Sıfırdan Başlıyorum. Yardım Lütfen! (çadır Seçimi, Alternatifler Ve Sorularım)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cgokhana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,732

Sizce Hangi Çadır?

• Loap Holl 4

Kullanılan: 0 0.0%
  • Evolite Excamp 4

Kullanılan: 1 11.1%
  • Husky Boyard 4

Kullanılan: 6 66.7%
  • Listemdeki 3 Kişilikler Yeterli. (En ucuzu Makalu Bird 3)

Kullanılan: 2 22.2%

• Kullanılan toplam oy
    9

cgokhana

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır hevesle izlediğim aktiviteye 2 aile olarak başlayacağız. Ankara'da yaşıyoruz, haftasonları bir yerlere kaçalım istiyoruz. Daha araştırmaya yeni başlamışken çadır konusu uzadı gitti. Daha bunun matı var, lambası var, tenceresi var. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Tüm fikirlere açığım. Ne kadar kısa sürede ekipmanları tamamladım, o kadar çabuk doğaya çıkabileceğim.

Çadır Seçimi İçin Kriterler:
1. Sadece güzel havalarda kamp kuracağımı tahmin ediyorum. Üşümeyi sevmediğimden bahar ve yaz ayları doğada olacağım için 3 mevsim çadır yeterli olacak :smiley:
2. Eşim, bebeğim ve ben kalacağız. Kaç kişi iseniz +1 ekleyerek çadır alın tavsiyesi üzerine, bebeğin ve eşyaların da gireceğini varsayarak 4 kişilik çadır düşünüyorum. Fakat 3 kişilik çadırlar 200x210. Dolayısıyla yeter gibi görünüyor. Önerilere açığım.
3. Çift giriş ve balkon olması rahatlık olacağından bu maddeyi de ekliyorum.
4. Kamp yapacağım yerlere araç ve kısa yürüyüşle ulaşacağımı düşündüğümden ağırlığı ikinci planda bırakıyorum. Olur da uzun yürüyüşler yaparsam bir gün, tek kişilik hafif bir çadır alırım.
5. İç tentesi cibinlik görevi görsünki, yazın sıcak olması durumunda dış tenteyi kaldırabileyim. Yani iç tente ne kadar çok tül olursa o kadar iyi gibi.
6. Aslında Arpenaz 3 FreshBlack gibi karanlık çadır istiyorum ama alternatiflerimin hiçbiri karanlık değil ve Arpenaz'da balkon yok. Ayrıca iç tente tamamen tül değil. Dolayısıyla yaz aylarında boğucu olduğu yazıldığından eledim.
7. Büyün bunları topladığımda ortaya çıkan çadırlar 500-600 TL bandında. Dolayısıyla da bu kadarlık bir bütçe ile sınırlandırıyorum.

Bilgilerde yanlışlık olabilir.

Listemdeki bazı çadırlar arasında fark göremedim. Örneğin Loap Holl 4 ve Evolite Excamp 4 gibi. Ya da Loap'ın Melbu ve Holl modeli gibi. Çadırları tecrübe etmiş arkadaşlar ya da araştırma aşamasında olup da farklı fikir veren arkadaşlar yazarsa sevinirim.
Belki popüler olmasından kaynaklı Husky Boyard 4 kişilik ve Evolite Excamp 4 sıcak baktıklarım.

- Ayrıca, önümüzdeki aylar için kullanılacağı düşünülürse, uyku tulumu şart mıdır? polar battaniyeler vs iş görmez mi? tulumda çok daralırım ben :smiley:

Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

20 gün sonra eşim be 4 haşındaki kızımla ilk defa çadır kampı yapacağız aldıklarım şunlar.
1.fresj and black 2 second 3 kişilik çadır
2.tam çadır ölçüsünde şişme yatak
3. Decahtlon limit 5 konfor 10 derece 3 adet tulum.
4.nurgaz tencere tava takımı.
5.Balta ve diğer kesiciler.
6.çadır altı için branda
7.ışıldak ve kafa fenerleri
8.kendi yaptığım portatif ahşap masa
9.3 adet katladır kamp sandalyesi.
10. Elektrikli ve manuel pompa.
11. Araç inverter ve powerbanklar
12. Hamak
13. Portatif bir mangal
14. Vs. diye gidiyor.

Baya da bir şey almışım:smiley:)

Benimde ilk kamp maceram olacak. Şimdilik bu listeyi tammaladım gerisini yaşayarak öğreneceğim umarım faydalı olur.

Not:Aldıklarım pratikliği veya gerekliliği tartışılabilir, naçizane kendi oluşturduğum listedir.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20 gün sonra eşim be 4 haşındaki kızımla ilk defa çadır kampı yapacağız aldıklarım şunlar.
1.fresj and black 2 second 3 kişilik çadır
2.tam çadır ölçüsünde şişme yatak
3. Decahtlon limit 5 konfor 10 derece 3 adet tulum.
4.nurgaz tencere tava takımı.
5.Balta ve diğer kesiciler.
6.çadır altı için branda
7.ışıldak ve kafa fenerleri
8.kendi yaptığım portatif ahşap masa
9.3 adet katladır kamp sandalyesi.
10. Elektrikli ve manuel pompa.
11. Araç inverter ve powerbanklar
12. Hamak
13. Portatif bir mangal
14. Vs. diye gidiyor.

Baya da bir şey almışım:smiley:)

Benimde ilk kamp maceram olacak. Şimdilik bu listeyi tammaladım gerisini yaşayarak öğreneceğim umarım faydalı olur.

Not:Aldıklarım pratikliği veya gerekliliği tartışılabilir, naçizane kendi oluşturduğum listedir.

Şişme yatak aklıma gelmemişti. Ayrı matlar alıp çocuk için de belki şişme mat ve evdeki küçük döşeğini alırım demiştim ama bu mantıklı gibi duruyor. Tam çadır ölçüsünde nasıl denk getirdiniz?
Kendi yaptığınız masanın fotolarını paylaşır mısınız?
Ayrıca çadır altına ben de bir şey alacağım. Bıranda yerine muşamba falan alırım diyordum. Fark ettirir mi?

çadır olarak fresh& black 3 kullanıyorum gayet memnunum , su geçirmiyor, yaz günü pişmiyorum, güneş doğdugunda gözümün içine girmiyor :smiley:

uyumak için mat da rahat edemedim kemiklerim agrıdı :smiley: bu sebeple şişme mat tercih ettim daha rahat
uyku tulumu soguk havalarda iyidir, yaz günü kamp kurucaksanız polarda işinizi görür tabiki yanınıza yinede 1 adet uzun kollu kıyafet almanızı tavsiye ederim.

1 tane çadır içi lamba , el feneri , gittiginiz kamp alanında elektrik varsa en az 15mt lik uzatma kablosu tavsiye ederim.

kamp sandalyesi ve hamak alabilirsiniz ( bunlar araçla kamp yapmaya giderseniz alın sırt çantasında kamp sandalyesi taşımak zor oluyor )

1 tane küçük tüp, yemek yapmak için kap kacak ,

sinek kovucu almayı unutmayın :smiley:

aslına bakarsanız temel malzemeleri aldınız mı kamp yapmaya başlayabilsiniz, eksiklerinizi de kamp yaparken tespit edip ona göre tedarik edersiniz.

çadır olarak fresh& black 3 kullanıyorum gayet memnunum , su geçirmiyor, yaz günü pişmiyorum, güneş doğdugunda gözümün içine girmiyor :smiley:

uyumak için mat da rahat edemedim kemiklerim agrıdı :smiley: bu sebeple şişme mat tercih ettim daha rahat
uyku tulumu soguk havalarda iyidir, yaz günü kamp kurucaksanız polarda işinizi görür tabiki yanınıza yinede 1 adet uzun kollu kıyafet almanızı tavsiye ederim.

1 tane çadır içi lamba , el feneri , gittiginiz kamp alanında elektrik varsa en az 15mt lik uzatma kablosu tavsiye ederim.

kamp sandalyesi ve hamak alabilirsiniz ( bunlar araçla kamp yapmaya giderseniz alın sırt çantasında kamp sandalyesi taşımak zor oluyor )

1 tane küçük tüp, yemek yapmak için kap kacak ,

sinek kovucu almayı unutmayın :smiley:

aslına bakarsanız temel malzemeleri aldınız mı kamp yapmaya başlayabilsiniz, eksiklerinizi de kamp yaparken tespit edip ona göre tedarik edersiniz.

Karanlık olayı çok güzel Arpenaz'ın ama balkonu yok, eksikliğini hissetmediniz sanırım. Seçtiğim çadırlarla arasında yarı yarıya fiyat farkı var neredeyse. 2 yetişkin 1 bebek ve eşyalar rahat eder miyiz bilemedim. Yoksa tek kişi için uygun görünüyor.

Kendi yaptığım masam bu hocam. portatif alüminyum masaları beğenmeyince ben yapayım dedim. Tasarım bana ait. Kapalı boy 40*60 açık 80*60
58fe06e632e28b58efff9dd150ed226d
Cf0817e131ecbbf30e84a1f62e1ed1f9
76c72f730d8adc5993789145558f7810

husky biggles 5 var 3 kişi iki yıldır kullanıyorum memnunum bu gün itibarıyla bir arkadaşım daha beyenip aldı önde salon var yağmurlu soğuk havada küçük bir masayla dört kişi yemek yiyebilir yatak odasımı cibinlik ile ikiye bölüp 3 + 2 yapıp arkadaşınızı ağırlayabilirsin
decatlon dan alınma 3 sünger ve 3 şişme mat var açılır alüminyum masa 3 sandalyemiz çadır önüne gölgelik var decatlonu tavsiye ederi 2yıl garantili ürünleri
kendim yaptım açılıp kapanabilen mutfak tezgağım var
ben uyurken çok kıpırdarım uyku tulumu bana göre değil yazın pike soğukta battaniye kullanıyorum

20160706 133028 jpg

Son düzenleme:

@tr100a Hocam bu çadır bize çok büyük, belki ileride çocuk çoğalınca düşünülebilir. Başlangıç için yukarıda sıraladığım alternatiflerden birini önerebilirseniz memnun olurum.

@pashcat Valla masa on numara olmuş. Ama benim yapabileceğim iş değil. Deachtlon'dan katlanır masalardan alacağım.

@tr100a Hocam bu çadır bize çok büyük, belki ileride çocuk çoğalınca düşünülebilir. Başlangıç için yukarıda sıraladığım alternatiflerden birini önerebilirseniz memnun olurum.

@pashcat Valla masa on numara olmuş. Ama benim yapabileceğim iş değil. Deachtlon'dan katlanır masalardan alacağım.
kullanmadığım ve canlı görmediğim ürünü kötüleme veya tavsiye doğru olmaz ben kullandığım ürünler hakkında yorum yapmayı doğru buluyorum size tavsiye edilen ürünleri kullanan kişilerin yorumlarını dikkate alın amcası dayısı kullanmış bunlar sizi yanıltır

Decathlona gidip bakın kendinize gore birini secin bizim uzaktan tavsiyede bulunmamız dogru olmaz. Ormanlı dağlı kamplar yerine sayfiye plaj türü yerlerde kullanacaksanız black olanlari dusunun sıcak adamı fena yapar , balkon olmasa da olur Ama orman dağ türü yerlerde kullanacaksanız güneşten korunabilirsiniz ama botlar yağmurluklar vs ve yağmur çamur yemek yapmak için balkon önemlidir.
Bu arada tek büyük bir matta 3 kişi uyumakta zorlanabilirsiniz (dönen hareket eden diğerlerini de uyandırır) ayrıca patlarsa 3ünüz birden rezil olursunuz. Bu sebeple 1 büyük yerine 2 yada 3 mat almanızda fayda var 2 şişme 1 sünger gibi de olabilir.
Bir kampta en önemli şey kafa lambasıdır. Gerisi hallolur stres yapmayın. Kampta yokluk ta zevklidir.

Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır hevesle izlediğim aktiviteye 2 aile olarak başlayacağız. Ankara'da yaşıyoruz, haftasonları bir yerlere kaçalım istiyoruz. Daha araştırmaya yeni başlamışken çadır konusu uzadı gitti. Daha bunun matı var, lambası var, tenceresi var. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Tüm fikirlere açığım. Ne kadar kısa sürede ekipmanları tamamladım, o kadar çabuk doğaya çıkabileceğim.

Çadır Seçimi İçin Kriterler:
1. Sadece güzel havalarda kamp kuracağımı tahmin ediyorum. Üşümeyi sevmediğimden bahar ve yaz ayları doğada olacağım için 3 mevsim çadır yeterli olacak :smiley:
2. Eşim, bebeğim ve ben kalacağız. Kaç kişi iseniz +1 ekleyerek çadır alın tavsiyesi üzerine, bebeğin ve eşyaların da gireceğini varsayarak 4 kişilik çadır düşünüyorum. Fakat 3 kişilik çadırlar 200x210. Dolayısıyla yeter gibi görünüyor. Önerilere açığım.
3. Çift giriş ve balkon olması rahatlık olacağından bu maddeyi de ekliyorum.
4. Kamp yapacağım yerlere araç ve kısa yürüyüşle ulaşacağımı düşündüğümden ağırlığı ikinci planda bırakıyorum. Olur da uzun yürüyüşler yaparsam bir gün, tek kişilik hafif bir çadır alırım.
5. İç tentesi cibinlik görevi görsünki, yazın sıcak olması durumunda dış tenteyi kaldırabileyim. Yani iç tente ne kadar çok tül olursa o kadar iyi gibi.
6. Aslında Arpenaz 3 FreshBlack gibi karanlık çadır istiyorum ama alternatiflerimin hiçbiri karanlık değil ve Arpenaz'da balkon yok. Ayrıca iç tente tamamen tül değil. Dolayısıyla yaz aylarında boğucu olduğu yazıldığından eledim.
7. Büyün bunları topladığımda ortaya çıkan çadırlar 500-600 TL bandında. Dolayısıyla da bu kadarlık bir bütçe ile sınırlandırıyorum.

Bilgilerde yanlışlık olabilir.

Listemdeki bazı çadırlar arasında fark göremedim. Örneğin Loap Holl 4 ve Evolite Excamp 4 gibi. Ya da Loap'ın Melbu ve Holl modeli gibi. Çadırları tecrübe etmiş arkadaşlar ya da araştırma aşamasında olup da farklı fikir veren arkadaşlar yazarsa sevinirim.
Belki popüler olmasından kaynaklı Husky Boyard 4 kişilik ve Evolite Excamp 4 sıcak baktıklarım.

- Ayrıca, önümüzdeki aylar için kullanılacağı düşünülürse, uyku tulumu şart mıdır? polar battaniyeler vs iş görmez mi? tulumda çok daralırım ben :smiley:

Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
Çadır konusunda epey takıldığınız gibi, oldukça araştırma yapmışsınız. Benim gibi dağcı ve yüksek irtifa tirmanislari yapmadığınız için ve keyif ağırlıklı kamplar düşünmenizden dolayı sınırsız seçenek ve zevke göre tercih edebilirsiniz. Zira ihtiyacınız olanları belirlemissiniz. Uzaktan size tavsiye de bulunmak doğru olmaz. İçinize sinen çadırı edinin. Hiç biri sizi pişman etmez.

Ben yıllar önce çekirdekten bu işlere başlamıştım. O zamanlar internet yoktu. Bana yardım edecek insan çok azdı. Kamp yaptıkça kişisel ihtiyaçlarımı deneme yanılma yöntemi ile belirledim. Bir anda gidip, size gerekli olacağını düşündüğünüz her şeyi almayın. Neye ihtiyacınız olduğunu zamanla kendiniz ve aileniz çok iyi fakredeceksiniz ve gereksiz masrafa girmemiş olacaksınız. Çadır marka ve kalitesine önem vermeyin. Ama kaliteli mutfak malzemesine yatırım yapın. Bir etkinlik içerisinde kullanımı yoğun olan malzemeler kaliteli olsun yeter.

Uyku tulumunda yatmak zordur. Alışma süreci ister. Ben bile hala yatarken kolumun üzerinde baskı yapmışsam gece defalarca uyanır, uyusMuş ve acıyan kolumu ovalarım. Ayrıca hiç yaz ve bahar aylarında tulum kullanmadım. (Çadır ile gitmişsem) Güzel bir kopuk mat ve polarlı battaniye işimi fazlası ile görmüştür. Üstelik daha ucuz. Ben şahsen konfora önem veren biri değilim. Doğada konfor arayisi olunca doğanın dilinden anlayamaz ki insan. Konforu evimde çekyatta uzanıp televizyon izlerken ararım. Doğada sert çakıl taşları üzerinde bile yatabilirim. Siz de buna göre kendinizi tecrubelerinize bırakın. Herkesin tecrübesi farklı ve kendine göre doğru cevaplar verecektir.

Kolay geldin.
Erdem.

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
Çadır konusunda epey takıldığınız gibi, oldukça araştırma yapmışsınız. Benim gibi dağcı ve yüksek irtifa tirmanislari yapmadığınız için ve keyif ağırlıklı kamplar düşünmenizden dolayı sınırsız seçenek ve zevke göre tercih edebilirsiniz. Zira ihtiyacınız olanları belirlemissiniz. Uzaktan size tavsiye de bulunmak doğru olmaz. İçinize sinen çadırı edinin. Hiç biri sizi pişman etmez.

Ben yıllar önce çekirdekten bu işlere başlamıştım. O zamanlar internet yoktu. Bana yardım edecek insan çok azdı. Kamp yaptıkça kişisel ihtiyaçlarımı deneme yanılma yöntemi ile belirledim. Bir anda gidip, size gerekli olacağını düşündüğünüz her şeyi almayın. Neye ihtiyacınız olduğunu zamanla kendiniz ve aileniz çok iyi fakredeceksiniz ve gereksiz masrafa girmemiş olacaksınız. Çadır marka ve kalitesine önem vermeyin. Ama kaliteli mutfak malzemesine yatırım yapın. Bir etkinlik içerisinde kullanımı yoğun olan malzemeler kaliteli olsun yeter.

Uyku tulumunda yatmak zordur. Alışma süreci ister. Ben bile hala yatarken kolumun üzerinde baskı yapmışsam gece defalarca uyanır, uyusMuş ve acıyan kolumu ovalarım. Ayrıca hiç yaz ve bahar aylarında tulum kullanmadım. (Çadır ile gitmişsem) Güzel bir kopuk mat ve polarlı battaniye işimi fazlası ile görmüştür. Üstelik daha ucuz. Ayrıca çift kişilik fermuarlı tulum edinebilirsiniz. Hem battaniye hem tulumdur. İki kişi bir yatınca sıcak olacak. Küçük çocuğunuzu da yanınıza alabilirsiniz. Kimse üşümez.

Ben şahsen konfora önem veren biri değilim. Doğada konfor arayisi olunca doğanın dilinden anlayamaz ki insan. Konforu evimde çekyatta uzanıp televizyon izlerken ararım. Doğada sert çakıl taşları üzerinde bile yatabilirim. Siz de buna göre kendinizi tecrubelerinize bırakın. Herkesin tecrübesi farklı ve kendine göre doğru cevaplar verecektir.

Kolay geldin.
Erdem.

Ayrıca çift kişilik fermuarlı tulum da alabilirsiniz. Hem battaniye hem tulum olarak kullanabilirsiniz. Uçuk cocugunuz da yanınızda olur. Kimse üşümez.

Karanlık olayı çok güzel Arpenaz'ın ama balkonu yok, eksikliğini hissetmediniz sanırım. Seçtiğim çadırlarla arasında yarı yarıya fiyat farkı var neredeyse. 2 yetişkin 1 bebek ve eşyalar rahat eder miyiz bilemedim. Yoksa tek kişi için uygun görünüyor.
ben genelde hamak veya kamp sandalyesinde oldugum için balkona ihtiyaç duymadım , sizin bebeginiz oldugu için biraz daha geniş çadır almanız rahat hareket etmenize olanak saglar tabiki

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.