Proje Çizimi, Koltuk Sayısı Ve Mevzuattaki Son Değişiklikler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hamit Deniz ÇETİN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,826
Merhaba,
Ekstra uzun şasi 2004 model camlı bir ducato aldık. 17+1 olan bu aracı 5+1 olarak karavana çevirmek istiyoruz. arkaya iki kişilik iki adet ranza, ön taraf 2+1 düzende hemen arkasında ise 3 kişilik kendinden emniyet kemerli direk şasiye monte edilmiş gerçek minibüs koltuğu koymak istiyoruz yani niyetimiz ahşaptan yapılan yemek düzenini uygulamamak.

Lütfen gerçekten konuya hakim kişiler bilgi verebilir mi? Yeni bir değişiklik mi oldu? Artık illa bu işi yapan firmalara mı yaptırmak zorundayız? Bu uygulama Ekim 2017"ye kadar ertelenmiş deniliyordu. Karavanlar illa 2+1 mi olmak zorunda. Zaten yolcu taşımak için üretilmiş bu minibüsün yolcu sırasındaki ilk sıra koltuğunu kullanamaz mıyız? İlla sökmemiz mi lazım?

Çok teşekkürler..

Etiketler
Sorunuza belki somut bir cevap veremese de, cevaplarınızı nerede arayabileceğiniz yönünde aşağıdaki adreslerin belki faydası olabilir ?

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Mevzuat Bilgi Sistemi

Ya da belki burası direk cevap verebilir ?

Araç Proje | İstanbul - Soru & Cevap

Aman ben konuya hakim falan değilim yanlış anlaşılmasın. Sadece sizin yerinizde olsam internetten nasıl arardım diye akıl yürüttüm.
Olur da resmî cevap edinebilirseniz, buraya yazmamazlık etmeyin.
Çok dua alacağınız kesin.:smiley:

Son düzenleme:

Koltuk Söküm Projeleri
2918 sayılı Karayolları Trafik kanununa göre 09 kişilik minibüs olan araçlar otomobil olmuştur, bu araçlar araç muayene gelmeden önce araç trafik ve tescil belgerini değiştirmerleri gerekmektedir, 10-17 kişilik araçlarda minibüs olmuştur daha önce 16-17 kişilik otobüs olan araçlarda trafik ve tescil belgelerini minibüs olarak düzelttirmeleri gerekmektedir. Koltuk sayısı 18-19 olan araçlarda ise araç plan proje ile koltuk sökülerek araçlar minibüs sınıfına düşürülmektedir. Minibüs sınıfına düşen araçların Yıllık vergileri ve ve trafik sigortaları çok daha ucuz olmaktadır.. Otobüs ise 18 kişi ve üstü olmuştur.

Panelvan Kamyonet, Minibüs ve Otobüs grubu araçlarda yapılan işlemler araç tadilat projeleri ile olmaktadır. Okul taşıtı araçların okul taşıtından araç plan proje ile çıkarılması durumunda istiab haddinde problem çıkmaktadır, böyle bir durumda araçta koltuk sökülmesi gerekmekte olup araç projesi çizilmesi gerekmektedir.
Panelvan grubu araçlarda renault kango, fiat doblo, ford connect, ford transit, renault master araç gruplarında da koltuk sökme işlemi yapılmaktadır.
Otobüs grubu araçların koltuk sökülerek 14+1 kişilik minibüse araç plan proje ile dönüştürülmesi
5+1 Kişilik Yandan Camlı Çift Sıra Panelvan araçların koltuk sökülerek 2+1 panelvana dönüştürülmesi
***Minübüs olarak kullanılan araçların koltuk sökülerek araç plan proje ile yandan camlı tek sıra koltuklu veya yandan camlı iki sıra koltuk, yandan camlı üç sıra kotuklu panelvana tadilatı yapılabilir.
Otobüs olarak trafiğe çıkmış araçlarda da koltuk sökme işlemi uygulanmaktadır, 18 veya 19 kişilik küçük otobüs olarak tescil edilmiş araçlara koltuk sökülmesiyle 14+1 kişilik minübüse araç proje tadilatı ile dönüştürülebilir..
Koltuk Sökme Projesi İçin Gerekli Evraklar
1- Aracın Trafik Tescil Belgesi
2- Aracın Koltuk Söküm İşcilik Faturası
3- Aracın Koltuk Yerleşim Planı

iyi günler. yukarıda linki verilen internet sitesinde koltuk söküm projeleri kısmında yıldızla işaretlediğim kısım acaba istediğiniz şeyin yapılabileceğini mi anlatıyor? zira benimde iki tane çocuğum var ve 2+1 koltuk bize yetmiyor. 3+1 veya 4+1 koltuklu bir karavan yasal olarak yapılabilir mi? diye düşünüyorum. yukarıda yazana göre minibüsü once iki sıra koltuklu panelvana çevirip daha sonra karavan çevirmek mümkün gibi görünüyor. yada iki ayrı proje yerine direk koltuk eksiltip karavana çevirmek mümkün olabilir mi acaba?

iyi günler herkese. aklımdayken bugün izmirde bir mühendise durumu sordum. sonuç olarak;
1. panelvana koltuk ekledikten sonra karavana dönüşüm mümkün. 5 yıldan gençse araç ötv farkı çıkıyor. diğer durumlarda da gerekli testlerin(emniyet kemeri ve koltuk testleri) birçok markanın ellerinde mevcut olduğunu belirttiler. koltuk ekleme projesi, süspansiyon testi ve karavana dönüşüm projesi masrafı olacağını belirttiler.
2. minübüsten koltuk sökülerek de 3+1 veya 4+1 şeklinde bırakarak daha sonrasında karavana dönüşüm projesi ile karavana dönüşüm teorik olarak mümkün olduğunu fakat bu zamana kadar hiç yapmadığını belirtti. minibüsten karavana çevirmek için gerekli işlem ve proje masrafının daha fazla olacağını fakat fiyat olarak panelvandan daha ucuza elde edilmiş bir minibüs olursa değerlendirilebileceğini ifade etti.

Koltuk Söküm Projeleri
2918 sayılı Karayolları Trafik kanununa göre 09 kişilik minibüs olan araçlar otomobil olmuştur, bu araçlar araç muayene gelmeden önce araç trafik ve tescil belgerini değiştirmerleri gerekmektedir, 10-17 kişilik araçlarda minibüs olmuştur daha önce 16-17 kişilik otobüs olan araçlarda trafik ve tescil belgelerini minibüs olarak düzelttirmeleri gerekmektedir. Koltuk sayısı 18-19 olan araçlarda ise araç plan proje ile koltuk sökülerek araçlar minibüs sınıfına düşürülmektedir. Minibüs sınıfına düşen araçların Yıllık vergileri ve ve trafik sigortaları çok daha ucuz olmaktadır.. Otobüs ise 18 kişi ve üstü olmuştur.

Panelvan Kamyonet, Minibüs ve Otobüs grubu araçlarda yapılan işlemler araç tadilat projeleri ile olmaktadır. Okul taşıtı araçların okul taşıtından araç plan proje ile çıkarılması durumunda istiab haddinde problem çıkmaktadır, böyle bir durumda araçta koltuk sökülmesi gerekmekte olup araç projesi çizilmesi gerekmektedir.
Panelvan grubu araçlarda renault kango, fiat doblo, ford connect, ford transit, renault master araç gruplarında da koltuk sökme işlemi yapılmaktadır.
Otobüs grubu araçların koltuk sökülerek 14+1 kişilik minibüse araç plan proje ile dönüştürülmesi
5+1 Kişilik Yandan Camlı Çift Sıra Panelvan araçların koltuk sökülerek 2+1 panelvana dönüştürülmesi
***Minübüs olarak kullanılan araçların koltuk sökülerek araç plan proje ile yandan camlı tek sıra koltuklu veya yandan camlı iki sıra koltuk, yandan camlı üç sıra kotuklu panelvana tadilatı yapılabilir.
Otobüs olarak trafiğe çıkmış araçlarda da koltuk sökme işlemi uygulanmaktadır, 18 veya 19 kişilik küçük otobüs olarak tescil edilmiş araçlara koltuk sökülmesiyle 14+1 kişilik minübüse araç proje tadilatı ile dönüştürülebilir..
Koltuk Sökme Projesi İçin Gerekli Evraklar
1- Aracın Trafik Tescil Belgesi
2- Aracın Koltuk Söküm İşcilik Faturası
3- Aracın Koltuk Yerleşim Planı

iyi günler. yukarıda linki verilen internet sitesinde koltuk söküm projeleri kısmında yıldızla işaretlediğim kısım acaba istediğiniz şeyin yapılabileceğini mi anlatıyor? zira benimde iki tane çocuğum var ve 2+1 koltuk bize yetmiyor. 3+1 veya 4+1 koltuklu bir karavan yasal olarak yapılabilir mi? diye düşünüyorum. yukarıda yazana göre minibüsü once iki sıra koltuklu panelvana çevirip daha sonra karavan çevirmek mümkün gibi görünüyor. yada iki ayrı proje yerine direk koltuk eksiltip karavana çevirmek mümkün olabilir mi acaba?
merhaba çocuklarla gezerken herhangi bir çevirmeye girdiniz mi trafik kanunları açısından sorun yaşadınızmı bizde 3 çocuklu bir aileyiz ve motokaravana geçmek istiyoruz ancak birçok kişi gözümüzü korkuttu kesinlikle yasak binemezsiniz diye böyle mi gerçekten. biz motokaravanı yaptırsak çocuklar için arkadaki oturma grubunun 2 li olanını kemerli yaptırsak ruhsatta 2-1 gözükse bisey olurmu kimileride arkada kemerli koltuğu görürlerse onay vermezler kemersiz koltuk olmak zorunda dedi doğru mu

merhaba çocuklarla gezerken herhangi bir çevirmeye girdiniz mi trafik kanunları açısından sorun yaşadınızmı bizde 3 çocuklu bir aileyiz ve motokaravana geçmek istiyoruz ancak birçok kişi gözümüzü korkuttu kesinlikle yasak binemezsiniz diye böyle mi gerçekten. biz motokaravanı yaptırsak çocuklar için arkadaki oturma grubunun 2 li olanını kemerli yaptırsak ruhsatta 2-1 gözükse bisey olurmu kimileride arkada kemerli koltuğu görürlerse onay vermezler kemersiz koltuk olmak zorunda dedi doğru mu
benim dahaca bir karavanım yok. yanlış anladınız galiba. ben de sizin gibi araştırıyorum. benim de 2 çocuğum var. aynı şekilde bana da 3+1 veya 4+1 koltuklu bir karavan lazım. mühendise sorup aldığım cevabı yazmıştım.
ama sorduğunuz soruya gelince, ruhsatta işli olmayan bir koltukta yolcu taşırsanız trafik ceza yazar büyük ihtimalle.

yine iyi arkadaki koltuklar emniyet kemerli sök dememişler
çünkü benim konuştuğum projecilerden birisi (arkadaki oturma yerlerine kemerli koltuk takamazsın sen burada yolcu taşıyacaksın deyip söktürüyor) demişti

aşağıda linkini verdiğim aracın sahibiyle konuştum. yaşam alanında yolcu taşınamayacağını söyleyerek koltukları ruhsata işlemediklerini, zor bir şekilde tse yi ikna edip 5+1 şeklinde önce onay aldıklarını fakat daha sonra bakanlıktan bunun iptal edildiğini ve 1+1 olarak ruhsat aldıklarını belirtti.
TEKNOLOJİ VE KONFOR BU ARAÇTA SIFIR YAPI Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 623863912

Çekme karavanla karıştırdılar galiba.:smiley:

Benim aracım M3 sınıfı 18 kişilik Isuzu otobüstü. Mayıs 2018 de karavana dönüştürdüm. TSE den 4 kişilik olarak projelendirdik. Ruhsatım M1 sınıfı , 4 kişilik motokaravan. TÜV den geçerken de elemanlar " çok güzel olmuş güle güle kullan abi " dediler.

ruhsat

WhatsApp Image 2018 10 09 at 132601 2

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR