Pmr Telsiz Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sener.eren Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,821

sener.eren

Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır.
Yer
Sinop
Web
senereren.blogspot.com
Kamp, doğa yürüyüşleri gibi etkinliklerde kullanmak üzere PMR telsiz arıyorum. Konuya hiç vakıf değilim ve lisansım yok. Kullanacağım alanlar da yukarıda belirttiğim etkinliklerden ibaret. Özellikle telefonun çekmediği, telefonu şarj edemediğim durumlarda imdadıma yetişecek bir telsize ihtiyacım var nitekim etkinliklerimde bu durumla çok fazla karşılaşıyorum.

Konuyla ilgili başka başlık var mı diye baktım ancak bulamadım. Bunun üzerine başlık açma ihtiyacı duydum. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler

Bu linkteki cihazı lisanssız bir şekilde kullanmak yasal mıdır? Yasal ise önerir misiniz? Satıcıya da sordum ancak henüz cevap alamadım.

HAYIR! Satıcılar aksini iddia edebilir. Üzerinizde yakalanırsanız hapis cezası yersiniz.

Benim önerim bir an önce amatör telsizci olun. Bu şu demek: Önce sınava girip lisans alın. (Sınavda çıkacak soru bankası, ihtiyaç duyacağınız temel bilgiler, vs. için gitrad.org.tr'ye bakabilirsiniz.) Sonra iyi bir telsiz alın ve bunu nasıl kullanacağınızı öğrenin. (Bu, sınavı geçmekten daha uzun ve zorlu ama keyifli bir süreç. (Bunun için yakınlarınızdaki bir amatör telsiz derneğinin toplantılarına katılmanız işi kolaylaştırır.)

Lisanssız telsizler acil durumda yeterli olmayabilir. Bulunduğunuz bölgeden ulaşabileceğiniz bir amatör röle (tekrarlayıcı / aktarma istasyonu) daha çok umut vaadeder.

HAYIR! Satıcılar aksini iddia edebilir. Üzerinizde yakalanırsanız hapis cezası yersiniz.

Benim önerim bir an önce amatör telsizci olun. Bu şu demek: Önce sınava girip lisans alın. (Sınavda çıkacak soru bankası, ihtiyaç duyacağınız temel bilgiler, vs. için gitrad.org.tr'ye bakabilirsiniz.) Sonra iyi bir telsiz alın ve bunu nasıl kullanacağınızı öğrenin. (Bu, sınavı geçmekten daha uzun ve zorlu ama keyifli bir süreç. (Bunun için yakınlarınızdaki bir amatör telsiz derneğinin toplantılarına katılmanız işi kolaylaştırır.)

Lisanssız telsizler acil durumda yeterli olmayabilir. Bulunduğunuz bölgeden ulaşabileceğiniz bir amatör röle (tekrarlayıcı / aktarma istasyonu) daha çok umut vaadeder.
Cevap için çok teşekkür ederim. Satıcı ile irtibat kurdum ve belirttiğiniz gibi bu cihazın lisans gerektirmediğini yazdı cevap olarak. Bir süre bekleyip lisans almayı deneyeceğim sanırım. Bu arada maalesef yaşadığım şehirde (Sinop) bildiğim kadarıyla dernek yok.

Cevap için çok teşekkür ederim. Satıcı ile irtibat kurdum ve belirttiğiniz gibi bu cihazın lisans gerektirmediğini yazdı cevap olarak. Bir süre bekleyip lisans almayı deneyeceğim sanırım. Bu arada maalesef yaşadığım şehirde (Sinop) bildiğim kadarıyla dernek yok.

Kaç tanesi hala aktiftir bilemiyorum ama Sinop'ta 30 tane amatör telsizci görünüyor. tacallbook.org adresine gidin. En üstteki "tacallbook" linkine tıklayın. Gelen kutuya Sinop yazıp Enter'layın. Listeye ulaşırsınız. Çağrı işareti TA ile başlayanlar A sınıfı, TB ile başlayanlar B sınıfı amatörlerdir. Size yakın olanlarla irtibata geçmeyi deneyebilirsiniz.

Benim pek aram yoktur ama TRAC'ın Sinop'ta bir temsilciliği var görünüyor:
Şubelerimiz | TRAC

Bu arada, ilave biraz bilgi: Telsiz kullanımı ile ilgili bilgilenmek için vakti zamanında hazırladığımız şu kitapçığı okuyup incelemenizi önereceğim. Anlamadığınız bir yer olursa sorun.

Sizin beğendiğiniz telsiz konusunda biraz daha yorum yapayım: Diğer arkadaşımızın önerdiği gibi PMR alacaksanız Aselsan benim de önerim olur. Amatör cihaz olarak Baofeng'in o modeli yalnız UHF'de çalışıyor. Onun yerine hem daha güçlü (5W) hem dual bant (VHF + UHF) modelleri de var. Dahası dual bant olarak Baofeng yerine TYT'lere bakmanızı öneririm. Lisansınızı aldığınızda pek çok rölenin VHF bandında olduğunu göreceksiniz. Şurada TRdeki rölelerin bir listesini ve çalıştıkları frekansları bulabilirsiniz.

Bu arada, ilave biraz bilgi: Telsiz kullanımı ile ilgili bilgilenmek için vakti zamanında hazırladığımız şu kitapçığı okuyup incelemenizi önereceğim. Anlamadığınız bir yer olursa sorun.

Sizin beğendiğiniz telsiz konusunda biraz daha yorum yapayım: Diğer arkadaşımızın önerdiği gibi PMR alacaksanız Aselsan benim de önerim olur. Amatör cihaz olarak Baofeng'in o modeli yalnız UHF'de çalışıyor. Onun yerine hem daha güçlü (5W) hem dual bant (VHF + UHF) modelleri de var. Dahası dual bant olarak Baofeng yerine TYT'lere bakmanızı öneririm. Lisansınızı aldığınızda pek çok rölenin VHF bandında olduğunu göreceksiniz. Şurada TRdeki rölelerin bir listesini ve çalıştıkları frekansları bulabilirsiniz.
Hocam, ilginiz için minnettarım. Çok teşekkür ederim.

Hocam, ilginiz için minnettarım. Çok teşekkür ederim.

Rica ederim. Her zaman.

Sinop'ta size yardımcı olacak birilerine ulaşamazsanız tacallbook'taki arama kutusuna TA7EA veya TA7EB yazın. İlki İsmail hocamızın, ikincisi GİTRAD başkanı Ali bey'in çağrı işaretidir. Benim yönlendirdiğimi söyleyin. Sinop'ta size yardımcı olacak birilerini önerirler. Hiç olmadı, kendileri de yardımcı olmaya çalışırlar.

Rica ederim. Her zaman.

Sinop'ta size yardımcı olacak birilerine ulaşamazsanız tacallbook'taki arama kutusuna TA7EA veya TA7EB yazın. İlki İsmail hocamızın, ikincisi GİTRAD başkanı Ali bey'in çağrı işaretidir. Benim yönlendirdiğimi söyleyin. Sinop'ta size yardımcı olacak birilerini önerirler. Hiç olmadı, kendileri de yardımcı olmaya çalışırlar.
Eyvallah hocam, çok makbule geçti yorumlarınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.