Su Deposu Genleşme Tankı Hakkında Yardım Lütfen.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tahir81110 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,068

tahir81110

Kamp II
Yer
Kırklareli
Herkese merhaba,

Karavanım bir kaç kez dondu ve su tesisatım ağır hasar gördü, mevcut durum şudur:

1-Evye musluğu CAN marka, plastik üzerine krom kaplama, gövdede 2 çatlak vardı, dolgu malzemesi ile tamir ettim, dibinden çok az kaçırsa da iş görüyor. Musluğu çok açarsam basınç yüzünden hareket eden boru yerinden fırlıyor.
2-Şohben girişinden su kaçırıyor, tamir edemedim, soğuk su girişini, sıcak su çıkışına bağlayıp by-pass ettim.
3-Hidrofor filtre kapağı mika gibi bir malzeme ve bir kaç yerinden çatlamış , içine hava çekiyordu, dolgu malzemesi ile tamir ettim.

Yukarıda yazdıklarımdan anladığınız üzere, muslukları tam olarak açmaktan bir yerlerde tekrar bir şeyler olacak diye korkuyorum. Toplam 3 musluğum var birinde elektrik donanımı olmasına rağmen, diğer ikisinde olmadığından, kablosu hidrofora çekilmemiş ve basınç düşürme prensibi ile çalışıyor. Daha düzgün ve basınç dalgalanması olmaması için genleşme tankı ilave etmeyi düşünüyorum. Sorularım şunlar:

1-Genleşme tankı koyarsam, basınç dalgalanması (hidrofor ilk çalıştığı andaki basınç yükselmesi) azalır mı?
2-Kaç litrelik tank seçmeliyim?
3-Alternatif çözüm önerisi olan var mı?

Selam ve saygılarımla,
Tahir Toprak

Etiketler
12v hidraforların bir kısmında basınç ayar vidası var sizede olabilir basınç tankı hidraforun sık çalışmasını önler örneğin 2lt olursa 5dk bir çalışacaksa 5lt tank ile 12dk bir devreye girer hidraforunuzda basınç ayar vidası yoksa genleşme tankı ile birlikte basınç şarteli kullanıp daha düşük basınca ayarlayabilirsiniz

Basınç ayar vidası var mı bilmiyorum, yarın sabah kontrol edeyim. İnternet üzerinden baktığım kadarı ile 0.75 ve 1 litrelik genleşme tankları var. Ama söylediğiniz çok mantıklı tank hacmi ne kadar büyük olursa, çalışma zamanı daha da uzun aralıklı olur. Yardımınız için teşekkür ederim.

Hidroforun üzerinde basınç ayar vidası göremedim. Bu gün biraz daha internet üzerinden araştırma yaptım. Genleşme tanklarında ön basınç ile bir iki yazı okudum, işin açık yanı biraz tadım kaçtı. Aklımda donma için boşlatma vanası ilavesi vardı, buna basınç düşürme vanası da ilave edip kullanma kararı aldım. Tr100a, yardımınız için teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR