Turkiye'deki Karavan Yapan Firmalar:

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolakcin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,944

erolakcin

Yeni Üye
İsmim Erol Akçin herkese selamlar ve sağlıklı günler dilerim.
Yaklaşık 3 aydır bir motokaravana sahip olmak için çırpınıp duruyorum. Karavan kişiye özeldir deniliyor ya hah işte bu maksatla Mercedes Sprinter ext uzun şase araç aldım ve hemen akabinde bu aracı karavana (campervan) dönüştürecek firma arayışına girdim. Ankara, Adapazarı, Bursa'daki firmaları gezdim. Sonuç tam bir fiyasko. Neden mi ? işte nedenleri ;
1. Bu üreticilerin yaptıkları marangozluktan öteye geçmiyor,
2. İmalatı TR'de olmayan bir sürü donanım var ve hemen hemen hepsi ithal ediliyor. Buradaki üreticiye kalan bu donanımları monte etmek ve uygun bir mobilya tasarlayarak üretip monte etmek. Ne mümkün :smiley: Bunu bile beceremiyorlar, işçilik tam bir felaket.
3. Kişiye özel tasarınlar ne yazık ki karavan üretimi yapan firmalara özelmiş. Yani siz ne tasarlarsanız tasarlayın veya extra değişiklik ne isterseniz isteyin onların ezberleri bozuluyor. Kafalarındaki tasarım : Arkada yatak, daha sonra sırasıyla karşılıklı banyo ve mutfak, en önde yatak olabilen bir oturma grubu. Bu ezberin dışına çıktığınızda afallayıp kalıyorlar.
4. Sizi bir hayal satın almaya zorluyorlar. Yani elinize içinde euro cinsinden bir liste tutuşturuyorlar. Bu listedeki müştemilatın markası kalitesi hak getire, tamamıyla seçim kendilerine kalıyor. Peki ben kendi tasarımımdan vazgeçiyorum tamamıyla sizin tasarımınızı kabul ediyorum diyerek özveride bulunsanız bile, size ne satın aldığınızı en azından PC de ya da TV'de 3 boyutlu gösterecek bir teknolojiye sahip değiller.
5. "Burunlarından kıl aldırmıyorlar " diye atalarımızdan kalma güzel bir söz vardır. Tam bu havadalar. Niye? çünkü TR'de vergilerden ve maalesef sadece 3-5 üreticiden başka alternatif olmadığı için. Sevr andlaşması gibi tüm isterlerini kabul etseniz bile bu defa "Efendim dışarıda 60 tane karavana dönüşümü bekleyen aracımız var , ancak 4-5 ay sonra başlayabiliriz" engeline takılıyorsunuz.
6. Fiyatlar anormal yüksek : Yurtdışında üstelik sıfır bir araçlı karavan fiyatları (standart donanımlı) 50 bin euro civarındayken size 5 yıldan daha eski bir araçla birlikte yine 50 bin euroluk rakam çıkartıyorlar. Sanırsınız Cern'de atom parçalıyorlar ama maalesef Türkiye'de karavana sahip olmanın şartları bunlar. Paylaşmak istedim.

Etiketler
Erol Bey hoş geldiniz,

Canınızı çok sıkmayın dışarıda makul fiyat ve sürede yaptıramadığınıza siz de pek çok arkadaşın yaptığı gibi eğer yeriniz müsaitse zamanınız da varsa kendiniz yapmaya başlayacaksınız. Bence yer konusu çok önemli, otopark veya yol kenarında bu iş olmuyor. Bu resimlere bakınca aklıma yurtdışında kendi aracının bakımını yapmak isteyenlere garaj alanı kiralama sistemi geliyor, keşke bunu yapabilsek. Çıkarttığınız hesap doğru şu anda TL olarak 70.000 - 150.000 arasında fiyat veriyorlar. Kendiniz yaparsanız bu rakam istedikleriniz bağlı olarak 30.000 - 50.000 TL aralığına inebilir, 3 aylık kirası (aletler dahil) 10.000 TL olan bir atölye / garaj toplam masrafa eklense yine de piyasa fiyatının altında kalacaktır. Ayrıca birden fazla karavan yapanın yan yana çalışması bence güzel bir sinerji de oluşturur.

Aracımın içine elektrik switch paneli ve 2 kesici anahtar için kutu yapıp bağlar mısınız dediğimde bana da adı bende saklı firmalar mümkün değil dediler. Hele bir tanesi tadilat yapamıyoruz dediğinde niye diye sordum;
Cevap olarak sadece bir parça yaptırıp sonra karavanın tamamı için adımızı kullananlar var dediğinde haklısınız aracımın yanında Reimo yazıyor ama onun dünyaca bilinen sorunları size yansımasın demek zorunda kaldım.

Saygılar

Erol Bey hoş geldiniz,

Canınızı çok sıkmayın dışarıda makul fiyat ve sürede yaptıramadığınıza siz de pek çok arkadaşın yaptığı gibi eğer yeriniz müsaitse zamanınız da varsa kendiniz yapmaya başlayacaksınız. Bence yer konusu çok önemli, otopark veya yol kenarında bu iş olmuyor. Bu resimlere bakınca aklıma yurtdışında kendi aracının bakımını yapmak isteyenlere garaj alanı kiralama sistemi geliyor, keşke bunu yapabilsek. Çıkarttığınız hesap doğru şu anda TL olarak 70.000 - 150.000 arasında fiyat veriyorlar. Kendiniz yaparsanız bu rakam istedikleriniz bağlı olarak 30.000 - 50.000 TL aralığına inebilir, 3 aylık kirası (aletler dahil) 10.000 TL olan bir atölye / garaj toplam masrafa eklense yine de piyasa fiyatının altında kalacaktır. Ayrıca birden fazla karavan yapanın yan yana çalışması bence güzel bir sinerji de oluşturur.

Aracımın içine elektrik switch paneli ve 2 kesici anahtar için kutu yapıp bağlar mısınız dediğimde bana da adı bende saklı firmalar mümkün değil dediler. Hele bir tanesi tadilat yapamıyoruz dediğinde niye diye sordum;
Cevap olarak sadece bir parça yaptırıp sonra karavanın tamamı için adımızı kullananlar var dediğinde haklısınız aracımın yanında Reimo yazıyor ama onun dünyaca bilinen sorunları size yansımasın demek zorunda kaldım.

Saygılar

Erol Bey hoş geldiniz,

Saygılar
Hoşbulduk Gökhan bey,

Daha biraz önce Youtube'da bir sürü videosu olan ehveni şer firmasıyla görüştüm, 35 bin euro istedi. 35 bin euro karşılığında bana ne vereceksiniz diye sorduğumda biz size listeyi göndereceğiz dedi. 2 ay sonra aracı kabul edebileceklerini 3 ay sonra da karavana dönüşümün tamamlanabileceğini belirtti.
Bursa'daki ben bu işin piriyim Avrupa normlarında imalat yapıyoruz diyen diğer bir firmaya da Ankara'dn kalkıp gitmiştim ve görüşme neticesinde benden 32 bin euro istemiş kuruş indirim yapamam demişti.

Yani kısacası TR'de standart (mütevazi) bir karavanın (camper) maliyeti bugün araç dahil 60 bin euro. İthal malzemeleri anlarım ancak adamlar işçilik için de eurodan aşağısını kabul etmiyorlar. Sanki daha önce marangozluğu euroyla yapıyorlarmış gibi. Aslında bunarı bu hale getiren mevcut vergi sistemi. Devlet karavan ithalatındaki vergileri uçak ve yat alımlarındaki vergi oranlarına (yani %0) çekse, kurumsal gibi şatafatlı görünen ama bakkal mehmet efendi gibi çalışan marangozların esamesi okunmayacak.

Ben de Bursa'dan bir firmayla görüştüm.USA de kendime ait Dodge Ram 5500ü karavan/ expedition vehicle a çevirmek istediğimi söyledim.Zar zor konuştu.65bin € istedi.6 ay bekleme sırası var dedi.

Merhaba İstanbul Tuzla İtosb da Gencer kasa var. Eşim bir süre firmada görev yaptı. Ciddi anlamda güzel karavanlar yapıyorlar. Bir görüşebilirsiniz

Daha vahimi işin esnaflık boyutunda. Ankarada çok bilinen (tamir v.s) x firma diyelim, 10'a anlaşılan fiyatı son dakka 13'e çıkarıyorlar sonra da bu böyle istersen yaptırma ahanda kapı diyeceklerdi nerdeyse.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR