Pickup Lar Ticari Mi Değilmi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan onryrk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 61,506

onryrk

Yeni Üye
Yer
Mersin, Turkey
Web
www.facebook.com
Çift kabin pickupların ticari olmaktan çıktığına dair bir yazı okumuştum Linki burada:
http://www.arabalar.gen.tr/pikaplar-artik-ticari-degil-h936.html
fakat bu yazıyı onaylayacak türden bir yazıya rastlamadım... Bir bilginiz var mı ? Doğruysa eğer hemen pickup bakmaya başlayacağım... Yardımcı olursanız sevinirim...

Etiketler
Ynt: Pickup Lar Ticari Mi Değilmi ?

bu yazı 2010 dan kalma, MTV ile ilgili bir yazı,

4x4 olan bütün araçlarda MTV binek grubundan işler, gümrük vergisinde ise araç tipine göre işlem yapılıyor (kamyonet, otomobil vb)

şahıs üzerine kayıtlı 3500 kg altındaki ticari araçlar kişisel kullanımda k2 belgesine gerek duymaz.

aracın ticari veya husus kullanım tipine göre değişmektedir. Ticari olabilmesi için aracın ticari amaçla kullanılması gerekmektedir. Bu hallerde src K belgesi gibi belgelere ihtiyaç vardır.
Ancak siz aracı hususi kullanıyorsanız ticari sayılmaz ve bu belgeler gerektirmez.
Aracınız şirket üstüne kayıtlı ise araç ticaridir. çünkü Türk Ticaret Kanunuda şirketlerin yapacaği tüm işlemlerin ticari olacağına dair hüküm var.
Yada esnaf iseniz ve aracı demirbaş olarak işletmenize kaydettirmişseniz yine araç ticari olarak adlandırılabilir.
Benim araç üzerime kayıtlı ve tacirlik veya esnaflık yapmadığımdan ruhsatta hususi olarak geçmekte ve şimdiye kadar hiçbir polis/jandarma kontrolünde SRC ve K belgesi istenmedi.

İsntabulda 1. köprüye girememe, her yıl muayneye isteme sebebi ise aracın kamyonet olarak ruhsatta geçmesidir.

Src mesleki yeterlilik belgesidir, mesleki faaliyet kapsamında araç kullananların alması gerekmektedir.

Sorunun başlığa yansıması ile kafa karışıklığı olmuş sanırım.

olgu58' Alıntı:
aracın ticari veya husus kullanım tipine göre değişmektedir. Ticari olabilmesi için aracın ticari amaçla kullanılması gerekmektedir. Bu hallerde src K belgesi gibi belgelere ihtiyaç vardır.
Ancak siz aracı hususi kullanıyorsanız ticari sayılmaz ve bu belgeler gerektirmez.
Aracınız şirket üstüne kayıtlı ise araç ticaridir. çünkü Türk Ticaret Kanunuda şirketlerin yapacaği tüm işlemlerin ticari olacağına dair hüküm var.
Yada esnaf iseniz ve aracı demirbaş olarak işletmenize kaydettirmişseniz yine araç ticari olarak adlandırılabilir.
Benim araç üzerime kayıtlı ve tacirlik veya esnaflık yapmadığımdan ruhsatta hususi olarak geçmekte ve şimdiye kadar hiçbir polis/jandarma kontrolünde SRC ve K belgesi istenmedi.

İsntabulda 1. köprüye girememe, her yıl muayneye isteme sebebi ise aracın kamyonet olarak ruhsatta geçmesidir.

Arkadaşımızın açıklaması yeterli, ARAÇ TESCİL BELGESİ'nde KULLANIM AMACI bölümünde Hususi yada Ticari yazmasıdır
aslolan ve HUSUSİ yazan araç sahiplerinden K belgesi yada SRC istenmez.

güngör' Alıntı:
Sorunun başlığa yansıması ile kafa karışıklığı olmuş sanırım.

Arkadaşımızın açıklaması yeterli, ARAÇ TESCİL BELGESİ'nde KULLANIM AMACI bölümünde Hususi yada Ticari yazmasıdır
aslolan ve HUSUSİ yazan araç sahiplerinden K belgesi yada SRC istenmez.

şirket üzerine kayıtlı aracım var, hususi kamyonettir, K ve Src zorunlu.

Şirket adına tescilli aracın Kullanım Amacı Hususi yazması ilginç,şirket adına kayıtlı ise SRC ve K belgesi istenmesi normaldir.

2103 yılında yaşadığım olayı uzun uzun yazmak istemedim, maliyeden inanılmaz rakamda ceza gönderildi, Trafik şubeden
aldığım eski ruhsatımın HUSUSİ yazan fotokopisini dilekçe ile gönderdim bu sayede cezam ve maliye kaydım iptal edildi.

Alın size 10 puanlık bir uzmanlık sorusu da benden..

Kış geliyor ve ""Kış Lastiği" diye de bir kavram hayatımıza girdi. Yönetmeliğe bakacak olursanız "Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar" için kış lastiği zorunlu tutuluyor.

O halde soru; ben hususi kullanımda olan ( Ben bir garip emekliyim.. :D ) çift kabin aracıma kış lastiği takmak zorunda mıyım değilmiyim?

Ya da hangi koşullarda kış lastiği takmak zorundayım.

etezcan' Alıntı:
Alın size 10 puanlık bir uzmanlık sorusu da benden..

Kış geliyor ve ""Kış Lastiği" diye de bir kavram hayatımıza girdi. Yönetmeliğe bakacak olursanız "Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar" için kış lastiği zorunlu tutuluyor.

O halde soru; ben hususi kullanımda olan ( Ben bir garip emekliyim.. :D ) çift kabin aracıma kış lastiği takmak zorunda mıyım değilmiyim?

Ya da hangi koşullarda kış lastiği takmak zorundayım.
Bazi iller de (gecen kis itibariyle ) butun araclara takilmasi zorunlu oldu , diye biliyorum.
Hangi ilde iseniz ona gore bir bakin.

yukarıda ticarinin tanımını yapmıştım,

artık tüm araçlar için kış lastiği zorunlu oldu, ticari binek hepsi dahil.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR