Portatif Jeneratör Alacaklar: Dikkat!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,840

trek71

Özgürsen, Varsın!
Telsiz Çağrı Kodu
TA2OBY
Merhaba,

3 sene önce kışın acil ihtiyaçlar için kullanmak üzere Aksa AAP2000i model portatif jeneratör almıştım.
Aldığımızdan beri toplamda 47 saat kullanmışız.

Geçenlerde baktım biraz yük altında (100W gibi) jeneratör arıza (overload) uyarısı veriyor. Aldım bir servise götürdüm.
Oradan aldığım bilgi: kontrol kartının arızalandığı; yenisinin 250 USD olduğu yönündeydi. Ayrıca bu modelde kontrol kartı sorununun kronik olduğu; içerde 10 tane daha aynı tip jeneratörün sahipleri tarafından terk edilmiş şekilde beklediği bilgisini aldım.

Konuştuğum kişi gayet samimi davrandı; kullanılan kontrol kartının çok zayıf olduğunu; satış bölümüne bu modeli satmamaları için kaç kere uyarıda bulunduklarını ama dinletemediklerini söyledi. Bir süre önce askeriyeye 500 adet bu modelden satılmış ve bir süre sonra hepsi arıza/yetersizlik nedeniyle geri gelmiş.

Honda'nın benzer modelinin hiç sorun çıkarmadığını bilgisini de aldım.

1500TL'lik bir jeneratörün kartının 800TL'ye değiştirilmesi bir yana AKSA'nın bilinen kronik bir sorun karşısında neden tedbir almadığını anlamak istemiyorum. Bir mühendislik hatası var ise düzeltirsin ve jeneratörler servise geldiğinde arızalı/arızasız farketmez hemen değiştirirsin.

Zaman zaman yerli markaları korumak/kullanmak istiyoruz ama başımıza böyle işler geliyor maalesef.

Eve de daha büyük 5KVA bir dizel jeneratör alayım diyordum; bundan sonra AKSA markasını kesinlikle düşünmem mümkün değil.

Camiayı bilgilendirmek istedim.

Şu aralar bozuk bir jeneratörden başka nasıl yararlanılabileceğini araştırıyorum :smiley:

sevgiler,

Bilgi paylaşımı için teşekkürler
Jeneratör kartını elektronik kart tamiri yapan yerlerde tamir ettirebilirsiniz.
Bobinaj ve motor sarımı ile uğrasan kisiler de jeneratör tamiri yapıyor.
Kronik problem olduğu için özel servisler de ilgili soruna çözüm bulmuşlardir.

Sayin Trek, Aksa dunyanin en buyuk ilk 5-6 jenerator firmasindan birisidir . Dunya da herhalde Aksa satilmayan bolge cok azdir. Bahsettiginiz turden amator hatalari belki 20 sene once yapiyorlardi ama artik yaptiklarini tahmin etmiyorum. Hangi servisine gittiniz bilmiyorum ama satin aldiginiz yere basvurursaniz daha kesin bilgi alabilirsiniz. Onlara zaten basvurduysaniz size yardimci olabilirim hangi servise gitmeniz konusunda. Tanidigim bir iki servis var ki illa Akse servisi olmasina da gerek yok. Askeriye cin mali jenerator almaz. Yanlis bilgidir. Cin mali jeneratoru nereden alirsaniz alin cok fazla omur, kalite beklemeyin. Aksa nin cin mali olmayan cok kaliteli urunleri de vardir. Bahsettiginiz gucte sessiz Honda varken zaten yari fiyatina da olsa baska bir jenerator almaniz hatadir. Servis ve yedek parca konusunda soyle bir sıkıntı var. Jeneratorde kar marji cok az oldugu icin para sadece yedek parca ve servisten kazanilir. Evinize cin mali jenerator ise kesinlikla almanizi tavsiye etmem. Benzinli alacaksaniz Honda, Brigs,Subaru(robin) motorlu olanindan alabilirsiniz. Dizellerin hepsi cin mali ya da cok pahali.
Sn.Serhun'un yazdigi gibi tamir yoluna ya da esdeger bir urun alma yoluna gidebilirsiniz elbette. (Bu jeneratorun Aksa nin Cin fabrikasinda cin mali urunlerle yapildigini tahmin ediyorum fiyatina bakarak.)

Son düzenleme:

Geri dönüş için teşekkür ederim.
Bu bilgileri yetkili servisten aldım; ancak hangisi olduğunu söyleyemem çünkü bilgiyi veren kişinin samimiyetini kötüye kullanmış olurum.
Ancak bu işi makul fiyata halledilebilecek bir özel servis biliyorsanız bilgileri alayım; bir denemekte fayda var.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Anadolu yakasinda iseniz ;
Oguzjenerator.com.tr
Aksa servisi degildir ama yardimci olabilirler. Ama mutlaka telefon acin. Karakoy de Aksa bayisi Remas var. Avrupa yakasinda Aksa dan ayrilmis calisanin bir servisi var ama bilgilerini yarin verebilirim.

Kontrol kartını niye tamir etmek yerine değiştiriyorlar. Bence kontrol kartının tamir olabilmesi lazım. Servise tamirini nerede yaptırabileceğinizi öğrenin derim. Samimi iseler kendileri yapmıyorlarsa da yapan yeri bilirler.

Az önce Oğuz Jeneratör ile konuştum. İnvertörlü modellerde her şeyin kapalı kutu içinde olmasından dolayı müdahale edemediklerini, yapılacak bir şey olmadığını söylediler.
Portatif jeneratörde Honda'dan şaşmayın dediler...

Az önce Oğuz Jeneratör ile konuştum. İnvertörlü modellerde her şeyin kapalı kutu içinde olmasından dolayı müdahale edemediklerini, yapılacak bir şey olmadığını söylediler.
Portatif jeneratörde Honda'dan şaşmayın dediler...

Bütün yollar baktın çıkmaz,kontrol kartını aç ve bak bakalım,bir çok imalatta sistemim üzerine reçine dökerler (dış etkenlere daha dayanıklı olsun diye) öyle bir uygulamamı yapmışlar?
Daha görülebilir bir yapı ise hangi eleman zarar görmüş ,yanmış veya başka bir kopukluk olabilir.

Ikıtelli deki Aksa'dan ayrılma arkadaşları aradım.Hem bir merhaba ya vesile oldu. Invertörlüler de komple değişiyor, tamir yolu yok dediler.

gensamuhendislik.com.tr
Balmumu işi doğru. Bizim kendi ürünlerimizde kullandığımız bir kontrol kartı var. Yanan nesnenin ne olduğunu biliyoruz. Genelde gücü açıp kapayan anahtar yanıyor. Internetten 100 tanesini 20 Euro ya Almanyadan almıştık. Değiştirmek için balmumunu eritmeniz lazım. Erimesi için yüksek ısı gerekiyor. Yüksek ısıda diğer kontrol elemanlarına zarar veriyor. Kontrol kartı komple 200 Euro'dan satılıyor.

Açıp baktım; devre elemanları 2cm kadar reçinenin içine gömülü. Yanık vs. Belirtisi de yok...birkaç kondansatör vs. Dışında aktif bir eleman da göremedim karmaşık invertör işini yapacak. En azından bir osilatör falan bekliyordum.

7A DC çıkışını test edeceğim bakalım.

Sıcak hava tabancası varsa deneyebilirsiniz. Kaplama malzemesi yumuşayacaktır. Aşırı ısıtmadan ve kaplamayı çıkartırken de eiemanlara zarar vermeden sökmeye çalışmak lazım.

F3770f11367b0fa0d511ba7b7c264658

Kart tamiri yapan yerlerle bir görüşmeli. Tiner solvent benzin vb sıvılarda temizlik için kullanılabiliyor
Kolay gelsin bu jeneratörü tekrar hayata geçireceğiz galiba

Kart bu şekilde kaplı olunca firma da doğal olarak tamire yanaşmıyor tabiki. Arıza sonuçta kart üzerindeki hatalı bir elemandan ama bu elemanın hangisi olduğunu bilmek gerekli. Tahmin edildiğinde elemanın çevresi yavaş yavaş açılarak ölçümü ve kartı sökmeden üstten işlem yaparak değişimi sağlanabilir. Kartı tamamen sökmek zor olacaktır.

Kart olmadan ne yapılabilir fikir jimnastiği yapılabilir. Mesela, Motor kısmı kart olmadan çalışabilirse, alternatörden (gerilim ve frekansı değişken) gerilim elde edilerek bir redresör aracılığıyla 12V aküler şarj olabilir. Tabiki bunlar hep icat demek.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR