Suzuki Carry Campervan 99 Sonrası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Makinist-1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,298

Makinist-1

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, birkaç zamandir piknikte balıkta avda yada herhangi gezilerimizde içinde eşim kızım (3 yasinda) ve ben uyuyabilecegimiz bir araç yapma fikrinden kurtulamıyorum ama maddi olarak krediler masraflar vs derken büyük birseye niyetlenemedigim için suzuki carry ler çok cazip görünmeye başladı, japon motor sağlam olur ve büyük birseye şimdilik gerek olmadığı düşüncesiyle (ilerleyen zamanda acemilik bitince eminim yetmeyecek büyütmek isticem) doğru tercih olduğunu zannediyorum,
Tecrübelerinize ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var,
Suzuki carry 100 km civarı hızlarda güvenli midir?
1.3 motor bizim için yeterli midir ve zannettiğim gibi sağlam mıdır?
Artıları eksileri nelerdir ve bir de benim boyum 1.85, arka koltuğu yatırdığım zaman ön koltukla bagaj kapağı arası içten içe kaç cm dir?
Aynı şekilde iç yükseklik ve genişlik kaç cm dir?
Çok araştırıp bulamadığım bulunduğum şehirde de hiç bulamadığım ve sahibinden deki araç sahiplerini de ölçmeleri için bir türlü ikna edemedigim için sizden başka çarem kalmadığı için konu açtım,
Umarım yanlış yerde yanlış birsey yapmamışımdır, şimdiden teşekkür ederim.
Bu arada 99 ve sonrası kasalara bakıyorum 1.3 motor olan türüne

Etiketler
ayni butce ve plan ile peugeot j9 alabilirsiniz. suzuki oncelikle hacim olarak yetmez, kelimenin tam anlami ile uc kisi nefes alamazsiniz. j9 verdiginiz paraya gore size buyuk bir alan saglar. j9 ile yedek parca ve tamirci sorunu yasamazsiniz her yerde parcasini ve ustasini bulmak mumkun, hatta biraz merakliysaniz bir cok isi kendiniz yapabilirsiniz cunku karmasik bir yapisi yok. j9 larin manevra zorlugu ve motor gurultusu gibi dezavantajlari olsa da dusuk butce ve ilk deneyim icin ideal araclar. isuzu motorlu olanlar oneriliyor (yanlis hatirlamiyorsam 2000 yili sonrasi) hele bir de long kasa bulursaniz daha iyi olur. yalitim ile ses sorununu azaltmak mumkun. j9 lar icin cok kullanisli planlar mevcut, internetten bolca resim de gorebilirsiniz. selamlar...

Aslında j9 gerçekten çok iyi bir seçenek hacim olarak bizim için ideal daha güçlü ama liseyi bitirdiğim yıllarda öğrenci servisinde çalışmıştım ve j9 la uzun tecrübelerim oldu ve sanırım birbirimize yeterince doyduk diye hissediyorum 🙂 bir de başlangıç olarak cusseli bir dizelden ziyade benzinli ve kolay dönüştürülebilir bir araç olması carry nin otomobil ruhsatlı olanları muayene vergi gibi şeyler bir araya geldi kafamda.
Zaman ayırdığınız için ayrıca çok teşekkür ederim

mücbir seyyahın bir videosunda tanıttığı suziki carry karavan size fikir verebilir.
Boyunuz 185 cm dediğiniz için videoda 165 cm olanlar ancak sığar cümlesinede dikkat ediniz.
Belki tekrar J9 günlerinize dönüş yapma durumunu gözden geçirebilirsiniz.

Bu videoyu izlemiştim hatta YouTube da ulaşabildiğim sayılı videolardan biriydi, videodaki abi arka kısmı mutfak ünitesi dolap vs olarak kullanmış yatak olarak arka koltukla konsol arasını kullanmış acaba o yüzden mi 1.65 e düşmüş diye düşünüyorum çünkü bugün bir carry sahibini ikna edip ölçtürdüğümde ön koltuğun arkasından bagaj kapağının içinin 1.90 olduğunu söyledi ve kafam karıştı şimdi 🤨 inşallah ölçen abinin rakamlarla bir problemi yoktur diye dua ediyorum çünkü gerçekten öyleyse benim için ilk aşamada çok güzel bir ölçü.
Yardımınız için çok teşekkür ederim,
vazgeçmek yok emin olana kadar devam 🙂

Bu videoyu izlemiştim hatta YouTube da ulaşabildiğim sayılı videolardan biriydi, videodaki abi arka kısmı mutfak ünitesi dolap vs olarak kullanmış yatak olarak arka koltukla konsol arasını kullanmış acaba o yüzden mi 1.65 e düşmüş diye düşünüyorum çünkü bugün bir carry sahibini ikna edip ölçtürdüğümde ön koltuğun arkasından bagaj kapağının içinin 1.90 olduğunu söyledi ve kafam karıştı şimdi 🤨 inşallah ölçen abinin rakamlarla bir problemi yoktur diye dua ediyorum çünkü gerçekten öyleyse benim için ilk aşamada çok güzel bir ölçü.
Yardımınız için çok teşekkür ederim,
vazgeçmek yok emin olana kadar devam 🙂

Dediğiniz gibi iç ölçü 190 cm olsada size mutfak yada ilave yaşam alanınız kalmayacak.Sadece güvenli yatak olarak kullanacaksınız.Karavanın bazı nimetleri zaman içinde yer darlığından dolayı külfete dönüşmesi kaçınılmaz olabilir.

Birkaç uygulama fotosu buldum.
aşağıdaki ilk resimde adam yatağa dolap rayı monte etmiş.Kızaklarla yatak oturma grubuna çevirerek içeride alan yaratmış.Görüntüye göre siz sığabilirsiniz
1598955238871.png

Birde forumun birinde bir kişi 2017 yılında araç için şunları demiş
" bende 2001 model suzuki carry 1.3 motor 16 valf otomobil ruhsatlısı var.......Teneke jant ile 70 80 km hızı geçersen intihara teşebbüs etmiş olursun ama çelik jant geniş tavan lastikle veya arkada 200 veya 300 kilo yükle korkma tüpte benzinde 160 kadranı göster takla devrilme diye bir risk yok ama şunu söyleyim yag degişiminde kesinlikle 10 40 yag kullan yoksa aksi taktirde yag pompası arza yapıyor fark etmezsende ana kol yatakları yiyor devamında grank mili bitiriyor.yag pompası degişiminde trigier kayışı sökülüyor sente tabiki kaçıyor eger sıradan tamircilere gidersen senteyi tutturamıyorlar 1 diş atlak bile olsa araç hararet yapıyor çekişten düşüyor çok yakıyor dizel motor gibi titreyerek çalışıyor.hararet yapınca stop ediyor tekrar marşa bassanda araç akü bitmiş gibi gır gır yapıp motoru çeviremiyor marşın başını yiyorsun onun için al ama servisten başkasına elletme derim.benim başıma bu arızalar geldi izmirde gitmedigim tamirci kalmadı.3 ay aracı çalıştıramadılar en sonunda kendim motoru indirdim sibopları egmiş conta yanmış sıfırdan kendim topladım araç şuanda saat gibi çalışıyor.2000 km izmir içinde yol yaptım tık yok "

Aşağıda linkini verdiğim bir başka uygulayıcıda mutfağı arkaya dolap içine almış.İçeride portatif masa ile oturup yemek yenilecek yada yaşam alanı yaratmış daha sonrada masa kapatılıp araç içi boylu boyunca geniş yatak olabilen düzenek hazırlamış.Üstelik yatak altları bol saklama dolabı olmuş.

İLGİLİ LİNK

Kamp yaptığınız yerlerde dış duş ,soyunma ,wc ihtiyaclarını karşılamak için çadırcıda araça tutturulan portatif bir bölme yaptırırsanız daha rahat edersiniz.

Böyle birşeyler alıp
İçine portatif tuvalet konulabilir
Damacana da su ılıtıp çakmaklıktan enerji alarak duş alınabilir
Yanlız Suzuki cary motor konusunda ciddi sıkıntılar oluyormuş
J9 da çok gürültülü ve hantal
Mitsubishi L300
Hyundai Starex
Yada transporter düşünün bence 58136ed712505ad635428701289db6c5 26d06eab6dcafd0d5d276eae94c92310

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dediğiniz gibi iç ölçü 190 cm olsada size mutfak yada ilave yaşam alanınız kalmayacak.Sadece güvenli yatak olarak kullanacaksınız.Karavanın bazı nimetleri zaman içinde yer darlığından dolayı külfete dönüşmesi kaçınılmaz olabilir.

Birkaç uygulama fotosu buldum.
aşağıdaki ilk resimde adam yatağa dolap rayı monte etmiş.Kızaklarla yatak oturma grubuna çevirerek içeride alan yaratmış.Görüntüye göre siz sığabilirsiniz
Ekli dosyayı görüntüle 520600

Birde forumun birinde bir kişi 2017 yılında araç için şunları demiş
" bende 2001 model suzuki carry 1.3 motor 16 valf otomobil ruhsatlısı var.......Teneke jant ile 70 80 km hızı geçersen intihara teşebbüs etmiş olursun ama çelik jant geniş tavan lastikle veya arkada 200 veya 300 kilo yükle korkma tüpte benzinde 160 kadranı göster takla devrilme diye bir risk yok ama şunu söyleyim yag degişiminde kesinlikle 10 40 yag kullan yoksa aksi taktirde yag pompası arza yapıyor fark etmezsende ana kol yatakları yiyor devamında grank mili bitiriyor.yag pompası degişiminde trigier kayışı sökülüyor sente tabiki kaçıyor eger sıradan tamircilere gidersen senteyi tutturamıyorlar 1 diş atlak bile olsa araç hararet yapıyor çekişten düşüyor çok yakıyor dizel motor gibi titreyerek çalışıyor.hararet yapınca stop ediyor tekrar marşa bassanda araç akü bitmiş gibi gır gır yapıp motoru çeviremiyor marşın başını yiyorsun onun için al ama servisten başkasına elletme derim.benim başıma bu arızalar geldi izmirde gitmedigim tamirci kalmadı.3 ay aracı çalıştıramadılar en sonunda kendim motoru indirdim sibopları egmiş conta yanmış sıfırdan kendim topladım araç şuanda saat gibi çalışıyor.2000 km izmir içinde yol yaptım tık yok "

Aşağıda linkini verdiğim bir başka uygulayıcıda mutfağı arkaya dolap içine almış.İçeride portatif masa ile oturup yemek yenilecek yada yaşam alanı yaratmış daha sonrada masa kapatılıp araç içi boylu boyunca geniş yatak olabilen düzenek hazırlamış.Üstelik yatak altları bol saklama dolabı olmuş.

İLGİLİ LİNK

Kamp yaptığınız yerlerde dış duş ,soyunma ,wc ihtiyaclarını karşılamak için çadırcıda araça tutturulan portatif bir bölme yaptırırsanız daha rahat edersiniz.

Öncelikle çok teşekkür ederim gerçekten emek vermişsiniz 🙏
Arkadaşın bu yazısını okumuştum hatta samsunda başına gelmişti bu mevzu ve ne tesadüf ben de samsunda yaşıyorum 🙂 araştırırken gördüğüm ilanlarda yenilenen motor çoktu ve şimdi parçalar birleşti, anlaşılan bu aracın kullanıcıları ehil zannettiği yerlere bakım yaptırıp aynı sonuca ulaşmışlar, aslında benzinli motora daha sıcak durmamın en ciddi sebebi de motor yenileme riski, bugün benzinli bir motorla dizel bir motoru yenileme maliyeti arasında en az 2.5 - 3 kat fark var ve dizel motor benzinli motora göre daha hassas ustalık gerektiren bir sistem ve bu da yenilense bile başarılı bir sonucu neredeyse şansa bırakan bir hal alıyor (tabiki işini saygıyla yapan çok nadir kıymetli ustaları da saygıyla bir kenarda tutuyorum)

Aslında amacım ilk etapta, ocak lavabodan oluşan küçük pratik bir ünite ve arka koltuk yatırıldıktan sonra mutfak ünitesi ile koltukların üzerine konumlanabilecek bir yatak sistemi, hatta arka köşe direkleri - orta kapı direkleri ve emniyet kemerlerinin konumlandırıldığı direklere dikey raylar yerlestirip yatağı tavana sabitleyip uyku saati aşağı indirebilecegim birsey düşünüyorum, uniteyi de en arkada tutup uzun seyahatlerde raylı bir sistemle koltukla yer değiştirip araya almayı düşünüyorum, bagaj olarak da koltuk altı sağı solu vs kalan boşlukları ve üzerine bir port bagajla çözmeyi düşünüyorum.
Tekrar teşekkür ederim

Omnitemporal Murat Bey Haklısınız Duş çadırı, dus seti ve birkaç şey daha gerçekten çok pratik ve kampı rahatlığa dönüştüren çok güzel şeyler ki zaten arabayı Bi alsam onları da süratle temin ederim.
L300, starex ve o boyuttaki araçlarda gözüm yok değil hatta daha yüksek olanlarda ama şimdilik İhtiyacımız olan detaydan ziyade temel barınma ve mutfak olduğu için ve acemiligide göz önüne alınca kolay toparlanıp dönüştürülebilir olması nedeniyle şimdilik carry bizim için doğru tercih gibi duruyor,

Su ev kredisini bitirdiğimde 2012 ranger alıp kasasına yerlestirebilecegim birsey yapmak istiyorum güçlü yüksek sağlam bir araba bir sonraki adım olacak inşallah, size de çok teşekkür ederim

Ben de daha büyük araç düşünmenizi salık vereceğim. Bir sürü masraf yapacaksınız. Bir transportere yapsanız bu masrafı, çok daha kullanılabilir bir sonuç çıkacaktır.

Bu aralar bende suzuki carry alıp bir şeyler yapmak istiyorum ama alıp masraf etmek mi yoksa ikinci el bir çekme karavan mı kararsız kaldım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri