Suzuki Vitara Çeki Demirinin Ruhsata İşlenmesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yimust Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,619

yimust

Gezersem Görürürüm, Görürsem Anlatırım !
Yer
Sarıyer-İSTANBUL
Arkadaşlar iyi geceler....
Bende suzuki ailesine yeni katıldım. Vitara Jlx 1.6 5 kapılı 2000 model bir araç aldım. Ruhsatını yeni tanzim ettireceğim.
Sormak istediğim konu ise şu, vitaranın çeki demiri araç ruhsatına işlenmemiş, ben bu nu ruhsata nasıl işleteceğim, nasıl bir prosedür izlenecek,
billen arkadaşlar yardımcı olabilirmi.
Hoşçakalın.....

Etiketler

Ynt: Suzuki Vitara Çeki Demirinin Ruhsata İşlenmesi

Acizane fikrim sürekli romörk çekmeyecekseniz fatura, plan - proje, TÜV... hiç uğraşmayın. Yaklaşık 500 ytl masraf. Zaten trafik ekipleri pek üzerinde durmuyor. İki yılda bir muayeneye giderken iki civatayı söküp muayeneden sonra takmak en mantıklısı.

arkadaşlar ilginize teşekkür ederim. Galiba bilgi sahibi oldum gibi, en iyisi işletmek ama biraz yorucu,
Bir kaza azınnda arkadan çarpan kışının aracında oluşacak hasarda, kişi uyanıklık yapıp dava açabilir, bu gibi durumlar sıkıntı verir.O bakımdan çeki demirinin işletilmesi daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.....kalın sağlıcakla....

Bu konu ile alakalı yardımcı olabilecek konu başlığımız:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=15632.0

Jeep34 arkadaşım ilgi ve alakan için teşekkür ederim.İyi oldu, kısa zamanda görüşeceğim. Hoşçakal...

Bu işlemi genelde muameleciler yapıyorlar.
Proje çizilerek muayneye gidiliyor, tespit sonrası ruhasatada çeki demiri yeri işaretleniyor. İşelem 2-3 günde biter, tabi ek maliyeti olacaktır. Mümkün olan resmi işlmeleri tamamlanamızı tavsiye ederim, sonra polis ile başınız derde girmesin.
Ugur abinin verdigi link baya bir işiniz görecektir.
Kolay gelsin.

Hakan bey, evet konuyu anladım, polis falan önemli değil, önemli olan bir kaza anında yani size arkadan çarpan kişi durumu itrak edipte dava açabilir, yani haksız iken çeki demirinin ruhsata işlenmemesinden dolayı haklı duruma geçebilir... Onun için yasal presedürü yürütmekte fayda vardır. İyi geceler dilerim.....

Peki arkadaslar
Ceki demiri olup da islenmemis aracla cevirmeye girdigimizde ve arkamizda romork filan var ise ne oluyor? Cezasi ne kadar ve en onemlisi araba baglaniyormu?
Eger ceki demiri 2 civata ile sokulebiliyor ise kaza ve muayene esnasinda sorun da yasanmamasi lazim. Ama simdi aklima geldi bunun prizi filan bissuru seysi var onlari nasil sokecegiz? Onlar 2 civata ile sokulmez ki??? Aklim karisti. Benim acilen ya minibusumu panelvan ile degistirmem lazim yada ceki demiri taktirmam lazim onun icin soruyorum.

Hocam amma sormuşşun :D bildiğimiz kadarı ile cevaplayalım :D

1-Ceki demiri olup da islenmemis aracla cevirmeye girdigimizde ve arkamizda romork filan var ise ne oluyor?
*Polise danışmakta fayda var.
2-Cezasi ne kadar ve en onemlisi araba baglaniyormu?
*Polise danışmakta fayda var.Hangi madden nekadar ceza kesiyorlar bende bilemiyorum
3-Eger ceki demiri 2 civata ile sokulebiliyor ise kaza ve muayene esnasinda sorun da yasanmamasi lazim.
*Öneli olan sökülebilmesi değil ruhsata işli olmasıdır.
4-Ama simdi aklima geldi bunun prizi filan bissuru seysi var onlari nasil sokecegiz?
*Normalde çok basit bir işlemdir.Ancak bir Elekrtrikçiden yardım almanız lazım gibi.
5-Onlar 2 civata ile sokulmez ki???
*Bağlantısına bakmak lazım 4 veya 6 civata bağlantısı ile sökülürler genelde.
6-Aklim karisti.
Polis arkadaşlardan bilgi almalı diye düşünüyorum.

Ben bir kaç defa çevrildim.iki aracım var ikiside çeki demirli biri ruhsata işli biri değil.polis ikisindede çevirdi.Sonuç mu işli olmayanda alttan aldım yırttım.İşli olanda da polisin bu konu hakkında hiç bir şey bilmediğini gördüm.Göğsümü gererek (sorun nedir memur bey )dedim.Oda evet sorun remorka ruhsat çıkarmanız lazım dedi.Ve konu hakkındaki bilgisizliğini ortaya koymuş oldu.Ben tabi 850 kg olayını gündeme getirerek son noktayı koydum.Yani burdan çıkan sonuç ruhsata işli değil ise alttan alacaksın.Yok işli ise bilgiçlik taslayacaksın.İkiside oluyor sonuçta.Yola devam.

veteriner' Alıntı:
Acizane fikrim sürekli romörk çekmeyecekseniz fatura, plan - proje, TÜV... hiç uğraşmayın. Yaklaşık 500 ytl masraf. Zaten trafik ekipleri pek üzerinde durmuyor. İki yılda bir muayeneye giderken iki civatayı söküp muayeneden sonra takmak en mantıklısı.
hay Allah sizden razı olsun hocam yaa!
aradığım, beklediğim, istediğim ve benim de düşündüğüm cevap buydu.
yılda bi defa 5m kayık çekip denize indireceğiz diye bu kadar iş...
teşekkürler..

ceki demiri remork karavan vs türü aracları cekme işi için içat edilmiş ve genelde o işler için kullanılıyor ,ben başka bir faydasını gördüm paylaşayım dedim ,aracımı haşat olmaktan koruyor ;D ,3-4 kez arkadan trafikte carptılar ,çarpan aracların tamponuna imza atıyor + size bişey olmuyor ,birkeresinde 3yol agzında saga dönmek üzere bekliyordum duralı da epey olmuştu arkadaki astra nın sürücüsünün gözünü güneş almış öyle söylüyordu 3-5 arkadaş doluşmuşlar muhabet ile karışık dalgınlık bence ,bana 60-70 km gibi bi süratle arkadan bindirdiler duran arabama ,,sonuc hafif yamulmuş bir ceki demiri bende 3-4 milim gibi sola yatma var arkamdaki haşat tabii,indik gecmiş olsun dedim modern bir insanın yapması gerektigi gibi,onların arabası kaskolu imiş hasarları varmış tutanak falan tutacaklarmış vs tepem attı cagırdım koltugumu gösterdim oturdugum koltuk yamulmuştu ve boynum da bayagı bir agrı oluşmuştu arkadan carptın hem suclu hem güclüsün dedim onlarda hasarım var dediler bende madem bu iş uzun sürecek sürücü arkadaş benle bi taksiye atlıyalım araclar burda kalsın biz hastanede boynumu bir göstereyim dedim ,tamam abi sen git ozaman muhabbeti yaptılar ,,ruhsatıma işli olmasa idi başım belaya bulaşabilirdi ama hiç birindede carpanlar ruhsata işlimi diye sormuyorlar aklınızda olsun. :D
ama işli olmasında fayda var normalde eski üzerinde takılı olan işlenmiyor yeni ce belgeli alıp montaj ettirip fatura ve belgelerle mühendis e verip proje cıkartırıp işleniyor ,,

üzerinde ki eski olanı ben iki sene evvel satışta ruhsatı alıcagım anda işlettim bu iş için 4 adet a4 kagıt gerekli bu 4 evraga 350 tl ödemiştim kendisi yeni yapmış yeni takmış gibi evrakları tamamlayıp bu işi çözüyor,bu 4 evragı muamelecıye verince işlem tamam oluyor.
bu abının adını buraya yazmayı uygun görmedim ihtiyacı olan arkadaşlar bana özelden mail atsın yardımcı olurum .. ;)

arkadaşlar hepinize merhabalar.
çeki demirini ben işlettim.kendi uyguladığım çeki ile 6 yıl karavan çektim.ve geçen sene allahtan iki araç olduğumuzdan dolayı çevirmeden son anda yırttık.çevirende jandarma trafikti.hiç afları yoktur bilginize.başka alternatif yol kullanarak bölgeden uzaklaştım.ama her zaman bu kadar şanslı olmayan dostlarım oldu .ağır faturalar ödediler. bilginize.bende sikiıntıya girmemek için.ce belgeli çeki demiri takmak zorunda kaldım.bana maliyeti çeki demiri+proje+tüv 500tl, muayene 120 tl,ruhsat değişimi 150 tl.. 770 tl ye iş bitti. aksaray oto market.sağolsun süleyman bey yardımcı oldu. çeki demiri için çok iyi araştırma yapın derim.

hudev' Alıntı:
arkadaşlar hepinize merhabalar.
çeki demirini ben işlettim.kendi uyguladığım çeki ile 6 yıl karavan çektim.ve geçen sene allahtan iki araç olduğumuzdan dolayı çevirmeden son anda yırttık.çevirende jandarma trafikti.hiç afları yoktur bilginize.başka alternatif yol kullanarak bölgeden uzaklaştım.ama her zaman bu kadar şanslı olmayan dostlarım oldu .ağır faturalar ödediler. bilginize.bende sikiıntıya girmemek için.ce belgeli çeki demiri takmak zorunda kaldım.bana maliyeti çeki demiri+proje+tüv 500tl, muayene 120 tl,ruhsat değişimi 150 tl.. 770 tl ye iş bitti. aksaray oto market.sağolsun süleyman bey yardımcı oldu. çeki demiri için çok iyi araştırma yapın derim.
Hudev arkadaştan Allah razı olsun. en açıklayıcı ve toparlayıcı bilgiyi verdi.
Bİrşey daha sormak istiyorum. Römörk çekebilir ibaresi aracın vergi yükünü arttırıyo mu? hani şu yılda 2 kez ödedidiğimiz. yoksa tek maliyeti bu 777tl mi? teşekkürler...

Çeki demirini ruhsata işlettiğinizde ruhsattaki ""römork takar takamaz"" kısımları mı işaretleniyor Yoksa ruhsatta "çeki demirli" ibaresinin yazması mı gerekli?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri