Sonunda Başladım 17m3 Peugeot

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan terdogan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 155
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,421

Etiketler

Bilgi için teşekkürler.
Bayram bey ile yazıştım bakalım ne çıkacak.

Belki gözünüzden kaçar diye uyarmak istedim Türkiye Kamp ve Karavan derneğinin Facebook sayfasında bir dost kendi sigorta işlemlerini anlatmış, sizinkinin yanında çok kabul edilebilir bir rakam ile yaptırmış sigortasını..ilgili telefon numarası v.b de var..bence bir bakın. Kolay gelsin
(Buraya copy/paste yapmak istedim ama bir sorun var galiba ne linki ne de yazı içeriğini yapıştıramadaım)

Ben de t5 camper var. 2000 tl ye sigorta yaptırdım çerçeveletip arabaya astım. Vergi levhası mübarek polis isteyince çıkarıp veriyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

Araçlarımız birbirine benzemiş :smiley: maşallah çok güzel olmuş.

Ben de maltepedeyim bir ara görüşmek isterim.

Birde banyoyu merak ettim. sizin gibi ben de T bağlantı koymuştum lavabo ve duş giderine ama lavabodan test için boşalttığı su duştan çıkınca lavaboya da ayrı hat çekdim. Sizde sorun olmadımı?

Test sürüşündeyiz. Şimdilik zorunda yok. Ay sonunda istanbulda olacağız.
T bağlantı sorun çıkarmadı geleceğiz buluşuruz.

Selamlar
Iyi bayramlar
Tunç
 20160914 102745
 20160914 102557
 20160914 130051

Yolgezen.net teki "Son" başlıklı yazınızı okudum şimdi.
Şimdiye kadar bu kadar teknik detayda bir paylaşım yapılmamıştır sanırım. Epik olmuş.

Emeğinizin, güzel günlerde keyfini çıkartmanız dileğiyle..

Test sonrası gözlemlerinizi de yazarsanız, peşinizden gelen benim gibi hayalperestler için eşsiz bir bilgi kaynağı olacaksınız.

Örneğin esnek güneş panelleri konusunda memnuniyetiniz ya da eksik gördükleriniz, 12v buzdolabının randımanı, wc konusunda , kasetli olmadığı için pişman olup olmayacağınız, arka kapının izolasyon edilmemesi, kapının son durumu, keşkeleriniz, dersleriniz, iyi ki yapmışım dedikleriniz. Yine teknik-objektif anlatımınızla "alınan dersler/çıkarılan sonuçlar" başlıklı bir anlatım yapmanızı dört gözle bekliyoruz.

İyi yolculuklar, selamlar

Yolgeçen.net te ispirto ocağı diye bahsettiğiniz Ocak Hakkı'nda bilgi verebilir misiniz

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bilgi için teşekkürler.
Bayram bey ile yazıştım bakalım ne çıkacak.
Panelvan sigortası 2000 tl ruhsat değişti karavan sigortası 9700 tl
bela okusam bana yzık. Küfretsem sigortayı yapanın ne günahı var.
Marintekden içme suyu için depo aldım evyenin yanına izme suyu için ayrı hat çektim siftah suyu koydum depo delik Marintek gönderin bakalım dedi soruç ne olaçak göreceğim
2 tane akü aldım 200ah şarj bir garip gösteriyor
aküleri ölçtündüm yükte biri 13v diğeri 10,7 v aküctyü aradım gönderin bakalım
ilk seyahate böyle başladık
bonumiz hayrola

:smiley:
Merhaba öncelikle harika iş çıkarıyorsunuz. 20 yıllık sigorta acentesiyim Sigorta konusu biraz kamaşık ancak çokça şirketten araştırma yapmak lazım dilerseniz yardımcı olabilirim 0532 3636423 selamlar Cem

yazılanları baştan sona okudum. Tunç bey'e öncelikle paylaşımları için teşekkür ederim. benim gibi uzun süredir böyle hayalleri olanlar için bir kez daha cesaret ve ilhan kaynağı oldunuz. kafama takılan birkaç sorum var ancak sizin şu test bittiğinde ve sonuçları yazdığınızda sormak isterim. belki test sonuçları içerisinde zaten sormayı planladığım konuların cevapları yer alıyordur.

Merhaba,

ispirto ocağı karavan ve tekneler için imal edilmiş dometic origo 3000 diye bir ocak. 1,2lt ispirto alan 2 ayrı göz var ( toplamda 2,4lt) yemek yaptık çay demledik, sorun yok. ama ispirto lpg ile çalışan ocaklara göre biraz maliyetli olacak. eğer maliyet fazla gelirse klasik ocaklara dönebilirim. şimdilik sessiz, kokusuz ve zehirleme tehlikesi olmayan bir ocak kullanmaktan memnunum.

iyi akşamlar
tunç

Bu yazıyı karavan imalatını paylaştığım blog için yazdım. Eğer burada yayınlamam forum kurallarına uygun değilse kaldırılabilir.
Gezi dönüşü aracın testi ile ilgil bir paylaşım da yapacağım ama şimdilik tembellik yapıp hazır bir yazıyı paylaşıyorum kusura bakmayın

Sevgiler Tunç

Son, Yolculuk zamanı :smiley:

Aracı almak, malzeme araştırması, malzemelerin alımı ve imalat derken neredeyse 3 ay geçti. İmalatın karmaşası arasında atladığım şeyler olabilir veya şimdi bazı konuları tekrar edebilirim.
Bu siteyi yapma amacım insanların kısıtlı bütçelerini ve zamanlarını harcamadan hayallerine kavuşması. İkinci bir karavan yapmak veya bu işi ticarete dökmek, hedeflerim arasında bulunmuyor. Bir hayali gerçekleştirmem ve kendi yaptığım karavanım ile emeklilik hayatına geçiş yapmanın manevi hazzının karşılığı yok. Eşimle birlikte bu karavanın keyfini sürmek artık tek amacımız.

İmalata başlamadan önce, gittiğim karavancıların buluşmalarında veya farklı forumlarda bir çok insanı hayatından bezdirdim :smiley:
Karavanı hangi amaçla kullanacağınız, malzeme seçiminizi direkt etkileyen en temel nokta. Malzemeleri kağıt üzerinde tespit etmeniz malzemelere ulaşacağınız anlamına gelmiyor. İmalat sırasında değişiklikler yapmanız gerekebilir. Eğer yeni bir karavan imalatı yapacak olsam ilk olarak aracı takozlar üzerine alarak terazi ile imalat yapabileceğim sabit bir alan elde ederdim. Zaten kullanılmış ve dolayısıyla terazisi kaçmış bir inşaat alanı imalatı çok zorlaştırıyor.

İmalat aşamaları;
Panelvanın içinde sökülmesi gereken bütün harici parçaları sökerek temiz bir yüzey elde ettim.
Aracın dış yüzeyinde kesilmesi ve delinmesi gereken bütün işleri hallettim ( su girişleri, buzdolabı havalandırması ve elektrik girişi daha sonra açılacak ). Kesme işlerinde dekupaj kullandım. Göz koruma kullanmanızda yarar var. ayrıca çok ses çıkarıyor. Komşulara dikkat :smiley:
İç yüzeyi kaplayacağım kontraplakları tutturmak için Destek çıtaları monte ettim ( yapıştırma, eğer imkan varsa ayrıca aracın ana iskeletine vidalama).
Isı izolasyonunu yaptım 2 ayrı kat halinde yapıştırdım ( sağlam bir yapıştırıcı kullanın bir sorun çıkarsa telafisi mümkün değil).
Enerji kablolarını döşemek için ihtiyacım olan yerlere spiral kablo kanalları döşedim ( geç alev alan ve zehirli gaz çıkarmayan).
Bütün iç duvarları 6mm kalınlığında çok hafif kontraplak ile kapladım.
Ana duvarları 15mm kalınlığında kontraplak ile inşaa ettim.
Camların çerçevelerini imal etmek bayağı uğraştırdı. Karavan için imal edilen camlar karavanların duvar kalınlığına göre imal edilmiyor. Ya yaklaşık 65-70mm kalınlığındaki duvarın etrafına çerçeve dönerek 30-40mm kalınlığa inmeniz veya araya ikinci bir çerçeve dönerek camları 65-70mm kasaya oturtmanız gerekiyor ( büyük camda çerçeve döndüm küçük camda yeni kasa yaptım her ikisinde de bu planlamayı yapan mühendis arkadaşları sevgi ve saygıyla andım).
Sürgülü kapı iptal edildi, 60cm eninde 170cm yüksekliğinde bir alanı menteşeli normal kapı için açtım. Kestiğim alanın etrafına ahşaptan kasa döndüm. Ahşap ve kontraplaktan bir kapı yaptım ( kapı işi çok uğraştırdı farklı eğimler var ). Kapı bittikten sonra Tersanede fiber işi ile uğraşan bir ustaya epoksi kaplattım.
Tavan kenarları tamamen dolap. Alt kısımlarda da bir sürü çekmece var. Gönyeli kesecek uygun takımım yok. Dolap kapakları için bir ustadan destek aldım. Yinede kulpları takıp menteşeleri ayarlamak 2 günlük iş.
Bütün kaplamaları yaptıktan sonra çekmeceler, kapaklar ve sökülebilecek her şeyi söktüm karavanın içi ve sökülen parçalara zımpara yaptım. Karavanın içinde beyaz su bazlı boya kullandım.
Kirli su depolarının nasıl olacağı, bulunması ve oturtulması en renkli konulardan biri. Aracın altının binek arabalara göre yüksek olması bir avantaj olmakla beraber, özellikle su bağlantıları için gerekli deliklerin açılması gününüze anlam katıyor. Delikleri delerken çıkan sıcak metal talaşları sağınıza solunuza yapışınca o dar alanda ne kaçabiliyorsunuz nede talaşı atabiliyorsunuz. Depoları kışın takın en azından üstünüzde uzun kollu bir şey olur ( aracın altına girerken göz korumasını unutmayın) Pis su depoları sekizer vida ve dörder lama demir üzerine oturuyor. Vidaları önceden tabanı delerek oturtmakta yarar var. Vidaları kontra somunlar ve epoksi yapıştırıcılar ile aracın tabanına sabitledim. Daha sonra depoları sökmem gerekirse vidalar boşa çıkmasın.
Depoların giriş ve çıkış parçaları ayrı bir olay. Pis su girişlerinde Karavan evyesi,, bulaşık makinesi için 20mm çapında bağlantı. Banyo evyesi ve duş teknesi için 38mm bağlantı. Tuvalet için 25mm çapında bağlantı. Polietilen depoya uygun bağlantı parçaları ve uygun yapıştırıcı bulamayınca Pirinç parçalar ile yapboz yapmaya başladım. Bazı parçalara küçükten büyüğe bazıları büyükten küçüğe adaptörler ile birbirine uydurdum.
1-Mutfak ve banyo ( gri su tankı 81 lt ) mutfak için 20mm çapında bir giriş. Banyo için 38mm çapında bir giriş. Gösterge için bir giriş. Hava tahliye için bir giriş. Bir de boşaltma vanası için bir giriş. Depo süzgeçe döndü :smiley:
2- Tuvalet (siyah su tankı, renge takılmayın :smiley: 81 lt ) tuvalet girişi 25mm havalandırma girişi, gösterge girişi, tahliye vanası.
3- Kullanma suyu tankı 200 lt ( buna renk bulamadım) 38mm çapında bir ana su girişi, gösterge girişi ve hidrofor için 20mm çapında bir giriş. Hidrofor için tepeden giriş yaptım. Depoda sızma olursa 200lt su arka bagaja boşalmasın.
4- İçme suyu tankı 32lt 38mm çapında girişi mevcut. Üstünde hidroforu var. Evyenin yanında duvardan bir çıkışı olacak. Pet şişe veya damacana ile uğraşmak istemiyorum.
İç kaplama ve boya işi bitince çektiğim kablo kanallarının içinden uygun marin kablo ile döşeme yaptım. LED aydınlatmalar için 2x1,5mm. Hekilerin fanları için 2x2,5mm. Buzdolabı için 2x4mm. Tuvalet için 2x4mm. Isıtıcı için 2x4mm. Hidrofor için 2x2,5mm. Ayrıca bütün elektronik aletlerin şarjı için bir kapaklı dolap ayırdım ve içine 4 adet usb şarj çıkışı döşedim, kablosu 2x2,5mm. Gösterge kabloları 2x0,75mm en ince kablo bu
Ayrıca 220v için kablolama da yapmak gerekiyor. Buzdolabı, bulaşık makinesi, şofben için birer hat bir de tezgah üstüne priz için hat çektim. Kontrol ünitesi oturma grubunun altında akü ile cihazlar arasında en kısa kablo boyunu elde etmeye çalıştım.
Kablolama işinden sonra su tesisatının döşenmesine geçtim. Sıcak su, soğuk su, dış duş, banyo, mutfak derken neredeyse 20mt boru döşedim. Toplamda 8m2 alana sahip aracın içinde birbirine değmeden ne kadar çok sistem iç içe çalışıyor.
Mutfak tezgahı için corian tezgah sipariş ettim. 2 günde getirip taktılar karavanın içi stüdyo daire gibi oldu :smiley:
Arka kısma temiz su deposu ve içme suyu deposu oturtuldu. Depoların üstüne demircide yatak için bir iskelet yaptırdım. Ama alan o kadar dar ki yatağı yerleştirmek için kesip biçmek gerekti. Yatak odası dış ortamdan izole edildi. Bagaj açıldığı zaman içerisi gözükmeyecek şekilde 6mm kontraplak kapladım.
Banyonun içi pvc ile kaplandı. Bu kısım benim pek içime sinmedi ama eşim beğendi ( hanımlar daima haklıdır).
Sisteme elektrik ve su verilip test edildi. Her şey çalışıyor.
Taban kısmı pvc parke ile kaplandı.
Kapıya güzel bir sineklik.

Suyumuz var, enerjimiz var, yatacak yerimiz tamam, yemekte yapabiliyoruz daha ne isteriz. Karavanın içini yerleştirmek 2 gün sürdü :smiley:
Artık yola hazırız. Her ihtimale karşı takımlar yanımda. Yaklaşık 1 aylık bir test sürüşüne çıkıyoruz. Bu sayfadan ilerleyen günlerde gezi notlarını da paylaşmaya çalışacağım. İmalat sırasında verdiğiniz destek ve iyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR