Rahat Batana "türkiye"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MEfeCeylan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,981

MEfeCeylan

Kamp I
Yer
Ankara
Aslında konu isminde tereddüt ettim ancak doğru tanımlamanın "rahat battı" olduğunu düşünüyorum.

Bir araştırma içerisine girdim. Şuan için aklımda olan yaklaşık 3.5-4 ay sürecek bir Türkiye turu yapmak istiyorum. Bu yolda önüme defterimi, kitabımı, bilgisayarımı açtım araştırmaya başladım...

Niyetim genelde kamp yapmak, hem doğal hem de tarihi yerleri görerek yoluma devam etmek. Ancak bu hususta kendimi sınırlandırmak istediğim bir kaç nokta var. Birincisi bu geziyi genel olarak deniz kenarından sürdürmek istiyorum.

İlk nokta güzelgah. Şöyle ki genel olarak Ankaradan yola çıkıp Rize civarından girip Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz yapıp Mersin, Adana Civarından tekrar Ankaraya dönmeyi düşünüyorum. Yani Türkiyenin deniz kenarı bölgelerini görüp tekrar evime dönmek istiyorum. Çizeceğim plana göre mesafe kısalabilir elbet.

İkinci nokta konaklama. Otellerden haz eden bir insan değilim. Bu yüzden gittiğim bölgeye göre belki ucuz bir pansiyonda falan kalabilirim ancak aklımdaki fikir genelde kamp alanlarında, çadırda kalmak. Bu da demek oluyor ki yolumu hem gezilecek yerler hem de kamp alanları, çadır kurmaya güvenli yerlerden geçirerek çizmek. Merak eden olursa daha önce çadırda kaldım, bundan büyükte zevk alıyorum sıkıntım yok yani o konuda.

Üçüncü nokta ulaşım. İşte rahatın battığı yer tamda burası. Gezinin sadece durakları değil, gezi aşaması da ayrı bir haz versin istiyorum. Kaldı ki geziyi anlık olarak paylaşmak fotoğraflamak da istiyorum. Böyle olunca yolculuk sırasında da ilgi çekici bir şeyler olması gerektiğine karar verdim. Bunu yürüyerek yapabilirdim ancak 4 ay boyu yürümek cazip gelmedi. Bisiklet ile yapabilirdim ama dürüst olamak gerekirse 12-13bin km bisiklet sürecek kondisyonu kendimde göremiyorum. Araç sürmeyi seviyorum, ancak motosiklete ülkemiz şartlarında pek güvenemiyorum. Böyle düşünürken geziyi hem benim için kolay, hemde ilgi çekici ve maceralı kılacak aracı buldum. Bajaj Qute. Bu konuda biraz internette dolaşırken benim düşüncemin bir benzerini yapan bir arkadaş da buldum(aşağıda linki var). Özetle ulaşım aracı olarak bunu düşünüyorum. En ekonomik seçenek değil, rahatsız, konforsuz, yavaş ama kendine has.

Doğaçlama olarak yola çıkmak pek istemiyorum aslına bakarsanız. Günü gününe sıkı bir plan, program yapıp bunu da yayınlayacaksam programa uygun yayınlamak isterim. Dolayısı ile plan ciddi bir önem kazanmış oluyor. Bu yüzdende hazırlık aşaması için 1 yıl gibi bir süre var aklımda.

Önüme açtım Atlas dergi eklerini inceliyorum, internete bakıyorum ve daha önemlisi sizlere soruyorum. Bu bahsettiğim rotada gezi yapmış olanınız var ise, tavsiyeniz öneriniz var mı acaba? Şurada mutlaka dur buraya girme, şurada şöyle kamp yeri var burada böyle gezilecek yer var gibisinden. İnanın çok yardımcı olmuş olursunuz ve beni gerçekten çok mutlu edersiniz. Gezinin geneli hakkındaki görüş ve fikirlere de aç bir şekilde oturmuş bekliyorum şuan.

whatisqute.jpg

Bu fikir kafama nasıl yerleşti, nereden geldim merak ediyorsanız aşağıda ufak bir özet yaptım ancak bundan sonrası sorularım ile pek alakalı değil direk atlayabilirsiniz.

Şöyleki 20 yaşında bir öğrenciyim. Tatil ve dinlenme anlayışım 5 yıldızlı otellerden çok uzak. (malefes) Kimi arkadaşlarım tuhaf zevklerim olduğunu söylüyor. Lisanlı olarak yamaç paraşütü pilotu, ADB, KMT gibi belgeler aldım, sahne sanatları ile uğraşıyorum, uluslar arası yarışmalara katılıyorum. Bu konuda Türkiye ve Dünya çapında derecelerim var ve bunlar ile uğraşmak çok keyif veriyor.

Gelelim bunlardan niye bahsettim. Keyif aldığım konular bunlar olunca plan ve isteklerimde farklı oluyor tabi. 17 yaşımda artık ehliyette alıyorum yakında diye bir araç arayışına girdim. Maksat standart bir araç almak değildi. Karakteri, tarihi olan tercihen arazi aracı, minimum barınma özelliklerini barındıracak ancak günümüz konfor koşullarını aramayacağım bir araç bulmaktı. Uzun araştırma ve tartışmalar sonucunda 87-92 model arası bir LR Defender alıp 18-19 yaşlarıma kadar toplayıp binmeye karar verdim. Ancak bu sürede piyasanın durumu bir takım yanlış kararlar derken hatırı sayılır bir mali problem içinde kaldım. Dolayısı ile bu proje yürürlükten kalktı.

Sıra dışı bir araç edinme ve bununla uzun gezilere çıkma hayalleri suya düşmüştü. Derken başka bir araç çıktı karşıma. Hindistan malı Bajaj qute. Pek ekonomik denemez, konfor ve güvenlik anlamında yerlerde sürünen hele ki fiyatına gelince çok daha mantıklı alternatifleri olan bir quadcycle kendisi. Ama bir özelliği var ki, sıra dışı. Bu araştırmalar sırasında bir sonuca vardım, her alanda olmasa da bir takım konularda bu araç beklentileri karşılayabilecek nitelikte. Burada bahsettiğim nitelik zamanında beni Defender'a iten "Türkiye turu" düşüncesi.

Bu düşünce ile araştırma yaparken fikrin ilk olarak benim aklıma gelmediğini fark ettim. Motosiklet ile Türkiye ve Dünya turu yapan bir arkadaş bu araba(motosiklet) ile de 10.000kmlik bir Türkiye turu yapmış. 10.000 km Bajaj Qute Testi | Motorumla.NET Bu yazıyıda gördükten sonra dedim ki bu iş olur ve bismillahı çekip araştırmaya başladım. Sonuç olarakta buradayım.

Bu geziye planlama için bir haylı zaman ayırmaya niyetim var. Sağlam bir rota ve sağlam bir odakla yola çıkmak istiyorum çünkü. Daha önce kamp yaptım. Bir kaç hafta aralıksız çadırda kaldığım oldu vs. Pratik olsun diyede 2017 temmuz ayında Ege kıyılarında yürüyerek ve kamp yapılarak geçirilecek 2 haftalık bir program yaptım. Kamp çantamı alıp yola çıkacağım, eminim buda bana bir hayli katkı sağlayacaktır.

Şimdiden ilgilenen ilgilenmeyen herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Not: Bu konu bence hem "Kampçılık" hem de "Kamp Alanları" konusuna girdiğinden iki bölüme de açtım. Birinde daha ekipman birinde daha rota ağırlıklı tartışabilmek için.

.
Ne zaman yola çıkacağınızı yazmamışsınız..
Çadırda kalmayı planlıyorsanız uygun bir sırt çantası ile kendi aracınız olmadan ve sadece önünüzdeki 1-2 günü planlayarak yola çıkın derim.
Yalnız yola çıkmanız gayet doğru fakat tek handikapı, sizin gibi düşünenlere daha Türkiye’de pek rastlanmaması yani onlarla sıklıkla karşılaşamıyacaksınız, arkadaşlık yapamayacaksınız anlamına gelmekte.

Kendinize veya başkalarına birşey ispat etme zorunluluğunuz yoksa, yaşadıklarınızı yayınlama gereğiniz de yok demektir. Böylelikle baskısını da hissetmezsiniz. Başkalarındaki size odaklanmanın getirisi iki taraf için de aldatıcı oluyor,
20 yaşı ve selfie ağırlıklı zamanımız için belki kolay şeyler değil bunlar ama dönüşte başka birisi olacağınız kesin..

Böyle bir yolculuk sizin yaşınız için, rahat batmaktan, yeni yerleri keşfetmekten çok,
kendinizi keşfetmeniz anlamına gelmekte..
Nereden mi biliyorum ?
Oğlum19 sene kadar evvel orta öğretimini bitirdikten sonra 18 yaşında 6 ay boyunca uzak doğu, Avustralya ve Yeni Zellanda’yı böyle gezmişti..
Daha sonra da tekrar anasının, babasının oğlunu değil, kendini bulup getirdi..

Son düzenleme:

.
Ne zaman yola çıkacağınızı yazmamışsınız..
Çadırda kalmayı planlıyorsanız uygun bir sırt çantası ile kendi aracınız olmadan ve sadece önünüzdeki 1-2 günü planlayarak yola çıkın derim.
............

Konuyu açan genç arkadaş , 2 haziran 2017 den bu günü kadar buraya herhangi bir geri dönüş yapmadığına göre planları düşündüğü gibi gitmemiş olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR