tül kırışıklığı nasıl açılır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ebrukocan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,635

ebrukocan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar yeni evlendim tüllerimi ilk defa kendim yıkadım fakat tüllerimi yıkadıktan sonra buruşan bir kumaşı olduğu farketttim kırışıklıkları açmak için zorladım internette biraz araştırma yaptım belki benimle aynı sorunları yaşayan vardır diye sizlerlere paylaşmak istedim.Keyifli okumalar

Perde kırışıklığı nasıl açılır? Kullanım amacına göre çeşitli perdeler vardır ve perdeler buna göre ütülenir. Perde nasıl ütülenir?

Perde evin dekorasyonunu tammalayan bir parça olduğu kadar evi istenmeyen güneşten, soğuktan ve tozdan korur. Kullanım alanına, amacına göre çeşitli perdeler vardır. Evlerde genellikle güneşlik, tül ve dekor perde kullanılmaktadır. Bunlar özelliklerine göre yıkanır ve ütülenir.

tül ütüleme çok önemlidir. Jilet gibi ütülenmiş perdeler kendini gösterir. Kırışık perdelerin zaman içinde kendi kendine açılacağını düşünmek doğru değildir. Perdelerinizi asmadan önce mutlaka çok düzgün bir şekilde ütülendiğinden emin olun.

Çeşitlerine Göre Perde Kırışıklığı Nasıl Açılır?

Güneşlikler

Güneşlikler, genellikle pamuklu veya pamuklu sentetik kumaşlardan yapılmaktadır. Elde veya makinede düşük ısıda suda yıkandıktan sonra tersinden ılık ısıda ütülenmelidir.

tül ütü İşlemi

Keten, pamuklu saten olarak değişik kumaşlara ütü yapıldığı için tül perdeler de çok çeşitli kumaştan yapılabilmektedir. Pamuklu, sentetik kumaşın iplik özelliğine göre yapılmalıdır. Pamuklu perdeler yüksek, sentetikler düşük, keten yüksek, pamuklu saten kumaşlar nemliyken yüksek ısıda ütülenmelidir.

Tül perdeler ütüye ihtiyaç duymaz. Doğru şekilde yıkadıktan sonra bekletmeden hemen asarsanız kırışmazlar. Tül perdenin üstünde işlemeler varsa, işlemeler içte kalacak şekilde katlayarak makineye koymalısınız.

Dekor Perdeler

Fon olarak kullanılan dekor perdeler genellikle sentetik saten, keten kadife, sentetik kadife, pamuk, keten vb. kumaşlardan yapılır. Her bir kumaş dikim ve kumaş özelliğine göre ütülenir. Pamuk ve keten kumaştan olan perdeler nemli yüksek ısıyla ya da buharlı ütüyle ütülenir. Sentetik saten kumaşlar, düşük ısıyla tersten ütülenmelidir. Kadife gibi kabarık tüyü dekor perdeler dik olarak buhar püskürtülerek ütülenmelidir.

Perde Nasıl Muhafaza Edilir?

Ütülenen eşyanın yerleştirileceği yer daha önceden temizlenmeli ve içinde eşya varsa düzenlenmelidir. Ütülenen eşya nemli veya çok sıcak iken dolap, çekmeceye kaldırılmamalıdır. Aksi halde ütülenen eşya, kapalı yerde buhar oluşturarak tekrar kırışır. Ütülenen eşya ait olduğu eşyaların yanına kaldırılmalıdır.

Perdeler ütülendikten sonra mümkünse hemen asılmalı eğer ütülenen perde kullanmamak üzere kaldırılacak ise uygun şekilde fazla katlamadan kaldırılmalıdır. Uzun süre kullanılmayacak eşyalar yıkanıp ütülendikten sonra uygun şekilde katlanarak hurç veya bir çarşaf içerisinde saklanmalıdır. Bu eşyaların içine güzel kokmaları için sabun, lavanta vb. yerleştirilebilir.

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR