Sonunda Başladım 17m3 Peugeot

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan terdogan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 155
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,684
ilginiz ve iyi dilekleriniz işin teşekkürler
Paneller dahil her şeyi öyle bir sabitledim ki sökmenin imkanı yok :smiley:
bugün bütün gün karavan aksesuarları toparlamakla geçti ( banyo mutfak ekipmanları) yarın montaja devam

iyi akşamlar
Panellerin bağlantısı konusunda izninizle ben de bir soru sormak istiyorum..panellerin her birisinin ayrı ayrı + ve - kabloları var gördüğüm kadarıyla..bu kabloları dışarıda mı birleştiriyorsunuz yoksa hepsini içeriye aldıktan sonra mı birleştiriyorsunuz..ben de hazırlık yapıyorum ,panel ve içeri taşınacak kablolar için su geçirmez bir jak sipariş edeceğim, toplam kablo adedi ve kesitleri önemli bu yüzden bilginize başvurdum...kolay gelsin.

Etiketler
Panelleri yukarıda birleştirdim. Aşağıya tek kablo iniyor. Bağlantıda 6mm lik kablo kullandım. Genellikle 4mm tercih ediliyor ama 4 adet panel olunca 6mm lik kabloyu tercih ettim. Panelleri aldığınız yerden kablo ve gerekli bağlantı parçaların temin etmeniz daha uygun olur. MC4 diye bir bağlatı parçası kullanıyor. tekli, çiftli, dörtlü ihtiyaca göre değişik tipleri mevcut. Kaç paneliniz olduğu ve şarj aletinizin özelliği paralel veya seri bağlantı yapmanızı belirliyor.

iyi akşamlar
Tunç

Panelleri yukarıda birleştirdim. Aşağıya tek kablo iniyor. Bağlantıda 6mm lik kablo kullandım. Genellikle 4mm tercih ediliyor ama 4 adet panel olunca 6mm lik kabloyu tercih ettim. Panelleri aldığınız yerden kablo ve gerekli bağlantı parçaların temin etmeniz daha uygun olur. MC4 diye bir bağlatı parçası kullanıyor. tekli, çiftli, dörtlü ihtiyaca göre değişik tipleri mevcut. Kaç paneliniz olduğu ve şarj aletinizin özelliği paralel veya seri bağlantı yapmanızı belirliyor.

iyi akşamlar
Tunç
Teşekkür ediyorum, çok makbule geçti.

Çekmeceler ve dolaplar tamam. Toplam 28 adet kilitli kulp taktım, canım çıktı :smiley:

DSCN1595
DSCN1596
DSCN1598

çok güzel görünüyor.detaylı anlatımınız için de teşekkürler.
ilgiyle takip ediyorum.uygulamanızla ilgili aklıma 1-2 şey takıldı müsadenizle sormak isterim:
birincisi yerlerin izolasyonunu en sonraya mı bırakacaksınız?
ikincisi: kaplamayı yaparken , önce ahşap çıtaları kullandığınızı sonrasında etrafını yalıtkan malzemeyle kapattığınızı gördüm.
Oysa önce yalıtım malzemesi üstüne de ahşap iskeletlerin montajı daha iyi yalıtım sağlamaz mıydı?(bilemediğimden soruyorum)

son sorum: mobilya için kullandığınız kontrplak kalınlığı, ismi, hakkında bilgi verebilir misiniz?

(Bu forumda ilk mesajım, elimden gelirse ve okadar çok bilinmeyen/olasılık var ki, bilinmeyenleri teker teker çözebilirsem böyle bir motorvan yapmak istiyorum. tek iyi bildiğim konu elektrik elektronik.
selamlar.)

Merhaba,

Yerlerin izolasyonu tamam :smiley:
Çıtaları aracın ana gövdesine sabitlemek için önceden döşedim. İzolasyonu önce yapsam çıtalar sağlam olmazdı. Karavanın heryerinde ilomba ve batai kontraplak kullandım
Bölmeler, dolaplar ve çekmece ana gövdesi 15mm
Çekmece altları 10mm
Yan duvarlar 6mm
Zemin 15mm
Elektrik tesisatıda çok uğraştırıyor (bu konuda rahat edeceksiniz).

Hayalinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. paylaştığınız her detayı, fotoğrafı takipteyim. elinize, hayallerinize sağlık.

iyi akşamlar
Tunç
Panel kablaları biraz daha kalın olsaydı daha iyi olurdu. 8 yada 10 mm gibi, ögle saatlerinde yüksek şarj ederken bazen ısınma yapıyor buda enerji kaybına neden oluyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR