünüyordum , kapalı veya açık alanda da olabilirdi ...

Murat , ''Türkiyenin ilk buz duvarı '' biraz iddalı olmamışmı ???? bildiğim kadarıyla şu an Erzurumda yapılmış ve yüksekliği 20 metre olan bir buz tırmanış duvarı var her ne kadar çalışmıyor olsada .

Bozkurt Selam.

Ben Gazete haberini buraya alıntıladım ve link verdim diyordum ki :smiley: link yok.

;D

Vakit olunca link eklerim ilk mesaja.

Ankara'ya selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri