Psa Araçları Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,716

nasah

Kamp III
Yer
Söke
Arkadaşlar, bu PSA grubu araçları alırken yeni nesilde ve eski nesilde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle arıza çıkaran- çıkarabilecek zayıf noktalarını kullanan tecrübeli arkadaşlar belirtirse alacak olan araç bakan arkadaşlara yardımcı olur.

Etiketler
Ynt: Psa Araçları Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Konu çok güzel, ama çok geniş kapsamlı, bu genişlikde bilgiyi klavyeden aktarmak oldukça zor, bu tür mevzularda bilgi tecrübeler ile olgunlaşıp doğruyu bulma noktasında sonuç alabilmeyi sağlıyor...Beş senedir psa ve sprinter ile haşır neşir oluyorum, tabiki parçacılarda, tamircilerde, hurdacılarda geçirdiğimiz vakitlerde, fazlaca meraklı olmanın getirdiklerini öğrenme içgüdüsü ile ,tamirane belgesellerinden gerek kendimiz ile gerekse sıra beklerken diğer insanların araçları ile ilgili hayat kesitlerine tanık olunca, bir şeyleri kafada karıştırmadan tasnif edebiliyorsanız, müthiş bilgiler ortaya çıkabiliyor, sorun bunları klavyeye dökebilmek, çünkü her bilginin alındığı bir olay bir hikaye var, bunları atlayıp sadece sonucu yazmak hiç bir şeyi ifade etmiyor...
Konu güzel ve açılmış sorunlar ile ilgili sorular gelirse her bir sorun için sorun ve giderilmesi konusunda fikir cimnastiği yaparken, ilgili arkadaşlarda araç satın alırken bu bilgiler ışığında hareket edebilirler diye düşünüyorum, çünkü ne kadar çok insan katılırsa okadar çok tecrübe ortaya çıkar..
Motorlu taşıt dünyası karmaşık bir dünyadır, kaporta, yürür aksam ve motora bir bütün olarak ilgi duyup, kavramları anlayabiliyorsanız, çok zevkli olabilr, en önemlisi ise size göre veya tamircilerin size söylediklerine göre sizin cebinize yönelik bu büyük ekonomi dünyasında oynanan oyundur, aslında önemli olan oyunun birinci perdesi sorunlar deyil, sorunun tesbitidir, ikinci perde ise en ekonomik çözümüdür, tekrar söylüyorum sorun önemli deyil önemli olan çözümdür, size 2-3-4.000 TL olarak yansıtılan sorunlar bazen 20 TL ile çözülebilecek sorunlardır, önemli olan bunu kavrayabilmektir, işte bu güzel konuya biri çıkıp yazsada herkes okuyup öğrensek diyecek kadar basit deyil...
Sizler ile başımdan geçen bir şeyi anlatarak başlayayım, ne demek istediğimi anlayacaksınız...6-7 yıl önce 1996 model 1,8 mazda otomatik vites bir aracım vardı, o zamanlar otomatik tecrübem çok iyi deyildi, aracı aldığımda hiç bir sorun yoktu, araca LPG gaz sistemi takdırdıkdan sonra sorun başladı, otomatik vites 1'den 2'ye atarken araç zıplama yapmaya başladı, bir ara kendimden şüpelendim, aldığımda da böyleydi de benmi anlamadım diye düşündüm..Başladım tamircileri dolaşmaya, söylenen otomatik vites kutu arızası dediler, ardından servislerin yollarına düştüm, onlarda otomatik vitesin vakum santifirüjü hasar görmüş, aracı bırakacaksının söküp kontrol edeceğiz, 1 haftaya kadar bilgi veririz dediler, tahmini rakam ne çıkar deyince, cevap yok saflığa göre ucu açık bir soygun oyunu, biraz zorlayınca 6-7 yıl öncesi için 1600-2000 TL diye mırıldandılar...Bu tesbit çalışması 2 haftamı aldı, sinirlerim iyice gerildi, İşin başa düştüğünü düşünerek, oturdum Google amcanın önüne başladım ders çalışmaya, 2 günde edindiğim otomatik şanzıman bilgisini, kendi dağarcığımın süzgecinden geçirince, basit bir otomatik vites tamircisinin yolunu tuttum, burada önemli olan derdini anlatırken, ukalalık etmeden, ama bilgili ve ilgili olduğunu ima ederek, adamın yumuşak karnından ulaşabilmek, ulaştımda, usta ile bir tura çıktık, bu ne zaman başladı dedi, LPG tüp taktırınca dedim, başkasına gittinmi dedi, evet dedim, ne dediler dedi, tribün arızası var diyorlar dedim, söylediği tek şey "halt etmişler" oldu, dükkana döndük, bir tornavida alıp "Flowmetre" ayarı yaptı, tamam gidebilirsin dedi, borcum dedim, 20 TL yeter dedi...Daha böyle ne hikayeler var...
Sonuç; önemli olan arızalar deyil çözümler..Arızalardan korkmayın bazen büyük lanse edilen sorunlar belkide çok basittir..
Her çözümünde, bilgininde bir hikayesi var, başlayın bakalım neler çıkacak, göreceksinizki bu hikayeler konu başlığınında hakkını verecek, herkes cevabını bulacak..

bence bu başlığı '' PSA araçlarda çıkabilecek arızalar ve çözümleri'' diye düzeltip başımızdan geçen arıza tecrübelerini paylaşalım

ilk ben yazayım,
benim sol arka teker aracı aldığımdan beri sorunluydu, üç tekerin balatası sağlam ama o bitiyordu, sanki el freni çekili kalıyordu, kartal san. en iyi en meşhur frencisine gittim, söktüler, uğraştılar tamam dediler bir müddet bin düzelecek, borcumuz 200-275tl civarlarında para aldılar geçmiş gün hatırladığım, biz kullandık fakat düzelme olmadı tekrar gittik aynı ustaya, oturdu bana bir liste verdi bu parçaları getir diye, biz ara tara çıkmasını ankara dan 800tl ye Nihat hoca buldu sağolsun, 800 tl çıkma parça +işçilik, sonra ne oldu Bülent ağbi gel tugay yolunda bir usta var parçaları almadan bir de ona gösterelim dedi, gittik usta baktı elimde ki işi bitireyim hallederiz dedi, ben içimden mesleği frenci olan adam bulamadı sen motor tamircisisin nasıl bulacaksın derken usta 20 dakika içerisinde söktü taktı tamam dedi, borcumuz bir şey istemez ağbi dedi, sorun çözüldü
peki problemin esas kaynağı neymiş, fren kaliperi iki paralel çubuk üzerinde hareket ederek çalışıyor, bu çubukları montajlarken bir tanesinin altında çapak kalıyor ve paralellik bozulunca da sıkışma yaşanıyor
küçük bir çapak için 200 küsür verdim üstüne de 800+kargo+işçilik daha verecektim
bu arıza aklınızın bir köşesinde kalsın,
selamlar

PSA gurubu araçlardan kastedilen Citroen ve Peugeot marka araçlarmıdır ?

Arkadaşlar

PSA grubuna Ford Transiti dikkate almıyorsunuz sanırım
Ben 1-2 haftadır buna kafa yoruyorum
Bir çok kişi ile görüştüm.
Transit 2007 ve sonrasında yenilendi
PSA da arkadan itiş avantajmı - dezavantajmı

Transit sert ve gürültülü bir araba dediler. Kullandım per rahatsız edici bir ses duymadım
350 modellerinin bazıları arka çift teker olması -yol tutuşu vs açıkarından avantaj değilmi
Yedek parça ve onarım daha ekonomik olmazmı?

ek not. Geçen hafta yeni transit custom mınubüsünü test sürüşü yaptım. Mercedesten farksız çok güzel yapmışlar.

bulent kocoglu' Alıntı:
Arkadaşlar

PSA grubuna Ford Transiti dikkate almıyorsunuz sanırım
Ben 1-2 haftadır buna kafa yoruyorum
Bir çok kişi ile görüştüm.
Transit 2007 ve sonrasında yenilendi
PSA da arkadan itiş avantajmı - dezavantajmı

Transit sert ve gürültülü bir araba dediler. Kullandım per rahatsız edici bir ses duymadım
350 modellerinin bazıları arka çift teker olması -yol tutuşu vs açıkarından avantaj değilmi
Yedek parça ve onarım daha ekonomik olmazmı?

ek not. Geçen hafta yeni transit custom mınubüsünü test sürüşü yaptım. Mercedesten farksız çok güzel yapmışlar.

Bülent bey PSA gurubu araçları (jumper,ducato,boxer) bir fabrika üretiyor ve üç firmaya satıyor o yüzden tek başlıkta, yani üç markada aynı aracı satıyor kendi üretmiyor,
ford'un kendi başlığı olması lazım, ford kendi üretiyor

bulent kocoglu' Alıntı:
Peki transit için ne düşünüyorsunuz

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

transit kendini kanıtlamış bir araç, karadenizde ve doğuda tutulmasının sebebi sağlamlığı ve yedek parça ucuzluğu, arkadan çekiş olduğu içinde yakıtı emsallerine göre biraz fazla, yakıtı düşünmezseniz karavan için tek kusuru enden dar olması, 2007 sonrasındaki modellerde yeni nesil motor kullanılmakda, eski motorlara göre daha az yakan torklu sessiz bir makina,
arkadan çekiş, önden çekiş biz karavancılar için çok farketmiyor, biz neticede gezmemize bakarız, ikisininde avantajı ve dezavantajı mevcut, gezilerimizde en fazla gider mazot olunca hangisi az yakıyorsa ve aynı boyutlarda en geniş iç hacmi hangisi veriyorsa, ben onu tercih ederim :smiley:, selamlar

buralpdi' Alıntı:
bence bu başlığı '' PSA araçlarda çıkabilecek arızalar ve çözümleri'' diye düzeltip başımızdan geçen arıza tecrübelerini paylaşalım

ilk ben yazayım,
benim sol arka teker aracı aldığımdan beri sorunluydu, üç tekerin balatası sağlam ama o bitiyordu, sanki el freni çekili kalıyordu, kartal san. en iyi en meşhur frencisine gittim, söktüler, uğraştılar tamam dediler bir müddet bin düzelecek, borcumuz 200-275tl civarlarında para aldılar geçmiş gün hatırladığım, biz kullandık fakat düzelme olmadı tekrar gittik aynı ustaya, oturdu bana bir liste verdi bu parçaları getir diye, biz ara tara çıkmasını ankara dan 800tl ye Nihat hoca buldu sağolsun, 800 tl çıkma parça +işçilik, sonra ne oldu Bülent ağbi gel tugay yolunda bir usta var parçaları almadan bir de ona gösterelim dedi, gittik usta baktı elimde ki işi bitireyim hallederiz dedi, ben içimden mesleği frenci olan adam bulamadı sen motor tamircisisin nasıl bulacaksın derken usta 20 dakika içerisinde söktü taktı tamam dedi, borcumuz bir şey istemez ağbi dedi, sorun çözüldü
peki problemin esas kaynağı neymiş, fren kaliperi iki paralel çubuk üzerinde hareket ederek çalışıyor, bu çubukları montajlarken bir tanesinin altında çapak kalıyor ve paralellik bozulunca da sıkışma yaşanıyor
küçük bir çapak için 200 küsür verdim üstüne de 800+kargo+işçilik daha verecektim
bu arıza aklınızın bir köşesinde kalsın,
selamlar

Siz bu fren mevzuuna girince benim de aklıma zaman zaman gözlediğim bir sorun geldi: Benim araçta bazen el frenini boşalttıktan sonra da fren ışığı yanmaya devam ediyor. Anladığım kadarıyla müşür takılı kalıyor. Araç bir süre gittikten sonra düzeliyor.

Buna benzer bir sorunu bir sefer de bu yaz yayladan inerken yaşamıştım. Freni fazla kullanınca fren ikaz lambası yanmaya başlamıştı. Uzunca bir süre sönmeyince durup bakmak zorunda kalmıştık. Kemal bey (AKA) yanlış hatırlamıyorsam PSA'ların frenleri fazla ısındığı zaman buna benzer uyarılar verebildiği gibi bir şey söylemişti. Sonuç olarak ışığı kafaya takmadan, ama yokuş aşağı yolları da mümkün olduğunca motor freni (kompresör) ile inmiştim.

Bekir bey, sizin sorununuz için söyliyeceğim şeyi kontrol ediniz, aracın altında ortalarda biryerde, el fren teli arkaya doğru giderken, telin oynamaması için ortası delik bir plakanın içinden geçer, plaka hafif yan dönebiliyor, delikde tel çapına yakın olduğu için çamur ve sudan birazda paslanma yapınca, el frenini boşalttığınız zaman tel sıkışıyor geri gelemiyor, tıpkı mastik tabancalarının pistonu iten mekanizması gibi, parçanın yenisi 100 TL civarı ama değiştirmeyin söktürüp temizleyip gresleyip tekrar takın, sorun bitecek...Misi kamp açılışından dönüşte trilyede limanda benim başıma aynısı geldi, istanbula döndüğümde söylediklerimi yaptırdım, benim sorunun düzeldi...

Bu konuda 1990'lar da bir haber programı vardı. Bir tane video player'ın sigortasını söküp patlağını koydular. Sonra gizli kamerayla sırayla tamircileri gezdiler. Motoru yanmış diyenler mi, kafası arızalanmış diyenler, 1 hafta kalması lazım işi çok diyenler mi. Masrafları korkunç tabi ki. Sadece 1 tamirci bunun sigortası patlak dedi değiştirdi, para da almadan göndermişti.
Şimdiler çok daha korkunç :(( Onun için elimizden geldiğince bilgilenmek çok önemli.
Şu olayda var. Bizde tamirciliğin bi okulu olmadığı genelde çıraklıktan gelme oldukları için gerçekten bilmeyerek akıl yürüterek bir dünya masraf açanda var.
İnternet'te çok bilgi var ama bu bilgilerin %80 ni yalan yanlış şeyler. Önemli olan doğrularla yanlışları ayırmaya iş düşüyor. Bunları yazıp bütün arkadaşlara aktarabilirsek elimizde çok faydalı bir başvuru kaynağı oluşur.

Bu konuda ayrıca aklımda kalanlar Levent Bey'in yaşadıkları idi. Düz dizel araçlarda Motoru ellemeden öncelikle pompanın ayarlarını kontrol ettirmek.

atiladi' Alıntı:
Bekir bey, sizin sorununuz için söyliyeceğim şeyi kontrol ediniz, aracın altında ortalarda biryerde, el fren teli arkaya doğru giderken, telin oynamaması için ortası delik bir plakanın içinden geçer, plaka hafif yan dönebiliyor, delikde tel çapına yakın olduğu için çamur ve sudan birazda paslanma yapınca, el frenini boşalttığınız zaman tel sıkışıyor geri gelemiyor, tıpkı mastik tabancalarının pistonu iten mekanizması gibi, parçanın yenisi 100 TL civarı ama değiştirmeyin söktürüp temizleyip gresleyip tekrar takın, sorun bitecek...Misi kamp açılışından dönüşte trilyede limanda benim başıma aynısı geldi, istanbula döndüğümde söylediklerimi yaptırdım, benim sorunun düzeldi...

Teşekkürler. Aracı sanayie götürdüğüm bir vakit baktıracağım.

Konu ile hariçten alakalı ama kendi işimden örnek veriyim. 20 yılı aşkın aynı markanın endüstriyel alanda dizel motor işlerini yapıyoruz. Her yeni model çıktığında en az bir kere yurtdışında, bir kere de yurtiçinde hem satış, hem tamir eğitimimiz olur. Bazen küçüçük bir motorda öyle bir detay olur ki eğitimini almayan çok zorlanır.Örneğin eski bir modelde mazot pompasını alana daha önce değiştirdin mi diye sorarız, anlatırız nasıl yapacağını. Yanlış takarsa gövdeyi çatlatabilir, motoru aşırı hıza kaldırabilir, sonuçta iki tane somun söküp takıyosun ama bir püf noktası var. Eminim her aracta , özellikle hareket eden aksanlarımda en az bir kaç tane püf noktası vardır. Bunları bilen kişileri bulmak ve yaptıklarında da haklarını vermek gerekir.
Yeni motorlar egzoz emisyon kuralları nedeni ile artık elektronikleşti. Eski motor ustalarının hepsi zorlanacak yeni motorlarda eğer kendilerini yenilemezlerse. Notebook kullanmayandan nerdeyse usta olmayacak . Common rail kullananan motor yarı elektroniktir. Bazen çok basit bir hata, çözemeyenlerin ellerinde büyüyecektir. Bu nedenle her zaman doğru kaynağı bulmak gerekecek. Internet gibi avantajımız var.

Ducato araci olan arkadaslar linkini verecegim tamir kitapcigini satin alabilirler. Ben bunu bizzat kullanmadim ama baska marka bir ureticinin kendi aracim icin olan kitabini almistim ve oldukca memnun kalmistim. Sonucta 30TL bir para kitapcik denemeye deger oldugunu dusunuyorum. En ufak bir arizada bizzat kitabin bu bolge ile ilgili kisimlarina bakarak sorunun ne oldugunu ve tamirinin ne kadar zor olabilecegini gorebilirsiniz. Boylelikle gozunuz kesiyorsa kendiniz yaparsiniz yada tamirciye gittiginizde daha bilgili olursunuz.

http://www.emanualonline.com/Cars/Fiat/Ducato.htm?gclid=CL7-qMjXpr0CFasEwwodJ3YACg

Bu araçları (2003-2007 model )yurtdışı forumlarda araştırdıkta karşıma çıkan zayıf yönleri

1- on tekerlek rulmanını çabuk bitirmesi
2- geri viteste aracın titreme yapması
3- birde "clutch slave cylinder"denen debriyajdaki bir parça. ( parçanın Türkçe ismini yazabilirseniz düzeltirim)

Yeni modelleri (2007 sonrası) daha sessiz ve kullanımı otomibele daha yakın. Geri viteste titreme yok. Daha ekonomik olduguna dair bir veri yok

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri