Rize Civarı Gezilerimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nedesek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,466

nedesek

Kamp I
Yaklaşık 1 aydır Rize deyiz. Bölgede turistik rotalar zaten belli. Ayder, Uzungöl gibi rotalarda zengin arap turistler araçlarını kullanırken pek de dikkatli olmayabiliyorlar. Lütfen dikkat edelim.

Dönelim bizim arada kaçabildiğimiz alternatif rotalara. Maalesef aracımız 4X4 değil. Biz yerel bilgimiz ve desteğimiz de olduğu için gene de şartları az da olsa zorluyoruz ama fazla da değil.

Buyrun ilk rotayı yazayom hemen.. Toplam da yemek molası, resim molası , dinlenme falan derken 8-12 saat civarı diyebileceğimiz bir rota...

Hareket yeri Güneysu, Rize Merkez.... PTT önü
40.980171, 40.612485

Güneysu dan Askaroz deresinin geçtiği Pilihoz Vadisine döndüğümüz zaman koordinatını verdiğim sağ taraftaki ev sahibi ile görüşürseniz Devlet tarafından özenle yaptırılmış harika bir değirmeni ziyaret edebilirsiniz. Ev sahibi kapıları daima açan güzel insanlar , değirmen de evin dere tarafında zaten. Civarda bol miktarda bu vadiye özgü olan bambu ağaçlarını göreceksiniz.
40.974026, 40.612782
Yola devam ediyoruz ve yaklaşık 700-800 mt sonra sağ tarafta Katarahte şelalesi var. Katarahte zaten yunanca şelale demek. Velhasıl şelale şelalesi anlamına gelince biraz komik ama kullanılmaya devam ediliyor.
40.968496, 40.607345
Eğer ben iyi atlarım, dalarım falan diyenlerdenseniz , burası kayadan atlamak ve dalmak için güzel fakat derenin üst kısımlarında genelde dozerler çalıştığı için su çamurlu olabilir. Berrak su zamanlarında olursanız güzel bir fırsat.

Devam ediyoruz ama yarım saatten fazla zamanımız bitti bile:smiley:)
Artık hızlanıyoruz

Burası Yeşilköy ile diğer köyler arasında bir yol ayrımı . Yeşilköy e sağdan bir köprü ile çıkılmakta. Eski köprü ise yeniden yapıldı ve turizm hizmetine sunuldu. Eski denilen köprü hesapta aynen yapıldı ama alakası yok. dünya kadar para harcanıp birileri parayı kaptı ve parayı kapan da beton köprü olarak bize yutturmaya çalışıyor:smiley:)
40.957542, 40.599127
Biz devam ediyoruz. Askaroz deresi üzerindeki bu köprüden geçerek 40.942402, 40.587589 önce sola sonra da sağdan saparak yukarı doğru tırmanmaya başlıyoruz.
Sırayla aşağıdaki koordinatlardan geçiyoruz.
40.941265, 40.584207
40.943145, 40.579658
40.946816, 40.574283

Son koordinata kadar tüm yollar betondu... Artık toprak yolla tanışıyoruz. Burası bir dörtyol kavşağı da desek yeridir. Asıl gideceğimiz yer haritalarda çıkmaz yol olarak görünen verdiğim koordinattaki tam karşı taraf.
40.947748, 40.574369

Bu toprak yola çıktığımız zaman sis yoksa tavsiyem sola dönüp yaklaşık 400 mt gidip meydanlık alana ulaşmak ve burada bol bol fotoğraf çekmek.. 40.944276, 40.572567 Çok güzel bir tepe diyebiliriz.

Tekrar geri dönüyoruz ve yukarıda da verdiğim 40.947748, 40.574369 çıkmaz görünen toprak yoldan dağın diğer tarafına yani Muradiye tarafına geçiyoruz...

Çıkmaz görünen toprak yol sizi 40.948477, 40.568189 koordinatına bağlamakta ve zaten bir müddet daha toprak yol sonrası tekrar beton yollar başlıyor.. Bu güzergah sizi Muradiye merkeze kadar indiriyor. Yolda sohbeti bol insanlar görmek mümkün.
Muradiye merkezdeki bu köprü sizi asfalt yola çıkarıyor. 40.945864, 40.542794

Artık asfaltasınız ve güzergahta lazım olacak gıdaları stoklama zamanı . Çok güzel ekmek fırınları var.
Asfalta çıkınca Andon (Küçükçayır) istikametine devam ediyoruz.
koordinatımızda yol çatallaşıyor. 40.871932, 40.582630

Sağdan giderseniz kendinizi Andon içmelerinde Yakup Memişoğlunun işlettiği dedelerinden kalma tarihi han da bulursunuz. 40.859465, 40.586551 Hanın orjinal haliyle yenilenmesi maalesef ailenin ekonomik gücünün üzerinde. Yolu uzatayım derseniz uğrayın derim ...

Tekrar çatal yola asıl rotamıza dönerek 40.871932, 40.582630 biz soldan beton yoldan yaylara doğru iştahla devam diyoruz.

Bu yol başta harika... yeşil yol projesi çerçevesinde beton yapımları devam ediyor. Bu aralar ise sadece 3-4 km beton. sonrası :smiley:)

Evet toprak, dereler, yer yer toprak kaymış alanlar, yollara düşmüş taşlar, yolun içinden geçen yavru dereler:smiley:)

Özetle buraya kadar hemen hemen her araç.Ama artık beton bitti ve yolda aracınızın altının yüksek olması önemli. 4X4 olmasa da yüksek olmalı. Binek araçlar bu yolu yağmurda zaten çıkamaz. Yollardaki taşlar lastikleriniz kesebilir.

google çevrimdışı yüklediyseniz buralarda çalışıyor.

Bu noktaya geldiğimiz zaman
40.852244, 40.666155
biz önce daha çok ezilmiş gibi görünen sağ tarafa gittik ama baktık çevrimdışı harita U dönüşü diyor hemen uyanıp sol taraftan devam ettik.... Yukarı Andon Yaylası da burası olsa gerek.
Daha sonra sırasıyla
40.853681, 40.665957
40.854537, 40.667212
koordinatları sonrası
40.858336, 40.672510 ana yola ulaştık. Burası 2000 mt civarında bir yüksekliğe sahip ve Handüzü Yaylasından daha yüksekte.
Burası Handüzü - Çağrankaya yayları arası otobanı:smiley:) Otobanımız Handüzü tarafına , yani sol tarafa dönünce her binek araç artık rahatça gidebilir. Ama tutarda ben daha yükseğe giderim derseniz sağa dönüp Çağrankaya Yaylasına geçebilirsiniz. Çağrankaya dan İkizdere ye de iniş var. Bu da başka bir rota olur. Çağrankaya tarafı yolun oldukça bozuk sayılır, binek araçlar yağmur falan yağmışsa çok zorlanır veya yolda kalır.

Handüzü Yayla istikametine döndük . Sağ tarafta
40.862741, 40.676991 bir yol ayrımı var. Burasa da Kandemirler Yaylası olarak geçer ve değişik bir rota olabilir. Güzel bir yer. Biz devam ediyoruz. Handüzü yaylası 2-3 km sonra zaten başladı sayılır. Düzlükleri, toprağa japon yapıştırıcıdan bile daha kuvvetle yapışmış bölgeye özel çimi, (dünyada çim kayağı yapılabilecek en iyi çimlerden biriymiş)
Handüzünde hafta sonu ise muhtemelen bol turist görmeye başlayacaksınız. Rizeli de oldukça fazla. Verdiğim koordinatta masalar falan da var ama haftasonu yer bulunmaz. Hafta içi ise şansınızı deneyin.
40.882779, 40.650527
Civarda minik simsiyah mantarlar bulmuştu. Belki size de denk gelir. Bunun dışında eğer baktınız kalabalık var. düz alanlarda piknik yapabilirsiniz.

Artık dönüş zamanı muhtemelen 6 saat en az zaten harcadınız belki de 8 saat.. Yayla dan inişde maceralı olsun, tenha olsun, doğal olsun derseniz. Yolda en fazla 3 araçla karşılaşacağınız alternatif rotaya devam ediyorum. Yoksa Handüzü nden zaten yol beton olarak önce Arap Düzü mesire alanına (burda da bir çağlayan var isterseniz mola verin) sonra da Güneysu merkeze ulaşıyor.

Bizim macera rotasına dönelim. Beton yolun 40.884347, 40.645957 koordinatında soldan içeri bir yol giriyor. Gene çıkmaz bir yol......:smiley:)

40.883946, 40.642469

Bu yolda sağ tarafta evler var. Siz gene de sağdaki evlere Asmalıırmak köyüne veya Kıble dağı Camisine giden yol bu mu , yol durumu nasıl diye sorunuz.

Çıkmaz yol aslında aşağıdaki koordinata çıkıyor... Yol oldukça bozuk. 4X4 gerekecektir.
40.883715, 40.641229 ve devam ediyoruz. Yol çok güzel bir betona dönüyor ve devam ediyoruz.

Daha sonra ise 40.926093, 40.618618 yol burda bitmiş gibi ama değil. Berbat bozuk bir yol ve sonrası

40.926141, 40.618613 noktasına ulaşıyoruz. Yolumuz tekrar beton oluyor.

Daha sonra 40.938476, 40.616230 noktasında sol tarafta toprak bir yol görüp dalıyoruz. Doğru da gitsek Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camisine gider. Yani bölgedeki insanları Dağ cami , Kıble dağı denilen 1130 mt. yükseklikteki dağın en üst bölgesindeki Cami. Burayı da ziyaret edebilir dönüşü beton yollarla Güneysu ya ulaşabilirsiniz.

Biz Asmalıırmak köyü tarafına , balta girmemiş taraflara daldık malum. Bu bölge de oldukça fazla ayı var. Yer yer ayı pislikleri de görmek mümkün. Bugün biz denk gelip fotoğrafladık.

40.951935, 40.599331 noktasındaki balık çiftliğini geçerek giderken kullandığımız 40.956334, 40.598295 yola kavuşuyoruz. Artık yol sizi zaten Güneysu ya direk götürüyor. Mola vermezseniz 10 dk sonra Güneysu, 20 dk. sonra ise Rize Merkezdesiniz.

Hatalarımız olduysa affalo.

Sağlıkla kalın. Yolunuz açık olsun...

instagram @streamandrain

Son düzenleme:

Etiketler

Bölge aslında çok fazla rota çıkarılacak yer. Ben rotayı bir kez dahi aracın altını vurdurmadan Nissan pulsar ile yaptım ama ciddi anlamda dikkat ettim. Rotayı tersden yapamazdım zaten. Zira Handüzü - Asmalıırmak arasından iniş olduğu için başardım. Çıkış olsaydı imkansız olurdu. Benim bu rotada avantajım acil bir durumda yardım getirecek çok fazla tanıdık olması.

Telefon yer yer çekmiyor bunu gözardı etmemek gerekiyor. Ayrıca google çevrimdışı harita mutlaka yüklü olmalı.

Andon (Küçükçayır ) köyündeyken (asfalt yolda) araç yakıt göstergesi 180 km giderim diyordu. Yaylaya doğru tırmanya başladım ve Çağırankaya ile Handüzü yol ayrımına (2200mt ye) geldiğim zaman sadece 68 km giderim diyordu bizim yakıt göstergesi. Halbuki gitiğim yol toplasan 20 km değildi ki bunun 3-4 km si gene beton ve düz yoldu:smiley:) Ayrıca eklemek lazım bu tırmanışda 4-5 tane şelale yanından da geçiyorsunuz. Bir tanesi muhtemel Ayder gelin tülü şelalesine rakip olur. Yolda doğan veya şahinler de gördük. Ayrımı bilmediğim için hangi tür olduğunu bilmiyorum ama epey büyüktüler.

Yaylalara çıkmadan yakıtı fullemek çok önemli.

Geçen hafta da Batum a günübirlik bir seyahat yaptım. Batum balık pazarı deniz tarafında harika balık yapan bir restaurant var. çok lezzetli. Çipura ve levrek tavsiye edilir. porsiyon 22 lari

Saygılarımla

Son düzenleme:

41.649707, 41.663309 Batum çıkışında limandan hemen sonra. Arabayla gidip yürüyerek Batuma döndük.
ingilizce ismi sanırım blue wave.
burda çiftlik olarak mersin balığı da var. İster binada ister deniz kenarında oturabilirsiniz ama deniz kenarı herkesin tercihi (açık hava kır kahvesi gibi) . Mersin balığı kilosu balık pazarında 40 lariydi burda da 50 lari dediler ama balığı bütün almanız isteniyor o da ortalama 5-6 kilo... Bu nedenle biz salata balık patates ve çorba yedik. salatalar 5-8 lari, patates de 3-5 lariydi. çorbayı hatırlamıyorum. Çipura ve levrek ızgara da isteyin. (muhtemel ikisi de çiftlikti belki değildir) Balıktaki lezzet kullandıkları sostan geliyor. limonlu bi sos kullanıyorlar. Bu ara gidince o sosu soracam. Balık ızgarada pişmişti ama suyu olduğu gibi duruyordu. balık böyle pişer. Sırf bu balık için gene giderim.

IMG 0124

GOPR3408
Kaçkar Zirve-Ağustos 2017

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR