Sıfırdan Başlıyorum. Yardım Lütfen! (çadır Seçimi, Alternatifler Ve Sorularım)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cgokhana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,732

Sizce Hangi Çadır?

• Loap Holl 4

Kullanılan: 0 0.0%
  • Evolite Excamp 4

Kullanılan: 1 11.1%
  • Husky Boyard 4

Kullanılan: 6 66.7%
  • Listemdeki 3 Kişilikler Yeterli. (En ucuzu Makalu Bird 3)

Kullanılan: 2 22.2%

• Kullanılan toplam oy
    9
Şimdi baktım yine hiçbir yerde stoklarda yok maalesef.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

''hangi çadırı almalıyım?'' başlığında kullandığım iki çadırı da yazdım...arpenaz 2xl f&b kullanıyorum foto yu da attım...birincisi bu çadır asla yazlık değil üst katman nefes alan bir malzeme değil kaplamalı yani bana fresh gelmedi...ikincisi sineklik cibinlik çok yetersiz sadece üstlerde ve baş alt kısmında,beni aşırı boğdu...havalandırma için açık bıraktığında ise donarsın 350 rakımlı dere kenarında ben dondum..ki zaten üst katmanı ne kadar düzgün oturtup gersen de ön hariç kalan boşluklardan gece püfür püfür esecek donacaksın..yani bana göre ne yazlık ne kışlık sadece ağaç altında çok çok güzel terleyip uyuyabileceğin bir model..güneş altında gölgeyle çok fark olmuyor dış tentenin kaplaması iyi ama havalandırması yetersiz...kaldı ki bir çok forumda yada videoda bu model bu yüzden eleştiriliyor..evolite turtle kullandım kullanıyorum sinekliği cibinliği klasik çin,iri gözlü her türlü minnak sivri ve sirke sineği tarzı hayvan içeride..kalitesi asla arpenaz değil ama boğmuyor terletmiyor üşütmüyor...sinekliği her ışık yaktığında içeride gölge oyunu malzemenin çok kaliteli görünmemesi handikapı...aşırı kırağı ve poyraz fırtınasında kum üzerinde banamısın demedi..bu arada sanırım 110 kilo olmam da etkili olmuştur..:smiley:..iki adet tek katman yazlık kullandığım ucuz çadırlardan bu pahalı olanlardan çok daha fazla memnunum en azından çok beklentim olmuyor..husky i oylamada işaretledim okuduğum duyduğum ama denemediğim bir çadır olsa da eleştiriler hep olumlu..alternatifi makalu markası,çakması..hatta çok daha iyi olduğunu savunuyor atlasav

Aprenaz 3 f&b ve yine Aprenaz 2 f&b yi bu sene Ağustos 10-25 arasında sırasıyla Salda Gölü, Dedegöl (Melikler Yaylası ) Köprülü Kanyon, Tazı Kanyonu, Tekirova Kleopatra Koyunda kullandım ailemle.
Soğuk diyebileceğim tek gece Melikler Yaylası idi ve tulumun içinde son derece rahat bir uyku çektik.
Sabah güneş doğmuş, anlamadık tabi rakımdan ötürü, son derece rahat bir uykuydu.
Zira Kleopatra Koyu hariç kalan yerlerde hep rahat ettik, ne üşüdük ne terledik.
Kleopatra Koyunda ise ilk gece çok rahat uyuduk, güneş direkt üzerimize doğdu üstelik. Sonraki gece ise çadıra gidemedik çünkü korkunç bir nem vardı, çadırın ön ve arkadan dış fermuarlarını açınca, sadece iç kısmın kapıları kapalı şekilde uyuyabildik ve çok da doğru yaptığımızı anladık sabah.
Bunu şunun için yazıyorum, ben de ailem de çadırlarımızdan memnunuz. Kızım da ben de biraz dağınık yattığımız için F&B 3 ün yanına bir de 2 sini aldım kendim yatmak için.
3 kişilik çadırların içinde 3 kişi rahat yatılmıyor malesef eğer akşam yatış şeklinizle sabah uyanamıyorsanız.

Aprenaz 3 f&b ve yine Aprenaz 2 f&b yi bu sene Ağustos 10-25 arasında sırasıyla Salda Gölü, Dedegöl (Melikler Yaylası ) Köprülü Kanyon, Tazı Kanyonu, Tekirova Kleopatra Koyunda kullandım ailemle.
Soğuk diyebileceğim tek gece Melikler Yaylası idi ve tulumun içinde son derece rahat bir uyku çektik.
Sabah güneş doğmuş, anlamadık tabi rakımdan ötürü, son derece rahat bir uykuydu.
Zira Kleopatra Koyu hariç kalan yerlerde hep rahat ettik, ne üşüdük ne terledik.
Kleopatra Koyunda ise ilk gece çok rahat uyuduk, güneş direkt üzerimize doğdu üstelik. Sonraki gece ise çadıra gidemedik çünkü korkunç bir nem vardı, çadırın ön ve arkadan dış fermuarlarını açınca, sadece iç kısmın kapıları kapalı şekilde uyuyabildik ve çok da doğru yaptığımızı anladık sabah.
Bunu şunun için yazıyorum, ben de ailem de çadırlarımızdan memnunuz. Kızım da ben de biraz dağınık yattığımız için F&B 3 ün yanına bir de 2 sini aldım kendim yatmak için.
3 kişilik çadırların içinde 3 kişi rahat yatılmıyor malesef eğer akşam yatış şeklinizle sabah uyanamıyorsanız.

beni boğdu değim kısım içeride dış tentenin havalandırmaları açık tüm fermuarlar kapalıyken oluşan nem,aynı şeyi yaşamışsın...tüm okuduğum diğer yazılarda da havalandırmanın yetersiz olduğu idi hem iç hem dış...bu oluşmasın diye dış katmanın fermuarını açık yattığımda da üşütmüştü...dış katman malzemesi içerisinden kaplamalı decatlon.de de incelerseniz o kaplamanın da ne olduğu yazıyor maalesef tr de yok...bu yüzden bu kaplama yüzünden nefes almıyor...evolite turtle da malzeme bu kadar kaliteli olmasa da nefes alıyor kardeşim..Marmara denizinin kenarında poyraz fırtınasında aşırı kırağı varken dış katman yıkanmışken içerisinde asla nem yoktu...benim görüşüm f&b ler ne yazlık ne kışlık ağaç altında tüm kapılar açık gün ortası uyuma çadırı ya da bahar aylarında ne sıcak ne soğukken kullanmalık...keyifle kalın...

merhaba 2 seceonds modelinden memnun musunuz ? Benim de seçeneklerimin arasında bu model var fakat bazı yorumlarda uzun boylular için iyi olmadığından bahsedilmiş, çadırın çok basık olduğundan bahsedilmiş.
Evet öyle deniyor, geniş bir çadır olmadığı için sanki yukarıdan da basıkmış gibi duruyor, halbuki öyle bir şey yok. Bakın iki çadırı yan yana görebilirsiniz burada, öyle bariz bir fark yok demek istediğim. Aprenaz2 bana göre tek kişilik bir çadır, uyurken sağa sola dönen birisiyseniz iki kişi yatmanız olanaksız, yattığınız gibi kalkıyorsanız ideal. Benim boyum 1,74 ve kilom 78, bana çok ideal ve 3 mevsim rahatlıkla kullanılabiliyor. Kışın yahut şu mevsimde de çadırda kalacağım diyorsanız bir tane de 4 mevsim edinmenizde yarar var. O kısımda bir tavsiyede bulunamayacağım, yakında şu modeli alacağım kış kampı için, kullanınca yorumlarımı yaparım dilim döndüğünce
Evolite Summit Pro Alminyum

DSC 6978

Başlık ilgimi çekti, çadır konusunda çok durulmuş ama genel listeler de var. Ben de fikir vermek için kendimce önemli şeyleri söylemek isterim. Kendimce dedim, çünkü herkesin ihtiyacı farklı oluyor.

Çadırı sadece yatmak için kullanmadığımı ve uyku dışında 3-4 saat daha çadırda zaman geçirdiğimi gördüm. Bu süre zarfında iki büklüm sürünmekten gına gelince aradım ve 1.80 m yükseklikte olan Shaba 3'ü aldım, belim rahat etti. Çadır 2.10x2.10 m, içine 1.60x1.90 şişme yatak koydum ama ilk kullanışta hata yaptığımı anladım. Çadır tabanında çok az boş yer kalınca, hem yürümek hem de malzemeleri koyacak yer bulmak zorlaştı. Acilen duble yatağı, 1.90x 0.70 bir tek kişilikle değiştirdim. Eşya koyacak yer açıldı. Artık akşam yemekten sonra istersem masayı da içeri alabilirim.

Çadır yüksek olunca ısınması zor. Kış için piknik tüp üstüne takılan soba aparatım var ama güvenli olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden acilen bir Zibro Kamin arıyorum.

Listelerde en önemli konu atlanmış. Öncelikle ateş, su gibi şeyler düşünülür genelde. Hani Amerikalı, Fransız ve Temel'i 3 ay Uzay seyahatine yollayacaklarmış. Üçüne de ne istersin diye sormuşlar. Amerikalı 100 şişe bourbon, Fransız 100 şişe Bordo şarabı, Temel de 100 paket sigara istemiş. Üç ay sonra döndüklerinde, Amerikalıyla, Fransız yayılarak çıkıyorlar kafalar iyi, Temel fırlayıp ilk gördüğüne yapışıyor 'Hemşerim ateşin var mı?'. Herhalde kampçı ateşini unutmaz ama asıl İlk Yardım seti olmazsa olmazdır.

Örnek olarak Kanunen tüm araçlarda olması gereken İlk yardım seti içeriği şöyledir:
  • Büyük Sargı Bezi (10 Cm X 3-5 M), 2 Adet
  • Hidrofil Gaz Steril (10x10 Cm 50’Lik Kutu), 1 Kutu
  • Üçgen Sargı, 3 Adet
  • Antiseptik Solüsyon (50 Ml), 1 Adet
  • Flaster (2 Cm X 5 M), 1 Adet
  • Çengelli İğne, 10 Adet
  • Küçük Makas (Paslanmaz Çelik), 1 Adet
  • Esmark Bandajı, 1 Adet
  • Turnike (En Az 50 Cm Örgülü Tekstil Malzemeden), 1 Adet
  • Yara Bandı, 10 Adet
  • Alüminyum Yanık Örtüsü, 1 Adet
  • Tıbbı Eldiven, 2 Çift
  • El Feneri, 1 Adet
Bu asgari malzeme listesidir. Yasak savmak için yapılmış gibi ama idare eder. Yaptığınız aktiviteye veya gittiğiniz bölgeye göre ekler yapılması gerekir. Örneğin ben ayrıca Böcek ısırıkları için Amonyak, allerji için Antihistaminik, Baticon, Neşter(ve steril uçları), Burun bandı, gibi şeyler ilave ettim.

Konu dışı olarak, bir İlk yardım kursuna katılmak herkes için çok yararlı olacaktır. Gerçi ilk yardımı aşar ama, örneğin boynunu delip nefes yolu açarak, boğazına birşey takıldığı için boğulan bir kişinin hayatını kurtarabilirsiniz.

Sağlık ve esenlik dilerim.
Saygılar.

7567DEF9 0957 4AA3 8FAE 027519882139
Merhaba
Ben evolite excamp pro 4 çadır kullanıyorum geçen hafta yalova da kamp yaptık sabaha karşı 4:30 da yattık hava 5 derece olmasına rağmen üzerimize sadece ince bir polar battaniye aldık hiç üşümedik desem yeridir. çadırımızın içinde bir adet çift kişilik yatak 1 adet tek kişilik sünger yatak götürüyoruz araçla gittiğimiz için. Biz bu çadırı alırken 5 mevsim diye aldık ama henüz karlı havada kullanmak nasip olmadı. Nasipse önümüzdeki hafta inönü yaylasına gitmeyi planlıyoruz. Kar olacağını tahmin ediyoruz kartepede kar kalınlığı 55 cm olmuş inönüde de bayağı kar vardır diye tahmin ediyoruz. Karlı havada çadırı kullandıkdan sonra tekrardan yazacağım deneyimlerimi. Biz üç kişi geniş geniş yatabiliyoruz. Tek sıkıntı ahh o eğilip bükülme yok mu bitiriyor bizi

Başlık ilgimi çekti, çadır konusunda çok durulmuş ama genel listeler de var. Ben de fikir vermek için kendimce önemli şeyleri söylemek isterim. Kendimce dedim, çünkü herkesin ihtiyacı farklı oluyor.

Çadırı sadece yatmak için kullanmadığımı ve uyku dışında 3-4 saat daha çadırda zaman geçirdiğimi gördüm. Bu süre zarfında iki büklüm sürünmekten gına gelince aradım ve 1.80 m yükseklikte olan Shaba 3'ü aldım, belim rahat etti. Çadır 2.10x2.10 m, içine 1.60x1.90 şişme yatak koydum ama ilk kullanışta hata yaptığımı anladım. Çadır tabanında çok az boş yer kalınca, hem yürümek hem de malzemeleri koyacak yer bulmak zorlaştı. Acilen duble yatağı, 1.90x 0.70 bir tek kişilikle değiştirdim. Eşya koyacak yer açıldı. Artık akşam yemekten sonra istersem masayı da içeri alabilirim.

Çadır yüksek olunca ısınması zor. Kış için piknik tüp üstüne takılan soba aparatım var ama güvenli olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden acilen bir Zibro Kamin arıyorum.

Listelerde en önemli konu atlanmış. Öncelikle ateş, su gibi şeyler düşünülür genelde. Hani Amerikalı, Fransız ve Temel'i 3 ay Uzay seyahatine yollayacaklarmış. Üçüne de ne istersin diye sormuşlar. Amerikalı 100 şişe bourbon, Fransız 100 şişe Bordo şarabı, Temel de 100 paket sigara istemiş. Üç ay sonra döndüklerinde, Amerikalıyla, Fransız yayılarak çıkıyorlar kafalar iyi, Temel fırlayıp ilk gördüğüne yapışıyor 'Hemşerim ateşin var mı?'. Herhalde kampçı ateşini unutmaz ama asıl İlk Yardım seti olmazsa olmazdır.

Örnek olarak Kanunen tüm araçlarda olması gereken İlk yardım seti içeriği şöyledir:
  • Büyük Sargı Bezi (10 Cm X 3-5 M), 2 Adet
  • Hidrofil Gaz Steril (10x10 Cm 50’Lik Kutu), 1 Kutu
  • Üçgen Sargı, 3 Adet
  • Antiseptik Solüsyon (50 Ml), 1 Adet
  • Flaster (2 Cm X 5 M), 1 Adet
  • Çengelli İğne, 10 Adet
  • Küçük Makas (Paslanmaz Çelik), 1 Adet
  • Esmark Bandajı, 1 Adet
  • Turnike (En Az 50 Cm Örgülü Tekstil Malzemeden), 1 Adet
  • Yara Bandı, 10 Adet
  • Alüminyum Yanık Örtüsü, 1 Adet
  • Tıbbı Eldiven, 2 Çift
  • El Feneri, 1 Adet
Bu asgari malzeme listesidir. Yasak savmak için yapılmış gibi ama idare eder. Yaptığınız aktiviteye veya gittiğiniz bölgeye göre ekler yapılması gerekir. Örneğin ben ayrıca Böcek ısırıkları için Amonyak, allerji için Antihistaminik, Baticon, Neşter(ve steril uçları), Burun bandı, gibi şeyler ilave ettim.

Konu dışı olarak, bir İlk yardım kursuna katılmak herkes için çok yararlı olacaktır. Gerçi ilk yardımı aşar ama, örneğin boynunu delip nefes yolu açarak, boğazına birşey takıldığı için boğulan bir kişinin hayatını kurtarabilirsiniz.

Sağlık ve esenlik dilerim.
Saygılar.
Çadırın havalandırması ve karanlık sevyesi nasıl? Memnun musunuz?

Ben sırf bu yüzden aradım taradım Shaba 4 aldım.

boyut olarak iyi görünüyor,hayırlı olsun.kamp yapacağınız mevsim için ilkbahar yaz aylarında ideal olabilir. Sonbahar ,Kış ve rüzgarı hesaplayınca büyük alanın ısıtılması ve rüzgar ivmelenmesi için sağlam kazıklara ve sabitlemeye ihtiyacınız olacaktır. iyi kamplar dilerim.

boyut olarak iyi görünüyor,hayırlı olsun.kamp yapacağınız mevsim için ilkbahar yaz aylarında ideal olabilir. Sonbahar ,Kış ve rüzgarı hesaplayınca büyük alanın ısıtılması ve rüzgar ivmelenmesi için sağlam kazıklara ve sabitlemeye ihtiyacınız olacaktır. iyi kamplar dilerim.
Yeterli miktarda kazık ve bağlantı noktası mevcut. Rüzgar pek sorun olmaz. Dediğiniz gibi sıcak mevsimlerde çok rahat ettim. Ama Kış şartlarında, çadır içi ısıtma kaynağı olmadan denemeye cesaret edemedim. Belki 3 kişi sıcak olabilir ama tek kişi için Kışlık çadırda bu yükseklik çok fazla. Havalandırmaları kapatmak içerde nem oluşmasına sebep oluyor. Tek çare ısıtmak.
Mevcut kamp ocaklarım çadır içinde güvenli değil. Epey araştırdım, en mantıklısı küçük bir japon sobası görünüyor. Havalandırmalar açık olduğunda sorun olmayacağını düşünüyorum.

İç katmanın içine, 3.cü bir katman asmayı veya İç katmanın tül bölümlerini izole etmeyi de düşündüm ama mevcut havalandırma sistemini bozarsam rutubet oluşur diye vazgeçtim. Farklı çözümler varsa öğrenmekten memnun olurum.
Saygılar

not: Birçok kişi bu kadar dert etmeden -15 bir uyku tulumu ile ısı kaynağı olmadan Kış kampı yapıyordur mutlaka, ben de yapardım zamanında fakat artık çok üşümeyi ıslanmayı kaldıramıyacak yaşa geldim, daha tedbirli olmak gerekiyor.

not2: İlk mesajımda yanlışlıkla shaba 3 aldım yazmışım, tekrar bakınca farkettim, çadırım shaba 4.

Selam,
Yedigöller bu mevsimde soğuk olmaz, en alçak 500 en yüksek 1400 rakım diye biliyorum o civarı.
Bu nedenle yukarıda bahsettiğiniz önlemlerle rahatsız edici bir üşüme yaşamazsınız.
Ayrıca çocukların ayaklarına kalın bir çorap ve sırtlarına da birer kalın kazak türü bir şey alırsanız ihtiyaç halinde kullanırsınız çünkü hava yağmura dönerse birden soğuyabiliyor.
Fotoğraf çekip paylaşmayı unutmayın lütfen, şahane bir bölgedir.

Merhaba
Biraz geç oldu ams 2 gece yedigöllerde kamp yaptık iki çocukla 4 ve 10 yaşlarında arpenaz flashblack3 ile rahatlıkla , gece serinliyor ama rahatsız edici değildi.çocuklar bu sene yine aynı yere gitmeyi istiyorlar, doğayı çok seviyorlar.yiyecek konusunda sabah ve akşam ateşi yeterli oluyor birşeyler yapmaya..tüp getirip kuru pilav yapanlar bile vardı ... tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.