Solar Panellerim Çalışıyor Mu...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oasikhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,587

oasikhan

Ana Kamp
Herkese Merhaba sizlere bir sorum olacak.

3 yıldır kullandığım çekme karavanımızı sattık ve bir iveco daily alarak motokaravana çevirme macerasına giriştik.
Geldiğimiz noktada 3 adet 190 watt lık mono kristal paneli araca monte ettim.bunları 50 amperlik bir standart şarj cihazı ile 5x100 amperlik akü grubuma bağladım. (tüm bağlantılar paralel yapıldı sistem 12 volt üzerinden çalışacak) Sorum şu :
Bu panellerin her birinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim.
İzmir'de yaşıyorum dün akşam 17.00-18.00 arasında şarj cihazına baktığımda pv panellerden 2 amper enerji geldiğini gösteriyordu akşam üstü güneşin batmasına 1 saat kadar vardı ve ben daha yüksek bir amper beklemiştim.

Acaba bu panellerin her biri çalışıyor mu çalışmıyor mu sizce nasıl test edebilirim. ya da aldığım bu 2 amper değeri normal midir saat itibariyle. gün içinde izmirde bu mevsimde güneşin tepede olduğu saatlerde kaç amper beklemeliyim.

yanıt veren herkese teşekkür ederim. saygılar.

Etiketler
D
Herkese Merhaba sizlere bir sorum olacak.

3 yıldır kullandığım çekme karavanımızı sattık ve bir iveco daily alarak motokaravana çevirme macerasına giriştik.
Geldiğimiz noktada 3 adet 190 watt lık mono kristal paneli araca monte ettim.bunları 50 amperlik bir standart şarj cihazı ile 5x100 amperlik akü grubuma bağladım. (tüm bağlantılar paralel yapıldı sistem 12 volt üzerinden çalışacak) Sorum şu :
Bu panellerin her birinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim.
İzmir'de yaşıyorum dün akşam 17.00-18.00 arasında şarj cihazına baktığımda pv panellerden 2 amper enerji geldiğini gösteriyordu akşam üstü güneşin batmasına 1 saat kadar vardı ve ben daha yüksek bir amper beklemiştim.

Acaba bu panellerin her biri çalışıyor mu çalışmıyor mu sizce nasıl test edebilirim. ya da aldığım bu 2 amper değeri normal midir saat itibariyle. gün içinde izmirde bu mevsimde güneşin tepede olduğu saatlerde kaç amper beklemeliyim.

yanıt veren herkese teşekkür ederim. saygılar.

En kolayı DC pens ampermetre ile test yapmak. Panel ucu kısa devre yapılır her panelden geçen akım test edilir. 190A panel için kısa devre akımı yaklaşık 10A'dir.

bunun için tekrar aracın tepesinde panellerin kablolarını birbirinden ayırmam gerek değil mi.

üç panel tepede birleşip aşağı tek tablo olarak iniyor. benim aklıma çok ilkel de olsa tepedeki panellerin tek tek üzerini örterek açıkta kalan panelin çalışıp çalışmadığını şarj aletin üzerinden kontrol etmek geldi ama

üç panel tepede birleşip aşağı tek tablo olarak iniyor. benim aklıma çok ilkel de olsa tepedeki panellerin tek tek üzerini örterek açıkta kalan panelin çalışıp çalışmadığını şarj aletin üzerinden kontrol etmek geldi ama
Eldeki imkanlarla en kolay yöntem bu olacaktır. Antalya da şuan saat 15.52 yarı güneş alan çatı da 165w panelden aldığım güç 3-3.5 amper civarı. Tam dik konumda Max gördüğüm (bundan 20-25 gün önce) 8A.
Akşam üzeri güneşin geliş açısından dolayı artık düşük amperleri görmek mümkün.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.