Türk Malı Arazi Aracı ( TURKAR)

yerlı malı

12530054

12530054

Etiketler

Yerli 4X4 mini kamyon Turkar BUKAN

Türk yapımı çok amaçlı 4X4 ilk mini kamyon Multi-Turck BUKAN kısa zamanda yollara çıkacak. Turkar Hisarlar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker, Avrupa'nın önde gelen iş makineleri firmaları için makine eleman ve komponentleri ihraç ettiklerini, iç piyasaya yönelik de traktör ve iş makineleri kabinleri, tarım makine ve aletleri ve spor aletleri ürettiklerini söyledi.

Tesislerde son üç yıldan bu yana gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmaları sonucunda tamamıyla özgün tasarımlara dayalı N1G kategorisinde Türkiye'nin ilk 4x4 çok amaçlı hafif mini kamyoneti Turkar'ın prototip üretimlerini gerçekleştirdiklerini anlatan Türker, şu bilgileri verdi:

''Bu araçların yol dışı sürüş testleri sürüyor. Eskişehir Sanayi Odası 2009 yılı Teknoloji Geliştirme Ödülüne layık görülen Turkar'ın ödülünü geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün katıldığı bir törenle aldık. Bakanımız aracın test sürüşünü de yaptı.

Türkiye için önemli bir ihtiyacı karşılayacak nitelikteki Turkar Araç Projesi, yabancı ortak, yabancı danışman ve lisans anlaşması olmaksızın Türk üniversiteleri ve Türk otomotiv yan sanayinin örnek işbirliğiyle gerçekleştirildi. Proje bu özelliği nedeniyle TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı tarafından desteklendi.

15 Kasım'da Eskişehir İl Koordinasyon Toplantısı'na katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından da ilgi ile incelenen ve beğenilen Turkar'ın ülkemizin ilkim ve coğrafi koşulları için uygun bir araç olduğu hususu önemle vurgulandı.''

Türker, Turkar üretim ve montaj tesislerinin, Ocak 2010'da, programının uygun olması durumunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle açılacağını sözlerine ekledi.

Turkar'ın sabit 4X4 Bukan SX4 modeli off-road kullanım şartlarına uygun olarak üretilmiş. İki farklı hız seçeneğide bulunan araçta, hız konumu torpido üzerinde bulunan kumanda ve kontrol butonları kullanılarak seçilmekte. 0-45 km/h hız seçeneği arazi koşullarında kullanılmakta. Çok yüksek eğimli iniş ve çıkışlarda bu seçenek aktif edilerek fren ve gaz pedalı kullanılmaksızın emniyetli bir iniş ve çıkış kontrolü sağlanmakta. 0-116 km/h hız seçeneğinde araç maksimum 116 km/h hız yapabilmekte. Ayrıca arka defransiyel kilit sistemi ile en zor yol şartlarında sürüş yapılabilmekte.

Motor olarak Turkar da dünya ticari araç üreticilerinin tercih ettiği IVECO motoru kullanılmış. 2.3 litre 4 silindirli 270 Nm tork üreten Common Rail dizel motor gücünü 12 hızlı şanzuman yardımı ile tekerleklere aktarmakta. 215/75/R16 ölçülerine sahip tekerleri bulunan Bukan ın ön ve arkada Disk frenler kullanılmış.

Aracın uzunluğu 4815 mm., dingil mesafesi 2724 mm., genişliği 1876 mm. boş ağırlığı 2500 kg ve istihap haddi ise 1000 kg.

Sırf motor, araç mühendisliğinin en az %50 sidir zaten.Ağırlık olarak hesaplamışlar herhalde %85'i ::smiley: ;D

ben mimar sinan güzel sanatlarda okudum

orda okuyan endüstri tasarım öğrencilerinden herhangi birisini yoldan çevirip yarım günde bir çizim yaptırsanız bundan 100 kat güzel bir görüntü çıkar

bu tip işlerde motor ve maknik zordur onu çözmüşken adam gibi bir tasarım yapmak kolaydır. adam olmayız biz

yogurda koysan cacık olmaz bu aractan.. nekadar cırkın yaa bunu nasıl yaparlar anlamıyorum saka gıbı bırakın guzel sanatları 5 yasındakı cocuga araba cız deseler bukadar kotu bısey cıkmazdı heralde :smiley:

biz bu işi 21.yüzyılda bile kıvıramıyorsak ve bu şekilde yuzumuze bulaştırıyorsak sezarın hakkını sezara verelim.
bu işe milyonlar yatırım yaptığımız buysa biz hiç bulaşmayalım. araçlarımızı toplattığımız emektar ustalarımız bile çok daha iyilerini yaparlar be ??? ???

Bu araç iş makinesi gibi düşünülse daha iyi olur herkes giydirmiş araca ama ilk olması önemli(kısmende olsa ilk)Devrim i de alıp bir bir amerikan arabasının yanına koysak rezil bi tasarım denirdi üretildiği yıllarda ama aslında çok kötü değil bence,
Bu araçta öyle Volvonun falan da çok çirkin görüntüye sahip 4 çeker dolmuşları var ama sitede sayfa açıyoz vıdeolarını paylaşıyoz,bence bu kadar yüklenmesek daha iyi tamam çook yakışıklı değil ama arazide sırtında yükle ilerlicekse mesele yok,
Saygılarımla
Serkan BAYRAM

Benim gayet hoşuma gitti.İlk olması yerli olması önemli.Üzerine LAND ROVER-JEEP vs. gibi bir logo koyulsaydı bir çok kişi harika diyecekti çok iyi biliyorum.Benimde hayran olduğum DEFENDER dizaynı konusunda nedense hiç bir kötü yorum yok gibi.DEFENDER dizaynı çok mu zor yoksa.Belçika kraliyet güzel sanatlar akademisi mezunları tarafındanmı çizildi yoksa.Veya bir çok seveni buluban LADA NIVA bundan dahamı grift .Emeğe ve yapılanlara saygı gösterilsin.BEĞENMEDİM kabul edilebilir bir yorum.Fakat aşağılayıcı tarzdaki yorumlar hoş olmamış.

bi ara pi makina diye bi şirket askeriyeye satmak için bu tarz bir kamyon prototipi yapmıştı. Sanki pat patın üstüne konulmuş kutu gibi duruyordu. Allahtan o prototipte kaldı :D
D73426C275914040922AD846A6FB6767

Şu an tasarım olarak sınıf ta kalmış gibi.(Bunu söylerken. Marmara resim terk,ve Mimar sinan güzel Sanatlar mezunu olarak) Konuşma hakkım olduğuna inanarak söylüyorum.Yoksa susardım.Ben hep tofaş ve fiat tasarımlarına takılırım.Özellikle de Bir palio mu sienamı her ne ise önden bakılınca özürlü bir tsarım bile değil, sonuc ve kötü örnek olarak gösterirdim.Ama bu beyler Kötü bir tasarım örneği daha bize kazandırdılar.Umarım tasarım ve ergonomide ki eksikliklerini güç ve diğer alanlarda devam ettirmemişler.Her ne kadar görüntü olarak oyumuzu almasada inşaallah diğer yapacaklarıyla kendini isbatlar.Yinede kücümsenmeyecek bir hizmet.Yeterki yol alsın gitsin.Bu ilerleme safhaların da bakarsınız,kendi alanında daha başarılı tasarımcı ve muhendisler ile çalışmaya devam ederler.her şeye rağmen yolları açık olsun.Umarım birileri çelme atmaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR