Trafik Sigortası Ve Asli Kusurlu Olmak Konusunda Bilgi Lütfen.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KLL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,173

KLL

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.
Yer
Ankara
Özet geçiyorum ve mümkün olduğunca yorum eklemeyeceğim.

Eşim, bana ait olan araç ile, asli kusurlu olarak görece basit bir kaza yaptı. Diğer taraf aracını yetkili servisten yaptırdı. İkinci el değer oldukça düşük olan 2004 model araç için yetkili servis işi bir fatura çıkartılmış. Parça fiyatlarına bakılınca, yetkili servisin kendi malzemesini taktığı açık. Karşı tarafın sigortacısı hem de ahbabı olduğunu söyleyen birisi arayıp bizden düşük miktarda para talep etti. Soru şu.

Beni karşı taraf arıyor ve 7 bin tl ye yakın tutan masrafın, belli bir bölümünü amortisman adı altında nakit olarak istiyor. Benim sigortacım böyle bir şeyin olmayacağını söylüyor. Avukatım bu tip basit kazalarda bu tip bir talebin olamayacağını söylüyor. Yaralamalı değil, kalıcı sakatlık yok, iş gücü kaybı yok, araç kiralık/resmi değil vs. İnternetteki okuduğum yazılarda karşı tarafın aracın değer kaybını "sigorta firmasından" talep edebileceğini yazıyor.( her durumda zaten benim pirimim hasarsızlık indiriminin kaybından ötürü artmış olacaktır ) Ayrıca, 3 yaş tan yeni ise orijinal parça takılacağını, 3 yaştan eski ise muadil ama belli standartlardaki yan sanayi parça takılabileceği belirtilmiş. Karşı taraftan, yetkili servise giden sigorta eksperin çıkartmış olduğu onarım değerini içeren raporu sunmasını istiyorum(çünkü yetkili servis eksper parayı belirlemeden yada aracı yaptıran kişiden taahhüt almadan işe başlamaz, çünkü parasını alamaz) öyle bir rapor bizde yok diyor, sistemde göremezlermiş ve bana elinde sadece servis faturası olduğunu söylüyor. Faturada yazan şeyler pek tabi ki yetkili servisin karını maksimize edebilmek için yazdığı her tür işçilik kalemini de içeriyor. Daha önceden benim aracıma mesela park halinde çarpıldığı bir durumda, yetkili servise gitmiş, birkaç gün eksper bekleyip, onarımı eksper geldikten sonra yaptırmış, parasını cebimden ödeyip sonra sigorta firmasından hesabıma ödemeyi geri tahsil etmiştim. Farklı gözükmemesini istediğimden değiştirttiğim diğer stop farını cebimden ödemiştim.

Resmi anlamda, bir yükümlülüğümüzün olduğunu gösteren bir belge, bir yönetmelik varmı? Varsa, nerededir? Hangi yönetmelik, kanun veya poliçede iş bu değerin bu kadar yüzdesi asli kusurlu taraftan tahsil edilir, trafik sigortası karşılamaz yazmaktadır? Ben kendi poliçemde böyle bir madde görmedim. Benim sorumluğum, poliçemde yazan maddeleri kabul ederek, zamanında ve ödemesini doğru ve eksiksiz yapmakla sınırlı değilmi? Trafik poliçesinin şu andaki sınırı 36 bin tl maddi hasar ile sınırlı. Bilgisi olan var ise ve paylaşırsa memnun olurum. Kimsenin parasının bende kalmasını istememekle birlikte günümüzde her tür sahtekarlık ve dolandırıcılığın olduğu da bir gerçek.

böyle bir saçmalığı ilk defa duyuyorum. kasko ve trafik sigortası zaten aradaki masraf / zararların karşılanması için yapılıyor. siz suçluysanız trafik sigortasından karşı aracın hasarı yaptırılır herkes yoluna devam eder. değer kaybı da yine karşı tarafın talebi var ise sizin sigortadan talep eder. bunun dışında herhangi bir sebep ile elden nakit durumu söz konusu bile değildir.
kimsenin günahını almak istemem ama karşı taraf "bişi koparar mıyım" derdinde gibi duruyor.

diğer yandan trafik sigortasının max rakamını geçse bile o zaman da devreye kasko girer ve aradaki farkı öder.
ben kasko yaptırırken karşı tarafa ödenecek hasar rakamını 500 bin TL olarak yaptırıyorum hep, malum fiyatlar iyice yükseldi, ne olur ne olmaz..

Böyle bir uygulama söz konusu değildir. Sigorta şirketleri kendi aralarında rücü ederler teminat dahilinde. Police teminatini asarsa o zaman size ulaşırlar. Ama karsi tarafin acentesi degil. Sigorta sirketinin rücu departmanı.

Sözün özü bir şey ödemeyin. Bir emlakcilara bir de tanımadığınız sigorta acentelerine güvenmeyin.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

yaralama ve ölüm hallerinde manevi tazminat talepleri haricindeki bütün maddi masraflar trafik sigorta poliçeniz tarafından geçmesi halinde de geçen kısım teminatınızda varsa kaskonuzun karşı taraf ödemesi limitleri dahilinde ödenir.Sizden talep edebilecekleri hiçbir maddi değer yoktur , bunları exper raporu doğrultusunda sigortanız ödeyecektir.Experler bağımsız oldukları için verdikleri rapor bağlayıcı olmaktadır bu sebeple bu raporda yazan rakam neyse o ödenir.Kuvvetle muhtemel karşı taraf sizi arayıp oltalama yapıyor bir şey koparabilirmiyim diye sakın bir ödeme yapmayın reddedin gerekiyorsa da tersleyin.Son zamanlarda bu gibi durumlarda fırsatçılık yapan insan profilleri fazlalaştı.Aynı şey 2 ay önce benim başımada geldi şirket aracı kaza yaptı her türlü prosedürü yerine getirdik 15 gün sonra karşı taraf minibüsün sahibi geldi , yok aracım 15 gündür tamirde çalışamadım sigorta da tam masrafları karşılamadı benim mağduriyetimi giderin dedi ben de ne istiyorsun dediğimde 10000 tl beni kurtarır cevabını verdi.Kendisine aracımızın sigortasının hasarını karşıladığını exper raporunda yazılı kısmı ödediğini bunu haricinde bir şey alamayacağını söyledim.
Aracın çalışamamasından dolayı olan kaybını da şirketimize dava açarak istemesini , mahkeme sırasında aylık KDV beyannamesine göre aracının günlük kazancının belirleneceğini bunun vergi kayıtlarından çıkacağını , kazancının ödediği vergilere göre tespit edilip uygun miktarı alabileceğini söyledim , adamın cevabı ben çok az vergi veriyorum biz kimseye bilet kesmiyorum benim ayık kazancımı çok düşük gösteriyorum demez mi , cevap ne kadar ekmek o kadar köfte kardeşim güle güle devletin Adliyesi işi çözer git dava aç oldu. ondan sonra ne gelen var ne soran
Demem o ki muhatap bile olmayın alacağın varsa kardeşim dava aç diye başınızdan savın gitsin.

sizin trafik poliçesi 36. 000 limitli.

karşıdaki hasar 40.000 çıksaydı 4000 TL ödeme yapmanız gerekirdi.

eğer hasar 35.999 TL ise sizlik bişe yok ortada sigorta şirketi ödeyecek.

hiçbişey vermeyin gitsin dava etsin öyle bir hakkı varsa

ben hayatımda duymadım sigorta teminat tutarını geçmeyen bir kaza için bide para ödendiğini.

sizin trafik poliçesi 36. 000 limitli.

karşıdaki hasar 40.000 çıksaydı 4000 TL ödeme yapmanız gerekirdi.

eğer hasar 35.999 TL ise sizlik bişe yok ortada sigorta şirketi ödeyecek.

hiçbişey vermeyin gitsin dava etsin öyle bir hakkı varsa

ben hayatımda duymadım sigorta teminat tutarını geçmeyen bir kaza için bide para ödendiğini.

eğer kasko yok ise bu hesap doğru.

kasko var ise kalan 4 bini kasko firması karşılıyor.
diyelim karşı tarafa verilen hasar miktarı 96 bin tuttu, 36 sı ZTS, kalan 60 bini de kasko.
bu sebeple kasko yaptırırken teminat tutarını olabildiğince yüksek tutun.
100 bin ile 500 teminat tutarı geçen sene 100 tl civarı bir fark oluşturuyordu.
malum arabalar pahalandı, 100 tl için risk almaya değmez.

trafik sigortasını da yüksek tutmak mümkün idi eskiden. pirim fazla oluyor. o da olur.

geçen gün yine aradı aynı şahıs. ne yaptınız baktınızmı dedi. ortada hala bir rapor yok. ekspertizi yapılmış aracın raporu olmazmı? vardır mutlaka da araç sahibi bu rapora ulaşmazmı, saçmalık tamamen.

bilinmeyen bir firmadan kasko yapılmış hasarlı araç. acaba anlaşmasız servis olduğu için, sorun mu oldu orijinal far alabilmek, keyfen cepten fark ödedilerde , benden para koparmaya çalışıyorlar. çok saçma çünkü durum. empati yapacak değilim de merak işte.

geçen gün yine aradı aynı şahıs. ne yaptınız baktınızmı dedi. ortada hala bir rapor yok. ekspertizi yapılmış aracın raporu olmazmı? vardır mutlaka da araç sahibi bu rapora ulaşmazmı, saçmalık tamamen.

bilinmeyen bir firmadan kasko yapılmış hasarlı araç. acaba anlaşmasız servis olduğu için, sorun mu oldu orijinal far alabilmek, keyfen cepten fark ödedilerde , benden para koparmaya çalışıyorlar. çok saçma çünkü durum. empati yapacak değilim de merak işte.
bilinmeyen bir firmadan kasko yapılması önemli değil ki. sonuçta sizin aracın zorunlu trafik sigortası karşılayacak masrafı. kendi sigortanızı arayıp durumu öğrenebilirsiniz. ayrıca ya adamın niyeti bozuk ya da niyeti bozuk birileri yanlış yönlendiriyor. bence sigortanız ile konuşup durumu öğrendikten sonra adamı arayıp ne olduğunu anlatın. belki anlar. anlamazsa da yasal bir sorumluluğunuzun olmadığını belirtin.

benim sigortacım allianz acentesi. hukuk departmanına sordu ve böyle bir şeyin olmaması gerektiği cevabını aldı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR