Sonunda Başladım 17m3 Peugeot

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan terdogan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 155
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,665
Merhaba,

Nem sorunu yaşamadım. içine nem alan bir malzeme değil. Bizofol diye bir ürün. 2 kat ambalaj balonu ve iki yüzünde de alüminyum folyo var. 100m2 lik rulo halinde satılıyor. kağıthane deresinni oralarda fabrikası vardı.

Kolay gelsin
Tunç

Etiketler

Tunç bey merhaba,
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Allah kazasız belasız uzun yıllar kullanmayı nasip etsin. Değerli bilginize ihtiyacım olacak. Aydınlatırsanız sevinirim. Kendi imalatınızı tamamladıktan sonraki işlemler hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz lütfen. Yani proje,çizim,onay, tüv, kim nerede yapar, yapması için bizim yapmamız gerekenler nedir, mümkünse isim telefon adres gibi bilgiler ve maliyet ne oluyor. Ben de üç hafta önce başladım. Kurban bayramına yetiştirmeyi planlıyorum. Benim araç 2000 Citroen jumper. Kablo spiral kanallarına kadar geldim, kontrplaklar da bugün geldi, yarın inşallah izolasyon ve akabinde tavan kaplaması ile başlayacağım. Son dakika golü de yemek istemiyorum, şimdiden onay çizim proje vs ile ilgili görüşmelerimi yapayım istiyorum. Konu hakkında detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim. İstanbul Ataşehirdeyim ben. Siz yanlış hatırlamıyorsam Tuzladasınız. Yakın olduğumuzdan sizin yaptırdığınız yere ben de tüv ile alakalı işleri yaptırabilirim diyorum.
Selam ve sevgilerimle
Alpaslan

Merhaba,

Mesajınızı geç gördüm, uyarı gelmemiş kusura bakmayın. Proje çizildikten sonra TÜV muayenesi için 1 ayınız var. Proje için Cevdet bey diye birinden yardım aldım telefonu 532 321 64 85.

Selamlar Kolay gelsin

Merhaba,

Mesajınızı geç gördüm, uyarı gelmemiş kusura bakmayın. Proje çizildikten sonra TÜV muayenesi için 1 ayınız var. Proje için Cevdet bey diye birinden yardım aldım telefonu 532 321 64 85.

Selamlar Kolay gelsin
Teşekkür ederim Tunç bey. Hafta içinde arayacağım. Selamlar...

Merhaba Tunç bey,
Cevdet beyi az önce aradım. Keyfim bir hayli kaçtı diyebilirim. Ön şoför yanı koltuğu ikiliden tekliye çevirdim. Olmaz dedi, orijinali 2+1 dir diyor. AKM (Araç kontrol merkezine) ve TÜV e gitmeden önce eski ikili koltuğu takın öyle gidin diyor (her sene tüvtürke giderken bu işlem yapılacak. Tak çıkar, değiştir git, gel, tak çıkar değiştir. Arkaya karavan bölümüne takacağınız emniyet kemeri ile üç kişilik olmaz diyor. Sizin de ön iki tekli koltuk var. orijinali nasıldı? ikiliden mi tekliye çevrildi? Ruhsata toplamda kaç kişi olarak kayda geçti (karavan olarak) Bir de AKM nereden çıktı? Onaylı proje ile TÜV Türke gidilecek diye biliyordum. Bilgi vermenizi rica eder, güzel keyifli tatiller dilerim. Selamlarımla...
Alpaslan

Merhaba Tunç bey,
Cevdet beyi az önce aradım. Keyfim bir hayli kaçtı diyebilirim. Ön şoför yanı koltuğu ikiliden tekliye çevirdim. Olmaz dedi, orijinali 2+1 dir diyor. AKM (Araç kontrol merkezine) ve TÜV e gitmeden önce eski ikili koltuğu takın öyle gidin diyor (her sene tüvtürke giderken bu işlem yapılacak. Tak çıkar, değiştir git, gel, tak çıkar değiştir. Arkaya karavan bölümüne takacağınız emniyet kemeri ile üç kişilik olmaz diyor. Sizin de ön iki tekli koltuk var. orijinali nasıldı? ikiliden mi tekliye çevrildi? Ruhsata toplamda kaç kişi olarak kayda geçti (karavan olarak) Bir de AKM nereden çıktı? Onaylı proje ile TÜV Türke gidilecek diye biliyordum. Bilgi vermenizi rica eder, güzel keyifli tatiller dilerim. Selamlarımla...
Alpaslan
Bu işte bir yanlışlık var.Ben de ön ikili koltuğu tekliye çevirdim ve bunu projeyi çizdireceğim mühendise sorarak yaptım.Benim aracım orjinalinde 14+1.Cevdet beyin mantığına göre ben koltuk eksiltemiyorum o zaman.Peki bizler orjinaline sadık kalacaksak projeyi niye çizdiriyoruz?Orjinalini bozduğumuzdan dolayı bunca zahmete,masrafa katlanmıyormuyuz?

Merhabalar, valla aynen öyle. Arkaya koyacağınız emniyet kemeri ile kişi sayısını artıramazsınız, önü de değiştiremezsiniz, ama AKM ve TÜV den önce eski haline alırsınız, ikili yaparsınız, sonra tekrar tekliyi takarsınız diyor Cevdet bey. Dediğiniz gibi, ben niye tadilat projesi istiyorum? değişiklik yaptığım için. Hangi camper da önde ikili koltuk var? arkaya nasıl geçilir bu şekilde? Bir de özellikle siz benim dediğimi dinleyin, öyle koltuk sökerek olmaz diyor. Tunç bey, sizde de arkada yatak altı bölümde şofben gördüm sanki. Kontrollerde, Proje çiziminde vs bunun için dikkat edilmesi gereken şeyler var mı? havalandırma nereye istiyorlar veya siz nereye koydunuz? nasıl bir havalandırma koydunuz şayet koyduysanız. Zira hava giren yerden su girmez mi? :smiley: (Cahilliğime verin lütfen) tüpün olduğu yere mi? bende tüp arka koltuk altında, şofben banyoda.
Selamlar sevgiler...
Alpaslan

Merhabalar Tunç bey
2 yıldır çekme karavan almak için araştırırken tam karar vermiştik ki er ba karavanda bizim isteklerimizi camper ın karşılayacağını söylediler.çok mantıklı geldi.kaldıki 30bine alacağımız karavana isteğimiz özellikleri ekletince karavan çıkıyor 50bin civarına ve beni yolda çok yoracağını düşünüyorum.50bin sıfır çekmeye vereceğime 2011 2012 model bir araç alıp içini yaptırmak daha mantıklı geldi.
Bu yüzden bizde sizin detaylı açıklamalarınızdan kendimizde güç bularak campera karar verdik.
Biz 4 kişilik bir aileyiz ve özgürce gezmek istiyoruz.15mküplük ya da 17m küplük bir sraçta bize uyacak sıkıntı yaşamayacağımız bir aracın içini yaptırmak istiyoruz.Teknik açıdan bize olmazsa olmazlar için yardımcı olursanız çok seviniriz.sizin aracın teknik özellikleri bize uyacağını düşünüyorum.
Şimdiden teşekkürler

Merhaba,

Şimdiye kadar bir karavan yaptım ve karavancılık geçmişimde fazla değil. Bu önerilerim sadece benim kişisel tercihlerimi yansıtacaktır.
Özgürce gezmekten kastınız kampinglere bağımlı olmamaksa en başta düşünmeniz gereken su ve enerji ihtiyacınızı iyi hesaplamak.
Dört kişilik bir aile olduğunuz için yatak için ranza düzenini kullanacağınızdan 17M3 size avantaj sağlar
İmalatçılar pek sıcak bakmasada geç alev alan marin kablo kullanmanız yararınıza olur
sistemi 12V üzerinden planlamanız maliyeti arttırmakla birlikte daha sağlıklı olacaktır.
eğer bütçeniz uygunsa MPPT tipi şarj regülatörü kullanmak enerjiyi daha randımanlı depolamanıza imkan verir
Karavanın ağırlığını iyi hesaplayın ( yollarda tartılma ihtimali var. sonra başınız ağrımasın)
En az 200Amperlik jel akü (bende 400 amper var )
Tepeyi iyi hesaplarsanız dört panel yerleşiyor ( uzun süreli kamplar yapmayacaksanız gerekli değil)
Ranza olacağı ve aralarıda biraz dar olacağı için Yan camları bol koyun ( güvenlik nedeniyle camlar çok büyük olmasın )

şimdilik bu kadar aklıma gelenler eklerim :smiley:

Selamlar Tunç

QBayram tatili karavanın içinde geçti :smiley: çalışmaya devam. Yalıtım işleri çok oyaladı. 2 kat izolasyon yapıldı. karavan güneşin altında olmasına rağmen içinde çalışabileceğim ısıya düştü.
Karavanın sürgülü kapısını açılır kapı haline getiriyorum. Güçlü bir menteşeye ihtiyacım var. Nerede bulabileceğim konusunda bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Selamlar,

Ekli dosyayı görüntüle 7608 Ekli dosyayı görüntüle 7609 Ekli dosyayı görüntüle 7610Ekli dosyayı görüntüle 7611

Merhaba,
Citalari arac iskeletlerine nasil sabitlediniz? Ben biraz daha agir bir malzeme dusunuyorum. Oneriniz ne olur?
Tesekkurler

sabitleme için iki farklı yapıştrıcı kullandım biri fissler in inşaatlarda bağlantı noktası sabitlemede kullandıkları epoksi yapıştırıcı. diğeri ise skaflex 221 serisi silikon.

İç mekanda güneş görmeyen yerde skaflex 292 İ kullanılabilir çok güçlü bir yapıştırcı. yüzey temizliğini iyi yapar kir pas bırakmazsanız sorun olmaz

selamlar

sabitleme için iki farklı yapıştrıcı kullandım biri fissler in inşaatlarda bağlantı noktası sabitlemede kullandıkları epoksi yapıştırıcı. diğeri ise skaflex 221 serisi silikon.

İç mekanda güneş görmeyen yerde skaflex 292 İ kullanılabilir çok güçlü bir yapıştırcı. yüzey temizliğini iyi yapar kir pas bırakmazsanız sorun olmaz

selamlar

.
Tunç bey verdiğiniz iki Sikaflex de poliüretan. Zaten kullanma amacımız için silikondan daha uygunlar.
Sikaflex 292i; 3,0 N/mm2 değeri ile daha kuvvetli yapıştırıcı.

Sikaflex 221
Sikaflex 292i

Ben 252 ile panelleri yapıştırdım.

Daha evvel yapıştırıcılarla ilgili olarak başka bir konuda şöyle yazmıştım.
Bkz. #21
Taşıma gücü açısından belki ilginizi çekebilir ? :yum:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri