Pokut Yaylası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan OR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,914

OR

Kamp I
Pokut yaylası Karadeniz’in en güzel yaylalarından biri. Yaylanın sahipleri mi desem yoksa yerlileri mi desem çok da kibar insanlar değiller. Kendilerince doğayı korumak istiyorlar (bence öyle değil) ama yöntemleri yanlış. Her yerde onu yapma bunu yapma levhası var. Hatta levhalara uyun levhası da var. Çok itici. Ayrıca yardımsever de değiller. Geçen sene bir grup öğrenci gelmişti. Hava çok soğuk ve yağmurlu idi. Oradaki kafeye gidip biraz ısınmak istediler. Biraz sobanın kenarında oturduktan sonra kafede çalışanlardan biri bedava ısınmak olmaz çay için, birşeyler yiyin benzeri bir şey söylemiş. Çocuklar bizim çadırın yanında kamp kurmuşlardı. Apar topar gelip çadırları toplayıp gittiler. Üzülmüştüm ve ne yaptıysam o gece kalmadılar. Sırılsıklam bir şekilde ve şiddetli yağmur altında geri döndüler. O yolu bilenler bunun nasıl zor bir yürüyüş olduğunu bilirler. Elbette oradaki herkes böyle değil ama her gidişimde bana biraz daha itici gelmeye başladı. Neyseki tüm bunları size unutturan birşey var orada. O da Pokut’un nefes kesen görüntüsü. Bu sene orada 3 gün kamp yaptık. Kaldığımız süre boyunca sis yüzünden önümüzü bile göremiyorduk. Biz tam umutlarımızı yitirmişken 3.günün akşamı sis kısa bir süreliğine çekildi ve ortaya bu görüntüler çıktı.

Video: https://youtu.be/LI5x1pfEiHE

Sent from my iPad using Tapatalk

Etiketler
Evet, doğal güzellikler bir yana bırakırsak, halkın çok misafirperver olduğundan bahsedemeyiz. Özellikle doğu ve güneydoğuyu gezip bu konuda çıtanızı yükseltirseniz.

Temmuz ayında 8 gün Samsun’ dan Artvin’e gezebildiğimiz kadar yer gezdik fakat yardımetme konusunda gerçekten sıkıntılılar gelenleri fazlasıyla para olarak görüyorlar, konaklama inanılmaz pahalı bu nedenle çadır candır :smiley: misafirperverlik konusu İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile kıyaslanılamaz dahi, bu tarz konular oraya gittiğinizde hayal kırıklığı olabilir ama her ne olursa olsun mutlaka gidilmesi gereken yerler. Not: çekimler enfes olmuş.

Merhaba arkadaşlar,

Her yıl yaptığım gibi yine tek başıma iki haftalık bir Karadeniz gezisi yaptım. Birkaç yerden drone ile görüntü aldım. Videoda hem normal çekimler hem de dronelapse çekimleri görebilirsiniz. Görüntülerin alındığı bölgeler: Karçal dağları, Yıldız gölü, Pokut yaylası, Tirevit yaylası, Palovit yaylası ve Çiçekli yayla.

Umarım beğenirsiniz

Video: https://youtu.be/W_9OMk64o7M

Görüntüler şahane bende rizeliyim ayda bir çıkarım bi yaylaya yerlileri kesinlikle her geleni para olarak görüyorlar kendi malzemenizi alın çıkın en temizi ben öyle yapıyorum

kendi ülkemizde birbirimize tahammül edemememiz çok acı ama ne olursa olsun o manzara için gidilir

kendi ülkemizde birbirimize tahammül edemememiz çok acı ama ne olursa olsun o manzara için gidilir
kesinlikle gidilir ama birde misafirperverlik denen bir şey var gidip adam akıllı temiz bırakıp dönüyosan problem yok fakat gidipte ortalığı pis bir şekilde bırakıp dönmek ordaki insanlarıda buna sevkediyor sanırım tek açıklaması budur.

kesinlikle gidilir ama birde misafirperverlik denen bir şey var gidip adam akıllı temiz bırakıp dönüyosan problem yok fakat gidipte ortalığı pis bir şekilde bırakıp dönmek ordaki insanlarıda buna sevkediyor sanırım tek açıklaması budur.
çok doru bir noktaya değinmişsiniz gerçekten temiz bir millet değiliz temizlik imandandır ama bu sadece dilde ne olur yediğini içtiğini bir bir poşete koyup çöpe atsan sadece bu da değil ki arabada içtiği şişeyi yola atan elindekini bitirince ambalajını sokağa savuran bizim insanımız olamaz

Merhaba;
Pokut Yaylası ile ilgili görüntüleriniz gerçekten çok güzel..
İki arkadaş Ramazan bayramında Pokut Yaylasında kamp yapmayı planlıyoruz. Bunun için araştırma yapıyorum. Birkaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
Haziran ayının başı bu yayla için erken midir? Yaylaya ilk defa gideceğimiz için kampı nerede yapmalıyız o konuda tereddütlerim var. Yayla sakinlerinin kampçılara pek olumlu yaklaşmadığı çokça dile getiriliyor. Bazı bloglarda çadır kurmanın yasak olduğu belirtilmiş, o kadar yol gidip çadır kuramadan geri dönmek istemem doğrusu. İllaki bir düzlük bulup çadır kurabiliriz fakat, amacımız Pokut ve Sal yaylasını rahatça gezebileceğimiz şekilde kamp kurmak.
Google Mapte çadır kurulan bir alan gözüküyor (Google Haritalar) Sanırsam buraya araçla çok yaklaşamıyoruz. Kamp alanı ile aracın birbirine yakın olmasını istiyorum.
Siz daha önce nerede kamp yaptınız tam olarak? Google Mapte yayla yakınında [40.962942, 41.033953] ağaçsız bir alanlar gözüküyor, buralar kamp için uygun mudur?
Tavsiyelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum...

Merhaba;
Pokut Yaylası ile ilgili görüntüleriniz gerçekten çok güzel..
İki arkadaş Ramazan bayramında Pokut Yaylasında kamp yapmayı planlıyoruz. Bunun için araştırma yapıyorum. Birkaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
Haziran ayının başı bu yayla için erken midir? Yaylaya ilk defa gideceğimiz için kampı nerede yapmalıyız o konuda tereddütlerim var. Yayla sakinlerinin kampçılara pek olumlu yaklaşmadığı çokça dile getiriliyor. Bazı bloglarda çadır kurmanın yasak olduğu belirtilmiş, o kadar yol gidip çadır kuramadan geri dönmek istemem doğrusu. İllaki bir düzlük bulup çadır kurabiliriz fakat, amacımız Pokut ve Sal yaylasını rahatça gezebileceğimiz şekilde kamp kurmak.
Google Mapte çadır kurulan bir alan gözüküyor (Google Haritalar) Sanırsam buraya araçla çok yaklaşamıyoruz. Kamp alanı ile aracın birbirine yakın olmasını istiyorum.
Siz daha önce nerede kamp yaptınız tam olarak? Google Mapte yayla yakınında [40.962942, 41.033953] ağaçsız bir alanlar gözüküyor, buralar kamp için uygun mudur?
Tavsiyelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum...

Merhaba,
Sorularınıza sırasıyla elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.
1) Haziran başı biraz soğuk olabilir. Yağmurdan hiç bahsetmiyorum bile. Bazen 2-3 gün hiç durmadan yağar. Gece hava sıcaklığı oldukça düşebilir, o nedenle mutlaka ona uygun uyku tulumu seçin veya ekstra kıyafet bulundurun. Herşeye rağmen ben en çok bu dönemi seviyorum. Bu dönemde karşıdan görünen Kaçkar dağları ve diğer dağların eteklerinde kar olduğu için manzara mükemmeldir. Derelere dolu dolu doludur. Üstelik yağmurda çadırda kalmayı çok severim. O nedenle her sene bu dönemde giderim. Bu senede bayramda muhtemelen ordayım.
2) Kamp konusunda hiç sıkıntı yok. Pokut yaylasının arkasında çok geniş kamp alanları var. Yayla sakinleri yaylanın içine ve sırtlarına kamp kurulmasından pek hoşlanmıyorlar. Ancak dediğim gibi kamp yapacağınız mükemmel alanlar var. Bu konuyu hiç dert etmeyin. Ekteki resimlerde kamp yapabileceğiniz geniş bir alanı gösterdim.
3) Yayla sakinlerini kafanız takmayın. Belki de yaylalarını korumaya çalışıyorlar. Diğer yaylalar gibi bozulmasını istemiyorlar. Yöntemleri biraz kaba olabilir ama sanırım temel amaçları bu. Dediğim gibi yaylaların içine kamp kurmadığınız sürece hiçbir sıkıntı yok. Kamp alanı fazlasıyla var. Zaten muhtemelen sizin yayla sakinleri ile bir temasınız olmayacak. Kamp alanlarına gitmek için yaylanın içinden geçmenize gerek yok. Pokut-Hazindağ yolunu takip edince kamp alanına gidersiniz.
4) Resimlerde gösterdiğim gibi kamp alanı yolun hemen kenarında. Ben çoğu kez arabamı bu yola park ediyorum. Bazen arabada bazen çadırda kalıyorum. Çadırım arabaya en fazla 50-100 metre mesafede oluyor.
5) Çadır kurma yasağı yok. NOKTA.
6) Ben resimlerde gösterdiğim yerlerden defalarca kamp yaptım. Rahat olun hiçbir sorun yaşamazsınız. Ama soğuğa ve yağmura hazırlıklı olun.

Umarım kısmen de olsa sorularınızı cevaplayabilmişimdir

Pokut3
Pokut1
Pokut2

Merhaba,
Sorularınıza sırasıyla elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.
1) Haziran başı biraz soğuk olabilir. Yağmurdan hiç bahsetmiyorum bile. Bazen 2-3 gün hiç durmadan yağar. Gece hava sıcaklığı oldukça düşebilir, o nedenle mutlaka ona uygun uyku tulumu seçin veya ekstra kıyafet bulundurun. Herşeye rağmen ben en çok bu dönemi seviyorum. Bu dönemde karşıdan görünen Kaçkar dağları ve diğer dağların eteklerinde kar olduğu için manzara mükemmeldir. Derelere dolu dolu doludur. Üstelik yağmurda çadırda kalmayı çok severim. O nedenle her sene bu dönemde giderim. Bu senede bayramda muhtemelen ordayım.
2) Kamp konusunda hiç sıkıntı yok. Pokut yaylasının arkasında çok geniş kamp alanları var. Yayla sakinleri yaylanın içine ve sırtlarına kamp kurulmasından pek hoşlanmıyorlar. Ancak dediğim gibi kamp yapacağınız mükemmel alanlar var. Bu konuyu hiç dert etmeyin. Ekteki resimlerde kamp yapabileceğiniz geniş bir alanı gösterdim.
3) Yayla sakinlerini kafanız takmayın. Belki de yaylalarını korumaya çalışıyorlar. Diğer yaylalar gibi bozulmasını istemiyorlar. Yöntemleri biraz kaba olabilir ama sanırım temel amaçları bu. Dediğim gibi yaylaların içine kamp kurmadığınız sürece hiçbir sıkıntı yok. Kamp alanı fazlasıyla var. Zaten muhtemelen sizin yayla sakinleri ile bir temasınız olmayacak. Kamp alanlarına gitmek için yaylanın içinden geçmenize gerek yok. Pokut-Hazindağ yolunu takip edince kamp alanına gidersiniz.
4) Resimlerde gösterdiğim gibi kamp alanı yolun hemen kenarında. Ben çoğu kez arabamı bu yola park ediyorum. Bazen arabada bazen çadırda kalıyorum. Çadırım arabaya en fazla 50-100 metre mesafede oluyor.
5) Çadır kurma yasağı yok. NOKTA.
6) Ben resimlerde gösterdiğim yerlerden defalarca kamp yaptım. Rahat olun hiçbir sorun yaşamazsınız. Ama soğuğa ve yağmura hazırlıklı olun.

Umarım kısmen de olsa sorularınızı cevaplayabilmişimdir

Ekli dosyayı görüntüle 513046 Ekli dosyayı görüntüle 513047 Ekli dosyayı görüntüle 513048
Çok teşekkür ederim gerçekten...

Sürekli hava durumunu takip ediyoruz.Havanın soğuk olacağı aşikar. Birkaç sene önce Aydere gitmiştik ve çok kalabalıktı sabahı zor ettik. Sabah ilk işimiz çadırı toplayıp yayladan gitmek olmuştu.Şimdide bayram olması sebebiyle kalabalık olurmu acaba yayla..

Sürekli hava durumunu takip ediyoruz.Havanın soğuk olacağı aşikar. Birkaç sene önce Aydere gitmiştik ve çok kalabalıktı sabahı zor ettik. Sabah ilk işimiz çadırı toplayıp yayladan gitmek olmuştu.Şimdide bayram olması sebebiyle kalabalık olurmu acaba yayla..

Hayır çok kalabalık olmaz. Geçen bayramda oradaydım çok fazla insan görmedim. Hatta birkaç gün boyunca oradaki tek çadır benim çadırım idi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri