Su Tesisatındaki Koku

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eraycan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,601

eraycan

Ana Kamp
Merhabalar umarım doğru yere yazıyorum yanlışsa doğru yere yönlendirilirse sevinirim. Mayıs ayında aldığım çekme karavanımızı uzun süreli şimdi kullanmaya başladık. Aldığımız kişi genelde karavan kamplarını kullandığı için su tesisatını hiç kullanmamış biz de bayadır kullanmayınca su tesisatını içinde kalan su iğrenç bir koku oluşturuyor. Önce depodandır dedim deposunu bir güzel temizledim fakat koku devam etti. Anladım koku borulardan kaynaklanıyor. Baya bir su akıtmama rağmen koku gitmiyor. Nasıl bir öneride bulunursunuz. pet şişeden dökme su ile elimizi yüzümüzü yıkamak böyle bir imkan varken olmuyor

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Tam olarak emin olamamakla birlikte klor tableti kokuyu giderebilir ve aynı zamanda steril olmasını sağlar diye düşünüyorum.
Klor tabletini ben toplum sağlığı merkezinden temin etmiştim plastik depo için.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çamaşır suyu da işe yarayabilir. Çok olmamak kaydıyla sürekli kullanma suyuna konulabilir.
Ben iki kapak kadar domestos maksimum hijyen koyuyorum 100 litre depoya.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar umarım doğru yere yazıyorum yanlışsa doğru yere yönlendirilirse sevinirim. Mayıs ayında aldığım çekme karavanımızı uzun süreli şimdi kullanmaya başladık. Aldığımız kişi genelde karavan kamplarını kullandığı için su tesisatını hiç kullanmamış biz de bayadır kullanmayınca su tesisatını içinde kalan su iğrenç bir koku oluşturuyor. Önce depodandır dedim deposunu bir güzel temizledim fakat koku devam etti. Anladım koku borulardan kaynaklanıyor. Baya bir su akıtmama rağmen koku gitmiyor. Nasıl bir öneride bulunursunuz. pet şişeden dökme su ile elimizi yüzümüzü yıkamak böyle bir imkan varken olmuyor

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sorununuzun, sadece pissu borularında biriken tortulardan olduğunu sanmıyorum... Sorununuzun, pissu giderlerinizin "sifonu" olmadığından kaynaklandığını düşünüyorum... Evdeki, lavabonuzun altında "S" şeklindeki sifonunuz, içinde su barındırdığı için tıkaç vazifesi görür ve pissu kokuları geri tepmez... Eviye, lavabo, WC gibi pissu bağlantılı bütün aparatlarda "s" şeklinde sifon vardır... Karavanınızdaki, eviye, lavabo, WC gibi aparatlarda da, bu sifon olmazsa, maalesef koku direkt içeri gelir... Dediğim yerleri kontrol edin ve eğer sifonları yoksa flex sifonlardan edinin ve montajda "S" şeklini elinizle çekerek oluşturun... Diğer taraftan, sifon olsa bile, kullanmadığınız zaman, içindeki su hava sıcaklığından dolayı uçacağından, mutlaka bir miktar su akıtarak, sifonun "S" inde su kalmasını sağlayın... Göreceksiniz koku kalmayacak... Diğer arkadaşların dediği gibi, hijyen sağlamak üzere, ne dökerseniz dökün bu kokudan kurtulamazsınız, taki, sifon yaratıncaya kadar ! Sonucu merak ediyorum, buradan takip edeceğim bakalım teşhis ve tedavi yararlı olacak mı? :unamused::unamused::unamused:

Sorununuzun, sadece pissu borularında biriken tortulardan olduğunu sanmıyorum... Sorununuzun, pissu giderlerinizin "sifonu" olmadığından kaynaklandığını düşünüyorum... Evdeki, lavabonuzun altında "S" şeklindeki sifonunuz, içinde su barındırdığı için tıkaç vazifesi görür ve pissu kokuları geri tepmez... Eviye, lavabo, WC gibi pissu bağlantılı bütün aparatlarda "s" şeklinde sifon vardır... Karavanınızdaki, eviye, lavabo, WC gibi aparatlarda da, bu sifon olmazsa, maalesef koku direkt içeri gelir... Dediğim yerleri kontrol edin ve eğer sifonları yoksa flex sifonlardan edinin ve montajda "S" şeklini elinizle çekerek oluşturun... Diğer taraftan, sifon olsa bile, kullanmadığınız zaman, içindeki su hava sıcaklığından dolayı uçacağından, mutlaka bir miktar su akıtarak, sifonun "S" inde su kalmasını sağlayın... Göreceksiniz koku kalmayacak... Diğer arkadaşların dediği gibi, hijyen sağlamak üzere, ne dökerseniz dökün bu kokudan kurtulamazsınız, taki, sifon yaratıncaya kadar ! Sonucu merak ediyorum, buradan takip edeceğim bakalım teşhis ve tedavi yararlı olacak mı? :unamused::unamused::unamused:
Benim ilk mesajdan anladığım İçmesuyu tesisatında koku olması.Siz ise kullanılmış su tesisatında koku olmasından bahsediyorsunuz ve önerileriniz genel doğrulardır.

Katılıyorum lavabonun gider kısmının olduğu dolabı açın ve su gideri görevini gören plastik boruyu kuğu boynu şekline getirin ,bir miktar su akıtın koku kesilir

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Böyle bir şekilde olmalı ki içinde hep su kalsın ve koku gelmesin 24585db7365a947adfb8ae6109fd61fd

Kokunun nedeninin mutlaka giderilmesi lazım. Özellikle koku temiz su sisteminden geliyorsa. Benim karavanda atık su sistemi, gezi dönüşü atık su deposundaki suyu boşaltmayı unuttuğum için iki defa koku yaptı. Çok felaket bir koku.

gıda konusunda temizlemek için çamaşır suyu veya diğer kimyasallar önerilmez onun yerine sirke önerilir deponun içine doldurabildiğiniz kadar sıcak su doldurun üstüne sirke dökün bu şekilde bi temizliğe gitmenizi öneririm

1.Çıkışı resimdeki şekilde yapmazsanız kokunun önüne geçmeniz imkansız.
pis su çıkış hortumları aşağıdaki şekilde olacak, kırmızı çizginin altı su dolu olduğunda pis su tankından hiçbir şekilde kötü koku gelemez. kırmızı çizginin altında kalan su uzun süre beklerse o da bakteri üretip koku yapar, çözümü lavaboya sık sık çamaşır suyu dökmek.
Upload 2018 9 26 9 27 44

2. temiz su tankınıza sık sık sirke/klor tablet/çamaşırsuyu ekleyin,
3. lavabodan sık sık çamaşırsuyu dökün ki pis su tankınızda bakteri kalmasın. çamaşırsuyu en güçlü dezenfektanlardan.

Eraycan soruyu sormuş ve kaçmış
Bir daha bu konuya cevap yazmamış
Acaba sonuç ne oldu
Söylediklerimiz işe yaradı mı?
Bu önerilerle sorun çözüldüyse bir teşekkürü çok görmemek lazım
Çözülmedi ise ne oldu
Forumları soru sorup cevabını alınca kaçtığın bir yer olarak görmemek lazım

Murat Bey cevaplara da bakmamış arkadaşımız. Sorduğu günden sonra siteye girmemiş. Belki geziye filan çıkmıştır.

Neyse, benzeri bir sorun bizim araçta da oluyor. Bir iki ay kullanılmazsa suda kötü koku oluşuyor. Bir iki litre boşa akınca koku kesildiği için sorun etmedim. Problemin kaynağı pompadaki filtrede biriken tortulardan olabilir. Fitre temizlenerek sorun azaltılabilir.

Son düzenleme:

Arkadaşlar koku temiz sudaydı bir gün yüzümü yıkamamla iğrenç kokuyu almam bir oldu. Çeşitli doğal temizleyiciler kullandım fakat anlık sonuç aldım sadece. Sonrasında tekrar koku geldi anladım ki koku bakteriyel bir koku. Yapacak son şeyi yani çamaşır suyunu kullandım. Koku ortadan kalktı şu an koku yok düzenli karavanda kaldığımız için olur mu bilmiyorum bundan sonra. bakteriyel durumun oluşmaması için düzenli sirke koymak etkili olur mu ? Temizleme için etkili olmadı oluşmaması için kullanılır mı? Yazamama nedenim telefonla ilgili bir problem. Normalde bildirim gelirdi konuma yorum yazılınca. Bildirim gelmeyince konu alta gitti sandım. Yoğunluktan da siteye girmek aklıma gelmedi taa ki şimdiye kadar. Kusura bakmasın yazan arkadaşlar. İşim gereği 3 gün karavanda kalan bir aileyiz hak verin internet eskisi gibi aktif olmuyor bizde

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR